Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

IMDb si-a inchis forumurile de discutii

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
O mare nedreptate, practic s-a sters din existenta content care tinea de istoria timpurie a internetuluisi de ce nu... chiar si de patrimoniul cultural al Omenirii. Gaseai acolo thread-uri relevante despre orice show sau film creat vreodats,  incepand cu blockbustere moderne si sfarsind cu cele mai obscure filme indie imaginabile.
Inteleg ca motivul oficial ar fi fost trollingul insa stiim cu totii ca in realitate, forumul a fost inchis drept represalii pentru victoria lui Trump, ca urmare a apartenenteii politice a celor de la Hollywood, mai precis progresism liberalism. Cuvintele sunt efectiv de prisos, un calus pus in gura liberii exprimari! RIP, niciodata nu cred ca va mai exista o comunitate online atat de frumoasa precum era cea de pe forumurile imdb, culmea ironiei e ca situl propriu-zisa luat nastere ca un grup usenet, adica tot o forma incipienta de message board. Sper ca macar cineva sa fi arhivat o parte din discutii, chiar azi am vizionat Nocturnal Animals si din instinct vroiam sa vad discutiile pe seama filmului, numai ca acolo nu mai era nimic, ca si cand nici nu ar fi existat vreodata ! Totul pierdut in eter pentru totdeauna, ca si fostele grupuri google.

Edited by doxan, 21 February 2017 - 23:33.


#20
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
Sunt sigur ca discutiile nu sunt pierdute ci au fost arhivate pe serverele Amazon.
S-ar putea redeschide sectiunea de discutii prin implementarea unui modul de moderare automata, asemanator cu cel dezvoltat de Google -  perspectiveapi.com

Edited by borhot, 24 February 2017 - 22:52.


#21
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007

View Postdoxan, on 21 februarie 2017 - 23:28, said:

O mare nedreptate, practic s-a sters din existenta content care tinea de istoria timpurie a internetuluisi de ce nu... chiar si de patrimoniul cultural al Omenirii. Gaseai acolo thread-uri relevante despre orice show sau film creat vreodats,  incepand cu blockbustere moderne si sfarsind cu cele mai obscure filme indie imaginabile.
Inteleg ca motivul oficial ar fi fost trollingul insa stiim cu totii ca in realitate, forumul a fost inchis drept represalii pentru victoria lui Trump, ca urmare a apartenenteii politice a celor de la Hollywood, mai precis progresism liberalism. Cuvintele sunt efectiv de prisos, un calus pus in gura liberii exprimari! RIP, niciodata nu cred ca va mai exista o comunitate online atat de frumoasa precum era cea de pe forumurile imdb, culmea ironiei e ca situl propriu-zisa luat nastere ca un grup usenet, adica tot o forma incipienta de message board. Sper ca macar cineva sa fi arhivat o parte din discutii, chiar azi am vizionat Nocturnal Animals si din instinct vroiam sa vad discutiile pe seama filmului, numai ca acolo nu mai era nimic, ca si cand nici nu ar fi existat vreodata ! Totul pierdut in eter pentru totdeauna, ca si fostele grupuri google.
Hai sa fim seriosi!  ai tu obsesii si vezi conspiratii peste tot.
Nivelul discutiilor era mai scazut decat in poiana pe softpedia, chiar era greu sa citesti ceva relevant si informant despre filmele sau emisiunile noi.

#22
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Am ramas masca azi cand cautam sa comentez ceva la The Expanse.
De ce l-au inchis? Poate pt. ca-si luau actorii sau regizorii varzai injuraturi la greu cand mai creau vreo mizerie?
Mai era si spam-u SJW-ist cu basmele lor inepte.

Whatever, cred ca ar trebui sa-mi salvez lista de filme vazute intr-un notepad (cum fac si la animuri) si pe themoviedb sau alte saite, ca sa nu ma trezesc ca raman fara ea.



Pacat, aveam niste dezbateri interesante acolo in arhiva...

Edited by Genjurooo, 27 February 2017 - 22:31.


#23
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

View Postdoxan, on 21 februarie 2017 - 23:28, said:

View PostGenjurooo, on 27 februarie 2017 - 22:30, said:


Mare parte din discutii au fost salvate. Practic forum-ul imdb s-a mutat pe https://moviechat.org/
Ce ma bucura cel mai mult e ca traficul pe imdb se duce in cap http://www.alexa.com/siteinfo/imdb.com

Iar site-ul asta https://www.themoviedb.org/ e o alternativa buna la imdb.

Edited by Master_Yoda, 27 February 2017 - 23:40.


#24
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Acele clone nu se vor putea compara niciodata cu imdb, sa fim seriosi. Eu eram membru al forumurilor imdb inca din anul 2002, e exact cum spune Alan Watt s.a: se procedeaza ca in 1984, stergerea trecutului, who controls the past controls the future.
Eu datorita userilor imdb am aflat de o sumedenie de filme similare cu EWS care demasca NWO, as enumera : Control Factor, Wag the Dog, Harodim si Conspiracy, nu as fi aflat niciodata de aceste filme obscure daca nu citeam thread-urile respective in care se faceau recomandari.
IMDB boards erau mai mult decat un simplu forum, aveau un suflet al lor, aduceau aminte de epoca romantica a internetului de la sfarsitul anilor 90 cand nu exista inca atata cenzura, moderare si conformism, cand internetul inca mai era liber...

#25
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Forumul a decazut din cauza unor useri care nu vorbeau despre filme ci despre politica, fara moderare (stergere de posturi, banare de useri) nu se poate supravietui.

#26
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Aveau moderare, erau banati in mod regulat trolli, astea sunt doar scuze ieftine. Daca chiar isi doreau asanarea forumului, se putea impelementa cu succes si un sistem de advertising in zona dedicata, problema cea mare erau userii in sine care indrazneau sa aiba opinii critice privind o serie de productii hollywoodiene recente care erau crap, scenarii de doi lei scrise parca de o masina.
Desigur, acest lucru dauna atat intereselor Amazon cat si marilor studiouri & case de productie care asigurau contracte importante de publicitate. Aici e miezul problemei, dorinta unora de a stoarce fiecare banut, indiferent de consecinte.
Oricum, o sa vedeti ca in final se va dovedi o mare greseala, deja traficul s-a prabusit, o sa redeschida ei din propria initiativa forumurile peste cativa ani insa nimeni nu va mai reveni, exact cum s-a intamplat si cu deja defunctul yahoo. Ce au facut sefii imdb va fi intotdeauna cataloghat de catre fostii useri drept o tradare, de asta sa fii convins. Nici macar review-uri nu se mai scriu, m-am uitat din curiozitate pe pagina filmul Moonlight care a luat Oscarul pentru cel mai bun film si ce m-a frapat a fost faptul ca ultimul review era tocmai din Noiembrie 2016, deci nimic recent...semn ca e groasa rau.

Edited by doxan, 28 February 2017 - 12:35.


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Eu sunt curios oare cine updata permanent rolurile actorilor - adica in ce filme au jucat/joaca. Actorii ? Impresarii lor ? Imdb-ul ? Userii ?
Ca de cateva luni incoace la unii nu prea au mai aparut update-uri, desi au aparut si in alte filme/seriale.

#28
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostBaghe, on 21 februarie 2017 - 08:39, said:

O mare prostie. Pentru asta intram pe IMDB: sa vad nota, sa citesc rewiev-urile si argumentele pro sau contra. Doar ca sa vad cu cine este si pentru trivia, pe care nu o citesc niciodata, nu mai intru. Ai probleme cu forumul, dar cand vei avea probleme cu scaderea traficului cum va fi? Sau "e prea mare sa cada"?

sunt site-uri mai bune, pe imdb prea votează tot poporul și fanii de toate vârstele, batman era la un moment dat top 3, dacă încă nu mai e.

View PostMaster_Yoda, on 27 februarie 2017 - 23:33, said:

Iar site-ul asta https://www.themoviedb.org/ e o alternativa buna la imdb.

Nah, o grămadă de filme de cacao în top-uri. Până și IMDB avea un top 100 mai decent.

View Postbullterrorist, on 28 februarie 2017 - 06:07, said:

Forumul a decazut din cauza unor useri care nu vorbeau despre filme ci despre politica, fara moderare (stergere de posturi, banare de useri) nu se poate supravietui.

Despre ce politică? Deci conspirațiile lui doxan nu sunt chiar conspirații.
Stângiști de pe vice au închis și ei comment-urile

#29
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Si cam care ar fi site-urile alea mai bune?

#30
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Momenatan nu exista nici o alternativa serioasa, doar clone care vor fi inchise dupa ce Amazon ii va da in judecata la  WIPO pentru folosirea unui logo asemanator cu imdb. Puteti folosi reddit si 4chan dar te avertizez de pe acum... acolo chiar e un adevarat paradis al trolling-ului. :)

#31
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Ba da exista - themoviedb
Deja are activitate semnificativa, cam o postare la 2 minute, oricum mai multa decat aici

#32
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostHitmaker, on 28 februarie 2017 - 23:29, said:

Si cam care ar fi site-urile alea mai bune?


https://rateyourmusic.com/films/chart

Într-o lună,două o să se modernizeze.

https://www.rottentomatoes.com/

Aș mai spune că și ăștia, dar la unele filme mi se pare jignitor ce note au.

Lol, pe metacritic 4 luni 3 săptămâni e în top 10 filme? Posted Image

http://www.metacriti...tered?sort=desc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate