Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Consolidare casa paianta

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cyobytm

cyobytm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.11.2016
Buna ziua, in toamna anului trecut am inceput sa consolidez o casa veche din paianta si extindere cu doua camere plus terasa, dar n am reusit sa o termin din cauza unor probleme cu constructorul, a pierdut si foarte mult timp la lucrare a venit iarna plus altele
etapele consolidarii au fost: am sapat pe langa zidurile casei si un pic pe sub fundatie la o adancime de 1m ( 1.50 m pe partea de din panta a casei) pentru a turna beton pentru consolidare, la talpa am pus o grinda de fier de care am legat plasa sudata
la colturi si pe la jumate zidurilor am lasat fier pentru a turna stalpi
pentru poze vedeti link ul de mai jos
https://goo.gl/photo...doQFEXEiUVeG4dA
https://goo.gl/photo...doQFEXEiUVeG4dA

schema casa https://i.imgur.com/4HNsh0H.png

Acum, cand se face vremea buna as vrea sa termin lucrarea, sa dau acoperisul vechi jos( se vede n poze) (motivul pentru care is doua randuri de grinzi este pentru ca, a mai fost odata schimbat acoperisul), sa daram cosul de fum si sa il construiesc de jos din coltul zidului tot din elementi de aia( 7-8 m intaltme), sa torn centurile peste stalpii lasati pe dinafara, deci numai pe stalpi nu si pe zidurile exterioare, vreau sa torn centura si pe zidurile interioare care sa se lege cu centura de pe stalpii de beton, dar problema e ca diferenta de nivel dintre stalpi si zidurile interioare e cam de 60 poate chiar 70 de cm, deci n am cum sa torn o centura asa inalta ce solutii as avea ? din cate stiu Bca nu pot zidi peste paianta (lut) ca nu face priza, odata cu turnarea centurii sa torn si buiandrugii , dupa turnare sa intalt(zidesc) peretii exteriori sa ajung la nivelu centurii de pe stalpii, dar nu am idee cum as putea sa fac asta, astept sugestii si parerii multumesc

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcyobytm, on 23 februarie 2017 - 16:10, said:

Buna ziua, in toamna anului trecut am inceput sa consolidez o casa veche din paianta si extindere cu doua camere plus terasa, dar n am reusit sa o termin din cauza unor probleme cu constructorul, a pierdut si foarte mult timp la lucrare a venit iarna plus altele
etapele consolidarii au fost: am sapat pe langa zidurile casei si un pic pe sub fundatie la o adancime de 1m ( 1.50 m pe partea de din panta a casei) pentru a turna beton pentru consolidare, la talpa am pus o grinda de fier de care am legat plasa sudata
la colturi si pe la jumate zidurilor am lasat fier pentru a turna stalpi
pentru poze vedeti link ul de mai jos
https://goo.gl/photo...doQFEXEiUVeG4dA
https://goo.gl/photo...doQFEXEiUVeG4dA

schema casa https://i.imgur.com/4HNsh0H.png

Acum, cand se face vremea buna as vrea sa termin lucrarea, sa dau acoperisul vechi jos( se vede n poze) (motivul pentru care is doua randuri de grinzi este pentru ca, a mai fost odata schimbat acoperisul), sa daram cosul de fum si sa il construiesc de jos din coltul zidului tot din elementi de aia( 7-8 m intaltme), sa torn centurile peste stalpii lasati pe dinafara, deci numai pe stalpi nu si pe zidurile exterioare, vreau sa torn centura si pe zidurile interioare care sa se lege cu centura de pe stalpii de beton, dar problema e ca diferenta de nivel dintre stalpi si zidurile interioare e cam de 60 poate chiar 70 de cm, deci n am cum sa torn o centura asa inalta ce solutii as avea ? din cate stiu Bca nu pot zidi peste paianta (lut) ca nu face priza, odata cu turnarea centurii sa torn si buiandrugii , dupa turnare sa intalt(zidesc) peretii exteriori sa ajung la nivelu centurii de pe stalpii, dar nu am idee cum as putea sa fac asta, astept sugestii si parerii multumesc
torni o centura de 15 cm, peste care zisesti cu ce vrei tu.Pentru imbunatatirea legarii intre lut si centura, bati fier.Ideal era daca peretii erau consolidati cu plasa pe ambele parti, (ma refer la plasa de minim 3.5 , nu plasa de gard), plasa care iti asigura si legatura cu centurile care vin peste pereti.

#3
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
Imi place.Esti un om care stie cum sa faca casa noua dar sa apara in acte ca una veche.

Edited by adrian919, 23 February 2017 - 17:54.


#4
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Casa de chirpici pe care am consolidat-o acum 10ani nu avea nici macar temelie, ci doar cateva pietre aruncate la intamplare, asa ca am inceput sa o subzidesc  sapand cate un metru lungime si 40cm adancime sub zidul de chirpici. Pietrele, mai mult late, au fost asezate una peste alta, fara ciment, pentru a intrerupe ridicarea apei prin capilaritate. Cand ajungeam in dreptul zidului de pamant bateam cu maiul de lemn pietre late pentru a creea presiune intre acesta si fundatie. Pana in prezent nu am observat crapaturi sau inclinari ale peretilor.

Attached Files



#5
cyobytm

cyobytm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.11.2016
Alta solutie inafara de a turna centura si dupa sa zidesc nu am? Nu as vrea sa torn de doua ori centura

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
Salut, si eu am in mod curent o consolidare in desfasurare. La mine casa este de caramida plina. Am facut aproximativ ca la tine, dar pe interior. Fundatii izolate de tip bloc si cuzinet legate intre ele cu grinzi de fundare, stalpi si grinzi. Peretii tencuiti cu plasa sudata de 6 pe ambele fete, iar plasa prinsa in fundatie, stalpi si grinzi.

Vezi ca alea care le-ai facut sunt grinzi, nu centuri, pentru ca nu sprijina pe nimic. Trebuie dimensionate corespunzator. Si stalpii la fel.
La mine grinzile vin turnate in pod, deasupra grinzilor transversale de lemn. Si, la fel, nu pot turna o centura legata de grinzi peste zidurile actuale. Cel putin nu fara a demonta tot acoperisul, pentru ca pe ziduri este o centura de lemn, iar aia trebuie scoasa daca vreau sa torn centura de beton.

Edited by laffin, 25 February 2017 - 05:00.


#7
cyobytm

cyobytm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.11.2016
multumesc pentru atentie, poti pune poze de la lucrarea ta te rog ? poate ma inspir din ceea ce vad, mersi

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
Da, o sa pun maine ca am uitat aparatu acolo.

#9
cylvium

cylvium

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2013
Bună ziua! As dori și eu o soluție de camasuirea a unor pereți de paianta. Ce mortar sa folosesc? Am găsit soluții pe internet, plasa sudata, planseu betonat, dar ce fel de ciment sa folosesc n-am găsit. Ma poate ajuta vreun cunoscător?

#10
lilicaa

lilicaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.10.2008

View Postadrian919, on 23 februarie 2017 - 17:54, said:

Imi place.Esti un om care stie cum sa faca casa noua dar sa apara in acte ca una veche.
Asta vreau si eu sa fac.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate