Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Reset GPU

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Salutari,

Cu ocazia achizitionarii unui joc am intampinat o (mare) problema...crash la un anumit interval de timp, sub 10 minute, de joc: black - "no signal" pe monitor, monitorul intra in stand by, PC-ul functioneaza in continuare dar necesita un hard reset.

Dupa capul meu asta-i un reset de GPU - update drivere (sters cele initiale) - testat in FurMark, aceeasi problema cand temperatura se apropie de 75 de grade (ma gandesc ca asta se intampla si-n joc, se incalzeste si crash)
Placa este un Asus R9 290 la care am vazut temperaturi mult mai mari fara probleme.

Care sa fie cauza?..:(

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Ventilatoarele placii functioneaza? Ai curatat radiatorul placii de praf? La nevoie schimba pasta termoconductoare.

#3
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Functioneaza, curatat, nu pot sa schimb pasta pentru ca este in grantie. O pot schimba pentru asta?

#4
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
75C e mult pe ea. Am si eu exact aceeasi placa. Ce poti sa faci este sa dai jos MSI Afterburner si sa-ti creezi un profil pentru ventilator propriu. Peste 70C seteaza la 100% turatia.

#5
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Ok, am mai testat. Placa "pierde semnal" intre 75 si 80 de grade, necesita hard reset, dar nu se inchide (ventilatoarele merg la full, primeste curent), tot PC-ul merge in continuare.
Testat si pe PC-ul unui prieten, same problem.

@Sticky, thanks, dar conform cu tot ce-am gasit aceste temperaturi nu sunt o problema pentru ea, si nici nu ar trebui sa se comporte asa
Anyway, n-am cum s-o racesc atat de mult, nici din MSI, si a mers 2 ani f bine pe sistemul actual, la temp de 60-85 cand era utilizata

#6
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
Am mai patit ca la update de driver sa "uite" sa mai tureze ventilatorul, si ajungea sa se incalzeasca serios. Din acea cauza folosesc tot timpul MSI Afterburner pentru profil. 85C nu cred ca am atins vreodata la placa, acum nu atinge nici 70C cand e forjata.

Vezi eventual daca BIOS-ul de la placa video e la ultima versiune.

#7
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Inchide si deschide monitorul. Eventual scoate-l din priza si baga-l la loc. Folosesti cumva DisplayPort pentru conexiune ?

#8
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Se duce sunetul, n-are cum sa fie din monitor..
O duc la garantie sa vedem ce zic, mi-e doar scarba de cat dureaza si ca n-am timp sa stau de ei..

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvlad1102, on 22 februarie 2017 - 01:36, said:

Salutari,

Cu ocazia achizitionarii unui joc am intampinat o (mare) problema...crash la un anumit interval de timp, sub 10 minute, de joc: black - "no signal" pe monitor, monitorul intra in stand by, PC-ul functioneaza in continuare dar necesita un hard reset.

Dupa capul meu asta-i un reset de GPU - update drivere (sters cele initiale) - testat in FurMark, aceeasi problema cand temperatura se apropie de 75 de grade (ma gandesc ca asta se intampla si-n joc, se incalzeste si crash)
Placa este un Asus R9 290 la care am vazut temperaturi mult mai mari fara probleme.

Care sa fie cauza?..Posted Image

Doar la un joc sau la toate se manifesta asa?
Ar putea fi si sursa de vina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate