Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum ma inregistrez sa platesc taxele la stat

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
Salut, m-am gandit sa deschid o mica afacere online, si doresc sa ofer informatii gratuite legate de un subiect anume, dar tot ce voi primi va fi din donatii, nu vand nimic.

Trebuie sa ma inregistrez la stat si sa platesc taxe? Trebuie sa fac PFA? Sau donatiile nu se impoziteaza?

Doresc sa fiu in legalitate complet. :)


p.s Eu as fi singurul "angajat" , afacerea consta in creerea unui website unde ofer anumite informatii dintr-un domeniu, complet gratuit, iar singurul mod de rasplata pe care il accept sunt donatiile daca consumatorii informatiei sunt multumiti.. Ca exemplu va pot da scoalarutiera . ro (doresc sa fac ceva asemanator ,dar pe alt domeniu), si nu...nu e site-ul meu, nu e reclama sau ceva, va rog doar comentarii pertinente, si eu raspund la fel si doresc ajutor la fel cum ofer si eu pe forum. Toata stima!

#2
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Faci asociatie, ong sau ceva de genul asta ca nu stiu exact cum se mai cheama ... cel mai simplu cauti "infiintari firme asociatii ong" si iti dau ei ce trebuie exact sa faci pt infiintare.
Apoi un contabil (nu angajat ci o firma) care sa te rezolve cu actele si hartiile de plata ...

Nu merge sa primesti donatii daca spui asa ceva  "m-am gandit sa deschid o mica afacere online" ... ori faci afaceri ori binefaceri Posted Image . Nu esti primul si nici ultimul ...
De aia toti patronii mari au si asociatii pe langa unde sa primeasca donatii si sa dea mai departe prin evenimente caritabile... e non-profit deci degeaba primesti donatii ca nu poti s acheltui cum vrei tu :)

Edited by superm, 21 February 2017 - 16:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate