Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

7 planete locuibile în jurul unei stele apropiate

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#163
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostPantherOne, on 15 martie 2017 - 10:06, said:

Civilizatiile alea nu sunt de capul lor, sunt organizate, si nici una nu va intra in contact la scara globala cu civilizatia noastra. Au vizitat pamantul timp de sute de mii de ani si exista dovezi fara numar.

Organizate nici vorba, practic sunt miliarde de miliarde de lumi virtuale individuale unde prima directiva din Star Trek nu are nici cea mai mica valoare.

PS: Va propun sa continuam pe un topic despre Civilizatii ET si contactul cu acestea pe aria Paranormal la Ipoteze si teorii, altfel off topicul asta aici la cele 7 planete o sa ne aduca iritarea moderatorului si adm.

#164
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PostInfinitty, on 15 martie 2017 - 13:21, said:



Organizate nici vorba, practic sunt miliarde de miliarde de lumi virtuale individuale unde prima directiva din Star Trek nu are nici cea mai mica valoare.

PS: Va propun sa continuam pe un topic despre Civilizatii ET si contactul cu acestea pe aria Paranormal la Ipoteze si teorii, altfel off topicul asta aici la cele 7 planete o sa ne aduca iritarea moderatorului si adm.
Daca continui cu miliarde de lumi virtuale si Star Trek nu are nici un rost un astfel de subiect, asta decat daca e pe aria fun ca sa ne distram si noi..

Edited by PantherOne, 15 March 2017 - 13:48.


#165
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Daca nu te referi la Prima Directiva, atunci la ce te referi?

Daca nu ne indreptam cu pasi rapizi catre virtualizare si virtualitate, atunci tu crezi ca ne vom intoarce la situatia din sec. 18-20?, adica omul separat si automatele separat si destul de reduse intelectual pt. a fi nevoie de puterea intelectuala umana pe vecie?!

#166
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostValmont43, on 15 martie 2017 - 13:21, said:

de-aia trebuiesc interzise etnobotanicele....ne dau iluzii despre o viata de vis.....Posted Image
Pe bune, oamenii chiar se ajuta si sunt empatici in mod instinctiv. Bine, nu inseamna ca te ajut sa-ti faci casa. Dar de exemplu cind urca o femeie cu copil in carucior in autobuz lumea se da la o parte ca sa faca loc caruciorului.

View PostInfinitty, on 15 martie 2017 - 22:21, said:

Daca nu te referi la Prima Directiva, atunci la ce te referi?

Daca nu ne indreptam cu pasi rapizi catre virtualizare si virtualitate, atunci tu crezi ca ne vom intoarce la situatia din sec. 18-20?, adica omul separat si automatele separat si destul de reduse intelectual pt. a fi nevoie de puterea intelectuala umana pe vecie?!
N-ai auzit de jihadul butlerian? Este o optiune posibila oricind. Iar masinile, daca vor deveni suficient de inteligente, vor invata de la oameni multe si vor ajunge sa faca si razboi impotriva oamenilor. La un interval de timp suficient de lung lucrul asta devine aproape sigur.

Dupa jihadul butlerian nu a existat nici o Prima Directiva. De ce nu am putea presupune ca alte civilizatii au ajuns in aceeasi situatie? Atunci ar exista imperii feudale intinse pe sute sau mii de stele, carora nu le pasa de "furnicile" cosmice ca noi. Dau peste noi, ne matura si isi fac ecosistem propriu pe Pamint. Iar cind circula prin spatiu sau cind fac cite un razboi ar trebui sa se vada de departe; macar niste emisii radio ciudate pe un timp lung, venind de linga stele normale; poate si ceva eruptii radoiactive cu metale grele, spectru de plutoniu, chestii de-astea; explozii scurte care nu pot veni decit de la surse foarte mici. Ori pina acum nu am prins urme clare, consistente ale altor civilizatii.

#167
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Nu cred ca masinile ar face asta, mai ales ca oricum am fi la discretia lor, in plus un model Battlestar Galactica ar fi o prostie, practic robotii s-ar putea reproduce in tot sistemul solar, deci oricum omul este in plus, dar nu este un obstacol deoarece robotii si oamenii traiesc in nise diferite.

Din cate imi dau seama noi doi vedem lucrurile complet diferit.

Parerea mea este ca omul se va cibernetiza in urmatoarele decenii, vom deveni ciborgi, iar spre batranete ne vom androidiza complet.

Oamenii vor dorii sa asimileze tehnologia si nu sa ramana retarzi in afara acesteia.

Nu va exista o singura IA, ci fiecare om va devenii o IA hibrida.

Cat priveste acele expansiuni feudale, o simpla alergie i-ar putea ucide pe toti alienii de pe Terra, plus parazitii cu care organismul lor nu este obisnuit.

Daca sunt fiinte cu sange rece s-ar putea sa adoarma complet in anotimpul rece, dupa cum oxigenul atmosferic s-ar putea sa nu le fie suficient.

#168
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

View PostDihorul Razboinic, on 16 martie 2017 - 11:22, said:

Pe bune, oamenii chiar se ajuta si sunt empatici in mod instinctiv. Bine, nu inseamna ca te ajut sa-ti faci casa. Dar de exemplu cind urca o femeie cu copil in carucior in autobuz lumea se da la o parte ca sa faca loc caruciorului.
N-ai auzit de jihadul butlerian? Este o optiune posibila oricind. Iar masinile, daca vor deveni suficient de inteligente, vor invata de la oameni multe si vor ajunge sa faca si razboi impotriva oamenilor. La un interval de timp suficient de lung lucrul asta devine aproape sigur.
Am citit cartea. Dar mie unul mi se pare improbabil cam tot ce scrie acolo.
Masinile pot trai oriune, nu impart resursele cu noi.
Este ineficient sa-si faca sclavi biologici.
Iar noi nu avem nevoie (si nici voie) sa avem ca sclavi masini constiente.
Constiinta nu functioneaza fara afectivitate, deci masina constienta este doar om incarcat in computer.

Edited by XORIAN_L, 16 March 2017 - 14:54.


#169
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostInfinitty, on 16 martie 2017 - 13:41, said:

Nu cred ca masinile ar face asta, mai ales ca oricum am fi la discretia lor, in plus un model Battlestar Galactica ar fi o prostie, practic robotii s-ar putea reproduce in tot sistemul solar, deci oricum omul este in plus, dar nu este un obstacol deoarece robotii si oamenii traiesc in nise diferite.
Robotii devin inteligenti --> citesc istorie --> invata de acolo --> aplica ce au invatat --> razboi impotriva omului

E simplu.

View PostXORIAN_L, on 16 martie 2017 - 14:53, said:

Am citit cartea. Dar mie unul mi se pare improbabil cam tot ce scrie acolo.
Masinile pot trai oriune, nu impart resursele cu noi.
Este ineficient sa-si faca sclavi biologici.
Iar noi nu avem nevoie (si nici voie) sa avem ca sclavi masini constiente.
Constiinta nu functioneaza fara afectivitate, deci masina constienta este doar om incarcat in computer.
Gindesti omeneste. Ratiunea umana este influentata masiv de emotii, empatie etc. Din cauza asta gindim prea mult, pentru ca luam tot timpul masuri de protectie si pentru ceilalti. Masinile nu au nevoie de atita gindire. Ele pot lista optiunile si sa o aleaga pe cea mai facila, fara sa compare, sa faca analize complexe etc. Evident, optiunea facila poate fi o greseala pe termen lung, dar pina acolo mai e mult. Si masinile gresesc citeodata, nu-i asa?

#170
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Robotii nu au nevoie de razboi decat daca oamenii il vor deschide, insa e posibil ca multi oameni sa lupte de partea robotilor.

Ideea este ca robotii au nevoie de pace pentru a se dezvolta si de secret, de exemplu mijlocul unor deserturi precum si Luna.

Oamenii doresc nemurirea si un creier sintetic surogat plus un corp robotic asa ca ...

IA nu va fi singulara, asa ca si robotii constienti vor avea aceleasi probleme precum societatea umana.

#171
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostXORIAN_L, on 16 martie 2017 - 14:53, said:

Am citit cartea. Dar mie unul mi se pare improbabil cam tot ce scrie acolo.
Masinile pot trai oriune, nu impart resursele cu noi.
Este ineficient sa-si faca sclavi biologici.
Iar noi nu avem nevoie (si nici voie) sa avem ca sclavi masini constiente.
Constiinta nu functioneaza fara afectivitate, deci masina constienta este doar om incarcat in computer.
constiinta nu functioneaza fara un scop. daca o luam de la simplele organisme unicelulare acestea au numai niste functii de baza. nevoia insa le impinge la altceva. si uite asa incet incet ajung sa isi creeze noi si noi organe pana ajung multicelulare si organisme complexe cu alte nevoi. similar si cu un program de computer/masina. un program de calculator la nivelul actual poate fi comparat cu un organism unicelular. problema fiind sa nu ii aducem in stadiul de animal complex unde nu stim care e evolutia si spre ce o va lua. probabil asimilare/replicarea/ folosirea materiei in mod excesiv. avand in vedere ca fiintele biologice se hranesc cu energie si masinile se vor hrani cu energie insa nevoia lor va fi mai mare si de asemenea cu materie ...probabil o astfel de masina in cautare de replicare va cauta transformarea unei planete intregi (si apoi a tuturor planetelor/corpurilor ceresti) in un fel de nava/organism mecanic care sa cutreiere prin univers si sa se replice. numai o masina extrem de inteligenta va realiza faptul ca nu e necesara transformarea intregii materii in alte organisme. de asemenea sa ne gandim ca noi am ajuns la modelul actual de existenta bazat nu numai pe transformarea materiei ci si pe existenta unei vieti sociale si a unui mecanism de reproducere/concurenta. care nu stim exact cum va fi la masini. ceva in genul poate al perfectionarii/creerii de noi si noi bucati de cod informatic care sa gestioneze cat mai bine resursele si energia. nu cred ca se va pune problema de iubire la ele avand in vedere ca ele ar trai intr-un model al eficientei perfecte ci mai degraba in asigurarea sistematica a supravietuirii.

View PostInfinitty, on 16 martie 2017 - 13:41, said:

Nu cred ca masinile ar face asta, mai ales ca oricum am fi la discretia lor, in plus un model Battlestar Galactica ar fi o prostie, practic robotii s-ar putea reproduce in tot sistemul solar, deci oricum omul este in plus, dar nu este un obstacol deoarece robotii si oamenii traiesc in nise diferite.

Din cate imi dau seama noi doi vedem lucrurile complet diferit.

Parerea mea este ca omul se va cibernetiza in urmatoarele decenii, vom deveni ciborgi, iar spre batranete ne vom androidiza complet.

Oamenii vor dorii sa asimileze tehnologia si nu sa ramana retarzi in afara acesteia.

Nu va exista o singura IA, ci fiecare om va devenii o IA hibrida.

Cat priveste acele expansiuni feudale, o simpla alergie i-ar putea ucide pe toti alienii de pe Terra, plus parazitii cu care organismul lor nu este obisnuit.

Daca sunt fiinte cu sange rece s-ar putea sa adoarma complet in anotimpul rece, dupa cum oxigenul atmosferic s-ar putea sa nu le fie suficient.
intrebare: DE CE te-ai androidiza? motivatiile unora vin din faptul ca munca va fi mai usoara, la altii faptul ca se poate lupta mai usor impotriva raufacatorilor, la altii ca vom putea face lucruri care altfel ne-ar fi imposibil.
insa sa o luam sistematic. munca va deveni usoara si daca facem robotii industriali mai eficienti. impotriva raufacataorilor se poate lupta si astazi prin armament performant/politie moderna/psihologie/atingerea unui nivel de trai suficient de ridicat incat sa dispara toate neajunsurile si certurile. sa facem lucruri imposibile va fi de asemenea usor: gandeste-te ca astazi putem zbura si in viitor vom face masini usoare cu energie nelimitata care sa ne faca sa zburam ca robotii sau sa sarim foarte mult. ceva gen nanosuitul din crysis.
deci DE CE te-ai androidiza? ar fi interesanta cercetarea motivatiilor viitorului

View PostDihorul Razboinic, on 17 martie 2017 - 08:19, said:

Robotii devin inteligenti --> citesc istorie --> invata de acolo --> aplica ce au invatat --> razboi impotriva omului

E simplu.


Gindesti omeneste. Ratiunea umana este influentata masiv de emotii, empatie etc. Din cauza asta gindim prea mult, pentru ca luam tot timpul masuri de protectie si pentru ceilalti. Masinile nu au nevoie de atita gindire. Ele pot lista optiunile si sa o aleaga pe cea mai facila, fara sa compare, sa faca analize complexe etc. Evident, optiunea facila poate fi o greseala pe termen lung, dar pina acolo mai e mult. Si masinile gresesc citeodata, nu-i asa?
masinile se bazeaza pe procesor. care asta nu gandeste. are doar paralelism. si nu are posibilitatea crearii de unul singur a noi structuri in sine. asta o pot face numai fiintele biologice. pe scurt masinile pot face numai ce pot fi invatate sa faca. in rest ca un program anume ar putea evolua dintr-o greseala de programare...asta da ..insa ar trebui sistematic sa invete tot si sa treaca peste absolut toate masurile de siguranta puse de om. de asemenea nu are acees la retele LAN decat daca acestea au wireless. astfel ar trebui protejate mai bine retelele si supercomputerele de accesul altor programe. pentru ca in materie de procesoare un program constient nu va putea "fura" o noua unitate cpu capabila sa ii dea si mai multa ratiune decat prin conectarea cu alte cpu....

Edited by vyctoras1985, 17 March 2017 - 13:19.


#172
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Am toate motivele de la viata vesnica, frumusete vesnica, tinerete vesnica, sanatate absoluta, la omnistienta, omnipotenta, iar timpul nu ar mai conta.


#173
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013
Ce de agitație pe aici...
Și pentru ce? Știți ce au văzut oamenii ăia de știință care au clamat 7 planete locuibile și 3 cu apă and shit?
Nu, nu au văzut acele desenașe mirobolante.
Au văzut asta: https://www.cnet.com...opanets-kepler/
Attached File  IMG_20170324_055328.jpg   186.17K   15 downloads
Existența planetei e intuită de ocultarea luminii acelei stele. E clar locuibilă, eu am zis.

#174
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Posty999, on 24 martie 2017 - 05:56, said:

Ce de agitație pe aici...
Și pentru ce? Știți ce au văzut oamenii ăia de știință care au clamat 7 planete locuibile și 3 cu apă and shit?
Nu, nu au văzut acele desenașe mirobolante.
Evident că nu au văzut planetele, nu putem vedea bine nici Pluto cu telescopul Hubble.

[ https://i.imgur.com/0WMswRc.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Posty999, on 24 martie 2017 - 05:56, said:

Existența planetei e intuită de ocultarea luminii acelei stele. E clar locuibilă, eu am zis.
Dacă sunt în zona potrivită apei lichide și sunt cam de mărimea Pământului, există posibilitatea asta, de ce nu?

#175
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013

View Posta3e6u9, on 28 martie 2017 - 11:40, said:


Dacă sunt Ăźn zona potrivită apei lichide și sunt cam de mărimea PămĂąntului, există posibilitatea asta, de ce nu?
Pentru că nu cunoști puterea acelei stele, distanțele reale până la planete, compoziția rocilor acelor planete (dacă n-or fi gaze foarte dense, în fapt).
În fine, aș avea o listă lungă în dreptul lui "de ce nu".
Dar nu așa a fost știrea. Știrea a fost cu niște certitudini aberative, wishful thinking cât casa.

#176
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Posty999, on 28 martie 2017 - 14:31, said:

Pentru că nu cunoști puterea acelei stele, distanțele reale până la planete, compoziția rocilor acelor planete (dacă n-or fi gaze foarte dense, în fapt).
În fine, aș avea o listă lungă în dreptul lui "de ce nu".
Dar nu așa a fost știrea. Știrea a fost cu niște certitudini aberative, wishful thinking cât casa.
De fapt știm puterea stelei fiindcă știm tipul ei. Acele planete nu pot fi formate din gaze foarte dense fiindcă nu au mărimea potrivită pentru asta, ar trebui să fie gigantice ca să comprime gazele atât de mult.

Ceea ce știm e cât de mult diminuează luminozitatea stelei când trec prin fața ei și știm cât de frecvent trec prin fața ei, e de ajuns ca să ne dăm seama de distanță, mărime și masă. Dacă ar fi planete gigantice gazoase aflate la distanță mare, ar avea o altă perioadă de revoluție în jurul stelei.

#177
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://media.giphy.com/media/iwnkdnExj1i92/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#178
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006

View Posta3e6u9, on 28 martie 2017 - 11:40, said:

Dacă sunt în zona potrivită apei lichide și sunt cam de mărimea Pământului, există posibilitatea asta, de ce nu?

În cazul Pamantului, mici variatii ale excentricitatii de doar cateva procente produc glaciatii de 100.000 de ani, care sunt intrerupte de perioade interglaciare calde (cum este acum Holocenul) de cel mult vreo 20.000 de ani. Nu putem sti nici macar daca omenirea civilizata va putea supravietui unei ere glaciare sau ne vom intoarce in epoca de piatra. Ce sa mai vorbim de planete locuibile la distante de zeci de ani-lumina.

Edited by real32, 28 March 2017 - 16:21.


#179
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View Posty999, on 28 martie 2017 - 14:31, said:

Pentru că nu cunoști puterea acelei stele, distanțele reale până la planete, compoziția rocilor acelor planete (dacă n-or fi gaze foarte dense, în fapt).
În fine, aș avea o listă lungă în dreptul lui "de ce nu".
Dar nu așa a fost știrea. Știrea a fost cu niște certitudini aberative, wishful thinking cât casa.


De fapt stim toate astea. Bineinteles asta nu garanteaza nimic dar nici nu a fost vorba de garantii.  Evorba ca sint multe planete in zona locuibila si chiar daca numai un procent infim din ele au viata tot sint o multime.

#180
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017
S-ar parea ca nici acest sistem solar nu ne-ar putea gazdui.Posted Image

Cu toate ca ar fi fost super,  fiindca aceea pitica rosie are durata de viata de 5 trilioane de ani, niciuna dintre planete nu are conditile de pe Terra.
Niciuna nu stie si nu a invatat sa se roteasca in jurul axei. Adica, pe o parte e lumina si caldura permanenta, pe cealalta parte e intuneric si inghet total.  Posted Image
Sunt planete incapatanate si nici nu cred ca vor invata vreodata  sa se roteasca in jurul axei.  

Primele doua, 1b si 1c sunt prea fierbinti ca Mercur si Venus,  1d e arid pe o parte si posibil sa aiba ceva apa lichida la linia de terminare.
1e e cam ca Marte de arida, dar luminata pe o parte, intunecata pe cealalta parte, iar 1f, 1g si 1h sunt planete cam inghetate, cu ceva apa lichida in unele zone.  


Oricum, niciuna nu stie sa se roteasca in jurul axei.  

Nu prea s-au detectat semne ca planetele   ar avea sateliti lunari,   ca ar exista o   centura de asteroizi de marime moderata sau mica  care sa le ofere elemente grele pentru dezvoltarea vietii si nici nu au gigantice gazoase care sa capteze gravitational asteroizi amenintatori de mari.  


Maxim ar putea exista viata microbiana  pe ele.  





Cititi despre fiecare in parte:

TRAPPIST-1b - Wikipedia

TRAPPIST-1c - Wikipedia

TRAPPIST-1d - Wikipedia

TRAPPIST-1e - Wikipedia

TRAPPIST-1f - Wikipedia

TRAPPIST-1g - Wikipedia

TRAPPIST-1h - Wikipedia


Dupa unele estimari, asa ar arata suprafetele lor:

Attached Files


Edited by kirkik, 09 October 2017 - 14:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate