Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sfat achizitie Semanatoare porumb 4 randuri

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Caut sa-mi cumpar o semanatoare pentru porumb cu patru randuri. Ceva mai vechi, max 1000 euro.
Am gasit mai multe marci si tipuri. Unele mecanice, altele pe vacuum.
Ce parere aveti despre Feldherr, mecanica?
Multumesc.

#2
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
La bani aia cumperi SPC 4 cu fertilizare si gata problema piese pe tot santu.La alta straina ma indoiesc sa mai gasesti ceva.

#3
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Am gasit si SPC 4, asa cum spui, dar am inteles ca sunt cele mai slabe semanatori.
Ce-i drept, pana acum, cel care mi-a semanat porumbul, avea tot un SPC cu sase randuri. Dar, era varza.
Venea cu cutiile goale in care eu imparteam boabele egal cu o masura. La final unele cuti erau goale, altele aveau destul de multe boabe.
La rasarire ce sa mai spun... Erau randuri cu plante foarte dese, altele intrerupte, vai si-amar...
Nu era nici ingrijita. Dar daca cineva vinde una, o vinde ca e buna?
Cu piesele, asa e. Nu stiu ce sa fac...

#4
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
O vinde pentru ca nu se mai lucreaza asa mult pamant si nu mai au ce face cu ele.Cumpara camera vid nou,disc furtune plus revizie hexaustor vezi daca nu merge bn faci proba la rece cu ea ridicata si cuplata.

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca este completa,poate [ rectifica ] camera de vid ,pe o piatra mare de polizor,pe un strung,pe o freza,astfel incat suprafata pe care etanseaza/se roteste discul sa fie plana.Eu am o asemenea semanatoare si in 25 ani,camera de vid nu s-a deformat,pt ca la inceput de campanie,aveam grija sa pun cateva picaturi de ulei si sa rotesc ansamblul,cu exhaustorul in functiune.Atentie mare la curatitori atunci cand se schimba discurile pt diverse seminte.Am vazut suficienti ''meseriasi'' care mai au si asociatii,care habar nu au sa-i regleze.

#6
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Normal ca se pot rectifica si eu fac acelas lucru dar sunt alti care dupa 2 ani daca baga mult le schimba cu totu pentru 50 70 lei.

#7
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Cu reparatiile nu ar fi o problema. Eu sunt de meserie mecanic de cand am terminat scoala. E adevarat ca nu de masini agricole ci altele mult mai sofisticate.
La firma unde lucrez am strunguri, freze si masina de rectificat plana si pot sa-mi fac aproape orice dupa programul de lucruI.
Insa, ma gandeam eu ca semanatorile mecanice sunt mai simple si nu se prea uzeaza.
Vad ca multi le vopsesc(unii chiar in bataie de joc) crezand ca o sa ia ochii cumparatorului. Eu as prefera sa aiba vopseaua originala.
In concluzie, daca merg sa vad o semanatoare la un vanzator, cum sa o verific daca are uzuri? In primul rand ma refer la cea romaneasca despre care ati vorbit voi.
Mentionez ca nu ma pricep la masinarii agricole.

#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Poti incepe prin a te uita la patine sa aiba acel pinten,pt a intra mai adanc in pamant
Verifici jocurile la axele pe care se pun discurile cu gauri si este bine sa vezi si in ce stare este lantul de transmisie si daca cutia lantului este unsa recent sau are unsoare multa si neagra.
Cand ridici roata din spate la fiecare sectie,aceasta trebuie sa se invarta f usor,iar lantul sa nu [ trosneasca].Veifica daca fulia mare de la exhaustor are clichetul functional si daca are bataie.Verifica cum se invarte ventilatorul;pt asta cel mai bine ar fi sa dai jos cele 3 curele.
Verifici suruburile de reglaj ale curatitoarelor sa functioneze...

#9
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Cauta ceva Becker sau făcut sub licenta de Becker.Foarte reusite am luat una si am schimbat rulmenti la ventilator si bucsile din spate la rotile de tasare.in rest gresata si la munca.E cu suprapresiune.Bafta.

#10
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Tocmai am vorbit cu cineva pentru un Monosem. Urmeaza sa-l vad saptamana viitoare. Nu are cutiile pt azot, dar zice ca are toate maecanismele.
Ultimul pret ar fi 5000.
Probabil ca la verificare ar trebui sa caut ceea ce m-ati invatat la una romaneasca. Banuiesc ca sunt asemanatoare.
Multumesc mult pentru sfaturi. Ma ajutati sa nu ma pacalesc.

Edited by PaunDutzi, 25 February 2017 - 11:15.


#11
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Nu e rea monosem am si eu una in dotare usor de folosit piese se gasesc si second si originale.
Dece nu iei una cu cuti pt azot

#12
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
La ceeasi semanatoare, ia pus cutii de azot facute de el si acum costa 5500.

Edited by PaunDutzi, 05 March 2017 - 17:24.


#13
Hc-galtiu

Hc-galtiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2017
Ai luat s3manatoarea pana la urma?

#14
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Da, am luat o semanatoare Gaspardo Sp-520 cu patru randuri, fara cutii pt azot, la 1000 euro.
Am insamantat porumbul in primavara lui 2017 si a mers foarte bine.

Attached Files



#15
Hc-galtiu

Hc-galtiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2017
Felicitari
Sa o folosesti cu spor si in 2018

#16
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Multumesc mult. Si tu sa ai spor in toate!

#17
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
Am un spc 4 fără cutii de azot de vreo 7 ani și merge foarte bine dacă îl întreții.Acum am luat două cutii și axele ptr azotat dar am o problemă cu făcutul butucului și a axului de la roatade transport.Unde aș putea să găsesc asta și aș dori o poză care aveți .Ce pinioane îmi trebuie ptr a pune220kg azot,acum am unul de 15 și unul Z20

#18
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
https://www.olx.ro/o...re-IDaebBW.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate