Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Afacere: Promovare fotomodele

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut! Vreau sa incerc o afacere noua pentru mine. Am observant ca sunt diverse agentii ce cauta noi fotomodele, lucrurile stau cam asa: mergi pe strada, esti abordat de o persoana ti se propune sa mergi 5 minute in agentie. Acolo te ia in primire o domnisoara aspectuoasa, iti spune sa accepti sa ti se faca cateva poze, ca ai mari sanse sa fii fotomodel, etc, pozele respective ti le pubica la ei pe site, poti sa apari in reclame, poti castiga tablete, telefoane, etc. Totul este o farsa, iti fac pozele respective, le publica pe net si astepti mult si bine sa fii sunat in sensul ca o firma te vrea sa apari in reclama lor sau ca sa participi la un eveniment ca si model, am un amic care a lucrat la ei cand era student. Castigul lor consta in faptul ca trebuie sa platesti pozele respective, nu stiu cat, 200 lei sau mai mult.

Ce as vrea eu sa fac:, vreau sa folosesc un site cu gazduire gratuita pentru inceput (poate imi puteti recomanda unul bun), sa caut persoane interesate de o cariera ca model, sa le fac fotografii si sa le postez pe acel site pe care il voi promova eu. Diferenta fata de afacerea explicate mai sus consta in faptul ca eu nu cer nici un ban, nu ma intereseaza sa profit cu nimic, vreau doar o intelegere scrisa si semnata, ca in clipa in care o firma doreste sa colaboreze cu o persoana de pe site-ul meu sa am dreptul la un procent din castigul fotomodelului. Cu alte cuvinte atunci cand, castiga modelul castig si eu, prin urmare am tot interesul sa ii promovez.  

As vrea sa ma invatati sub ce forma legala pot desfasura aceasta activitate, ce coduri CAEN, si cum trebuie sa arate acea intelegere scrisa si semnata.

Va rog frumos sa tratati cu seriozitate subiectul, multumesc!

Edited by eugen1985, 21 February 2017 - 14:11.


#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Adica pește?
Nu există caen.

Edited by don_dannielo, 21 February 2017 - 14:15.


#3
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
... impresariat ?

Nu prea cred ca isi vor da acordul prea multe persoane ca deja s-au cam fript unii si au semnat cu x sau y si brusc si-au dat seama ca nu mai pot face nimic cu altii ca si-au dat imaginea ...
Deci de ce as semna cu tine daca nu imi oferi nimic ? Eu nu dau nimic dar de obicei daca nu dai nu primesti ... Daca maine ma vede altul si imi ofera un contract, fara legatura cu tine ce fac ? Trebuie sa dau bani chiar daca site-ul tau e varza si nu l-a vazut nimeni ? Dau bani doar daca vine de la tine contractul sau nu conteaza ?


Au semnat unii cand s-au inscris la spectacole de TV si apoi s-au trezit ca 3-5 ani nu pot merge nicaieri la alte TV sau la reclama fara acordul lor ... sa vezi plansete apoi ca la inceput credeau ca nu ajung cunoscuti si apoi s-au crezut vedete, de fapt  produse strict ale trustului respectiv ...

Edited by superm, 21 February 2017 - 14:21.


#4
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Dar sa puneti mana sa inventati un produs inovator, sa construiesti o masina, un avion, sa plantezi o leguma, sa procesezi ceva si sa-l exporti, in alte cuvinte sa fiti productivi nu v-ar duce bila?

de prostit minore sunteti in stare

#5
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

 superm, on 21 februarie 2017 - 14:19, said:

... impresariat ?

Nu prea cred ca isi vor da acordul prea multe persoane ca deja s-au cam fript unii si au semnat cu x sau y si brusc si-au dat seama ca nu mai pot face nimic cu altii ca si-au dat imaginea ...
Deci de ce as semna cu tine daca nu imi oferi nimic ? Eu nu dau nimic dar de obicei daca nu dai nu primesti ... Daca maine ma vede altul si imi ofera un contract, fara legatura cu tine ce fac ? Trebuie sa dau bani chiar daca site-ul tau e varza si nu l-a vazut nimeni ? Dau bani doar daca vine de la tine contractul sau nu conteaza ?


Au semnat unii cand s-au inscris la spectacole de TV si apoi s-au trezit ca 3-5 ani nu pot merge nicaieri la alte TV sau la reclama fara acordul lor ... sa vezi plansete apoi ca la inceput credeau ca nu ajung cunoscuti si apoi s-au crezut vedete si nu produse strcit ale media respectiva ...


In primul rand nu cred ca trebuie sa ma incluzi in grupul celor care au facut problem altora. Iar a chestier e ca nu ma intereseaza exclusivitatea, si acea intelegere scrisa care ar fi un fel de contract cred ca are niste termini si clauze care trebuiesc scrise si pe care trebuie sa le accepti cand semnezi, daca nu iti convin nu semnezi.

 un_dac, on 21 februarie 2017 - 14:20, said:

Dar sa puneti mana sa inventati un produs inovator, sa construiesti o masina, un avion, sa plantezi o leguma, sa procesezi ceva si sa-l exporti, in alte cuvinte sa fiti productivi nu v-ar duce bila?

de prostit minore sunteti in stare


Poti dovedi ca nu sunt serios? Cred ca se cheama calomnie ceea ce faci

Astept sa vad ce masinarie ai inventat tu.
Multumesc!

Edited by eugen1985, 21 February 2017 - 14:25.


#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
poze ?

#7
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Imi dati impresia ca majoritatea sunteti in lipsa unei vieti normale, partener de viata, dragoste, copii, fericire, voua va sta gandul doar la sex din moment ce tenta postarilor voastre este in acest sens. Nicaieri in subiectul meu nu s-a vorbit despre asa ceva. Incercati sa gasiti psihologi online gatuiti, poate va  ajuta.

Edited by eugen1985, 21 February 2017 - 14:33.


#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 un_dac, on 21 februarie 2017 - 14:20, said:

Dar sa puneti mana sa inventati un produs inovator, sa construiesti o masina, un avion, sa plantezi o leguma, sa procesezi ceva si sa-l exporti, in alte cuvinte sa fiti productivi nu v-ar duce bila?

de prostit minore sunteti in stare
nu merită
te beleşte statu'
decît muncă dijeaba, mai bine stat dijeaba.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

 eugen1985, on 21 februarie 2017 - 14:33, said:

Imi dati impresia ca majoritatea sunteti in lipsa unei vieti normale, partener de viata, dragoste, copii, fericire, voua va sta gandul doar la sex din moment ce tenta postarilor voastre este in acest sens. Nicaieri in subiectul meu nu s-a vorbit despre asa ceva. Incercati sa gasiti psihologi online gatuiti, poate va  ajuta.

Ti s-a raspuns deja de catre superm. Activitatea se numeste impresariat.
Uite aici un raspuns de pe un site de avocatura. Mai intereseaza-te si tu separat, dat fiind faptul ca raspunsul este din 2009.

#10
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 eugen1985, on 21 februarie 2017 - 14:24, said:

In primul rand nu cred ca trebuie sa ma incluzi in grupul celor care au facut problem altora. Iar a chestier e ca nu ma intereseaza exclusivitatea, si acea intelegere scrisa care ar fi un fel de contract cred ca are niste termini si clauze care trebuiesc scrise si pe care trebuie sa le accepti cand semnezi, daca nu iti convin nu semnezi.

Ai vrea tu, ca vorbeam de MediaPro si IntactMedia ... Si nu cred ca "au facut probleme altor" ci au facut afaceri ...

#11
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

 superm, on 21 februarie 2017 - 15:05, said:

Ai vrea tu, ca vorbeam de MediaPro si IntactMedia ... Si nu cred ca "au facut probleme altor" ci au facut afaceri ...


Si ce treaba am eu cu MediaPro si IntactMedia  ?

Tu daca treci noaptea pe langa un magazine inseamna ca vrei sa il spargi?

In fine, nu are rost sa lungim discutia. Multumesc celor ce au raspuns pe subiect.

#12
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Sa-mi dai si mie un link dupa ce pui in pactica ideea, nu prea mai gasesti material de laba de calitate in ziua de azi. Posted Image)

ON: Ce te face sa crezi ca ideea ta va avea succes pe viitor avand in vedere ca piata este suprasaturata de asa ceva?

Edited by Tort, 21 February 2017 - 15:14.


#13
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 eugen1985, on 21 februarie 2017 - 14:09, said:

vreau doar o intelegere scrisa si semnata, ca in clipa in care o firma doreste sa colaboreze cu o persoana de pe site-ul meu sa am dreptul la un procent din castigul fotomodelului. Cu alte cuvinte atunci cand, castiga modelul castig si eu, prin urmare am tot interesul sa ii promovez.  

As vrea sa ma invatati sub ce forma legala pot desfasura aceasta activitate, ce coduri CAEN, si cum trebuie sa arate acea intelegere scrisa si semnata.
În primul rând, ideea nu e foarte novativă, există de mult timp situri de genul ăsta.
În al doilea rând, procent din toate câștigurile viitoare ale fotomodelului poți obține doar ca agenție de impresariat, și să ai contract de exclusivitate, și agenții d-astea sunt cu duimul.
Mai este și o altă posibilitate, aceea în care beneficiarul plătește o taxă de acces la datele de contact ale prestatorilor de servicii, iar pentru asta probabil te-ai putea încadra undeva la "prelucrarea datelor, administrare pagini web".

Nu văd nicio variantă de succes, decât în măsura în care devii un adevărat "vânător de fotomodele", iei la pas orașele și comunele patriei încercând să găsești "diamante neșlefuite" pe care să le aduci la lumina publicului larg, avid de frumusețe.

Edited by retele, 21 February 2017 - 16:08.


#14
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Initiator, iti vand una dinasta:

Attached Files



#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Man, ai inteles complet pe dos afacerea.

Aia e o teapa ordinara ce ai vazut tu pe strada, planul de "afacere este urmatorul":
- opresti pe strada oameni cu a) copii mici si le promiti ca fiul/fiica lor poate avea un viitor stralucit b ) cu fețe de naivi c) cu varste pana in 22-23 ani d) care par veniti de prin provincie, dar au totusi un aspect ingrijit
- ii bagi intr-o garsoniera, le promiti marea cu sarea, insa pentru inceput ii rogi sa plateasca pachetul de 3 poze facute cu o camera foto rapciugoasa
- le iei banu' si ii incurajezi sa stea cu telefonul langa ei, ca vor fi sunati in orice moment pentru a participa la castinguri pt posturi tv, reclame ziare reviste internet
- o data la 3-9 luni schimbi firma/zona/agaricii care se ocupa de "recrutari"
=> PROFIT

http://www.b365.ro/t...nii_181861.html
http://www.viata-lib...latorie-la-moda

Edited by gumball3000, 21 February 2017 - 21:17.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006

 un_dac, on 21 februarie 2017 - 14:20, said:

Dar sa puneti mana sa inventati un produs inovator, sa construiesti o masina, un avion, sa plantezi o leguma, sa procesezi ceva si sa-l exporti, in alte cuvinte sa fiti productivi nu v-ar duce bila?

de prostit minore sunteti in stare

Capitalismul permite,apreciaza si incurajeaza tot ceea ce inseamna "prostit".Suntem prostiti in mass-media,suntem prostiti in marea majoritate a magazinelor,suntem prostiti politic,etc.

#17
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 eugen1985, on 21 februarie 2017 - 14:24, said:


Poti dovedi ca nu sunt serios? Cred ca se cheama calomnie ceea ce faci

Astept sa vad ce masinarie ai inventat tu.
Multumesc!

Daca te-ai simtit jignit de ce am scris, imi pare rau, poate m-a luat tastatul pe dinainte. De acord ca e legal, insa chiar tu zici in prima postare ca iti bazezi afacerea pe un model care profita clar de naivitatea unor tinere.

 eugen1985, on 21 februarie 2017 - 14:09, said:

Salut! Vreau sa incerc o afacere noua pentru mine. Am observant ca sunt diverse agentii ce cauta noi fotomodele, lucrurile stau cam asa: mergi pe strada, esti abordat de o persoana ti se propune sa mergi 5 minute in agentie. Acolo te ia in primire o domnisoara aspectuoasa, iti spune sa accepti sa ti se faca cateva poze, ca ai mari sanse sa fii fotomodel, etc, pozele respective ti le pubica la ei pe site, poti sa apari in reclame, poti castiga tablete, telefoane, etc. Totul este o farsa,

Poate avem noi intelesuri diferite pentru "seriors".

#18
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 superm, on 21 februarie 2017 - 14:19, said:

... impresariat ?

Au semnat unii cand s-au inscris la spectacole de TV si apoi s-au trezit ca 3-5 ani nu pot merge nicaieri la alte TV sau la reclama fara acordul lor ...

 eugen1985, on 21 februarie 2017 - 14:24, said:

In primul rand nu cred ca trebuie sa ma incluzi in grupul celor care au facut problem altora.


 superm, on 21 februarie 2017 - 15:05, said:

Ai vrea tu, ca vorbeam de MediaPro si IntactMedia ... Si nu cred ca "au facut probleme altor" ci au facut afaceri ...

 eugen1985, on 21 februarie 2017 - 15:09, said:


Si ce treaba am eu cu MediaPro si IntactMedia  ?

In fine, nu are rost sa lungim discutia. Multumesc celor ce au raspuns pe subiect.

...cred ca am raspuns la subiect si destul de coerent sper, nu stiu de ce ma certi :)

Un sfat ar fi totusi sa faci un curs de comunicare (influentare, persuasiune, manipulare, negociere) si/sau ceva marketing (PR, promovarea vanzarilor, vanzare personala) ca lucrul cu oamenii implica discutie si e mai complicata decat deschiderea unui subiect pe  forum  :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate