Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Bulaq, Blac acelasi popor, Gelou a fost de neam turcic ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
734 replies to this topic

#415
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostSucre-Bolivar, on 17 februarie 2018 - 15:42, said:

de morte Gelu , sau mai inainte un pic, oricum la capitolele alea scrie asa
1 Blacii au DOAR  oaste  calare
2 folosesc doar arc cu sageti

=>  hmm oare arcas calare  ?? si ce ne vine in minte prima data de la asta ? NOMAD Posted Image
Ce ti-am zis eu ca mi-e dor de o comedie! Multumesc frate. Cu tine circul este garantat. Posted Image Posted Image

#416
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostSucre-Bolivar, on 17 februarie 2018 - 15:42, said:

de morte Gelu , sau mai inainte un pic, oricum la capitolele alea scrie asa
1 Blacii au DOAR  oaste  calare
2 folosesc doar arc cu sageti

=>  hmm oare arcas calare  ?? si ce ne vine in minte prima data de la asta ? NOMAD Posted Image
De crezi ca aveau numai arc si sageti, nu cunosteau topoarele , furcile , coasele, secerile?
Uite aici o ceata de 400 de moldoveni arcasi calare ca mai aveau si topoare. Nu puteau sa macelareasca cavalerii Teutoni daca aveau doar arcuri  si au folosit si topoare:

http://adevarul.ro/l...ab5c/index.html

Edited by nico123, 17 February 2018 - 17:12.


#417
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postnico123, on 17 februarie 2018 - 17:05, said:

De crezi ca aveau numai arc si sageti, nu cunosteau topoarele , furcile , coasele, secerile?
Uite aici o ceata de 400 de moldoveni arcasi calare ca mai aveau si topoare. Nu puteau sa macelareasca cavalerii Teutoni daca aveau doar arcuri  si au folosit si topoare:

http://adevarul.ro/l...ab5c/index.html
eu nu cred, asa scrie Anonimus despre care stim de la istoricii romanii ca este foarte credibil.

#418
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View PostSucre-Bolivar, on 17 februarie 2018 - 15:42, said:

de morte Gelu , sau mai inainte un pic, oricum la capitolele alea scrie asa
1 Blacii au DOAR  oaste  calare
2 folosesc doar arc cu sageti

=>  hmm oare arcas calare  ?? si ce ne vine in minte prima data de la asta ? NOMAD Posted Image
Valahia si Moldova aveau ostile in principal formate din cavalerie usoara. Sa inteleg ca si astia erau nomazi?

#419
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Este si normal ca Anonimus sa nu aminteasca topoarele ,furcile, coasele ca acestea nu sunt arme de lupta ci unelte agricole, in schimb arcurile sunt arme de lupta.
Citeste despre orice rascoala a taranilor din Ardeal sau Muntenia, Moldova si o sa vazi ca erau inarmati cu aceste unelte agricole dar nimeni nu le pomeneste ca arme de lupta.
Cu toate acestea rasculatii au reusit sa invinga chiar armate, (vezi rascoala de la Bobilna),  daca un taran pleca la lupta cu unelte agricole cand el nu era razboinic crezi ca un soldat antrenat pleca doar cu un arc cu sageti? el nu stia ca termina sagetile si nu mai are nici o arma cu care sa lupte?

#420
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018

View PostSucre-Bolivar, on 17 februarie 2018 - 18:00, said:


eu nu cred, asa scrie Anonimus despre care stim de la istoricii romanii ca este foarte credibil.

Dacă cineva scrie: "În anul 2018 în Oradea trăiesc români și unguri (fapt), iar ungurii din Oradea sunt niște mari dobitoci (părere)" oferă o informație corectă și o părere subiectivă.

Anonimus a scris că în Transilvania locuiau vlahi și slavi (fapt). Mai departe, părerea lui despre acei vlahi și slavi e doar o părere.

Informațiile lui Anonimus despre locuitorii teritoriilor invadate de nomazii unguri sunt credibile, și sunt confirmate de alte surse. Însă părerile lui de ungur au credibilitate spre zero.
Oricum, să zicem că oamenii lui Gelu aveau doar arcuri și săgeți. Vă dați seama cât de praf erau, nu aveau lansatoare de rachete și puști laser ca ungurii lui Tuhutum.
Oare cu ce tăiau vlahii crengile ălea de le foloseau ca arcuri? Măcar topoare tot aveau și mai mult nici nu-ți trebuie. Dar nu știau ungurii ce-i aia topor, ei își încalzeau iurtele cu balegă.

Edited by C18, 17 February 2018 - 18:52.


#421
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostC18, on 17 februarie 2018 - 18:49, said:


Oare cu ce tăiau vlahii crengile ălea de le foloseau ca arcuri? Măcar topoare tot aveau și mai mult nici nu-ți trebuie. Dar nu știau ungurii ce-i aia topor, ei își încalzeau iurtele cu balegă.
si cand te gandesti unii ii fac pe vlahi ciobani.
Cand rolul lor in istorie apare de la bun inceput ca militari.

#422
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Cartierul vlahilor din Constantinopol se numea Vlaherne sau Blaherne. Iar conducatorul lor se numea ducele Blachernos.

#423
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postkyrre, on 24 martie 2018 - 09:52, said:

Cartierul vlahilor din Constantinopol se numea Vlaherne sau Blaherne. Iar conducatorul lor se numea ducele Blachernos.
De fapt era sediul imperiului Romania,
iar conducatorul lor se numea Imparatul Roman.

#424
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Ce-ai fumat in dimineata asta?

#425
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostSucre-Bolivar, on 25 martie 2018 - 11:28, said:

Anonimus nu scrie ca erau vlahi , scrie ca erau blaci, si daca ai pune v in loc de b tot nu ar iesi vlah...
uite ce spun ungurii:

Quote

historians (including István Bóna, Dennis Deletant, Pál Engel and Gyula Kristó) write that Anonymus had no real knowledge of the Carpathian Basin (including Transylvania) at the time of the Hungarian conquest and invented all the opponents of the Hungarians because he needed characters to be defeated by the conquerors.[1][88][89][90] According to this view, Gelou is one of a half-dozen "imaginary figures"—including Laborec, Menumorut and Zobor—named by Anonymus for a river, hill or settlement.[1][90] If this theory is true, Gelou was named after Gilău (Gyalu in Hungarian), a Transylvanian village in which Gelou dies in the Gesta.[91][92] According to Tudor Sălăgean, the village of Gilău was apparently named for the duke.[93] Zoltán Kordé says that the names of the village and the duke may have Hungarian or Turkic origins.[94]

Cu alte cuvinte ocuparea ungara a Transilvaniei in sec 10/11 este o fictiune.
Acea ocupatie n-a existat decat in mintea unor iunguri fanatici, miopi,
care se incurca in propriile lor minciuni.

Constructiile din sec 10/11 din Transilvania sunt ale vlahilor apartinatori
civilizatiei arheologice Bijelo-Brdo.

Edited by enough1453, 25 March 2018 - 17:20.


#426
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

View PostSucre-Bolivar, on 25 martie 2018 - 11:28, said:

Anonimus nu scrie ca erau vlahi , scrie ca erau blaci, si daca ai pune v in loc de b tot nu ar iesi vlah...

Si cancelaria lui Carobert care scria olacis :ciocan:

Bey sukreala, cine va baga voua in cap gunoaiele astea? Ca toti sunteti o apa si-un pamant, nu stiti decat o poezie pe care o repetati ca niste drone decerebrate. E vreun manual editat de Jobbik, dati examen de admitere, daca nu postati suficient vi se taie alocatia?

#427
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostSucre-Bolivar, on 26 martie 2018 - 16:19, said:

io am scris despre o teorie  care imi place , nu sunt nici militant politic nici altceva , nu eu sunt ala care
se tine de dogmele unei continuitati puerile si pentru copii de gradinita.
Cum nu eşti militant. Ai umplut netul şi acest forum cu negarea continuităţii româneşti. E absolut clar ce eşti tu: eşti un maghiarizat, o greşeală de tinereţe a lui taică-tu Posted Image , pe care eu nu am făcut-o că am refuzat să mă însor cu o unguroaică, ca să nu imi spună fiul meu:
-Tată, vrem Ardealu.
-Păi, al vaem, bă, ce mai vrei?
-M-ai înţeles greşit tată: noi ungurii vrem Ardealu inapoi la Ungaria.Posted Image

#428
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postionelmironescu, on 26 martie 2018 - 16:57, said:

Cum nu eşti militant. Ai umplut netul şi acest forum cu negarea continuităţii româneşti. E absolut clar ce eşti tu: eşti un maghiarizat, o greşeală de tinereţe a lui taică-tu Posted Image , pe care eu nu am făcut-o că am refuzat să mă însor cu o unguroaică, ca să nu imi spună fiul meu:
-Tată, vrem Ardealu.
-Păi, al vaem, bă, ce mai vrei?
-M-ai înţeles greşit tată: noi ungurii vrem Ardealu inapoi la Ungaria.Posted Image

in loc sa va bucurati ca va infrupt din cunostintele mele bogate Posted Image

#429
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 26 martie 2018 - 16:57, said:

  Ai umplut netul şi acest forum cu negarea continuităţii româneşti.
demonstreaza matale continuitatea si pe urma te inteleg.
dar din moment ce aceasta continuitate este fictiune, minciuna, fals,
ce cuvant ai aici pe forum?

#430
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Auzi bai sucre, volohii din ucraina sunt sau nu romani? Ca se scrie cu "o" nu cu "a". Alta mancare de peste.

#431
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postkyrre, on 29 martie 2018 - 14:59, said:

Auzi bai sucre, volohii din ucraina sunt sau nu romani? Ca se scrie cu "o" nu cu "a". Alta mancare de peste.
1 aia sunt romi baesi care vorbesc un dialect al limbii romane
2 Faptul ca astazi voloh ar insemna roân nu înseamnă neapărat că și acu
1000 de ani era la fel.

#432
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostSucre-Bolivar, on 29 martie 2018 - 15:43, said:

2 Faptul ca astazi voloh ar insemna roân nu înseamnă neapărat că și acu
1000 de ani era la fel.
iar olahii cand apar in istoria Ungariei?

View PostSucre-Bolivar, on 29 martie 2018 - 15:43, said:

1 aia sunt romi baesi
apropo, Olach dupa creierul tau poate insemna SCOTIAN

https://en.wikipedia.org/wiki/Ollach

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate