Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Care sunt cele mai bune solutii(chimice) de desfundat?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Rugina?

#20
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 don_dannielo, on 21 februarie 2017 - 18:26, said:

Rugina?
bingo!  o coaja de rugina din interiorul tevii de fonta s-a pus de-a curmezisul...noroc ca teava din pivnita are gura de vizitare....

#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Soda caustica. Gasesti la magazinele cu utile (unde sunt galeti metalice, cuie si alte din astea, de obicei pe langa piete). Cumperi punga de 1kg cu pret cat un plic din ala din supermarket. O dizolvi intr-o galeata metalica cu apa calduta (nu oparita - ca soda caustica+apa= degajare de caldura) apoi torni in scurgerile infundate. Dupa 1-2 ore torni apa oparita prin scurgeri .

Nu incercati cu acizi, nu au efect, nu disolva suficient de repede/bine resturile organice . Ba chiar riscati sa matuiti suprafetele smaltuite (lavoar/WC/cada...etc) . Acid se foloseste pentru inlaturarea calcarului - in speta acid clorhidric(foarte diluat in gelurile comerciale).

#22
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
dar soda caustica nu strica racordurile flexibile de sub chiuvete?

#23
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Daca torni solutia de soda caustica la o temperatura de pana in 70 grade nu iti afecteaza nimic.
Ar putea sa ti le strice daca pui granule de soda in sifon si torni dupa aia apa, de la reactia termica care poate sa deformeze racordul. De aia pliculetele alea de la supermarket au 3 grame de soda - e o cantitate prea mica ca sa face reactie termo extrema.

Deci - pui soda in galeata/recipient metalic, adaugi apa calda(nu oparita). Dupa ce se topeste soda, lasi un pic sa se mai raceasca solutia (poti verifica atingand recipientul pe exterior) si apoi o torni in sifon.  Mare grija la manevrare - foloseste manusi de cauciuc si ochelari de protectie, fa operatiunea in loc bine ventilat si evita sa inhalezi vaporii rezultati.

#24
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu torni apa peste soda, indiferent de cat de mare e recipientul tau. Este o mare greseala.
Pui apa in recipient si apoi adaugi soda.
Desi nu este acid, pt soda caustica ar trebui respectata regula de baza: nu pui apa peste acid, ci adid in apa.

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 argentum, on 22 februarie 2017 - 23:17, said:

... pt soda caustica ar trebui respectata regula de baza...
bine zis. :)

#26
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
din cate citesc pe net se spune ca aceste pliculete cu tot soiul de solutii gen mr.musculo, etc.ar duce in timp la infundarea definitiva a tevilor datorita faptului ca in timp se intaresc pe peretii tevilor....
majoritatea spun de soda caustica sau acel amestec de otet+bicarbonat ca fiind cele mai bune solutii

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,545
  • Înscris: 15.06.2007
Ce solutie poate topi/ dizolva firele de par, fara sa distruga garniturile de cauciuc sau sa atace partile metalice   din canalizare?

#28
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Am si eu o buba cu sifonul din pardoseala de la baia de la bloc. Problema este ca teava care pleaca din el are la un moment dat un cot la 90 de grade si nu trece nimic de acel cot nici sarpe nici altceva. Aveti ideea cu ce sa incerc? Am auzit de solutia Dizol cu acid sulfuric dar nu stiu daca chiar face ceva, ce parere aveti?

Edited by Cookie80, 29 October 2018 - 15:16.


#29
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Bagi un sarpe mai mic. Tre sa treaca. Am si eu un xot din asta de imi scoate peri albi o data la cativa ani. Rabdare si curaj cu un sarpe mic.
Curaj? In caz de se rupe sarpele pe tzava...

#30
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

 Cookie80, on 29 octombrie 2018 - 15:15, said:

Am si eu o buba cu sifonul din pardoseala de la baia de la bloc. Problema este ca teava care pleaca din el are la un moment dat un cot la 90 de grade si nu trece nimic de acel cot nici sarpe nici altceva. Aveti ideea cu ce sa incerc? Am auzit de solutia Dizol cu acid sulfuric dar nu stiu daca chiar face ceva, ce parere aveti?

Fulgi de soda caustica. Apoi torni usor apa calda. Lasi sa actioneze. Apoi torni apa fierbinte. Ar trebui sa rezolve problema daca e infundat cu chestii organice (par/sapun..etc)
Daca ai avut lucrari, ceva si e infundat cu piatra/resturi de zugraveala...etc - atunci folosesti ceva pe baza de acid clorhidric.

Mare atentie, spatiul sa fie bine ventilat si sa folosesti protectii penru ochi si maini, gazele emanate sunt toxice!

#31
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Merci pentru sfaturi si unde gasesc soda caustica si acid clorhidric? Au la magazinele de bricolaj?

Edited by Cookie80, 30 October 2018 - 10:33.


#32
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Am cumparat un plic de desfundat tevi ce contine soda 85% dar se pare ca mai rau am facut( cred ca s-a intarit pe teava si acum nu mai intre nimic). Un mare kkt aceste pliculete de desfundat. A mai patit cineva asa?

#33
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
CEA MAI BUN SOLUTIE  de desfundat este  solutia lichida de acid sulfuric MADE IN FRANCE  la litru   ce se gaseste  la raionul tevi de scurgere de la BRICO DEPOT  costa  33 ron BIDONUL DE 1 LITRU
Atentie!!!  langa ea pe raft   este si cea din soda caustica mai ieftina la jumatate de pret   bidonul are aceeasi forma NU ACEEA
Se toarna in scurgeri si VENTILE  si se lasa aprox 1h.....  dupa e cascada scurgerea.....restul sunt glume proaste... granule pliculete   mr mscolo  etc etc  
Un tratament la 2 ani   cu acid sulfuric  si scurgerea e perf curata....

ATENTIE LA MANIPULARE ACID....!
GEAMURI DESCHISE  si manusi cauciuc   plus se toarna incet incet nu brusc...

Edited by eboda, 23 June 2019 - 11:25.


#34
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 eboda, on 23 iunie 2019 - 11:23, said:

CEA MAI BUN SOLUTIE  de desfundat este  solutia lichida de acid sulfuric MADE IN FRANCE  la litru   ce se gaseste  la raionul tevi de scurgere de la BRICO DEPOT  costa  33 ron BIDONUL DE 1 LITRU
.....
Refuz sa cred ca la un magazin de bricolaj vind aia solutii cu acid clorhidric in concentratie mare . De regula produsele comerciale au concentratie mica in substanta activa si sint egalul unei aspirine puse in canalizare .
Pina si canalizarile trebuie sa sti a le folosi . Din pacate ! Moda economiei de apa cu pisatoare  , pardon perlatoare economice , baterii economice , dusuri economice + metoda de a inchide robinetul imediat ce ai terminat treaba , duce la o cantitate mica de apa pe conducta si nu se se face spalarea ei . daca se mai arunca si te miri ce produse , creme , alifii , la bucatarie uleiuri , avem reteta perfecta pt a infunda canalizarea .
Din pacate , sau din fericire , singura curatare eficienta este mecanica , cu sarpele de desfundat si apa cu presiune .

#35
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Solutia de la Brico e profesionala lasa scurgerea oglinda....fierbe mizeria pe ea trebuie lasata 1h in scurgere dupa aceea este cascada scurgerea....stiu ca unii pierd bani ca nu mai desfunda scurgeri la pret mare dar asta este...solutia CYCLON este PROFi. A desfundat scurgeri in 1h  scurgeri  ce unii voiau sa le demonteze dupa ce esuasera cu sarpe de otel.


Edited by eboda, 23 June 2019 - 23:35.


#36
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Cyclon PRO pe baza de acid sulfuric .  se gaseste la Brico....restul sunt glume...proaste....solutia se lasa dupa turnare 1h fara sa se traga apa ....dupa care desfunda orice scurgere chiuveta cada sifon pardoseala....nu se foloseste la WC ....a se citi instructiunile de folosire de pe bidon....folosire manusi si ochelari de protectie... Geamuri deschise pt a se ventila vaporii de acid.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate