Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plecare Cuplu Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Kanah

Kanah

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017
Buna ziua!
As dori niste pareri constructive si sincere din partea voastra.
Eu, impreuna cu prietena mea, ne gandim sa plecam in Anglia din toamna.
Curiozitatile noastre sunt urmatoarele:
Se pot gasi joburi ok d.p.d.v al salarului avand in vedere ca eu am terminat o facultate de economie in lb. Engleza aici si am si certificat Cambridge de lb. Engleza avansat, plus ceva experienta in Multinationale aici ca si Customer Service Advisor si Call Center Agent in domeniul IT. Iar ea are facultate si master in domeniul asistentei sociale si probatiunei, plus experienta ca si asistent manager?
Nu avem nimic sa ne tina aici, copii, datorii etc., si avand in vedere ca am munci amandoi cred ca am putea strange niste bani in timp.
In timp ne gandim sa mai facem un master acolo dupa ce ne punem pe picioare deoarece stiu ca ar ajuta.
In concluzie, am gasi job-uri ok la inceput sau tot " sfantul depozit " va fi primul?
Va multumesc!

#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Sunt 20 de mii de topice deschise pe aceeasi tema, era atat de greu sa le rasfoiti ?

Edited by Platon, 23 February 2017 - 14:19.


#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Mergeti acolo si va veti desparti la scurt timp .. da' merita experienta !

#4
Kanah

Kanah

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017

View PostPlaton, on 23 februarie 2017 - 14:19, said:

Sunt 20 de mii de topice deschise pe aceeasi tema, era atat de greu sa le rasfoiti ?

Astept pareri despre subiect nu frustrari personale. Este dreptul meu pe acest forum sa deschid un topic sau nu.
O zi buna!

View Postcobi1, on 23 februarie 2017 - 14:20, said:

Mergeti acolo si va veti desparti la scurt timp .. da' merita experienta !
De ce spui asta?

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Pai daca te duci, s-ar putea sa te intorci imediat, din cauza brexit-ului.... Este prea multa lume care vrea sa faca bani ''usor''

#6
Kanah

Kanah

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017

View PostYourFan, on 23 februarie 2017 - 14:27, said:

Pai daca te duci, s-ar putea sa te intorci imediat, din cauza brexit-ului.... Este prea multa lume care vrea sa faca bani ''usor''
A face bani, nu este "usor", si stim asta...

#7
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
Iti sugerez sa te inscri intr-o agentie de recrutare , sau chiar mai multe (cauta pe net ca vei gasi) !
Vei primi de la ei saptamanal oferte de lucru!
Bafta!
Ai sanse ! Gandurile pozitive atrag lucruri pozitive!

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
de ce nu pleci tu primul, sa-ti faci un rost acolo, apoi daca totul este in regula, sa vina si ea ? aveti niste bani pusi deoparte, sa va puteti intretine in primele saptamani/luni pana va gasiti un loc de munca, daca plecati pe cont propriu si nu cu un job gasit printr-o agentie de recrutare/plasare ?

#9
Kanah

Kanah

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017

View Postexcentryc, on 23 februarie 2017 - 14:32, said:

Iti sugerez sa te inscri intr-o agentie de recrutare , sau chiar mai multe (cauta pe net ca vei gasi) !
Vei primi de la ei saptamanal oferte de lucru!
Bafta!
Ai sanse ! Gandurile pozitive atrag lucruri pozitive!
La asta ne-am gandit si noi, sa cautam online de aici.
In sfarsit o persoana cum se cade!
Multumim la fel !

View Postcorinadaniela, on 23 februarie 2017 - 14:34, said:

de ce nu pleci tu primul, sa-ti faci un rost acolo, apoi daca totul este in regula, sa vina si ea ? aveti niste bani pusi deoparte, sa va puteti intretine in primele saptamani/luni pana va gasiti un loc de munca, daca plecati pe cont propriu si nu cu un job gasit printr-o agentie de recrutare/plasare ?
Consider ca este mult mai avantajos sa plecam impreuna.
Avem si vom avea ceva bani de trait pana ne gasim, nu plecam fara sa avem totul bine pus la punct!
Am vrea macar unul dintre noi sa plecam si sa avem un job deja gasit de aici.


#10
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Facultate de economie, multinationale, master in domeniul asistentei sociale si probatiunei, certificat Cambrige...SOMERPosted Image Posted Image Posted Image
BE LIKE ME, truck driver

#11
Kanah

Kanah

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017

View PostClaudiu998, on 23 februarie 2017 - 14:42, said:

Facultate de economie, multinationale, master in domeniul asistentei sociale si probatiunei, certificat Cambrige...SOMERPosted Image Posted Image Posted Image
BE LIKE ME, truck driver
Aici nu suntem someri dar nici nu avem sansa sa strangem nimic.
Nu e de mine 😁

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, tu si prietena aveti un loc de munca in prezent, in romania ?
daca da, mi se pare cam riscant sa lasati amandoi totul balta aici si sa emigrati impreuna.
daca ceva merge prost pe-acolo sau nu va adaptati pur si simplu (unii sunt exasperati de vremea de acolo), daca e sa va intoarceti (amandoi sau unul dintre voi) la ce anume va intoarceti, la nimic, va intretin parintii pana va puneti iar pe picioare ?
vezi ca exista destule forumuri ale romanilor care au emigrat in uk, poate asa va mai lamuriti niste necunoscute, primiti niste raspunsuri.

Edited by corinadaniela, 23 February 2017 - 14:47.


#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostKanah, on 23 februarie 2017 - 14:40, said:


Avem si vom avea ceva bani de trait pana ne gasim, nu plecam fara sa avem totul bine pus la punct!


View PostKanah, on 23 februarie 2017 - 14:43, said:

Aici nu suntem someri dar nici nu avem sansa sa strangem nimic.
Nu e de mine ��
2 afirmatii care se bat cap in cap .
Nu zic sa nu incercati , dimpotriva , toyota ! Insa acolo nu e ca in Romania , e o diferenta colosala . Daca nu mergeti direct cu un contract de munca ( cel putin unul din voi ) , sa mergi acolo in speranta ca vei gasi, e prostie parerea mea .

#14
Kanah

Kanah

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017
Pe mine ma intereseaza daca avem sanse la job-uri care sunt oarecum pe domeniul nostru si daca conteaza experienta si diplomele sau mergem la fel ca cineva care nu cunoaste limba, nu are experinta deloc si nici diplome?

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostKanah, on 23 februarie 2017 - 14:22, said:

Astept pareri despre subiect nu frustrari personale. Este dreptul meu pe acest forum sa deschid un topic sau nu.


Faptul ca tu esti inca aici pe forum,deschizand un subiect despre viata ta personala,denota lipsa de incredere pe care o ai in tine si in prietena ta.
Crezi ca parerea anonimilor ascunsi dupa niste nick-uri este relevanta?
Singura varianta este sa plecati si pe viitor nu mai cereti parerea altora,ca nu veti dori sa traiti o viata intreaga dupa calapodul altuia.
Duceti-va,descurcati-va conform specializarilor pe care le aveti si peste un an sa te intorci pe forum si sa ne zici cum v-ati acomodat.

Mult succes

Edited by adisz, 23 February 2017 - 15:12.


#16
Kanah

Kanah

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017

View Postadisz, on 23 februarie 2017 - 15:11, said:



Faptul ca tu esti inca aici pe forum,deschizand un subiect despre viata ta personala,denota lipsa de incredere pe care o ai in tine si in prietena ta.
Crezi ca parerea anonimilor ascunsi dupa niste nick-uri este relevanta?
Singura varianta este sa plecati si pe viitor nu mai cereti parerea altora,ca nu veti dori sa traiti o viata intreaga dupa calapodul altuia.
Duceti-va,descurcati-va conform specializarilor pe care le aveti si peste un an sa te intorci pe forum si sa ne zici cum v-ati acomodat.

Mult succes
Inainte de a incepe orice este bine sa te documentezi.
Vreau doar parerile celor care sunt acolo si stiu despre ce este vorba deoarece stiu mai bine cu ce se mananca.
Inca nu am primit un raspuns la nelamuririle mele dupa atatea comentarii... Imi place cum multi isi dau cu parerea dar cu totul pe langa subiect.

#17
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Eu in locul vostru as incerca sa merg mai departe : Noua Zeelanda, Australia, Canada, etc.
Anglia e prea ''aglomerata''...Posted Image

#18
Kanah

Kanah

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttitacodita, on 23 februarie 2017 - 15:26, said:

Eu in locul vostru as incerca sa merg mai departe : Noua Zeelanda, Australia, Canada, etc.
Anglia e prea ''aglomerata''...Posted Image
Chiar ne gandim si la optiunile astea sincer. Doar ca distanta mare pare o problema , plus ca vremea in Canada mi se pare mult mai rea decat in Anglia

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate