Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Recomandare cooler carcasa

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai de asta e asa scump.
D.p.meu.d.v. merita 50-55 Lei ventilatoru' Noctua, ca raceste si e mai putin galagios.
Celelalte ventilatoare, care racesc la fel, sunt putin mai galagioase; dar aici cred ca sunt obiectiv caci eu am urechi sensibile.

De asta iti-am spus sa analizezi nr. de dB si sa vezi cat esti dispus sa cheltui.

#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
dB este pt sensibilosi, pt simtul practic exista parametrul CFM

#21
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View PostDany_Darke, on 22 februarie 2017 - 07:36, said:

dB este pt sensibilosi, pt simtul practic exista parametrul CFM
M-am uitat pe placa de baza si am vazut ca am conector cu 4 pini. In cazul asta conectorul de pe ventilator trebuie sa fie si el de 4 sau poate fi si de 3?

#22
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Conectorul cu 4 pin NU este pentru CPU Fan ?

#23
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View PostChemTeacher, on 22 februarie 2017 - 09:59, said:

Conectorul cu 4 pin NU este pentru CPU Fan ?
Scria "rear fan" langa el.

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrazvi007, on 21 februarie 2017 - 21:17, said:

As vrea sa imi achizitionez un cooler pentru carcasa deoarece am observat ca temperaturile la CPU si placa video sunt destul de mari chiar si in idle, avand in vedere ca aerul cald din interior nu prea are pe unde sa iasa. In spatele carcasei am orificiu de 90 mm. Ce marci/modele imi puteti recomanda? De asemenea as vrea sa stiu daca as putea pune si cooler de 92mm pentru ca la cele de 90mm nu am gasit prea multe variante.

View Postrazvi007, on 21 februarie 2017 - 21:57, said:

In idle CPU(i3-530) pe la 36-40, placa video(Nvidia GTS 250) cam 45.Am atasat si o poza cu orificiul pentru cooler.Vad ca acolo sunt doua seturi de gauri, e oare cumva si pentru cele de 80 mm?

Ventilatorul de 92 se potriveste pe carcasa ta.In cel mai rau caz,repet,in cel mai rau caz,fortezi (foarte putin) surubul de prindere in rama ventilatorului care-i din plastic.
Dar iti recomand sa folosesti bolturi antivibratie din silicon,asemanatoare cu:
http://www.pcgarage....ion-bolts-blue/

Ventilatorul cu cat este mai mare in diametru,cu atat este mai silentios,avand in vedere turatia la care lucreaza.
Acele temperaturi nu sunt prea relevante.Ar trebui si temperaturile in functionare.
Dar analizand acele temperaturi,in idle,NU exista nici un motiv de ingrijorare.Temperaturile nu sunt mari.

Edited by adisz, 22 February 2017 - 11:10.


#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pe placile de la 1155 incoace, cam toate (de soi) au conector de 4 pini si pt ventilatoarele de carcasa. astfel ca le poti folosi cu succes. de asemeni, poti folosi ventilator cu conector de 3 pini, doar ca nu vei mai avea control al turatiei, asa cum ai la 4 pini.

pe de alta parte, cum este placa mea de exemplu, gaseste ca sunt conectati doar 3 pini in conector de 4, dar regleaza turatiile din voltaj.

ceea ce nu trebuie sa gresesti nicioadata, este sa conectezi coolerul intr-un port de vent de carcasa.

#26
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011
Legat de conectare, am sa pun o poză, presupun că trebuie conectat in portul cu 4 pini unde e specificat clar "rear fan". În ceea ce privește sistemul antivibratii merita să iau un ventilator mai scump care să aibă și așa ceva sau nu?

View Postadisz, on 22 februarie 2017 - 11:09, said:


Acele temperaturi nu sunt prea relevante.Ar trebui si temperaturile in functionare.

Am mai testat temperaturile în condiții de utilizare mai intensă și CPU mergea pe la 65 sau chiar peste iar placa video pe undeva pe la 75.

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 22 February 2017 - 12:08.


#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
exact acel port este ok. la ce turatie il vei folosi, eu nu consider musai necesar vent cu antivibratii. poate sade bine si fara. oricum, observ ca ai pc ceva mai vechi, pe 775 presupun, asa ca nici investitia nu cred ca trebuie foarte mare, dpdv financiar ma refer. dar daca iti permiti unul de genul ......

iar ca idee, daca raspunsi celui imediat de deasupra ta, nu e nevoie de citat. ingreunezi cititul.

#28
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca are platforma LGA 775 atunci mai bine cumpara de pe olx un ventilator de 90mm la 5-10 Lei.

#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa nu o ducem la extrem, un ventilator nu e chiar o avere, dar sa-l cumperi sh ... macar ala sa-l ia nou.

#30
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ventilator nou gaseste la 80mm de la 10 Lei in sus.
La 90mm nu gaseste iar cel de 92mm incepe de la 6.9 Lei in sus.

Iar SH pe olx gaseste ventilator 90mm "nou" de la 15-18 Lei in sus.
Cel de 80mm il gaseste de la 5 Lei in sus.

In fine, el decide ce cumpara si cat plateste  Posted Image

#31
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011
Tocmai mi-a sosit coolerul dar am descoperit ca raportat la distantele din interiorul carcasei cablul lui e prea lung pentru mufa conceputa sa alimenteze coolerul din spate. Are ceva daca il conectez pe cealalta mufa, gandita pentru coolerul fata unde de altfel ar ajunge cablul la lungimea asta si nu ar incurca asa de tare?

#32
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Nu are importanta ca te conectezi pe o alta alimentare de ventilator de carcasa, dar mai frumos este sã-l strângi cumva.

#33
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011
Am instalat coolerul si totul pare in regula.Mai trebuie sa mai fac vreo setare legata de turatie sau asta o regleaza el automat?

#34
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
lasa-l sa-si faca singur treaba. nu setezi nimic.

#35
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011
Ce mi se pare ciudat e ca nu prea se simte jetul de aer pe care il scoate, ca o comparatie aerul de la ventilatorul sursei care culmea trage cumva aer de jos si dupa aceea il scoate prin spatele carcasei se simte mai tare.

#36
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postrazvi007, on 21 februarie 2017 - 21:17, said:

As vrea sa imi achizitionez un cooler pentru carcasa deoarece am observat ca temperaturile la CPU si placa video sunt destul de mari chiar si in idle

Ai schimbat pasta termoconductoare vreodata la ele?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate