Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

adresa de livrare incompleta amazon

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
shapoo

shapoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2017
am mai cumparat de pe amazon si tot timpul am ales livrare "expedited" si ultima oara m-a pus dracu sa aleg livrare standard care defapt inseamna posta romana.. deci coletul a ajuns in tara conform trackingului dar nu stiu unde e. tot la tracking imi zice ca adresa e incompleta si codul postal n-ar fi bun. codul postal l-am luat de pe site de la posta romana. prob e ca aceeasi strada are 4 coduri postale diferite, si codul pe care l-am ales din alea 4 mai este folosit de inca o strada. plm.. ce trb sa fac? astept sa-l returneze si sa-l trimit expedited?cat dureaza asta?

#2
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Ce inseamna livrare Expedited, prin cine ti-o trimiteau? Unde stai? Codul postal difera mult de la localitate la localitate, poate fi unul singur pentru toata localitatea (pentru un sat de exemplu), dar in general pentru o strada e in functie de lungime (pentru o strada mica poate fi 1-T (deci un cod pentru numerele pare) si 2-T (alt cod pentru numerele impare), sau pentru strazi lungi pe bucati de numere... Daca posta romana-si face "bine" treaba si-l trimite inapoi pentru ca "adrisantul necunoscut", o sa te ramburseze si ti-l mai iei o data cu livrarea cu care erai obisnuit (si care functiona).

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
astepti sa vina. codul postal nu conteaza asa mult in romania, te gaseste postasul si fara el. prin alte parti e vital, dar la noi nu.

#4
shapoo

shapoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2017
expedited e prin ups. vine a 2a zi,si te suna inainte,nu am avut prob niciodata cu ei(aceeasi adresa).
am mai primit cu posta romana din alta parte si a mers tot la adr asta.de ce la astia nu mai vrea?
la tracking mi-a aparut totul ok
Item arrived in country of destination; Postcode Eurodis; RO
Item is out for delivery; Postcode Eurodis; RO

si dupa aia:
Consignee address incomplete; Postcode Eurodis; RO
Clarification; Postcode Eurodis; RO
Clarification; Postcode System

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 shapoo, on 23 februarie 2017 - 18:09, said:

am mai cumparat de pe amazon si tot timpul am ales livrare "expedited" si ultima oara m-a pus dracu sa aleg livrare standard care defapt inseamna posta romana.. deci coletul a ajuns in tara conform trackingului dar nu stiu unde e. tot la tracking imi zice

Daca tu stii sigur ca ai scris adresa corecta acolo, cu strada si numar, coletul va ajunge pana la urma la tine. Ar mai fi o varianta sa te duci la posta vamala Otopeni, asta in caz ca stii ce curier il aduce si sa intrebi la curier, sa te caute dupa nume si adresa. Majoritata coletelor SUA vin in tara prin UPS si daca adresa e corecta, vei primi o notificare de vamuire, in functie de ce ai comandat.  Sunt mai multi care au stat si cate o luna dupa Posta Romana, pentru ca acolo stau coletele claie peste gramada saptamani intregi inainte sa se atinga cineva de ele.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,521
  • Înscris: 15.06.2004
Trackingul la noi se ingroapa la Posta Romana - dupa ce ajunge la ei s-a terminat.

Problema e - de la care Amazon ai cumparat ? - Ca daca e US e valabil ce s-a scris mai sus.
Daca e unul din Amazonurile europene, fara vama...

Eu unul n-am cumparat unele produse doar ptr ca nu exista expedited ptr ele.
Cu Posta Romana am mai avut probleme sa nu primesc unele colete sau sa le primesc dupa 2 luni, sau desfacute sau deteriorate.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai verificat si aici: https://www.posta-romana.ro/track-trace.html  ?

#8
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015

 shapoo, on 23 februarie 2017 - 18:27, said:

expedited e prin ups. vine a 2a zi,si te suna inainte,nu am avut prob niciodata cu ei(aceeasi adresa).
am mai primit cu posta romana din alta parte si a mers tot la adr asta.de ce la astia nu mai vrea?
la tracking mi-a aparut totul ok
Item arrived in country of destination; Postcode Eurodis; RO
Item is out for delivery; Postcode Eurodis; RO

si dupa aia:
Consignee address incomplete; Postcode Eurodis; RO
Clarification; Postcode Eurodis; RO
Clarification; Postcode System

 pasilla, on 23 februarie 2017 - 18:48, said:

Respectiv aici: http://eurodis.com/track-trace/

Habar n-aveam de transportatorul asta... Din ce inteleg eu asta ar fi o firma franceza, dar nu apare aici: https://www.amazon.f...l?nodeId=548584

Am mai gasit si asta: http://eurodis.com/r...er-fan-courier/

"FAN Courier se alãturã reţelei EURODIS din ianuarie 2016. Acest parteneriat strategic lãrgeşte amprenta reţelei EURODIS, care acum oferã livrãri de colete şi paleţi în 35 de ţãri europene."

Poate sa vina prin Fan Courier?

Edited by westerndigital, 23 February 2017 - 19:03.


#9
shapoo

shapoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2017
de pe amazon.de
asta e trackingul complet
http://www.imagebam....6c2717534322256

o fi la fan curier?

Edited by shapoo, 23 February 2017 - 19:06.


#10
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Mda din pacate nu apare nimic util decat ca teoretic s-a "clarificat". Ai incercat asta? https://www.amazon.d...nodeId=508510#b

La tine in cont pe amazon.de, poti sa-l configurezi in engleza, si dup-aia Help, An order I've placed si vad ca te pot suna ei daca le dai nr. de telefon.

Din experienta mea cu amazonul, au un super serviciu clienti, si te pot ajuta chiar si la faze din asta: adica fac ei cautarile pentru tine si te lamuresc (adica au acces la informatii de tracking mai detaliate, sau te pun pe hold si suna la austrian post etc.) (desi la ora asta e nitel cam tarziu).

#11
Jolee

Jolee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.05.2010
Nu te ajută să verifici pe site-uri străine, deoarece la noi intră în alt univers şi se aplică alte reguli. Trebuie să verifici pe site-urile indicate mai sus de colegi. Dacă îţi apare la poştă, mergi frumos la ei şi le ţii foaia sub nas.
Luasem ceva de pe ebay.de şi nu cerusem codul de urmărire. Poşta a ţinut la ei coletul fără să mă înştiinţeze şi după 1 lună l-au trimis înapoi. Altă dată la fel, doar că m-am învăţat cu durata de expediere, am cerut codul la expeditor şi m-am dus să fac puţin scandal, mai ales că aveam căsuţă poştală plătită.

Mie din Germania mi-a venit întotdeauna prin poştă, doar din UK vine la nimereală când cu poşta când cu GLS (lucru aflat tot pe cale mai puţin comodă :)

Dacă ai nevoie de ajutor lingvistic, dă-mi un PM.

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 eiffel, on 23 februarie 2017 - 18:38, said:

Trackingul la noi se ingroapa la Posta Romana - dupa ce ajunge la ei s-a terminat.

Problema e - de la care Amazon ai cumparat ? - Ca daca e US e valabil ce s-a scris mai sus.
Daca e unul din Amazonurile europene, fara vama...

Eu unul n-am cumparat unele produse doar ptr ca nu exista expedited ptr ele.
Cu Posta Romana am mai avut probleme sa nu primesc unele colete sau sa le primesc dupa 2 luni, sau desfacute sau deteriorate.
Ce inseamna mai exact expedited? DHL?
Nu costa suplimentar?

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,521
  • Înscris: 15.06.2004
Expedited inseamna posta rapida. Cu AWB Tracking, livrare la usa, etc.

Ptr Amazon inseamna in 90% din cazuri UPS si restul eventual DHL.
Ce e livrat prin UPS la noi ajunge prin Fan Courier. DHL-ul livreaza el.

Si da, costa suplimentar - dar ajunge in cateva zile. In general din UK daca pleaca luni de la ei  miercuri sau cel tarziu joi le am deja la usa. Cu tracking complet. Stiu in permanenta unde e coletul.

#14
shapoo

shapoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2017
era la fan curier. abia am gasit awb. trebuia cautat pe eurodis dupa cod postal, tara si tracking number.
cica adresa era gresita da puteau sa sune ca aveau nr de tel pe colet..

 eiffel, on 24 februarie 2017 - 09:13, said:

Expedited inseamna posta rapida. Cu AWB Tracking, livrare la usa, etc.

Ptr Amazon inseamna in 90% din cazuri UPS si restul eventual DHL.
Ce e livrat prin UPS la noi ajunge prin Fan Courier. DHL-ul livreaza el.

Si da, costa suplimentar - dar ajunge in cateva zile. In general din UK daca pleaca luni de la ei  miercuri sau cel tarziu joi le am deja la usa. Cu tracking complet. Stiu in permanenta unde e coletul.

cre ca depinde de zona. langa timisoara vine cu ups direct si a 2a zi
poate pt ca au sediu acolo

#15
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015

 westerndigital, on 23 februarie 2017 - 18:57, said:

Respectiv aici: http://eurodis.com/track-trace/

Habar n-aveam de transportatorul asta... Din ce inteleg eu asta ar fi o firma franceza, dar nu apare aici: https://www.amazon.f...l?nodeId=548584

Am mai gasit si asta: http://eurodis.com/r...er-fan-courier/

"FAN Courier se alãturã reţelei EURODIS din ianuarie 2016. Acest parteneriat strategic lãrgeşte amprenta reţelei EURODIS, care acum oferã livrãri de colete şi paleţi în 35 de ţãri europene."

Poate sa vina prin Fan Courier?

 shapoo, on 24 februarie 2017 - 13:49, said:

era la fan curier. abia am gasit awb. trebuia cautat pe eurodis dupa cod postal, tara si tracking number.
cica adresa era gresita da puteau sa sune ca aveau nr de tel pe colet..



cre ca depinde de zona. langa timisoara vine cu ups direct si a 2a zi
poate pt ca au sediu acolo
Am intuit corect, deci.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,521
  • Înscris: 15.06.2004

 shapoo, on 24 februarie 2017 - 13:49, said:

cre ca depinde de zona. langa timisoara vine cu ups direct si a 2a zi
poate pt ca au sediu acolo

Nu stiu ce sa zic. Ptr Bucuresti, conform tracking din UK pleaca seara - ajunge la Koln pe la 2-3 noaptea si la Otopeni la 8 dimineata - la 10 e preluat de Fan Courier. Care ziua urmatoare il livreaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate