Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Pierdut zbor de legatura: ce-i de facut?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Din cate vad din raspunsurile voastre (multumesc tuturor Posted Image ) e bine sa fim informati cat mai bine dinainte, ca nu se stie niciodata cand e de folos o informatie.
Asigurarile suplimentare de calatorie acopera situatii de genul asta ?

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postmeowth, on 21 februarie 2017 - 21:19, said:

Aspectul asta cu alianta din care fac parte companiile mi se pare foarte interesant ! Pentru ca interesul companiei X e sa imi dea zbor tot de-al lor, ca sa pastreze banii. Cineva mi-a spus ca daca ei imi ofera zbor la o terta companie (membra si ea a aliantei), banii corespunzatori biletului meu vor fi transferati intre companii , deci ii va incasa compania terta. In cazul asta, compania X are tot interesul sa ma urce intr-o cursa tot a lor, chiar daca e peste 24 ore. Ori interesul meu este sa ajung cat mai devreme la destinatie. Pot sau nu sa bat cu pumnul in masa si sa cer zborul care imi convine mie mai mult?


Nope. Pentru ca ei isi impart profiturile care si asa sunt mici.

Daca compania te pune pe un zbor operat de ei, va avea cheltuieli cu tine.
Daca te pune pe un zbor al unei companii terte, nu va avea niciun cost pentru ca nu va plati pentru tine in bani pe moment.

Asta-i un troc de genul: Ti-l dau pe Ion acum la tine, ca poate mi-o trimiti pe Maria alta data.

Sistemul in sine e mult mai complex :) Plus ca daca e codeshare compania operatoare nu primeste aproape nimic desi ea duce greul...

View Postmeowth, on 21 februarie 2017 - 21:24, said:

Asigurarile suplimentare de calatorie acopera situatii de genul asta ?

Daca scrie ca acopera, atunci acopera :)

De exemplu sunt unele agentii care vand bilete cu escale, companii diferite si fara codeshare/ alianta. Deci practic, 2 bilete diferite. Si iti asigura timpul de transfer.

#21
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Mi-ati dat palpitatii. Voi avea un zbor cu escala la CDG. Am 55 minute intre zboruri, si trebuie sa ajung de la Terminalul 2E la 2F.
Am timp?

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postnicu131, on 21 februarie 2017 - 22:10, said:

Mi-ati dat palpitatii. Voi avea un zbor cu escala la CDG. Am 55 minute intre zboruri, si trebuie sa ajung de la Terminalul 2E la 2F.
Am timp?


Posted Image Noroc!

Ce sa zic...depinde de noroc. Dureaza cam 40min daca nu e aglomerat.

Depinde si ce porti si de unde din 2E. E o zona din 2E care face cam 20min

Dar, e naspa. Si daca e aglomerat, e si mai naspa...


Ai rezervat pe net sau in agentie?

ps. Lucrurile la Tarom si AF nu sunt asa de roz...

Scheduled Departure: Scheduled Arrival:
2:40 PM - Tue Feb-21-2017 4:50 PM - Tue Feb-21-2017
Actual Departure: Actual Arrival:
2:55 PM - Tue Feb-21-2017 (runway) 5:02 PM - Tue Feb-21-2017



mici intarzieri...

Depinde de unde trebuie sa faci transferul, 2E are de fapt vreo 3 terminale :lol: Chiar nu stiu de ce l-au numit tot...2E in conditiile in care mergi cu tramvaiul dintr-un E in altul.

De fapt, ele sunt numite EK-EL-EM (sau E:KLM).  EM fiind cel mai departe, EK cel mai aproape de 2F.

Cam asa arata "harta"

2F
|
Security -- 2E (L) --------- 2E (M)
|
2E (K)


Din 2E K ai vreme. din 2E L depinde de noroc. Din 2E M...meh meh.

SI am incercat sa ma uit dar idiotii nici nu specifica exact unde ajunge un azbor. Zic 2E, desi is foarte departe intre ele..

Edited by Lex404, 21 February 2017 - 22:48.


#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Am pierdut citeva (nu unul, nu doua!) avioane in CDG la 45-60 de minute departare (ajutat de o mica intiziere). Un avion poate sa plece foarte usor cu 20-30 de minute mai tirziu.
Iar porcaria aia de aeroport cu autobuzul lor de 2 lei m-a innebunit mereu. Ia o gramada de timp numai sa navighezi prin el.
As spune ca ai o sansa decenta (zeci de procente) sa pierzi avionul.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 February 2017 - 23:58.


#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Eu acum sunt curios cine a facut rezervarea aia, ca la AF minimul e 85min Posted Image

si sunt curios pe ce zbor :D

Cel mai fain ii cand alergi prin CDG si ajungi la poarta dupa ce au inchis boardingul de 3 min si-ti cauta bagajul sa-l scoataPosted Image  Iti fac pilotii cu mana dar nu te mai pot imbarca Posted Image

Eu stau si ma gandesc ca intr-o vara tre s-o trimit pe mama in RO la o nunta... Posted Image Saraca, n-o mai zburat de 10 ani si eu tocmai i-am gasit super ieftinache varianta cu escala in Taipei si Bangkok si ajungere in Vienna de unde trebuie "sa se descurce" pan' la Sibiu Posted Image Nici nu stiu, tre sa ii fac training inainte Posted Image

Edited by Lex404, 22 February 2017 - 00:04.


#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Am avut si eu AF cu 45 de minute. Din prostie ma bucuram ca nu stau in aeroport :). Am stat 8 ore.
Inca mai rau, de vreo doua ori era transoceanic primul zbor si dupa aia CDG-OTP.

#26
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008

View Postnicu131, on 21 februarie 2017 - 22:10, said:

Mi-ati dat palpitatii. Voi avea un zbor cu escala la CDG. Am 55 minute intre zboruri, si trebuie sa ajung de la Terminalul 2E la 2F.
Am timp?

Aseara am fost putin imprecis. Urma sa fac rezervarea pe site-ul air france, dar cand am vazut acest topic m-am opritPosted Image
Am inteles ca 55 minute nu sunt deajuns. Urmatoarea optiune are escala 7 ore 55 minute, de aceea ma bucuram ca nu trebuie sa stau in aeroport, dar se pare ca m-am inselat.

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Depinde de apetenta ta pentru risc. Eu personal l-as lua (mai bine 55 de minute cu posibilitatea de prelungire la 8 ore sau cit o fi decit 8 ore sigure), dar nu pot sa-ti ascund ca m-am intepat deci sansa exista si nu e infinitezimala.
Ideal insa ar fi sa gasesti altceva cu alta linie aeriana, ceva care iti lasa vreo 2h intre avioane.

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
KLM nu zboară pe ruta ai? Sau Delta... știu ca pe AF ți le arată pe toate :)

#29
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Cu air france este cel mai ieftin. Daca i-au zborul cu escala 55 minute si pierd zborul de legatura, e posibil sa imi faca probleme cu motive de genul : m-am miscat prea incet, m-am uitat prea mult la gagici...
P.S. Zborul este in Europa.

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
In principiu la AF daca il poti rezerva, atunci inseamna ca limitele-s bune. Evident, pot interveni intarzieri.

Despre ce zbor e vorba? Eu vazusem Alice Springs la locatie si cautasem aseara Darwin/ Melbourne/ Sydney/ Adelaide Posted Image

E posibil sa gasesti mai ieftin si cu alte companii daca nu e vorba de un oras din Franta Metropolitana.

Air Serbia, Aegean, au preturi bune si ei.

Da-mi ruta pe PM si poate-ti gasesc o alternativa :P

#31
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
As zice si eu doua lucruri:
-daca schimbati in Heathrow nu luati niciodata sub 2 ore escala. Mai ales daca trebuie sa schimbati terminalele.
-daca nu sunt companii aeriene Europene ce primesti e ce vrea muschiul lor pentru ca nu sunt sub incidenta regulilor europene. deci...grija mare

Punctual: Am pierdut o conexiune in Beijing. Cu Hainan.Avionul dinstre Shanghai a avut intarziere vreo 4 ore. Eram 18 persoane in avinul ala care mergeam mai departe spre Bruxel. Nu a contat. Ne-au parcat intr-un hotel absolut graozninc langa aeroport si ne-au pus in zborul de peste 24 de ore. Puteai sa alegi si alte variante de zborururi. Dar toate celelalte aveau escala asa ca am preferat sa stau o zi in Beijing sa mai vad inca o data Summer Palace :) Dar experienta a fost f aiurea. Pt ca nu vorbeau engleza si nu aveai habar ce se intampla.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postsomething00, on 22 februarie 2017 - 17:39, said:

Pt ca nu vorbeau engleza si nu aveai habar ce se intampla.

Pentru numele lui Du Dieu, de ce ai avea impresia ca in CDG vorbeste cineva engleza, in afara de pasageri? Posted Image
Cred ca daca vreti sa vedeti cel mai mare sictir cand vine vorba de limba engleza, mergeti in Franta. Nici nu-si dau silinta.

Peste tot unde am dat de situatii de genul (Turcia, Georgia, Sri Lanka) oamenii isi dadeau silinta, gesticulau, desenau, scoteau telefoanele sa caute pe translate. Francezul o sa-ti zica ca el nu comprendeaza. Posted Image

#33
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 22 februarie 2017 - 18:06, said:


Pentru numele lui Du Dieu, de ce ai avea impresia ca in CDG vorbeste cineva engleza, in afara de pasageri? Posted Image
Cred ca daca vreti sa vedeti cel mai mare sictir cand vine vorba de limba engleza, mergeti in Franta. Nici nu-si dau silinta.

Peste tot unde am dat de situatii de genul (Turcia, Georgia, Sri Lanka) oamenii isi dadeau silinta, gesticulau, desenau, scoteau telefoanele sa caute pe translate. Francezul o sa-ti zica ca el nu comprendeaza. Posted Image


Franceza mai cromprendez. Dar ia incearca matale chineza :)
Si ia sa trebuiasca sa te lupti cu zeci de chinezi aflati in situatia aia. Ce revolutie? :) Lupte de strada direct. .

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postsomething00, on 22 februarie 2017 - 18:20, said:

Franceza mai cromprendez. Dar ia incearca matale chineza Posted Image
Si ia sa trebuiasca sa te lupti cu zeci de chinezi aflati in situatia aia. Ce revolutie? Posted Image Lupte de strada direct. .
Crede-ma ca m-am lovit mai des de chinezi ȘD Si nu in china.

Sunt un pericol oriunde. Imi aduc aminte acum cativa ani linistea aeroportului Doha pana dimineata cand au sosit 2 avioane din china. Gata, scandal, galagie, totul era pe dos, zbierau alea Fuahai thai muai futhai de se auzea in tot terminalul.

In Sri Lanka iar. La un templu unde era linistea mai mare o apuca pe una sa ii zica ma-sii ceva FU Qing  FUTHAI LING MAI HAI FA'N FAN!

In toate aeroporturile din JP dai de ei. Si ii recunosc dupa fizionomie. Cand ii vad, o iau la fuga Posted Image

Imi spunea o prietena din HK ca no, ei asa vorbesc. Adica trebuie sa zbiere, asa e limba. Au 7 tonuri de MA si fiecare inseamna altceva Posted Image

MA mi l-a dat exemplu. mandarina are 5, cantoneza 7.

Edited by Lex404, 22 February 2017 - 18:30.


#35
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 22 februarie 2017 - 18:24, said:

Crede-ma ca m-am lovit mai des de chinezi ȘD Si nu in china.

Sunt un pericol oriunde. Imi aduc aminte acum cativa ani linistea aeroportului Doha pana dimineata cand au sosit 2 avioane din china. Gata, scandal, galagie, totul era pe dos, zbierau alea Fuahai thai muai futhai de se auzea in tot terminalul.

In Sri Lanka iar. La un templu unde era linistea mai mare o apuca pe una sa ii zica ma-sii ceva FU Qing  FUTHAI LING MAI HAI FA'N FAN!

In toate aeroporturile din JP dai de ei. Si ii recunosc dupa fizionomie. Cand ii vad, o iau la fuga Posted Image

Imi spunea o prietena din HK ca no, ei asa vorbesc. Adica trebuie sa zbiere, asa e limba. Au 7 tonuri de MA si fiecare inseamna altceva Posted Image

Mie mi s-a propus o mutare in China pt 2 ani. Ma bate gandul serios. Ce ma tine pe loc e felul asta de a fi al chinezilor. Tara imi place la nebunie. Comportamentul lor - deloc.
Oricum  ce am invatat din situatia aia e ca Hainan nu era companie Europeana deci trebuia sa te multumesti cu ce ti se da. Sau sa platesti din buzunar propriu.
Asa ca acum ofer prioritate companiilor europene. macar stiu care imi sunt drepturile.

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Chinezoaicele zici ca-s la ciclu mereu, asa se comporta :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate