Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Multiplicare - Plan de amplasament si delimitare a imobilului

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
buna ziua,


Detin doua originare de Plan de amplasament si delimitare a imobilului.
Prefectura imi cere 4 originale de Plan de amplasament si delimitare a imobilului

deasemenea imi mai trebuie niste expemplare de Plan de amplasament si delimitare a imobilului pentru intabulare ulterior....


Cum procedez sa multiplic Plan de amplasament si delimitare a imobilului ?
se pot multuplica printr-un notariat  cele doua originale Cum procedez sa multiplic Plan de amplasament si delimitare a imobilului ?



Va multumtesc

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca e multiplicat  (copiat) nu mai este original.....Cred ca trebuie intrebat de unde au fost obtinute cele doua forme originale.

Edited by keta, 21 February 2017 - 13:15.


#3
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Trei exemplare in original cu planul de amplasament se pun la Documentatia de Carte Funciara , dupa avizarea Oficiului de Cadastru ramai cu unul .
Tot Statul Roman (Prefectura) vrea 4 originale , ce dreaku o face cu atatea , nu o sa pot sa inteleg niciodata birocratia asta stupida .
Ca solutie , daca esti proprietarul acelui imobil , poti cere de la Oficiul de Cadastru copii conform cu originalul dupa acel plan .

#4
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 keta, on 21 februarie 2017 - 13:14, said:

Daca e multiplicat  (copiat) nu mai este original.....Cred ca trebuie intrebat de unde au fost obtinute cele doua forme originale.

persoana fizica care s-a ocupat de incomirea planului de amplasament....
sau ANCPI-ul...?

 DoruTDK, on 21 februarie 2017 - 13:23, said:

Trei exemplare in original cu planul de amplasament se pun la Documentatia de Carte Funciara , dupa avizarea Oficiului de Cadastru ramai cu unul .
Tot Statul Roman (Prefectura) vrea 4 originale , ce dreaku o face cu atatea , nu o sa pot sa inteleg niciodata birocratia asta stupida .
Ca solutie , daca esti proprietarul acelui imobil , poti cere de la Oficiul de Cadastru copii conform cu originalul dupa acel plan .


a multumesc, o sa intreb sa sun la dansii la ANCPI atuncea...

da nu vezi ca toate legile sunt date pe dos, eu m-am mai lovit de o problema
am un cadastru in 2007 si s-a dat un Articol 74 sa se anuleze cadastree vechi daca nu sunt intabulate intr-un an,
iar ulterior s-a dat sa se intdepte lucrurile un  Ordin nr.1340 pe 2015 din 26-11-2015 sa nu se mai anuleze planurile de amplasament neintabulate
(Ordinul zice: - Articolul 74 se modifică şi va avea următorul cuprins:

Art. 74. - (1) În termen de 1 an de la data intrării în vigoare a prezentului regulament, orice cerere de
înscriere în cartea funciară a unui imobil, solicitată în baza unei documentaţii cadastrale recepţionate cu
alocare de număr cadastral atribuit anterior implementării sistemului informatic integrat de cadastru şi carte
funciară, se efectuează prin completarea vechii documentaţii prezentate în original, sau a copiei conform cu
originalul a documentaţiei eliberată de biroul teritorial, cu fişierul .cpxml întocmit de o persoană autorizată,
unde se va preciza la rubrica "Menţiuni" vechiul număr cadastral, în vederea introducerii imobilului în
sistemul integrat de cadastru şi carte funciară.
(2) După expirarea acestui termen, documentaţiile cadastrale prevăzute la alineatul anterior, neînscrise în
cartea funciară se pot anula pe baza referatului întocmit de inspectorul de cadastru şi aprobat de inginerul

şef.")

le-am trimis ordinul la ANCPI sa-l citeasca sa le dovedesc ca conform cu ultimul ordin Planul de amplasament e valabil in continuare, si ei imi raspund ca nu ca nu e bun ca a fost anulat dupa lege veche
a articolul 74( dar conform noului Ordin spune ca acesta se modifica)
si le-am zis ca deaia sa si dat ordinul nou ca sa anuleze legea veche care este nedreapta si anuleaza cadastre pe nici un motiv real....
dar nu ai cu cine... interpreteaza legea cum vor ei.... pai si astia acum cu ordonanta au dat ordonanta 14 ca sa anuleze ordonanta 13...

multumtesc....

Edited by July02, 21 February 2017 - 13:37.


#5
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
(2) După expirarea acestui termen, documentaţiile cadastrale prevăzute la alineatul anterior, neînscrise în
cartea funciară se pot anula pe baza referatului întocmit de inspectorul de cadastru şi aprobat de inginerul
şef.")
Daca nu exista un referat întocmit de inspectorul de cadastru şi aprobat de inginerul şef al O.C.P.I.-ului
documentatia este in vigoare , nu se anuleaza din oficiu , asa ca vor ei .

#6
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 DoruTDK, on 21 februarie 2017 - 14:31, said:

(2) După expirarea acestui termen, documentaţiile cadastrale prevăzute la alineatul anterior, neînscrise în
cartea funciară se pot anula pe baza referatului întocmit de inspectorul de cadastru şi aprobat de inginerul
şef.")
Daca nu exista un referat întocmit de inspectorul de cadastru şi aprobat de inginerul şef al O.C.P.I.-ului
documentatia este in vigoare , nu se anuleaza din oficiu , asa ca vor ei .

da pai ei imi ziceau ca s-a anulat pe articolul 74 la acea data si ca ordinul ar fi venit ulterior dupa ce s-a anulat , dar asta imi suna a abureala....
Oridunul spune clar ca modifica articolul 74 si în baza unei documentaţii cadastrale recepţionate cu
alocare de număr cadastral atribuit anterior implementării sistemului informatic
si cu Fisierul CPXML se paote solicita intabularea...

da pai daca face un referat Inginerul sef sa-l anuleze trebuie sa aibe o justificare care a stat la baza anularii,
ori justificare nu exista deoarece are coordonatele stereo acest plan de amplasament, are numar cadastral, si deasemenea are stampila OCPI

problema e alta de unde fac eu rost de Fisierul CPHML , pentru intabulare, caci cel care a facut cadastrul a spus ca Fisierul CPXML trebuie sa fie la OCPI   ca l-a inregistrat la ei,
iar cei de la OCPI imi spuneau sa intreb pe cel ce a redactat planul de amplasament....

Edited by July02, 21 February 2017 - 16:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate