Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Decizie de impunere

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Taica-miu tocmai ce a primit asta si nu stiu ce este.
Recent sa operat la ochi si a achitat asigurarea medicala pe 7 luni, nu lucreaza.

Attached Files



#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Are de plata acea suma de 558 lei. A platit din urma dar trebuie si de acum incolo.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 neagu_laurentiu, on 22 februarie 2017 - 18:06, said:

Are de plata acea suma de 558 lei. A platit din urma dar trebuie si de acum incolo.
Si de scrie ca este pentru luna februarie (1.02.2017-28.02.2017) iar valoarea este de 558 lei ?

Eu cred ca este o greseala undeva.

Edited by pasilla, 22 February 2017 - 18:16.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pentru o luna de zile ii cer contributie 558 lei?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Friskey, on 22 februarie 2017 - 18:15, said:

Pentru o luna de zile ii cer contributie 558 lei?
Poate a crescut salariul minim la 10500 lei /luna si noi inca nu am aflat.

Edited by pasilla, 22 February 2017 - 18:22.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Nu cred ca este nici o greseala. Cei care nu au platit CASS (fara venituri si alte situatii), au la dispozitie 2 modalitati pentru a beneficia de asigurare:
  • FIE platesc de la un moment dat incolo, lunar pe o perioada de minim 1 an, 5,5% din salariul minim;
  • FIE platesc o data cand au nevoie fara a fi obligati sa continue platile si in lunile urmatoare, dar in acest caz contributia pe acea luna este de 7 ori mai mare decat cea de la punctul anterior. Daca salariul minim brut e de 1450LEI (parca s-a marit recent, dar nu stiu exact cat e), atunci iese socoteala.

Quote

ART. 180 - Contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată de către persoanele fizice care nu realizează venituri de natura celor …
(1) Persoanele fizice care nu realizează venituri de natura celor menționate la art. 155 sau care realizează venituri lunare exclusiv din investiții și/sau din alte surse ale căror baze lunare de calcul se situează sub nivelul valorii salariului de bază minim brut pe țară și nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției sau în categoriile de persoane pentru care plata contribuției se suportă din alte surse datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate astfel:
a ) lunar, prin aplicarea cotei individuale de contribuție asupra bazei de calcul reprezentând valoarea salariului minim brut pe țară, și au obligația să plătească contribuția de asigurări sociale de sănătate pe o perioadă de cel puțin 12 luni consecutive, începând cu luna în care se depune declarația prevăzută la art. 181; sau
b ) la data la care accesează serviciile acordate de sistemul public de asigurări sociale de sănătate potrivit legii, prin depunerea declarației prevăzute la art. 181, aplicând cota individuală de contribuție asupra bazei de calcul reprezentând valoarea a de 7 ori salariul minim brut pe țară.
Sursa: <https://static.anaf....022017.htm#A180>

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai... 1450lei x5.5%x7 luni egal 558 lei

E iobagie curata  dar e mai corect decat cand calculau din burta pentru toate persoanele fara venit, taxe astronomice (vremea lu Boc, Ponta, etc - niste escroci)

Edited by rosix, 22 February 2017 - 19:25.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sags, on 22 februarie 2017 - 19:08, said:

Nu cred ca este nici o greseala. Cei care nu au platit CASS (fara venituri si alte situatii), au la dispozitie 2 modalitati pentru a beneficia de asigurare:
  • FIE platesc de la un moment dat incolo, lunar pe o perioada de minim 1 an, 5,5% din salariul minim;
  • FIE platesc o data cand au nevoie fara a fi obligati sa continue platile si in lunile urmatoare, dar in acest caz contributia pe acea luna este de 7 ori mai mare decat cea de la punctul anterior. Daca salariul minim brut e de 1450LEI (parca s-a marit recent, dar nu stiu exact cat e), atunci iese socoteala.
Sursa: <https://static.anaf....022017.htm#A180>

Numai ca :

 Dementozaur25, on 22 februarie 2017 - 17:58, said:

Recent sa operat la ochi si a achitat asigurarea medicala pe 7 luni, nu lucreaza.


#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 sags, on 22 februarie 2017 - 19:08, said:

Nu cred ca este nici o greseala. Cei care nu au platit CASS (fara venituri si alte situatii), au la dispozitie 2 modalitati pentru a beneficia de asigurare:
  • FIE platesc de la un moment dat incolo, lunar pe o perioada de minim 1 an, 5,5% din salariul minim;
  • FIE platesc o data cand au nevoie fara a fi obligati sa continue platile si in lunile urmatoare, dar in acest caz contributia pe acea luna este de 7 ori mai mare decat cea de la punctul anterior. Daca salariul minim brut e de 1450LEI (parca s-a marit recent, dar nu stiu exact cat e), atunci iese socoteala.

Fie se trece coasigurat ...

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Pai asta o fi. O fi achitat-o atunci pe loc, dar abia acum i-a venit si sfanta hartie (decizia de impunere). Daca e in aceasta situatie evident nu mai plateste inca o data.

Alta varianta ar fi sa fi platit pe alta luna, de exemplu a platit 7× pe ianuarie dar spitalizarea s-a prelungit si in februarie si i-au venit inca 7× pentru februarie. Ce-i drept Codul Fiscal nu zice si cat timp beneficiezi de asigurare pentru o plata din aceasta (ca boala se poate prelungi/ etc). Da’ ce zic eu, nici macar nu scrie clar ca in schimbul acestor plati beneficiezi de asigurare (chiar daca pe undeva s-ar intelege - ‘la data la care accesează serviciile acordate de sistemul public de asigurări sociale de sănătate’)…

@cobi1: Da, foarte buna idee, parca parintii unor persoane asigurate, daca nu au venituri, pot fi coasigurati.

Edited by sags, 22 February 2017 - 19:46.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sags, on 22 februarie 2017 - 19:43, said:

Pai asta o fi. O fi achitat-o atunci pe loc, dar abia acum i-a venit si sfanta hartie (decizia de impunere). Daca e in aceasta situatie evident nu mai plateste inca o data.

Alta varianta ar fi sa fi platit pe alta luna, de exemplu a platit 7× pe ianuarie dar spitalizarea s-a prelungit si in februarie si i-au venit inca 7× pentru februarie. Ce-i drept Codul Fiscal nu zice si cat timp beneficiezi de asigurare pentru o plata din aceasta (ca boala se poate prelungi/ etc). Da’ ce zic eu, nici macar nu scrie clar ca in schimbul acestor plati beneficiezi de asigurare (chiar daca pe undeva s-ar intelege - ‘la data la care accesează serviciile acordate de sistemul public de asigurări sociale de sănătate’)…

Codul Fiscal nu zice nimic, dar:
(3) Drepturile de asigurare încetează după 3 luni de la ultima plată a contribuţiei.

Cred ca problema este de la .....Nastase. Daca ANAF nu se ocupa de colectarea taxelor care nu ii privesc, nu mai erau probleme.
Omul a platit, presupun, la CNAS si nu la ANAF.

#12
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 sags, on 22 februarie 2017 - 19:43, said:


A stat cateva ore la spital si dupa l-au externat.


#13
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Sa rezolvat.
Nu a mai trebuit sa plateasca nimic, hartia aceea se pare ca era un fel de "notificare" ca a platit asigurarea.

#14
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 16.04.2007
Salutare,

Unde pot sa achit o decizie de impunere de la ANAF(taxa parcare, impozit teren persoane fizice, impozit cladiri persoane fizice, impozit mijloace transport persoane fizice)?

Multumesc!

Edited by ciprianned, 29 February 2020 - 20:22.


#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,995
  • Înscris: 13.03.2005
www.ghiseul.ro


#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,002
  • Înscris: 09.08.2005
Alea-s de la DITL. ANAF n-are treabă cu nimic din ce ai înșirat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate