Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mi-am deschis un cont paypal si as vrea sa stiu pasii urmatori pentru a cumpara de pe ebay

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009
Mi-am deschis un cont paypal online pentru a putea face achizitii de pe ebay, dar nu am cont bancar nici card. As vrea sa stiu ce trebuie sa fac in continuare si daca merge sa fac plati pe ebay, prin paypal, fara card? De exemplu la ce banca sa ma duc sa imi deschid un cont bancar si cum sa transfer banii din contul bancar in contul paypal ca mai apoi sa ii folosesc la cumparaturi pe ebay.

Va multumesc

Edited by Box_Manr1, 21 February 2017 - 09:07.


#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Poti sa faci cumparaturi si fara card.
Ai nevoie de bani in contul paypal.
Daca nu ai cont/card, singura posibilitate este sa primesti banii de la altcineva care are  cont bancar/card/cont paypal.
Altfel, iti recomand sa iti faci card bancar, recomandat VISA.
Odata ce ai card bancar, il asociezi cu contul paypal, apoi nu e nevoie sa transferi bani.
Cind faci cumparaturi, paypal ia automat banii direct din card.

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Box_Manr1: adica pe romaneste .....
iti trebuie card ca sa cumperi de pe EBAY !

#4
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
NU neaparat si NU obligatoriu.
Se poate si fara, si nici macar nu e complicat din cale afara.

Later edit: fara card asociat contului PayPal, este foarte posibil sa existe limitari ale contului PayPal.
Este foarte posibil ca aceste limitari ale contului PayPal sa nu permita achizitii [deloc sau doar limitat].

Edited by roxanaRabinowitz, 21 February 2017 - 09:47.


#5
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
In caz ca e nevoie de returnarea banilor sau produsul nu ajunge, conteaza daca am platit direct cu Visa sau este nevoie de Paypal ?

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Ai nevoie de un card pt a folosi PayPal.
2. Alternativ este ca altcineva s aiti transfere fonduri, din contul sau PayPal, iar comisioanele sunt maricele.

#7
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009

 roxanaRabinowitz, on 21 februarie 2017 - 09:18, said:

Poti sa faci cumparaturi si fara card.
Ai nevoie de bani in contul paypal.
Daca nu ai cont/card, singura posibilitate este sa primesti banii de la altcineva care are  cont bancar/card/cont paypal.
Altfel, iti recomand sa iti faci card bancar, recomandat VISA.
Odata ce ai card bancar, il asociezi cu contul paypal, apoi nu e nevoie sa transferi bani.
Cind faci cumparaturi, paypal ia automat banii direct din card.

Am auzit ca, contul bancar il deschizi imediat si il poti folosi si aceeasi zi daca vrei,  pe cand cardul dureaza cateva zile pana cand poti sa il folosesti.

Edited by Box_Manr1, 21 February 2017 - 09:49.


#8
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Pai, si care e problema, te grabesti foarte foarte tare sa cumperi ceva ?
Adauga cardul unui prieten/ruda.
Da, contul este activ imediat, cardul vine (fizic) in citeva zile.
Poti sa alimentezi contul paypal de la aceste banci romanesti, cica este instant: UniCreditBanca TransilvaniaING HomebankBCR (Banca Comercială Română)Raiffeisen Bank
https://www.paypal-topup.ro/
Ai nevoie de cont deschis la una din banci.

#9
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009

 roxanaRabinowitz, on 21 februarie 2017 - 09:56, said:

Pai, si care e problema, te grabesti foarte foarte tare sa cumperi ceva ?
Adauga cardul unui prieten/ruda.
Da, contul este activ imediat, cardul vine (fizic) in citeva zile.
Poti sa alimentezi contul paypal de la aceste banci romanesti, cica este instant: UniCreditBanca TransilvaniaING HomebankBCR (Banca Comercială Română)Raiffeisen Bank
https://www.paypal-topup.ro/
Ai nevoie de cont deschis la una din banci.

Si cand alimentez contul paypal pierd vreun ban? Dar mai departe cand ii transfer pe ebay cat pierd?

Si inca o problema: cand accesez" link bank account" imi apare doar anumite tari in care aceasta obtiune merge,  nu si romania.

#10
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Dar de ce dai pe "link bank account" ?
Este clar ca nu merge de acolo.
Trebuie sa intri pe site care ti-am dat clar adresa mai sus :)

Da, probabil ca pierzi ceva bani, deoarace contul paypal NU are moneda "lei".
Doar euro, usd.....
Deci, se pierde la conversia valutara.
Dar, vrei sa cumperi ceva de aproximativ 10.000 $?!
In alt caz, pierderea este minima.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Faza cu contul nu merge in Romania.
2. Acel cont e folosit cand primesti bani in contul PayPal si doresti sa iti fie transferati in contul personal, fara a folosi cardul.

#12
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009
Am incercat pe ebay sa vad daca merge doar cu cont bancar dar din pacate nu merge, imi cere cardul de credit.

#13
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
N-am cumparat de pe ebay, doar de pe gearbest, fara paypal, doar folosind cardul de salariu. Atentie la moneda in care cumperi, pot exista diferente, dar nu de speriat (cam la un leu la 10 euro fata de suma echivalenta in dolari).

#14
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 roxanaRabinowitz, on 21 februarie 2017 - 09:56, said:

Da, contul este activ imediat, cardul vine (fizic) in citeva zile.



Contul NU este activ imediat! Cel putin in Germania, ca masura de siguranta, in contul bancar cu care e "imperecheat" contul PayPal, dupa deschiderea contului, PayPal iti vireaza o suma mica, 1€, impreuna cu un cod de activare. Tocmai pentru autentificare. Abia dupa introducerea acelui cod de siguranta, contul PayPal ESTE ACTIV! Si o tranzactie bancara, se stie, dureaza cateva zile. Ma indoiesc ca in Romania, daca este posibil in primul rand, sa nu fie nevoie de aceste masuri de siguranta. Deci, deschiderea contului PayPal implica mai multi pasi pentru a fi incheiat cu succes.

 Box_Manr1, on 21 februarie 2017 - 10:55, said:

Am incercat pe ebay sa vad daca merge doar cu cont bancar dar din pacate nu merge, imi cere cardul de credit.


Probabil inca o masura de siguranta. Romania....din pacate.

Edited by chris_dvb, 21 February 2017 - 11:15.


#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Aoleu! Citiți regulile și după aia dați-vă cu părerea...
Pentru plăți nu ai nevoie de cont ci de cardul atașat contului - debit sau credit, nu contează de care. Treci datele cardului în contul Paypal și poți face plăți imediat. Există o limită de sumă - nu m-a interesat cît e - pe care o poți înlătura verificînd cardul. Verificarea o soliciți, Paypal îți blochează 1,5 euro (nu ți-i ia) și în extrasul de cont operația apare cu un cod de patru cifre pe care îl introduci în pagina aferentă din contul tău. La mine codul a apărut în 10 minute în internet banking. Dacă nu vei avea așa ceva te vei duce la bancă și ceri un extras de cont. Asta-i tot.
Datele contului bancar sînt necesare doar dacă vrei să retragi bani din Paypal.
Concluzie - fă-ți cont și card.

Edited by radunic, 21 February 2017 - 12:25.


#16
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 radunic, on 21 februarie 2017 - 12:24, said:

Aoleu! Citiți regulile și după aia dați-vă cu părerea...
Pentru plăți nu ai nevoie de cont ci de cardul atașat contului - debit sau credit, nu contează de care. Treci datele cardului în contul Paypal și poți face plăți imediat. Există o limită de sumă - nu m-a interesat cît e - pe care o poți înlătura verificînd cardul. Verificarea o soliciți, Paypal îți blochează 1,5 euro (nu ți-i ia) și în extrasul de cont operația apare cu un cod de patru cifre pe care îl introduci în pagina aferentă din contul tău. La mine codul a apărut în 10 minute în internet banking. Dacă nu vei avea așa ceva te vei duce la bancă și ceri un extras de cont. Asta-i tot.
Datele contului bancar sînt necesare doar dacă vrei să retragi bani din Paypal.
Concluzie - fă-ți cont și card.


...nu stiu despre ce card vorbesti. In fine, nici nu conteaza.... In rest vad ca e cam acelas lucru pe care l-am mentionat si eu. Eu folosesc PayPal de vreo 10 ani  si am ajutat si pe altii sa-si faca cont. Nu am nici un card de PayPal. Doar cel de cont bancar. Aici asa sunt regulile. In Romania....habar n-am.
Daca merge asa simplu, ce sa mai zic..Bravo! Postarea mea a fost pur informativa.  Regulile sa le citeasca cei care nu stiu cum sa-si faca contul. La mine functioneaza!

Edited by chris_dvb, 21 February 2017 - 13:14.


#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Cardul atașat contului bancar, firește. Carduri Paypal nu există în România. Contul este activ imediat iar verificarea cardului e opțională.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate