Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

7 planete locuibile în jurul unei stele apropiate

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#217
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016
Numai ca oamenii nu supravietuiesc la 10G. Nici la 5g pe timp lung. 1-2g e probabil in limite biologice.
Nu uita ca si masa creste, deci trebuie forta din ce in ce mai mare.

#218
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,262
  • Înscris: 06.01.2007
1g voiam sa zic.
Adica 10m/s la patrat.

Masa nu creste, in nava.

#219
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013

View Postmaccip, on 26 octombrie 2017 - 01:55, said:

1g voiam sa zic.
Adica 10m/s la patrat.

Masa nu creste, in nava.
Păi masa nu crește, dar impulsul total al navei, în permanență. Asta înseamnă că, la fiecare secundă scursă, o nouă manevra va necesita și mai multă energie decât ai folosit până atunci. Din ce în ce mai multă.
Deci bullshit.
Iar aia cu atracția gravitațională care devine neglijabilă mi-a smuls un zâmbet.
Unii de pe aici chiar nu au habar pe ce lume trăiesc.

Edited by y999, 26 October 2017 - 05:27.


#220
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmaccip, on 26 octombrie 2017 - 01:55, said:

1g voiam sa zic.
Adica 10m/s la patrat.

Masa nu creste, in nava.


Masa nu are sistem de referinta.

Edited by vrajitoruldinoz, 26 October 2017 - 06:13.


#221
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Mai era un subiect pe aici despre posibilitatea/imposibilitatea materiei sa calatoreasca cu viteza luminii si e oarecum evident ca o calatorie clasica cu o nava la viteaza luminii sau apropiata de viteaza luminii e cam imposibila.
Dupa cum se spune pe aici si conform teoriei relativitatii odata cu cresterea vitezei creste si masa, odata cu cresterea masei avem nevoie de propulsie mai puternica... masa navei ar capata valori astronomice undeva in apropierea vitezei luminii...
Una din putinele teorii plauzibile ar fi sa putem controla componenta spatiu-timp si sa creem o bula spatio-temporara care sa inconjoare aceasta nava, astfel nava in sine ar fi stationara dar bula asta s-ar deplasa... in baza unor principii pur teoretice, momentan.

Edited by Engineer_xxl, 26 October 2017 - 08:27.


#222
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

View PostEngineer_xxl, on 26 octombrie 2017 - 08:26, said:

Una din putinele teorii plauzibile ar fi sa putem controla componenta spatiu-timp si sa creem o bula spatio-temporara care sa inconjoare aceasta nava, astfel nava in sine ar fi stationara dar bula asta s-ar deplasa... in baza unor principii pur teoretice, momentan.
Deformarea spatiului in bula spatio-temporara ar necesta un consum de energie per secunda mai mult decat produce soarele in intreaga lui existenta.

#223
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Bula spatio-temporarla.
@ XORIAN_L: Imi poti arata te rog ce calcule ai efectuat pentru a ajunge la concluzia asta?

#224
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostG-0Man, on 25 octombrie 2017 - 21:58, said:

Nu, s-a uitat prea mult la filme SF.
Ii va trece cand va da de-a binelea piept cu viata.  
La varsta lui eram si eu asa idealist ca el, crezand ca viata e ca-n filme.

Da, am urmarit multe filme si seriale sf, insa naivitatea ține de perspectiva, adica din care capat al paiului privesti problema.

Uite cateva exemple ca sa intelegi perspectiva mea.

In Star Trek avem civilizatia borg contrapusa umanității, ori eu cred ca borg sunt oamenii viitorului, la fel si androizii umani precum Data, pe cand organicii oamenii in mod special erau parca teleportati fie de pe mosia unui feudal, fie direct din Revolutia franceza sau cea bolsevica.

In Battlestar Galactica iarasi avem oameni si cyloni, insa oamenii par a veni direct din sec 19-20, in timp ce cylonii par mai degraba adevaratii oameni din viitor.

Daca esti deschis iti pot demonstra cata frauda se ascunde in spatele warp drive Alcubiere-Sony White si a altor asemenea idei.

Primul si cel mai simplu lucru este acela ca cu cat lucram cu energii mai mari si concentrari mai mari de energie, nu vom deschide niciun portal ci vom genera astfel si mai multa materie conform E=m.c2, eventual generam transmutam spre alte forme de materie si energie.

PS: In naivitatea mea vad ca noi oamenii nu am reusit sa dispunem de supersimturile animalelor, de hibernare, nemurirea hidrei mediteraneene Turitopsis Nutricula, de fotosinteza si multe altele, nici macar gena fixatoare de azot de la lucerna nu am reusit sa o punem la legumele de cultura, ori poate sta la secret.

#225
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,262
  • Înscris: 06.01.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 26 octombrie 2017 - 06:04, said:

Masa nu are sistem de referinta.
Ceva ceva tot are ea. Ca e de doua feluri: de repaos si de miscare.

Dar alta era ideea. Voiam sa subliniez faptul ca poti ajunge la o stea aflata la 500ani lumina in 20 ani.
Relativitatea te lasa.

N-ai nevoie de warping bullshituri.

Treaba e ca daca te intorci inapoi, ai sa gasesti pe toti cunoscutii morti.
De aia filmele holiudiene nu agreeaza chestia asta. N-ai cum sa faci un scenariu dramatric pe chestia asta.
La Interstelar am vazut ceva care specula ideea.

Warpul e pentru filme guys.

#226
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Post-Diana-, on 23 februarie 2017 - 09:21, said:

Nu-nteleg de ce sunteti asa negativisti.
Eu cred ce spun astia, cu toate ca ma inspaimanta ideea coexistentei cu niste alieni. Preferam sa fim singuri in Univers. Posted Image

Corect. Abia mai incapem pe sosele blocati in trafic noi astia pamantenii. Iti dai seama sa vina si extraterestri? S-a terminat. Putem sa ne lasam de serviciu ca oricum nu mai ajungem niciodata.

#227
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013

View Postmaccip, on 26 octombrie 2017 - 23:23, said:

Dar alta era ideea. Voiam sa subliniez faptul ca poti ajunge la o stea aflata la 500ani lumina in 20 ani.
Relativitatea te lasa.
Păi Relativitatea te-o lăsa, săraca, problema e că nu te lasă Realitatea.
Și, știi tu cum e, Realitatea bate tot. ;)
Hai, mai bine căscați ochii în trafic, cei care nu sunteți minori pe-aici...

#228
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

View Posty0z, on 26 octombrie 2017 - 19:05, said:

Bula spatio-temporarla.
@ XORIAN_L: Imi poti arata te rog ce calcule ai efectuat pentru a ajunge la concluzia asta?
Scuze!
Nu am facut calcule. Am vazut pe discovery.

#229
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,262
  • Înscris: 06.01.2007
Ygrec999ule, ai vreo informatie, vreun calcul ceva sau dai din gura pe-aici?
Topicul nu este despre realitate, e despre calatorii interplanetare, interstelare, alea, alea.
Ca stiu si eu ce-i in realitate, chiar daca n-am mai dat drumul la televizor.

#230
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013
Dacă vrei să te cerți cu careva care doar dă din gură vezi că ai destule afirmații gratuite din partea altora (warp, chestii, trestii...).
Topicul era despre acel sistem, Trappist, care au am zis de prima oară că informațiile nu indică ceea ce-și doreau unii să audă, dar na, calcule n-am, ai câștigat (și poți să păstrezi ce-ai câștigat, că mie nu-mi trebuie ;)).

#231
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Posty999, on 26 octombrie 2017 - 05:26, said:

Păi masa nu crește, dar impulsul total al navei, în permanență. Asta înseamnă că, la fiecare secundă scursă, o nouă manevra va necesita și mai multă energie decât ai folosit până atunci. Din ce în ce mai multă.
Deci bullshit.
Iar aia cu atracția gravitațională care devine neglijabilă mi-a smuls un zâmbet.
Unii de pe aici chiar nu au habar pe ce lume trăiesc.

A naibi atractie gravitationala , pe unde o fi?
Asta zboara cu capul in jos si-si toarna apa in pahar , ba mai si bea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g99ho_ExApU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lasind gluma la o parte inteleg ca nu ne mai ajunge pamntul asta plin de hoti ,talhari,parveniti ....si cautam alte planete sa ne mutam.

Edited by nico123, 27 October 2017 - 18:33.


#232
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Forta gravitationala pare neglijabila, insa nu este. Cand mergi ani de zile, o forta mica iti schimba traiectoria. Pana si raza de lumina este indoita cand trece pe langa o stea.

Sunt asteroizi care nu pot parasi campul gravitational al soarelui.

#233
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013

View Postnico123, on 27 octombrie 2017 - 18:33, said:



A naibi atractie gravitationala , pe unde o fi?
Asta zboara cu capul in jos si-si toarna apa in pahar , ba mai si bea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g99ho_ExApU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lasind gluma la o parte inteleg ca nu ne mai ajunge pamntul asta plin de hoti ,talhari,parveniti ....si cautam alte planete sa ne mutam.
Și adică eu ce să înțeleg? Că tu nu cunoști forța centrifugă? Sau tu nu observi că avionul face viraj continuu de fiecare dată?
Sau doar ai postat la mișto, pentru naivi?

#234
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostXORIAN_L, on 27 octombrie 2017 - 20:23, said:

Forta gravitationala pare neglijabila, insa nu este. Cand mergi ani de zile, o forta mica iti schimba traiectoria. Pana si raza de lumina este indoita cand trece pe langa o stea.
Sunt asteroizi care nu pot parasi campul gravitational al soarelui.

PS: Eu pledez pentru evolutia telescoapelor, deci nu ma intereseaza sa trimitem sonde automate sau navete dincolo de Enceladus si Titan.

Eu as dori sa se trimita nave automate pe Europa, Ganimede, Calisto, Enceladus si Titan.


Probabil ca telescoapele viitorului vor putea utiliza efectul de lentila gravitationala a altor stele chiar de aici de pe Pamant sau vor reusi sa vada mai clar in alt spectru sau sa utilizeze efecte optice nou descoperite, samd

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate