Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Campionatul de Schi 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
3xteam

3xteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 10.01.2017

Campionatul Mondial de Schi 2017



Campionatul Mondial de Schi va organiza la Lahti 12 curse de Cross Country, plus 5 curse cu medalii la Combinata Nordică, dar și cursele de 50 de kilometri care vor încheia competiția. Se vor acorda, în total, 21 de medalii de aur.

Campionatul de Schi 2017 s-a mutat în Finlanda, la Lahti, începând de miercuri, când s-au desfășurat două curse de calificare de Cross Country. Tot miercuri a avut loc și Ceremonia de Deschidere a competiției care se va desfășura până pe 5 martie.

“Lahti are o tradiție atât de bogată în sporturi de iarnă și organizează această competiție pentru a șaptea oară. Acest lucru vorbește de la sine despre pasiunea acestei țări, acestei regiuni, pentru schi. Organizatorii au lucrat zi și noapte pentru a crea cele mai bune condiții”, a declarat Gian-Franco Kasper, președintele FIS.

61 de naționale iau parte la actuala ediție a Campionatului Mondial de la Lahti, iar echipa Norvegiei este cea mai numeroasă, cu nu mai puțin de 41 de sportivi. Tonga, țară aflată la 16.000 de kilometri distanță de Finlanda, este cea mai îndepărtată dintre țările prezente. 683 de sportivi vor concura la actuala ediție.

sursa...
http://www.fanatik.r...5-martie-902301

Edited by 3xteam, 23 February 2017 - 06:31.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sunt curios ce va face Tonga (tara exotica a sporturilor de iarna). Sper (desi nu cred) sa faca figura Jamacai :)

#3
3xteam

3xteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 10.01.2017
Schiorul venezuelean Adrian Solano a oferit momente amuzante în calificările probei de 10 km, într-o competiție găzduită de orașul finlandez Lahti.

Timpul lui intermediar după 3.5 km cu 28 de minute mai slab decât al câștigătorului. Deși nu a terminat cursa, organizatorii și publicul l-au aplaudat minute în șir.
Adrian a încercat să explice motivul din spatele prestației sale dezastruoase: "Nu am avut ocazia să ma antrenez pe zăpadă. Poate am căzut de multe ori, dar important este că am continuat cursa".
Sportivul avea planificat un cantonament în Franța, în luna ianuarie, însă poliția l-a împiedicat dintr-un motiv uluitor:
"Când am ajuns la Paris, le-am explicat că merg în Suedia, pentru a mă antrena. Nu m-au crezut. Au spus că nu există schi în Venezuela. Le-am explicat că ne antrenăm pe role. Aveam doar 28 de euro la mine și m-au acuzat că vreau să emigrez din cauza situației dificile din țara mea".

"Nu voi renunţa niciodată la schi. Acesta este visul meu !"

sursa...
http://www.gsp.ro/sp...i-d-502820.html

Edited by 3xteam, 23 February 2017 - 17:06.


#4
3xteam

3xteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 10.01.2017

      Campionatului Mondial din Lahti, Finlanda  


sprint liber la feminin

1. Maiken Caspersen Falla, din Norvegia a câștigat medalia de aur
2. Jessie Diggins,din SUA care a venit la 1,66 secunde în spatele lui Maiken și a câștigat medalia de argint
3. Kikkan Randall, din SUA care a sosit cu 3,76 secunde mai târziu față de Maiken și a câștigat medalia de bronz

sprint liber la masculin

1. Federico Pellegrino, din Italia a câștigat medalia de aur
2. Sergei Ustiugov, din Rusia în terminat în spatele câștigătorului la doar 15 sutimi și a câștigat medalia de argint
3. Johannes Hoesflot Klaebo a terminat pe locul trei, cu 44 de sutimi în spatele lui Federico și a câștigat medalia de bronz

Edited by 3xteam, 24 February 2017 - 09:35.


#5
3xteam

3xteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 10.01.2017
Competiția va continua mâine,sâmbătă, când se desfășoară probele de skiathlon, atât la masculin cât și la feminin.

#6
3xteam

3xteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 10.01.2017
Norvegianca Marit Bjoergen a câștigat cel de-al 15-lea titlu de campioană a lumii din cariera sa, după ce a reușit să se impună în proba de schiatlon (7,5 km stil clasic și 7,5 km stil liber) din cadrul ediției 2017 a Mondialelor de schi fond, sâmbătă la Lahti (Finlanda).

#7
3xteam

3xteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 10.01.2017

Campionatului Mondial din Lahti, Finlanda  


  Skiathlon (7,5 km stil clasic și 7,5 km stil liber) la feminin

1. Marit Bjoergen din Norvegia a câștigat medalia de aur cu timpul de 37 minute și 57 secunde
2. Krista Parmakoski din Finlanda a câștigat medalia de argint, a avut un timp cu 4,8 secunde mai mult decât Bioergen
3. Charotte Kalla din Suedia a câștigat medalia de bronz, a avut un timp cu 32 secunde mai mult decât câștigătoarea

Skiathlon (15 km stil clasic și 15 km stil liber) la masculin

1. Serghei Ustiugov din Rusia a câștigat medalia de aur cu timpul de 1 h 19 minute 16 secunde
2. Martin Johnsrud Sundby din Norvrgia a câștigat medalia de argint, a avut un timp mai mult cu 6,7 secunde mai mult decât Serghei Ustiugov
3. Finn Haagen Srogh din Norvrgia a câștigat medalia de bronz, a avut un timp cu 31,8 secunde mai mult decât câștigătorul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate