Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Fără carte de identitate (buletin)?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Mai e ceva dar cand trebuie sa schimb permisul, presupun ca o sa-l facă cu adresa din DE?
O sa fie șicane fără buletin, pana și un magazin îl cere sa-ți facă certificatul de garanție la electrocasnice..
Parca vad pe aia cum se uita când le zic adresa...

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
din acate in multe parti ai nevoie de buletin.

legal, scoti carte de identitate provizorie, valabila un an. se scoate repede, am trimis pe cineva azi dupa asa ceva, in cateva ore s-a intors cu ea.

Edited by slai, 21 February 2017 - 23:36.


#21
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Carte de identitate provizorie, e la fel ca buletinul?
Cat costa și ce acte trebuie sa prezint?
Eu rămân doar cu pasaport și adresa dîn afara...

Edited by ddaannii, 21 February 2017 - 23:42.


#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
da, are acelasi statut cu buletinul.  costa 1 leu si te duci tu cu pozele ca e o hartie de aceeasi marime cu buletinul, pe care iti lipeste poza.
vezi si tu pe un site de evidenta populatiei. se elibereaza in doua cazuri, pentru cetatenii romani care nu au toate actele necesare unui buletin normal, le lipseste ori domiciliul ori certificatul de nastere, si in cazul 2, cetatenilor cu domiciliul in strainatate.

Edited by slai, 21 February 2017 - 23:46.


#23
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Am găsit, e o....vai de capu nostru..
Eu cred ca vom fi de rasul lumii, auzi tu, cetățeni fără CI.

http://www.dlep-iasi...romania--2.html

Merci mult "slai".

Edited by ddaannii, 21 February 2017 - 23:54.


#24
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 ddaannii, on 21 februarie 2017 - 22:46, said:

Mai e ceva dar cand trebuie sa schimb permisul, presupun ca o sa-l facă cu adresa din DE?
O sa fie șicane fără buletin, pana și un magazin îl cere sa-ți facă certificatul de garanție la electrocasnice..
Parca vad pe aia cum se uita când le zic adresa...
Pentru permis te duci cu permisul romanesc, pasaportul (nu stiu daca in Germania e obligatoriu sa il prezinti) si foaia aia A4.

 ddaannii, on 21 februarie 2017 - 23:53, said:

Am găsit, e o....vai de capu nostru..
Eu cred ca vom fi de rasul lumii, auzi tu, cetățeni fără CI.
Care e problema?
In alte tari, de exemplu, poti folosi permisul de conducere in loc de ID. SI nu sunt vai de capul lor.

Edited by baliosss, 21 February 2017 - 23:56.


#25
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Eu am pasaport CRDS de aproae 2 ani si n-am avut inca nici o problema. E drept ca am taiat cit s-a putut de mult orice interactiune cu birocratia romaneasca.

#26
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 mufa, on 21 februarie 2017 - 23:55, said:

Eu am pasaport CRDS de aproae 2 ani si n-am avut inca nici o problema. E drept ca am taiat cit s-a putut de mult orice interactiune cu birocratia romaneasca.
Sunt cam f***ti astia cand te vad cu CRDS.
Trebuie sa vada ei adresa pe buletin.Posted Image

Edited by baliosss, 21 February 2017 - 23:59.


#27
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Dar ce te impiedica sa faci alt buletin, fiinda celalalt e "pierdut"? Nu imi mai aduc aminte situatia, dar stiu ca nu m.am putut descurca cu pasaportul sub nici o forma. Cereau buletinul. Daca sunt cretini, te descurci. Asta e...

Edited by Karogs, 22 February 2017 - 00:01.


#28
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 baliosss, on 21 februarie 2017 - 23:54, said:



Care e problema?
In alte tari, de exemplu, poti folosi permisul de conducere in loc de ID. SI nu sunt vai de capul lor.
Faptul ca în unele tari poți baga la înaintare permisul de conducere nu e deajuns...
Eu am, dar ce faci cu multi dintre cei care nu au..
Si am mai zis, eu voiam totuși ceva care sa fie purtat în portmoneu...

 Karogs, on 22 februarie 2017 - 00:00, said:

Dar ce te impiedica sa faci alt buletin, fiinda celalalt e "pierdut"?
Nu cred sa mearga declarat pierdut, cică va fi trimis la autorități...
Automat ca le da cu virgulă...

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009

 Lowrider, on 21 februarie 2017 - 22:13, said:

LE: Lex, faci confuzie intre statutul unui pasaport si statutul CRDS-ului. Faptul ca ai CRDS nu inseamna ca nu mai ai treaba cu Romania. Poti sa ai proprietati in Romania, gen apartament, casa, teren, dar sa ai si CRDS, pt ca rezidenta ta e in strainatate (stai mai mult de 180 zile pe an la acea adresa, e adresa principala daca vrei). Eu iti zic de problema de care s-a lovit cumnatul meu: nu-si putea face contractele avand doar CRDS-ul. A cumparat apartamentul si-a facut actele la notar pe baza CRDS, dar cand a fost sa-si faca toate contractele la utilitati, s-a lovit de bulibaseala din legislatia romaneasca. Pana la urma a apelat la solutia cu cartea de identitate provizorie, dar e o tampenie, pt ca oricum a fost facuta oarecum "pe genunchi", prin sistemul pcr.


Legea in RO e tampita de fel.
Stiu ac pasaportul, fiind el si CRDS, nu e considerat act de identitate in RO. Chelea manzului, sunt oameni care nu au proprietati in RO! Deci unde sa-si faca CI?

A fost o initiativa pentru trecerea pasaportului ca document de identitate. Inclusiv eu am facut presiuni de genul (scrisori&co) pentru ca legea e tampita.

Logic insa daca locuiesti in strainatate, ai nevoie de CRDS si nu de buletin.
Vii in Romania, cumperi proprietati si trebuie sa ai posibilitatea sa faci toate cele in prezenta CRDS-ului.

Dar nu... Posted Image Romania nu poate fo tara normala.

Te trezesti ca nu ai buletin (pentru ca practic nici nu stai in RO, nici nu ai vreo proprietate in RO unde sa-ti faci) esti chelea manzului. Sa iti faci unul nu poti (no, doar daca apelezi la neamuri, vecini, etc dar asta NU e ceva normal, plm!) insa nici legal cu pasaportul nu poti sta in RO...

Si crede-ma, 4 ani am stat in baza pasaportului. 4 ani am facut scrisori. 4 ani m-am pisat pe ea lege.

De ce?
Nu detin, nici eu nici ai mei proprietati in Romania. Fa-ti buletin, na!
Proprietara in acte a apartamentului in care stateam era o baba de 70 de ani plecata in america de dupa revolutie. Adu baba, eventual in sicriu s-o tarai dupa mine la evidenta persoanelor...

In fine, ii foarte frustranta situatia.

Am reusit insa sa ma angajez in baza pasaportului Posted Image Desi si aici o fost cu bai. Is multe cu bai cand ai doi bai ca nu poti face primul bai...



Ah lol. Cat de util e pasaportul:
Zilele trecute in lucrul c-o firma din UK online, pentru validarea unui contract mi-au cerut o copie dupa national ID care sa includa: Adresa, data de nastere, nume, poza. No, te-ai prins, nu? Posted Image Am dat copie dupa pasaport si CI si extras bancar Posted Image




ps. iar m-au luat dracii si satanii cand mi-am adus aminte :facepalm:

Edited by Lex404, 22 February 2017 - 00:23.


#30
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Te inteleg perfect :)

#31
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Da, e mai complicat cu cei care nu au ceva imobile, însă eu ce fac fără adresa în RO și sunt proprietarul casei.
Funcționase bine zeci de ani cu 2 adrese...ce le veni acum?
În fine, voi face provizoriu.

#32
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cine te obliga sa-ti faci CRDS. Fa-ti pasaport normal si iti pastrezi si buletinul, e si posibilitatea asta. Nu cred ca te obliga nimeni sa-ti faci CRDS, acesta se elibereaza doar daca tu soliciti, daca vrei pasaport electronic simplu , aia ceri.

Edited by keta, 22 February 2017 - 01:03.


#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
Nu, cel putin pina anul trecut!
Si apropo, si cei de la la gaze si de la curent sint tot privati la fel ca RDS-ul!

 Karogs, on 22 februarie 2017 - 00:00, said:

Dar ce te impiedica sa faci alt buletin, fiinda celalalt e "pierdut"? Nu imi mai aduc aminte situatia, dar stiu ca nu m.am putut descurca cu pasaportul sub nici o forma. Cereau buletinul. Daca sunt cretini, te descurci. Asta e...
Tu crezi ca cei de evidenta sint veniti cu pluta pe conducta, nu au cum sa stie de ce si cind a fost retinut buletinul!

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009

 keta, on 22 februarie 2017 - 00:56, said:

Cine te obliga sa-ti faci CRDS. Fa-ti pasaport normal si iti pastrezi si buletinul, e si posibilitatea asta. Nu cred ca te obliga nimeni sa-ti faci CRDS, acesta se elibereaza doar daca tu soliciti, daca vrei pasaport electronic simplu , aia ceri.

Daca ai domiciliul in strainatate, legea te obliga.

Legea nu iti permite sa ai mai mult de un domiciliu. Alegi, in RO sau afara.

Rezidenta e treaba diferita. Rezidenta este cu perioada definita, nu are statut de domiciliu deci nu impune pierderea domiciliului din Romania.

Si treaba asta e veche, nu de acum.

Daca ai domiciliul in alta tara, atunci (si logic) nu mai ai in Romania decat, eventual, temporar.

Ba mai mult, sunt unele tari care iti cer adeverinta de la ambasada ca tu nu mai ai niciun alt domiciliu (JP de exemplu, is renumiti pentru ca te lasa in plop o perioada. Mai amuzant e cand iti schimbi cetatenia si esti apatrid vreun an)

Edited by Lex404, 22 February 2017 - 10:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate