Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Placa video pentru editing in Premiere, After Effects etc

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Alexchitu

Alexchitu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.02.2015
Hello !
Momentan am lucrat pe placa video incorporata, dar e nevoie clar de un update incepand sa lucrez si cu fisiere mai mari de FHD.
Bugetul ar fi in jur de 1500 lei.
Uploadez si configuratia pc-ului.
Din cautarile mele am gasit ca GTX 1060 TURBO 6gb ar fi o placa video f buna si pentru editare, dar sunt curios si de parerea voastra despre Nvidia Quadro K1200 4gb pentru ca se spune ca foloseste fara erori memoria pe care o detine.
Astept pareri si sfaturi
Multumesc !

Attached Files



#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Din nefericire asistarea gpu este destul de limitata,te va ajuta foarte mult la export si la aplicarea unor filtre ce sunt asistate gpu.In rest,daca nu ma insel in cs6 redarea in timeline si brizbrizurile de acolo sunt executate tot pe cpu.

#3
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Poate un upgrade la CPU (i7) te-ar ajuta mai mult decat adaugarea unei placi video. Nu utilizez in mod curent nici unul din softurile de la Adobe dar pentru ceea ce vrei tu sa faci, se folosesc capabilitatile GPU ?
In general pentru video ai nevoie de un CPU cat mai bun si o placa video daca faci procesari de imagine serioase pe acel material (efecte, modificari) altfel un CPU este mai multe decat suficient.
Eu mai transcodez ocazional materiale video si n-am folosit niciodata ( pana acum ) placa video pentru ceea ce fac. Totul s-a facut in CPU si am vazut diferenta foarte mare de procesare cand am trecut de la i7 la Xeon...

#4
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Nvidia Quadro e buna doar daca lucrezi in 10 bit adancime de culoare ( materialul sursa e 10 bit, ai monitor profesional , etc ). Daca nu ai tot lantul in 10 biti arunci banii degeaba.
La restul de placi conteaza numarul de CUDA core (ray-tracing) si sa fie  Nvidia.
Colateral la preview si 4k /H265 te ajuta o placa din ultima generatie, desi si integrata se descurca decent.
Cel mai mare spor de performanta din aia 1500 lei o sa-l vezi cumparand un cooler foarte bun si overclock la 4 - 4.4 Ghz. In rest pentru 3 efecte care suporta accelerare hardware placa video conteaza prea putin.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu poate overclocka acel CPU decat cu o flegma (din base clock).

#6
ripperu

ripperu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 03.12.2004
Nvidia Quadro K1200 e o placa video profesionala folosita in statii de lucru pentru CAD

Am la birou o placa M4000. A costat o mica avere.

Merge fara gres pe un sistem XEON E5620 cu 64Gb ECC RAM

Vendorul o garanteaza 5 ani

In jocuri e mai slaba ca GTX 760

depinde de ce vrei sa faci: sa produci ceva sau sa te joci

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate