Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transfer m3u Android - iTunes

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014
Salut! Am un HTC One M9 cu Android 7 și caut un program sau o modalitate în care să export playlist-urile de pe telefon în PC pentru a le adăuga mai apoi în iTunes (mi-am comandat iPhone). Muzica de pe telefon se află si pe PC (fișierele mp3). Ceea ce mă interesează pe mine sunt fișierele m3u de pe Android. Am câteva zeci de playlist-uri și câteva mii de melodii, deci nu ar fi ușor să le organizez din nou. Ideea e că există melodii care se află în mai multe playlist-uri în același timp, ceea ce poate îngreuna într-un fel operațiunea. Am încercat mai multe programe și pe telefon și pe PC, dar nu mi-a mers niciunul. Poate e și de vină Android-ul prea nou, multe aplicații PC nefiind compatibile decât cu 6 în USB debugging Mode. V-aș fi foarte recunoscător dacă m-ați putea ajuta. Mulțumesc!

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cu explorerul de fișiere (de pe PC când e conectat) nu poți? Dacă le-ai generat în telefon, cauți după nume una dintre ele. N-ar trebui să fie probleme la copiat, m3u sunt niște fișiere text până la urmă care sunt interpretate de player.

#3
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007

View PostSebyFloyd, on 21 februarie 2017 - 01:09, said:

Salut! Am un HTC One M9 cu Android 7 și caut un program sau o modalitate în care să export playlist-urile de pe telefon în PC pentru a le adăuga mai apoi în iTunes (mi-am comandat iPhone).

Instaleaza Google Drive pe ambele dispositive, export de pe HTC in Drive, import in Apple.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Asa cum a precizat mai sus AlexIP, fisierele M3U sunt fisiere text ce contin informatii legate de numele/titlul melodiei si calea catre fisierul respectiv.
Acum problema mutarii unor asemenea fisiere de pe un telefon pe altul, poate fi legata de calea catre fisierele cu muzica.
Spre exemplu un asemenea fisier poate avea, in cazul unui PC caile de mai jos:
#EXTM3U
#EXTINF:105, Example artist - Example title
C:\Files\My Music\Example.mp3
#EXTINF:321, Example Artist2 - Example title2
C:\Files\My Music\Favorites\Example2.ogg
Caz in care, pentru Android o sa fie o adresa si cu siguranta pe iPhone o alta adresa. Ceea ce ar insemna sa fie o problema legata de incompatibilitatea cailor si sa fie fisiere neutilizabile pe noul telefon.

Vezi daca poti sa deschizi un fisier pe telefonul cu Android in mod text, dintr-un file manager, precum e ES File Explorer File Manager, pentru a vedea cum apar caile catre fisiere salvate.
Eventual ia aceste fisiere M3U pe un PC si editeaza-l cu un editor de texte precum Notepad++, folosind un asemenea editor, elimina "radacinile comune" ale fisierelor, iar dupa exemplul de mai sus, ar trebui sa ajungi sa ai ceva de genul:
#EXTM3U
#EXTINF:105, Example artist - Example title
Example.mp3
#EXTINF:321, Example Artist2 - Example title2
Favorites\Example2.ogg
In acest caz, fisierul M3U ar trebui sa fie situat in directorul in care se afla si Example.mp3: C:\Files\My Music.

Pentru transferul efectiv al fisierelor, recomand arhivarea directoarelor cu muzica, incluziv cu fisierele M3U, apoi foloseste Google Drive pentru transfer.

Consider ca nu e o problema legata de Android, de pe Android copii usor ceva pe un PC si invers, problema cred ca o sa fie la importul in iTunes, asa ca voi muta discutia pe aria: iOS (iPhone/iPod/iPad), voi lasa o referinta si pe aria Android, dar, doar asa, pentru a urmari si altii discutia.

Edited by Ciubex, 21 February 2017 - 09:33.


#5
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014
Am reușit să scot playlist-urile din HTC și să le deschid cu txt. Am folosit programul Playlist Backup de pe Play Store. Ele arată cam așa:

[ https://s31.postimg.org/nairs0faj/Capture.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am șters prima parte din melodii, astfel încât să arate așa:

[ https://s23.postimg.org/i237i462z/Capture.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am încercat să îl import în iTunes și nu a mers cu fișier txt, așa că i-am schimbat extensia în m3u. S-a creat playlist-ul în iTunes, dar apare gol (cu toate că muzica pe care o conține este importată în iTunes sub formă de mp3-uri).

UPDATE: Dacă înlocuiesc locația de pe telefon cu locația de pe PC, merge. Dar cu ce program pot face asta în masă? Adică să nu redenumesc manual fiecare melodie.
UPDATE: Pot face asta ușor în Word: https://support.offi...e4-7708c6c779b7 .
Mulțumesc frumos pentru ajutor. Am scris fiecare pas pentru că s-ar putea să mai aibă cineva problema asta și e destul de greu să-i dai de cap.

Edited by SebyFloyd, 21 February 2017 - 11:16.


#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Aplicatia Notepad++ ofera posibilitatea inlocuirii unui text cu un altul sau bucati asemanatoare de texte cu altele, functionalitate ce-o ofera orice editor de texte respectabil: Searching And Replacing.
Chiar daca fisierul este text, extensia acetuia trebuie pastrata M3U si nu TXT.

Edited by Ciubex, 21 February 2017 - 13:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate