Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Achizitie ceas - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Salutări!

A mai comandat cineva de pe acest site?

T
ocmai ce am incheiat o experienta neplacuta cu cei de la elefant.ro, care dupa insistentele mele mi-au spus dupa o saptamana ca nu mai au pe stoc ceasul comandat de mine (ce se afla pe stoc la momentul respectiv).

Păcat, aveau prețuri ok.
Continuând însă căutările am dat peste site-ul din linkul de mai sus și au prețuri destul de similare.

Vreau un Seiko 5 Automatic.

Știți vreun site mai potrivit pentru ceea ce caut eu?
Ați avut experiențe cu site-ul de mai sus?

Mulțumesc mult!

LE: Am reușit acum să mai găsesc topicuri despre site-ul respectiv, unul din 2007 și unul din 2015, ce-i drept.
Din câte am înțeles oferă și ei factură/garanție etc. What could go wrong?

Edited by vlad29marko, 21 February 2017 - 17:34.


#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Da, eu mi-am luat un ceas de la magazinul lor fizic. Nu am avut probleme cu el, deci nu pot sa iti zic mai multe.

#3
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Ai primit toate documentele de la ei? Ceasul era împachetat în cutia originală ș.a.m.d.?
Adică, încercăm să ne dăm seama dacă umblă cu prostii sau chiar au ceasuri originale, de calitate.

#4
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Pe bb-shop.ro in 25 februarie au aniversare si baga 20% reducere la toate produsele, poate te intereseaza. Cat despre site nu stiu nimic, am comandat si eu un seiko 5 acum 2 ani, dar de pe secundar.ro

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
vezi ca seiko 5 are abatere maxima acceptata 0 -> +30 secunde pe zi, specificata pe certificatul de garantie. poate te reorientezi.

#6
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Cam toate care lucrează cu mecanismele acelea au abateri.
Vreau Seiko fiindcă am unul de 15 ani și merge perfect, ca în prima zi. Evident că nu toate sunt la fel, dar firma m-a convins să-i acord credit. :)

Mersi de info!

View PostMihaiF16, on 21 februarie 2017 - 18:07, said:

Cat despre site nu stiu nimic, am comandat si eu un seiko 5 acum 2 ani, dar de pe secundar.ro
Ție cum îți merge Seiko-ul, ce abateri ai? :D

#7
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Pe mine nu ma intereseaza asta cu abaterile, deci nu pot sa-ti raspund, dar am si un casio radio controlat (daca vreau sa stiu ora exacta) :), adica pentru mine un ceas de mana  nu trebuie sa arate ora ca un ceas atomic, eu port ceas doar pentru ca imi plac ceasurile, plus sa daca e automatic nu stau in fiecare zi sa-l incarc, e posibil sa nu-l port si o saptamana, iar apoi trebuie fixat iar. In concluzie daca vrei un ceas exact sau cat mai exact poate ar trebui sa te reorientezi cum spunea cineva mai sus.

#8
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Eu mi-am luat SRP739K1 acum o saptamana de pe watchshop. Era la reducere si sunt multumit, Merge cam 2 zile dupa o purtare de 10 ore.
https://www.watchsho...sport-srp739k1/

#9
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Fain.
Într-adevăr, în cazul celor cu astfel de mecanisme, e de așteptat să existe mici decalaje, dar gândește-te numai, 30 de secunde de abatere pe zi înseamnă 3 ore pe an. Posted Image)

Altceva: ce perioadă se oferă ca garanție de obicei în cazul ceasurilor din gama asta? Văd că unele site-uri oferă un an, altele doi.. (?)

Edited by vlad29marko, 21 February 2017 - 18:47.


#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu am comandat  de la bbshop. Am vorbit la telefon cu o doamna foarte draguta si amabila. Coletul a ajuns in stare impecabila, la fel si ceasul. Multumit de ceas si de servicii.

#11
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Am vorbit la telefon cu cei de la "bombastic" :)) Mi-au spus ca ceasurile vin cu toate documentele aferente si ca daca exista probleme, pot returna produsul.
Deocamdată modelul căutat de mine nu se mai află pe stoc, deci, mai căutăm... :)
Mulțumesc frumos pentru intervenții!
Dacă mai aveți completări, simțiți-vă liberi să le faceți!

#12
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

View Postconstant7, on 21 februarie 2017 - 18:59, said:

Eu am comandat  de la bbshop. Am vorbit la telefon cu o doamna foarte draguta si amabila. Coletul a ajuns in stare impecabila, la fel si ceasul. Multumit de ceas si de servicii.

Zi si tu ce ceas ai comandat, nu ne lasa cu ochii-n soare :)

#13
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Un banal Seiko 5 automatic. Daca vrei, ii fac si o poza. :) Intr-adevar, o ia putin inainte, cateva secunde pe zi, dar nu s-a intervenit in ceas pentru a i se face reglaje de finete.

#14
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007
Daca vrei precizie automaticele nu sunt cea mai buna alegere. Am un Seiko 5 automatic pe care am invatat sa-l controlez Posted Image  Cand sta la odihna, in pozitie normala ramane in urma. Daca il asez invers (cu cadranul in jos) o ia inainte. O noapte asa, o noapte invers si compenseaza.
Mai am un Seiko solar care o ia inainte cu 0.5 secunde pe luna!!! Umblu la el de doua ori pe an cand se schimba ora vara/iarna.

De la BB shop am luat acum 4 luni un Casio ediffice radio controlled. Sunt super multumit de el. La asta chiar n-am de ce sa umblu, in fiecare noapte se calibreaza.

La Bombastic n-am comandat dar Scamadviser zice ca e un site High trust.

#15
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Inițiator, te-ai uitat pe topicul acesta: https://forum.softpe...ry20714454?   E cel frecventat de pasionați de ceasuri, eu am primit o groază de sfaturi acolo. Cum voiam un automatic, mă orientasem și eu spre un Seiko 5 dar mi-a atras cineva atenția că e diametrul cam mic, chiar dacă e masculin.

Edited by Bogdansv1, 21 February 2017 - 21:15.


#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Postgekkado, on 21 februarie 2017 - 21:08, said:

Daca vrei precizie automaticele nu sunt cea mai buna alegere. Am un Seiko 5 automatic pe care am invatat sa-l controlez Posted Image  Cand sta la odihna, in pozitie normala ramane in urma. Daca il asez invers (cu cadranul in jos) o ia inainte. O noapte asa, o noapte invers si compenseaza.
ca sa nu se mai intample asta, tura viitoare cumpara-ti un ceas automatic cu tourbillon. :)

View Postconstant7, on 21 februarie 2017 - 21:03, said:

Un banal Seiko 5 automatic. Daca vrei, ii fac si o poza. Posted Image Intr-adevar, o ia putin inainte, cateva secunde pe zi, dar nu s-a intervenit in ceas pentru a i se face reglaje de finete.
degeaba umbli, mecanismul nu-i unul care sa permita ajustari de precizie. cateva secunde pe zi e foarte bine pt acest mecanism.

#17
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostFane, on 22 februarie 2017 - 08:14, said:

degeaba umbli, mecanismul nu-i unul care sa permita ajustari de precizie. cateva secunde pe zi e foarte bine pt acest mecanism.

Stiu ca nu e un mecanism foarte precis. N-am de gand sa umblu in el, ma refeream la faptul ca totusi se mai pot face unele mici reglaje, care se fac cu anumite dispozitive speciale de ceasornicarie, nu acasa pe genunchi. Seiko 5 e un ceas ieftin si robust.  Cine vrea precizie mai mare ar trebui sa se reorienteze, dar sa si scoata mai multi bani din buzunar.

@initiator a dorit sa i se recomande un magazin. Cat despre ceasuri, eu nu fac recomandari, dar are de unde alege. Bani sa fie!

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
pt o precizie mai buna ori treci la ceasuri cu quartz, ori bagi mana in buzunar pana la cot. automaticile elvetiene ieftine ("ieftin" pt un ceas elvetian) au in general abatere maxima acceptata 0 -> +10 secunde pe zi, deci nici ele nu sunt deosebit de precise, daca vrei precizie de 0 -> +2 sec pe zi trebuie sa aiba cerificare COSC si astea costa considerabil. e hazliu ca aceasta precizie e normala la mecanismele quartz. poti sa nimeresti ceas electronic surpriza la o punga cu pufulet care sa aiba precizia asta. Posted Image

oricum, in momentul de fata, ceasul de mana e mai mult un soi de bijuterie decat un instrument precis de masurare a timpului. mai toti avem telefoane inteligente care isi sincronizeaza ora cu servere de pe internet care dau ora exacta de la ceasuri atomice.

Edited by Fane, 22 February 2017 - 10:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate