Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Achizitie ceas - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Am mai învățat și eu una alta, cu ocazia asta, prin comentariile voastre, dar, cum spunea și colegul de mai sus, ar fi ok să revenim un pic la subiect. :D

Decizia în privința Seiko 5 e luată, dimensiunea cadranului (căci am văzut că mulți discută despre asta) nu mă deranjează, e ok pentru mine.
Cât despre precizie, de asemenea, 30 de secunde pe zi (în cazul cel mai nefericit) nu e o tragedie pentru mine. Plus că nu o să-l port 24/24 - 7/7 și cu siguranță o să-l mai reglez.

O să mai aștept zilele astea să văd dacă mai apar ceva oferte. Între timp, mai căutăm ceva site-uri / magazine. :)

#20
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
De la BB am luat si eu un Seiko 5 anul trecut cu 200 de ron (reducere 50%) identic cu cel pe care il vrei tu singura diferenta este secundarul care este argintiu si nu rosu.

Mai pandeste la BB poate mai revin cu vreo oferta.

LE: La J.Springs nu te-ai gandit? in esenta este acelasi ceas.

Edited by un_dac, 22 February 2017 - 15:14.


#21
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
De fapt maine au aniversare 3 ani cei de la BB, nu stiu de ce aveam notat in calendar data de 25 :|. Deci poti arunca maine o privire sa vezi daca gasesti un ceas care sa-ti placa si cu ceva reducere.

#22
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 vlad29marko, on 22 februarie 2017 - 11:35, said:

Plus că nu o să-l port 24/24 - 7/7 și cu siguranță o să-l mai reglez.

24 cu 24 n-o sa-l porti, dar 7 cu 7 cu siguranta. Tre' sa-l porti, altfel sta. E un ceas automatic. :)

#23
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Tocmai d-aia am spus că va trebui să-l mai reglez din când în când fiindcă nu o să-l port non-stop.

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002

 constant7, on 22 februarie 2017 - 23:37, said:


24 cu 24 n-o sa-l porti, dar 7 cu 7 cu siguranta. Tre' sa-l porti, altfel sta. E un ceas automatic. Posted Image
de unde sti tu ca el nu are un watch winder? :)

#25
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Haha, interesant! :D
Unii oameni chiar sunt pasionați.

#26
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 un_dac, on 22 februarie 2017 - 15:13, said:

La J.Springs nu te-ai gandit? in esenta este acelasi ceas.
Din câte am înțeles J.Springs e parte din Seiko, nu? La fel și Lorus parcă.
Nu știu de ce preferă să vândă sub tutela lor..

#27
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 Fane, on 23 februarie 2017 - 10:49, said:

de unde sti tu ca el nu are un watch winder? Posted Image

Vise, taica, vise! Posted Image Doar n-o fi ca inteleptu' acela care si-a cumparat intai potcoavele si-apoi calu'! Sa-si cumpere intai ceasul si-apoi mai vorbim.

Ce sa reglezi, mestere? N-ai ce sa reglezi la el daca nu-l porti. Un ceas automatic se poarta, daca nu, iti iei un watch winder. Sau il zgaltai manual.

Edited by constant7, 24 February 2017 - 04:55.


#28
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 vlad29marko, on 23 februarie 2017 - 11:32, said:

Din câte am înțeles J.Springs e parte din Seiko, nu? La fel și Lorus parcă.
Nu știu de ce preferă să vândă sub tutela lor..

nu stiu exact poveste care cum sunt. Stiu ca j.springs foloseste acelasi mecanism ca Seiko 5 pe automatice. J.springs ma uitam si eu sa-mi iau unul ca cinciarul mi l-a confiscat sotia. Din ce am vazut si cadranul este un pic mai mare la jsprings.

despre watch winder, eu zi ca nu merita pentru un singur automatic, mai ales un Seiko 5. o sa coste watchwinderul mai mult decat ceasul :)

ma uit acum pe la preturi si mi se pare ca s-au scumpit considerabil fata de anul trecut cu tot cu reducerile lor. Macar Jsprings mai gaseai pe la 250 de lei.

Interesante mi se par si modelele astea de la orient:
https://bb-shop.ro/c..._automatic.html
https://bb-shop.ro/c..._automatic.html

Si pe lista de achizitii am si asa ceva:
https://bb-shop.ro/c..._automatic.html

sau un orient Lexington cu cadran alb: https://www.google.r...xYqkLXCLLPA83M:

Dar sa mai astepte.

LE:

De la j.springs il au p-asta la reducere: https://bb-shop.ro/c..._automatic.html

mi se pare mai interesant ca are rezistenta la apa 100m. Celelalte au vreo 30 din ce-am vazut
Si un filmulet cu el: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SQBw00GqPZo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
asa ceva, de exemplu nu te-ar coafa? eu unul sunt adeptul elvetienelor, dupa gusturile mele zic ca sunt mai elegante, au geam safir (de vreo 10 ani de cand port ceasuri cu asemenea geam n-am reusit sa zgarii nici macar catusi de putin unul), mecanismele cu quartz sunt destul de fiabile, dar chiar daca-ti fac probleme se pot schimba in ultima instanta cu totul.

Edited by Fane, 24 February 2017 - 10:22.


#30
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
cred ca omul vrea automatic. daca adauga si elvetian in ecuatie, nu cred ca-l mai coafeaza pretul.

automatice si accesibile raman doar japonezele.

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
eu am dat o sugestie. de asta nu i-am recomandat un automatic elvetian, ca sar mult peste bugetul care se pare ca-l are disponibil si zice ca fac misto de el. eu i-am sugerat cam spre ce gen de ceas m-as indrepta la un buget asemenator cu al lui. acu are tot dreptul sa aiba alte idei, gusturi decat mine, mai ales ca e pe banii lui. :)

#32
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Poate sa-si ia ceva cu eta pe la un 1000-1500 lei dar marci gen Certina, Claude Bernard sau poate un doxa. Mai erau si atlanticurile dar mi se pare ca au schimbat mecanismul la ceasurile entry-level si nu stiu daca mai au elvetiene.

cam atat e si un tissot cu quartz.

LE: mai are o varinata sa se uite la un ceas rusesc automatic. dar nu prea am vazut la noi, poate daca se incumeta sa dea comanda pe ebay.

Edited by un_dac, 24 February 2017 - 11:22.


#33
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

 un_dac, on 24 februarie 2017 - 11:20, said:

Poate sa-si ia ceva cu eta pe la un 1000-1500 lei dar marci gen Certina, Claude Bernard sau poate un doxa. Mai erau si atlanticurile dar mi se pare ca au schimbat mecanismul la ceasurile entry-level si nu stiu daca mai au elvetiene.

cam atat e si un tissot cu quartz.

LE: mai are o varinata sa se uite la un ceas rusesc automatic. dar nu prea am vazut la noi, poate daca se incumeta sa dea comanda pe ebay.

Adica asa ceva http://www.ora10.ro/...ti/vostok-inc/? Rusesti mecanice..

Edited by MihaiF16, 24 February 2017 - 19:00.


#34
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Vă mulțumesc frumos pentru comentarii.
Am optat pentru un Seiko 5 SNKN23K1 de pe site-ul din postul 1.

Am primit asigurări din partea vânzătorului că ceasul va veni cu:
" doi ani garantie internationala ; cutie originala; garantia stampilata; certificat de autenticitate; produsul se poate returna sub conditia sa fie la fel cum a sosit ".

O să revin cu alte impresii săptămâna viitoare!

#35
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Am primit astăzi ceasul de pe bombastic.ro

Este într-adevăr conform cu ceea ce mi-a transmis vânzătorul.
Calitatea se vede încă de la cutie: solidă, cu balamale, însemnele Seiko atât la exterior cât și la interior.

Apoi avem certificatul de garanție completat și ștampilat, însoțit de manualul ceasului.

O să îi mai scot 2 zale diseară când ajung acasă, are mecanismul acela specific Seiko de înlăturare facilă a unor mici piedici metalice sub formă de "L".

În rest, ceasul e finuț, subțirel și destul de ușor, nu se aude aproape deloc când îl apropii de ureche, spre deosebire de celălalt Seiko pe care îl dețin de vreo 15 ani, care parcă macină ceva la rotire, cu toate că încă funcționează perfect.

În ansamblu, așadar, raportul calitate / preț este foarte ok, iar cei de pe site-ul amintit încă din primul post, s-au demonstrat a fi serioși.

Mulțumesc încă o dată pentru informații, e important de știut că lumea ceasurilor e mult mai complexă decât o credeam eu a fi. :D
Numai bine și nu uitați: " Time is at the essence! ". :)

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
sa-l stapanesti sanatos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate