Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

7 planete locuibile în jurul unei stele apropiate

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#1
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
NASA a anunțat că telescopul Spitzer a descoperit 7 planete de mărimea Pământului în jurul unei stele aflate la 40 de ani lumină de noi, 3 din ele sunt în zona locuibilă, celelalte se află în preajma zonei locuibile, ceea ce înseamnă că oricare din ele ar putea susține forme de viață. Vom afla mai multe despre ele odată cu lansarea telescopului James Webb, care va putea detecta compoziția atmosferelor lor și poate vom vedea semne de viață (prezența oxigenului în atmosferă, spre exemplu).

Acestea sunt planetele:
[ https://i.imgur.com/AuqHgwv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
40 de ani lumina nici nu e mult. daca daca stai la "ia-ma nene" si te urci in naveta enterpraz Posted Image  , cu viteza de 40 warp, ajungi acolo intr-un an.

#3
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013

View Postarbuneaionut, on 23 februarie 2017 - 08:03, said:

Chiar credeti SF-urile celor de la NASA? Astia daca maine observa un meteorit sau asteroid ca loveste Terra s-au c@c@t pe ei. Nasa ca sa-si justifice banii cheltuiti mai fac si ei din cand in cand niste descoperiri. Parca zici ca-i DNA-ul din Romania... toti descopera corupti si nimeni nu-i gaseste sau nu pot ajunge la ei. Viata poate sa fie si pe Luna si ei n-au descoperito sub diverse forme pe care nici macar n-am putea sa ne imaginam vreodata ca exista...de exemplu... o banala piatra de pe luna ca forma pamanteasca poate sa fie o vietate
Și Pământul este plat, nu?

#4
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
ma lasi?
niciodata nu vom ajunge acolo.

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postrich1974, on 23 februarie 2017 - 08:13, said:

40 de ani lumina nici nu e mult. daca daca stai la "ia-ma nene" si te urci in naveta enterpraz Posted Image  , cu viteza de 40 warp, ajungi acolo intr-un an.

Eu zic că e posibil.

Noi nu vom apuca nici copii noștri, dar poate strănepoți  vor zbura pe vreo nava gen enterpraiyze.

Țineți minte emisiunile de la TVR de prin anii 90 cu Alexandru mironav?

Mai se găsesc pe YouTube emisiuni.

Citisem eu am văzut  emisiune nu mai știu unde exact că s-ar fi reușit un fel de teleportare pe distanța de 1m.



Prin 2500 o se ajungă pe Marte in 3 luni.
Bine in schimb la noi o să facem de la Constanța la Timișoara tot 3 luni




#6
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postarbuneaionut, on 23 februarie 2017 - 08:03, said:

Chiar credeti SF-urile celor de la NASA? Astia daca maine observa un meteorit sau asteroid ca loveste Terra s-au c@c@t pe ei. Nasa ca sa-si justifice banii cheltuiti mai fac si ei din cand in cand niste descoperiri. Parca zici ca-i DNA-ul din Romania... toti descopera corupti si nimeni nu-i gaseste sau nu pot ajunge la ei. Viata poate sa fie si pe Luna si ei n-au descoperito sub diverse forme pe care nici macar n-am putea sa ne imaginam vreodata ca exista...de exemplu... o banala piatra de pe luna ca forma pamanteasca poate sa fie o vietate

:roflmaofast:
Deci NASA zice prostii, dar o piatra de pe luna poate fi o vietate. :lol: Da de ce de pe luna, ce, pietrele de pe Pamant n-au voie, is mai proaste decat alea de pe Luna?
Ok, ma opresc, ca a inceput tastatura sa caste. :yawn:

#7
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
O noua descoperire un nou pretext pentru salariile nejustificate de mari.

#8
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Postei8ht, on 23 februarie 2017 - 08:21, said:

ma lasi?
niciodata nu vom ajunge acolo.
Din fericire...

#9
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
7 noi planete locuibile ?!

Mmm....se pare ca au nevoie de nitica "libertate si democratie" americana :D  :P

#10
abral

abral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.03.2007

View Postrich1974, on 23 februarie 2017 - 08:13, said:

40 de ani lumina nici nu e mult. daca daca stai la "ia-ma nene" si te urci in naveta enterpraz Posted Image  , cu viteza de 40 warp, ajungi acolo intr-un an.

Gresit. Warp 1 (warp factor 1) este egal cu viteza luminii. Warp factor 10 reprezinta o viteza infinita. In Star Trek nu au depasit warp 9.975. La viteza asta, dureaza cinci zile sa parcurgi 40 ani lumina.

Edited by abral, 23 February 2017 - 08:41.


#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postabral, on 23 februarie 2017 - 08:40, said:

Gresit. Warp 1 (warp factor 1) este egal cu viteza luminii. Warp factor 10 reprezinta o viteza infinita. In Star Trek nu au depasit warp 9.975. La viteza asta, dureaza cinci zile sa parcurgi 40 ani lumina.
okay, multumesc de precizare, dumneata vad ca stii mai bine, probabil ca ai zburat cu nava si te-ai uitat la vitezometru. inseamna ca e scara logaritmica, asa cum e la cutremure.

#12
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Cred ca anuntul este totusi destul de clar. Sunt  7 planete de dimensiunea Pamantului in jurul unei stele, dar numai 3 dintre ele se afla in zona locuibila, adica in zona unde ar putea exista apa in stare lichida. Din pacate nu orice pietroi dintr-o astfel de zona este cu adevarat locuibil, iar cel mai bun exemplu este Luna.unde astronautii nu au putut "locui" mai mult de 3 zile.

#13
abral

abral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.03.2007

View Postrich1974, on 23 februarie 2017 - 09:00, said:

multumesc de precizare

N-as vrea sa ducem lumea in eroare...

#14
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Sa vezi cand vor recunoaste ca e viata pe MARTE :)

#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Nu-nteleg de ce sunteti asa negativisti.
Eu cred ce spun astia, cu toate ca ma inspaimanta ideea coexistentei cu niste alieni. Preferam sa fim singuri in Univers. :)

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postreal32, on 23 februarie 2017 - 09:07, said:

... iar cel mai bun exemplu este Luna.unde astronautii nu au putut "locui" mai mult de 3 zile.
Hai ma, si tu crezi prostia aia cu aselenizarea ?
Pfff.
Eu zic ca au descoperit pe naiba...la fel cum au reusit sa descopere miraculoasele medicamente pentru cancer sau cine stie ce...prostii.

#17
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Logo-ul google de astazi este pe tema asta.

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Dap, am vazut si eu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate