Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

21th Iuliu Maniu15G

- - - - -
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#37
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
oare pana la ce ora ii gasim?

#38
fl0ry18

fl0ry18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.06.2009
Ora 18:00 daca nu ma insel. Parca asa mi-au spus sambata la targ.

#39
vio1607

vio1607

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.11.2016

View Postfl0ry18, on 07 martie 2017 - 15:55, said:

Ora 18:00 daca nu ma insel. Parca asa mi-au spus sambata la targ.

Pana la ora 20.00. Am fost ieri si am rezervat... am fost a 35-a pe lista si mai aveau 20 contracte scrise, urmand sa le semneze persoanele a doua zi.
Asa haos nu am vazut in viata mea, s-a calcat lumea in picioare sa rezerve fara sa intrebe nimic... zici ca se dadeau pe gratis.
Am pus si eu cateva intrebari, la majoritatea mi s-a raspuns cu "nu mai am timp de pierdut cu tine, daca voiai sa cumperi, cumparai, nu mai intrebai atat"...

#40
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
a innebunit lumea, alearga sa dea o poala de bani pe ceva care inca nu e construit si nici nu cunosc mare lucru... mai pui si ca multi platesc 30 de ani pentru asta...

#41
fl0ry18

fl0ry18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.06.2009
Corect..am vazut si eu persoane care erau de 15-20 minute acolo si s-au inscris pe lista de rezervare fara prea multe intrebari. Ideea este ca semneaza contractul de rezervare si au la dispozitie 48 de ore sa vireze banii. Daca nu virezi banii, se anuleaza contractul.
Banuiesc ca multi s-au ingramadit doar sa prinda oferta si apoi se hotarasc daca o sa cumpere sau nu.
Eu am apucat sa vorbesc cu agentii si sa pun intrebari la salonul imobiliar. Luni, cand am venit pentru al doilea set de intrebari, intr-adevar agentii erau foarte ocupati si au apucat sa imi raspunda pe sarite (trebuia sa te bagi peste altii cu intrebarea ta altfel nu aveai sanse), dar nu mi-au raspuns asa urat cum zice colegul mai sus...dar daca a zis asa..foarte urat din partea lor....totusi e o investitie de cateva zeci de mii de euro, nu cumparai paine la colt.

#42
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
eu am trecut pe la ei duminica seara spre finalul salonului si nu prea aveau chef de informatii, i-am intrebat de preturi si mi-au zis ca sa ma uit pe site luni ca se vor afisa pe site...

#43
fl0ry18

fl0ry18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.06.2009
Mda..ciudat..probabil se plictisise de nebunia de la salon..
Daca te intereseaza, probabil au mai ramas cateva in oferta + care nu o sa vina sa semneze

#44
Anjuna

Anjuna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.09.2005
Apartament de 2 camere, cel mai mare de 61mp la 69.500 nu mai este. Nu va raspunde nimeni la telefon, e nebunie acolo. La promotie mai sunt f. putine...cateva din fiecare (acum 2 ore).
Rezervarea 1000+tva platibil cand semnezi rezervarea, in cazul meu vineri si in 2 saptamani semnezi antecontract platesti maxim 5% (1000euro sunt inclusi in cei 5%)
Termen de finalizare dec2017-ian2018
Loc de parcare suprateran 3500 euro/subteran 5000euro -se dau in folosinta peste 2 ani.
Pana se dau in folosinta agentul a zis ca or sa organizeze undeva prin apropiere un loc de parcare temporar (cine crede asta....f.bine..cine nu nu)

#45
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Si a aflat cineva care vor fi preturile dupa promotie (care inteleg ca se va termina curand)?

Edited by soft0811, 07 March 2017 - 18:26.


#46
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
Am ajuns și eu pe la 6 și 10 min. Au zis ca au închis și nu au vrut sa stea de vorba. Am aflat doar ca din ce a zis el, s-ar fi dat toate și așteaptă de la dezvoltator noile preturi.

#47
Anjuna

Anjuna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.09.2005
Preturile dupa promotie inca nu se stiu...dezvoltatorul "cica" inca nu s-a hotarat. E cam ca la piata...:P. Se gandeau chiar sa mai tina promotia...dar erau in discutii. Probabil cat de curand vor aparea pe site noile preturi sau cel mai bine trebuie mers acolo. La telefon si email si formular de contact nu raspunde nimeni.

Edited by Anjuna, 07 March 2017 - 18:50.


#48
komodos

komodos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.06.2006
Pentru parcarea subterana prețul este de 5500 euro + TVA (19%). Se plătește 1000 euro + TVA rezervarea, iar restul de 4500 euro + tva, peste 2 ani când va fi gata parcarea subterana.

#49
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

View PostAnjuna, on 07 martie 2017 - 18:14, said:

Loc de parcare suprateran 3500 euro/subteran 5000euro -se dau in folosinta peste 2 ani.
Pana se dau in folosinta agentul a zis ca or sa organizeze undeva prin apropiere un loc de parcare temporar (cine crede asta....f.bine..cine nu nu)

View Postkomodos, on 07 martie 2017 - 19:30, said:

Pentru parcarea subterana prețul este de 5500 euro + TVA (19%).
deci cat e parcarea subterana? 5000 sau 5500?

am inteles ca se mai construieste un alt bloc langa de la un alt dezvoltator, de asemenea mai era un bloc nou construit recent in zona care arata foarte bine, dar era vandut tot si cica nu au fost preturile foarte mari.

eu am facut 10 minute pana la biroul de vanzari de la metrou, deci pana la bloc faci cam 12-15 minute...

Edited by Eagle Raider, 07 March 2017 - 19:35.


#50
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Deci,dai 5500 euro plus tva la un loc de parcare subteran dar astepti doi ani pana vei putea sa il folosesti?!?!Ma rog,din moment ce oamenii rup usa sa cumpere,este evident ca ei pot pune niste conditii absurde.

#51
hushler

hushler

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2017
Salutare, am si eu cateva intrebari, poate stie cineva sa ma lamureasca:
Ce grosime au zidurile dintre apartamente? Dar izolatia?
Au cai proprii de acces in complex, si daca da, cate si unde?
Oare iti dau voie sa dai gaura pentru AC si hota sau macar fac ei contracost? Care ar fi pretul?
Va exista o taxa de administrare? Inteleg ca vor avea spatii verzi, locuri de joaca, paza si se va imparti la numarul de apartamente, dar in faza 1 vor fi locuite doar 2 blocuri din 5, nu cumva o sa fie foarte scump?
A vazut cineva un PUZ?

Am vazut ca in contractul de rezervare e prevazut ca pentru credit prima casa se pun in plus 10 bani la cursul euro, mi se pare enorm de mult, aveti idee cum e la alti dezvoltatori?
Multumesc!

#52
paala

paala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.11.2006
Nu ai voie sa iti pui aer conditionat decat in balcon(care e f mic), nu ai voie sa inchizi balconul, Daca te uiti la 20th lumea intr adevar isi tine aerul conditionat in balcon si nu vezi niciun balcon inchis.
Taxa de administrare la inceput au zis ca nu e acum s au razgandit.. Oricum sa dai 100.000 de euro si apoi sa platesti taxa de administrare ca ei sa nu te lase sa ti pui un aer conditionat cum se pune normal, e cam bataie de joc
Si atentie la peretele dintre bucatarie si sufragerie, care e defapt un geam

Edited by paala, 07 March 2017 - 21:33.


#53
Anod

Anod

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2017

View Posthushler, on 07 martie 2017 - 20:47, said:

Am vazut ca in contractul de rezervare e prevazut ca pentru credit prima casa se pun in plus 10 bani la cursul euro, mi se pare enorm de mult, aveti idee cum e la alti dezvoltatori?

Dar care e problema lor cu ce credit iti iei tu? Merita intrebat un notar.

Aveti vreo idee: folosesc notarul lor? Ce comisioane "extra" mai apar si acolo?

#54
fl0ry18

fl0ry18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.06.2009
Salut..am sa incerc sa lamuresc unele chestii pe care le-am inteles eu din discutiile cu ei:

View PostGroh, on 07 martie 2017 - 19:46, said:

Deci,dai 5500 euro plus tva la un loc de parcare subteran dar astepti doi ani pana vei putea sa il folosesti?!?!Ma rog,din moment ce oamenii rup usa sa cumpere,este evident ca ei pot pune niste conditii absurde.

Nu dai toti banii de pe acum pe locul subteran. La momentul asta dai 1000 euro + TVA  iar restul cand vor fi gata...adica peste 2 ani - 2 ani jumatate. In timpul asta, cica iti dau un loc suprateran pe care il poti folosi. Decat sa dau 10.000 deodata cand le termina..eu consider ca e mai ok sa dai doar 1000 acum si restul dupa.


View Posthushler, on 07 martie 2017 - 20:47, said:

Salutare, am si eu cateva intrebari, poate stie cineva sa ma lamureasca:
Ce grosime au zidurile dintre apartamente? Dar izolatia?
Au cai proprii de acces in complex, si daca da, cate si unde?
Oare iti dau voie sa dai gaura pentru AC si hota sau macar fac ei contracost? Care ar fi pretul?
Va exista o taxa de administrare? Inteleg ca vor avea spatii verzi, locuri de joaca, paza si se va imparti la numarul de apartamente, dar in faza 1 vor fi locuite doar 2 blocuri din 5, nu cumva o sa fie foarte scump?
A vazut cineva un PUZ?

Am vazut ca in contractul de rezervare e prevazut ca pentru credit prima casa se pun in plus 10 bani la cursul euro, mi se pare enorm de mult, aveti idee cum e la alti dezvoltatori?
Multumesc!

Grosimea intre apartamente este 25cm sau 30...nu mai tin exact minte, insa se poate vedea si la o simpla privide din spatele benzinariei MOL.
Izolatia exterior este polistiren expandat de 10 cm.
Ca si cai de acces, sunt 2. Una din Bld. Iuliu Maniu...care se si poate vedea (este pe poarta pe care intri in santier) si inca una de pe bld. Timisoara (asa zic ei..nu te poti baza ca va fi 100%).
Instalatiile de AC si hota sunt trase..tu doar vii cu aparatele. Mi s-a parut chiar ciudat..pt ca de exemplu la un apartament de 3 camere, ai instalatia trasa pentru 3 aparate de aer conditionat.
PUZ n-am vazut.
De Prima Casa nu m-am interesat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate