Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Pierdut zbor de legatura: ce-i de facut?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006

View Postsomething00, on 22 februarie 2017 - 18:30, said:


... Sau sa platesti din buzunar propriu.
Asa ca acum ofer prioritate companiilor europene. macar stiu care imi sunt drepturile.

Dar daca trebuie neaparat sa ajung la destinatie in ziua respectiva si nu pot astepta sa zicem 24 ore pana la zborul urmator la care ma programeaza linia aeriana ?
Din cate stiu eu, nu se poate cumpara alt bilet direct din aeroport, deci care ar fi variantele in acest caz ?

#38
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

View PostFjell, on 21 februarie 2017 - 21:10, said:

Esti despagubit si de pierzi avionul din cauza ta ! Am avut coleg arestat in aeroport (betie), pierdut avion, etc. A aplicat pentru banii dati pe bilet folosind acel formular de care spuneam (vezi gugal) . Am renuntat la un zbor spre Frankfurt din motive personale. Nu mi-am primit banii, dar am avut biletul pe aceeasi ruta timp de un an de zile . Companiile aeriene au obligatia sa-ti asigure transportul pana la destinatie daca zborul a fost pierdut din cauze ce nu-ti apartin ! La fel se intampla si cu banii pentru mancare sau cazare !
Pentru cei care tot insista ca nu obligatii : pierdut zbor Lituania (cazare hotel, mancare, taxi) ; pierdut zbor Berlin (cazare, mancare, taxi), pierdut zbor Amman (idem), pierdut zbor Otopeni, Oslo, Bologna,...
O singura data am avut ceva complicatii cu Austrian. Au incercat sa ma faca sa stau in aeroport ! Calatoresc mult !
De curiozitate, ce meserie ai de calatoresti asa mult? Merci!

View PostLex404, on 21 februarie 2017 - 21:21, said:



Nicio incurcatura. Toate companiile fac over booking. Adica au 300 de locuri si vand 330. Pentru ca sunt multe NOSHOW in general. Dar si cand nu sunt si se trezesc overbooking..asta e. Daca au loc la alta clasa te pune pe aia Posted Image

Trebuie doar sa te duci tarziu la check in, dupa ce au umplut economy-ul Posted Image
Check-in-ul nu ti-l faci online deobicei? E mai lejer, zic eu!

View Postvrajitoruldinoz, on 21 februarie 2017 - 23:55, said:

Am pierdut citeva (nu unul, nu doua!) avioane in CDG la 45-60 de minute departare (ajutat de o mica intiziere). Un avion poate sa plece foarte usor cu 20-30 de minute mai tirziu.
Iar porcaria aia de aeroport cu autobuzul lor de 2 lei m-a innebunit mereu. Ia o gramada de timp numai sa navighezi prin el.
As spune ca ai o sansa decenta (zeci de procente) sa pierzi avionul.
O metoda ca sa fie mai rapid trecere dintre terminale in CDG, ar fi sa fie mai mic aeroportul, ca sa fie mai mic, de vorbit cu teroristii si il fac in jumate sau chiar un sfert :)

#39
Mikkel3312

Mikkel3312

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.04.2016
https://www.airhelp.com/en/

folosit de mai multi prieteni. platesti comision, dar nu ai de facut mai nimic.

#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdebusy, on 22 februarie 2017 - 19:27, said:

Check-in-ul nu ti-l faci online deobicei? E mai lejer, zic eu!

Depinde. Daca sunt pe aeroport mare da, il fac online pentru ca am baggage drop si nu mai stau la coada.
La Pegasus fac mereu online ca adun de fiecare data foarte multe puncte (de ex cu 2 zboruri interne in turcia, si astea ieftine, mi-am luat Istanbul-Bucuresti la 15USD, 20 cu tot cu bagaj) si mi-au mai dat 6 USD si pentru zborul ala Posted Image Chiar imi place politica asta a lor. Plus ca poti folosi punctele cum vrei, indiferent cat de ieftin ii biletul.
ps. cand am zburat prima oara cu Pegasus am avut frica bagajului. Nu am avut bai. Apoi le-am dat bagajul si cu o zi inainte cand nu aveam chef sa-l car dupa mine prin Istanbul. Chiar imi palc, si au preturi bunicele.


La Aegean nu am facut online cand am fost pentru ca m-a trimis cineva (insider) sa il fac la Business, pile si relatii, pentru a avea ceva beneficii.

E mai ok online insa nu e musai. De ex. la Qatar locurile le poti alege inainte insa au baggage drop separat deci nu stai la cozi.

Plus ca la anumite companii, risti sa pierzi zborul.

La Wizz de exemplu pe ruta Kutaisi-Budapesta desi faceai check-in online, nu era valabil. Trebuia facut in aeroport. Noroc ca am avut bagaj la cala. Inchipuie-ti la ora 5 dimineata toata lumea buluc direct spre poarta si sa fie redirectionati cu check-inul in mana spre ghiseu...


Si sincer sa fiu, imi place cartonasul de boarding Posted Image Posted Image

Edited by Lex404, 22 February 2017 - 19:41.


#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLex404, on 22 februarie 2017 - 18:06, said:


Pentru numele lui Du Dieu, de ce ai avea impresia ca in CDG vorbeste cineva engleza, in afara de pasageri? Posted Image
Cred ca daca vreti sa vedeti cel mai mare sictir cand vine vorba de limba engleza, mergeti in Franta. Nici nu-si dau silinta.

Peste tot unde am dat de situatii de genul (Turcia, Georgia, Sri Lanka) oamenii isi dadeau silinta, gesticulau, desenau, scoteau telefoanele sa caute pe translate. Francezul o sa-ti zica ca el nu comprendeaza. Posted Image

Exagerezi oarecum.
Am fost de citeva ori in Franta si desi ai dreptate ca ii doare in cur mai mult decit pe altii (am avut situatii inclusiv pe AF in care dialogul era eu in engleza, stewardesa in fraceza) te poti descurca lejer numai cu engleza. Oamenii mi se par destul de binevoitori inclusiv in mult hulitul Paris.

View Postdebusy, on 22 februarie 2017 - 19:27, said:



O metoda ca sa fie mai rapid trecere dintre terminale in CDG, ar fi sa fie mai mic aeroportul, ca sa fie mai mic, de vorbit cu teroristii si il fac in jumate sau chiar un sfert Posted Image

Nu marimea e problema (da, e mare si asta nu ajuta) ci faptul ca e prost gindit.

#42
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postmeowth, on 22 februarie 2017 - 19:09, said:


Dar daca trebuie neaparat sa ajung la destinatie in ziua respectiva si nu pot astepta sa zicem 24 ore pana la zborul urmator la care ma programeaza linia aeriana ?
Din cate stiu eu, nu se poate cumpara alt bilet direct din aeroport, deci care ar fi variantele in acest caz ?


Cum sa nu poti cumpara din aeroport? Ba se poate. E adevarat ca trebuie sa iesi din zona de tranzit ca sa ajungi la birourile firmelor.

#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nici nu trebuie sa iesi, cumperi online :harhar: Dar ce faci cu bagajul? Hmm, nu am incercat. Daca cumperi la aceiasi companie le poti spune sa-ti faca transfer pe noul zbor.
Acuma e drept ca tot trebuie iesit din tranzit pentru check in, fiind el si facut online. Trebuie sa ai validata intrarea in tranzit ca sa apari la poarta. Dar asta nu ii peste tot asa, in unele nu ai nicio validare (doar cu pixu), in altele iti scaneaza biletul la intrare spre security. Depinde de aeroport.

Cel mai la limita bilet l-am cumparat cu 3 ore inaintea zborului. Si o fost super ieftin. Si decizia o fost pe loc Posted Image


Acum am vazut ca unii au birouri si in zona de tranzit. De exemplu la Qatar au birou in care te gandesti sa-ti faci upgrade, sa-ti schimbi destinatia, sa-ti faci stop-over in Doha, etc.

#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016
Exact, ultima oara cind am pierdut un avion am scos laptopul si am cumparat alt bilet. In aeroport. A fost mai complicat, trebuia wifi, acum am telefon...

Edited by vrajitoruldinoz, 23 February 2017 - 21:07.


#45
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Da, dar sunt unele aeroporturi (Narita de exemplu) la care check-inul se valideaza si la security. Adica no, poti sa il iei din tranzit insa trebuie sa iesi repede si sa reintri. Daca nu faci asta, la boarding le da error (si am facut-o o data). Si acolo se poate rezolva, dar no...in principiu e bine de evitat situatii de genul.

Insa daca le explici te duc pe fast way. Am fost o data de la Check-in direct la poarta pe unde merg numai angajatii Posted Image. Si-am mai intrat la sosiri dupa usa o data dupa un prieten ca avea ceva bai cu actele si ii pierduse bagajul.

Sunt tot felul de cai prin aeroporturi, la nevoie le ai. Trebuie doar sa intrebi.

Edited by Lex404, 23 February 2017 - 21:13.


#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016
A, nu, am iesit de tot si m-am dus la hotel, pe care l-am cumparat si ala tot pe loc in aeroport. Am sperat ca gasesc un bilet imediat dar era prea tirziu asa ca am pierdut o zi cu toata promptitduinea mea de a scoate laptopul la fata locului :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate