Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

ZTE F668 la ASUS RT N66U

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
Va salut
Azi au venit cei de la RDS si mi-au tras fibra pt internet 1GB.
Eu am o retea interna cu un router ASUS RT N66U care duce toata casa (3 nivele)
Ei mi-au lasat un router ZTE F668 in care intra fibra optica.
Cum fac sa folosesc routerul meu?
Mentionez ca am o retea de camere IP de supraveghere care sunt WIFI si sunt vizibile in reteaua acestui router. Vreau sa fie vizibile si pe internet, deci sa fie vizibile si in afara retelei interne.
Am citit ceva sa cer celor de la RCS dezactivare wifi si activare bridge pe portul 4 din care intru in routerul meu ASUS? Nu ma prea pricep, dar daca chem pe cineva care se are cu retelele, vreau ca routerul de la rds sa fie setat ca el sa poata configura reteaua, nu atunci cand vine el sa incep sa sun pe cei de la RDS.
Multumesc

Attached Files

  • Attached File  zte.pdf   239.88K   9 downloads


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Suni la ei si ii rogi sa ti-l configureze in mod bridge.
Nu va mai merge partea de WIFI a routerului zte

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008
Sigur nu e 1 Gbps?!

#4
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 KyKyKyKy, on 23 februarie 2017 - 19:43, said:

Sigur nu e 1 Gbps?!
Ei... nu e evident ca e o greseala....Posted Image

 Adm, on 23 februarie 2017 - 19:41, said:

Suni la ei si ii rogi sa ti-l configureze in mod bridge.
Nu va mai merge partea de WIFI a routerului zte
Multumesc.
De fapt asta ma interesa. Deci sa-i sun si sa cer sa-l puna in bridge si sa dezactiveze wifi? Care port va fi activ? din poza atasata?

Attached Files



#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Poti intreba acest amanunt Posted Image
Ar putea merge toate, ca e in mod switch.

#6
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 Adm, on 23 februarie 2017 - 20:11, said:

Poti intreba acest amanunt Posted Image
Ar putea merge toate, ca e in mod switch.
Multumesc. Asa voi face.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce nu lasi Zte-ul asa cum e,ii iei Wireless-ul jos si configurezi asusul ca AP?

#8
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 xeleron, on 23 februarie 2017 - 20:31, said:

De ce nu lasi Zte-ul asa cum e,ii iei Wireless-ul jos si configurezi asusul ca AP?
Deci sa o luam pe rand. Eu nu ma pricep prea mult la configurarea retelei. Am lucrat cu cineva inginer IT.
In momentul acesta am internet telkom cu un router Huawei  HG655b pe linie telefonica si de pe un port am intrare in asus asa cum spui.
Reteaua mea interna are 4 camere IP de supraveghere legate wifi cu routerul asus. Am si un NVR .
Din cauza ca aceste camere sunt preluate de Asus nu pot fi vazute pe internet. Evident nici NVR-ul. Am pus NVR-ul in Huawei si numai asa a putut sa fie vazut afara pe internet.
Nu vreau sa patesc acelasi lucru.

Attached Files



#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca pui Asusul in mod AP e ca si cum nu ar fi acolo.Se schimba doar configuratia fizica a retelei putin,in sensul ca acum bagi cablul ce vine din ZTE in ASUS in portul LAN si nu cel Wan.In mod AP,setezi ASUS-ul inafara limitelor serverului DHCP de pe ZTE (adica acel ZTE are un fel de condica in care stie fiecare dispozitiv ce adresa IP are si are o plaja in care lucreaza,de exemplu de la 192.168.0.100 pana la 192.168.0.199) si in acelasi timp dezactivezi functia DHCP de pe ASUS. In acest mod nu doar ca poti utiliza in continuare  toate abilitatile dispozitivului ZTE,dar poti accesa si dispozitivele aflate in spatele routerului ASUS ca si cand ar fi in aceeasi retea (si sunt daca faci totul cum trebuie).

#10
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 xeleron, on 23 februarie 2017 - 22:09, said:

................Se schimba doar configuratia fizica a retelei putin,in sensul ca acum bagi cablul ce vine din ZTE in ASUS in portul LAN si nu cel Wan.In mod AP,setezi ASUS-ul inafara limitelor serverului DHCP de pe ZTE (adica acel ZTE are un fel de condica in care stie fiecare dispozitiv ce adresa IP are si are o plaja in care lucreaza,de exemplu de la 192.168.0.100 pana la 192.168.0.199) si in acelasi timp dezactivezi functia DHCP de pe ASUS. In acest mod nu doar ca poti utiliza in continuare  toate abilitatile dispozitivului ZTE,dar poti accesa si dispozitivele aflate in spatele routerului ASUS ca si cand ar fi in aceeasi retea (si sunt daca faci totul cum trebuie).
deci nu ma pricep prea bine.... voi arata astea celui care va veni sa reconfigureze reteaua.
Si acum Huaweiul este legat prin port LAN la asus
adresele sunt de tipul:
aa.bb.cc.1 - huawei
aa.bb.cc.2 - Asus
aa.bb.cc.101........110 restul aparatelor conectate IP dinamic (laptop, Desktop, smartphon-uri etc..)
aa.bb.cc.111....115 IP fix (camerele IP)

Pe huawei am IP fix primit de la telekom.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate