Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Colet international Posta Romana

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Pai EMS la Posta Romana tot Posta Romana e :)
Crezi ca au mai mare grija de colet daca alegi serviciul EMS?

#20
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
Eu stiam ca e altceva, nu chiar Posta romana...

Chiar nu stiu ce sa aleg. Parintii mei au trimis de n ori recomandate, scrisori cu priority post din Austria, Germania si au ajuns dar si din Ro catre tariile acestea..  Nu prea vad de ce nu ar ajunge si coletul acesta.
Totusi... nu cred ca e chiar ca la coletele care vin din China si care stau o luna la BSI in Bucuresti... Sau da ? Posted Image

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Coletele din Asia via EMS vin pe vapor.

Eu primeam in RO din JP colete. Vin la 2-3 luni dar e super ieftin (100 USD 30Kg).

In Europa functioneaza terestru.

#22
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
Maine am sa ma duc iar la Posta si am sa intreb cam cat dureaza cu Posta si cu EMS si daca pot sa iau gen un TN pentru EMS si sa vad unde e coletul. :D

View PostLex404, on 21 februarie 2017 - 15:57, said:

Coletele din Asia via EMS vin pe vapor.

Eu primeam in RO din JP colete. Vin la 2-3 luni dar e super ieftin (100 USD 30Kg).

In Europa functioneaza terestru.
E chiar ieftin. Faza e ca la mine e maxim 1 kg, nici atat, pentru ca trimit doar telefonul care are 150g si incarcatorul, care le invelesc in multa folie+o cutie mica. Arpoximativ 500g in total.

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
In RO EMS-ul se misca cu Posta. Nu au flota/ servicii proprii.

De fapt, cam peste tot EMS-ul se misca cu posta locala, exceptand marile Hub-uri unde au flota.

Partea buna la EMS e ca primesti un tracking number "sanatos".

ps. cred ca mai pui putini banuti (sub 200 in total) si il duci personal cu avionul :D

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postvimann, on 21 februarie 2017 - 14:09, said:


Trimiterile interne merg binisor de multa vreme. La restul e tragedie.
Păi, nu e de la ei, zic eu. Acum doi ani parcă, ceva ce trebuia să ajungă în o lună, a ajuns în 3. Din Italia.

#25
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostRazvan125, on 21 februarie 2017 - 16:00, said:

Maine am sa ma duc iar la Posta si am sa intreb cam cat dureaza cu Posta si cu EMS si daca pot sa iau gen un TN pentru EMS si sa vad unde e coletul. Posted Image
Cu EMS durează 2-3 zile, cu coletărie normală vreo 7. La ambele primești număr de urmărire.
Mai poți încerca și DPD (serviciul Pickup), e vreo 90 lei și ajunge în 3 zile.

#26
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
Am intrat acum pe siteul celor de la DPD. Pretul este de 62 de lei.
Voi ce ziceti sa aleg ? EMS sau DPD ?

Nu inteleg ceva. Pe site zice " Serviciul include 2 încercări de livrare." . Cum adica 2 incercari de livrare ?

Edited by Razvan125, 21 February 2017 - 19:13.


#27
belasajgo

belasajgo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.01.2016
Cele 2 incercari de livrare inseamna ca postasul / curierul merge cu pachetul de 2 ori acasa la destinatar, daca nici a 2-a oara nu este nimeni acasa, atunci destinatarul va trebui sa mearga la un anumit oficiu postal ca sa ridice coletul.

Acum un an am trimis un colet de sub 1 kg in Germania, initial am vrut simplu cu Posta Romana fiindca erau doar electronice defecte fara valoare pentru retur in garantie, dar a fost important sa ajunga cat mai rapid ca sa nu imi expire numarul de RMA primit de la vanzator. Doamna de la posta (unde sunt des client) mi-a spus ca in cazul in care trimit cu posta obisnuita, va dura in jur de 3-4 saptamani sa ajunga coletul in Germania (era parca perioada sarbatorilor pascale), deci in cazul in care este ceva urgent, atunci sa folosesc serviciul EMS (la alt oficiu postal). Asa am si facut, ca sa trimit coletul utilizand serviciul EMS am platit cu vreo 40 lei in plus, dar coletul a ajuns intr-o saptamana.

Legat de plicuri recomandate, saptamana trecuta (luni) am expediat un plic recomandat (cu numar de tracking) + serviciul prioritar (par avion) din Romania in Spania, plicul a fost livrat ieri (miercuri), deci in 9 zile. Am fost placut surprins, ma asteptam sa dureze mai mult.

#28
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
Am trimis marti coletul prin DPD. Ieri deja aparea ca este in Ungaria. Sunt curios cand ajunge.
Ei spun ca ajunge in jur de 3 zile.

Transportul a fost 85 de lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate