Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Despre Hrean

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Salve
Am o mica nelamurire ;
Daca hreanul este maruntit in alt mod (prin robot de exemplu) decat dat prin razatoare isi poate schimba gustul?
Eu de vreo doua luni il dau printr-un robot manual si gustul este foarte amar,oare sa fie aceasta cauza gustului sau depinde de alti factori.
Va multumesc anticipat.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De ce nu faci singur un experiment. Jumatate "ras", jumate "robotizat" si te lamuresti . .
Eu nu cred ca are legatura metoda de maruntire, cu gustul pe care il percepi.

Edited by pasilla, 20 February 2017 - 23:01.


#3
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
naaaah. Eu pun hrean toamna de zeci de ani. În ultimii ani îl face la robot, pe vremuri răzătoare. Nu are treabă metoda de mărunţire.

#4
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Să nu mai dai niciodată hreanul prin robot nici în cele mai negre vise ale tale !!!.Hreanul se dă manual prin răzătoarea aia cu găuri spintecate de cui în 4 colțuri,nici un alt tip de răzătoare nu poate scoate gustul puternic amar din hrean,pentru că văd pe unii care folosesc răzătoarea fină pentru brânzeturi și morcov care iarăși nu este cea corectă și hreanul nu va ieși precum rumegușul de lemn,ci ca fideluța destul de amar,deci tot ce vezi prin imagini cum rad unii hreanul sunt 99% greșite precum acesta  care folosește răzătoarea pentru parmegiano reggiano !!!.Sunt un fan al hreanului de 30 de ani și nu-mi lipsește niciodată borcanul de pe masă și mulți prieteni care au gustat hreanul meu,au ținut morțiș să le spun cum procedez și i-am învățat acest secret,pe care și eu l-am învățat de la răposatul meu tată !.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 21 February 2017 - 00:07.


#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Eu l-am recoltat de pe un camp,am uitat de el cca o luna.A ramas numa treaba buna.La primele doua radacini rase au curs "mucii",la urmatoarele sau dus si lacrimi si creieri aia de-I aveam.Nu si-a schimbat gustul.Dar a fost pus numa hrean+sare+otet+binecuvantarile mele ca am terminat.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002

View PostViorelsolar, on 21 februarie 2017 - 00:01, said:

Să nu mai dai niciodată hreanul prin robot nici în cele mai negre vise ale tale !!!.Hreanul se dă manual prin răzătoarea aia cu găuri spintecate de cui în 4 colțuri,nici un alt tip de răzătoare nu poate scoate gustul puternic amar din hrean,pentru că văd pe unii care folosesc răzătoarea fină pentru brânzeturi și morcov care iarăși nu este cea corectă și hreanul nu va ieși precum rumegușul de lemn,ci ca fideluța destul de amar,deci tot ce vezi prin imagini cum rad unii hreanul sunt 99% greșite precum acesta  care folosește răzătoarea pentru parmegiano reggiano !!!.Sunt un fan al hreanului de 30 de ani și nu-mi lipsește niciodată borcanul de pe masă și mulți prieteni care au gustat hreanul meu,au ținut morțiș să le spun cum procedez și i-am învățat acest secret,pe care și eu l-am învățat de la răposatul meu tată !.Posted Image
am la robot accesoriu din ala care face ce zici tu cu razatoarea manuala. intr-adevar, hreanul trebuie sfaramat, sa iasa un soi de pasta, nu taiat shuvite, merge si la robot, dar cu accesoriul potrivit.

#7
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostFane, on 21 februarie 2017 - 10:49, said:

am la robot accesoriu din ala care face ce zici tu cu razatoarea manuala. intr-adevar, hreanul trebuie sfaramat, sa iasa un soi de pasta, nu taiat shuvite, merge si la robot, dar cu accesoriul potrivit.

Dacă ai răzătoarea cu gări spintecate este perfect să-l dai la robot,astfel îți ușurezi treaba,el trebuie să iasă precum rumegușul de lemn de brad tăiat la fierăstru,dar atenție trebuie să-l lași cca.10 min.descoperit la aer să mai scoți din tăria prea accentuată și o parte din amăreală,apoi adaugi sare neiodată după gust,este bună cea de mină la bolovan pe care o macini la râșniță după ce o mărunțești la ciocan sau cea mai bună este cea de Himalaya care are mai multe minerale sănătoase,oțet alb din vin sau cel mai bun este cel de mere,balsamicul de Modena este bun dar sosul va ieși un maroniu murdar,se poate personaliza cu smântână, iaurt,paprika,usturoi pisat,pătrunjel uscat măcinat,cimbru,leuștean etc.,practic se pot face sute de rețete personalizate având la bază hreanul ras.Posted Image

#8
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007

View PostViorelsolar, on 21 februarie 2017 - 00:01, said:

Hreanul se dă manual prin răzătoarea aia cu găuri spintecate de cui în 4 colțuri...

Pune si tu o poza ca nu-mi dau seama din descriere.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fata asta:
Attached File  raza.jpg   28.13K   65 downloads

Edited by pasilla, 21 February 2017 - 19:56.


#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Corect !,asta-i fața răzătorii cu găuri spintecate,vă închipuiți cum ar rezulta o gaură într-o tablă de 0.5mm făcută de un cui cu vârf în 6 fețe bătut cu ciocanul !Posted Image

#11
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Exact așa iese hreanul cremos. Însă am văzut că puțină lume face.

Una peste alta, n-ar trebui în borcan când se face să mai existe un gust amar, oricum ar fi dat, dacă nu cumva a oxidat prea mult sau hreanul nu era bun. Nici orice balsamic nu e bun pentru pus hrean. De obicei pun 4-5 borcane. Rasol fără hrean nu există și asta de foarte mulți ani.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002
chiar zilele trecute era la televizor un bucatar japonez care prepara wasabi (planta asemanatoare hreanului nostru) si folosea o razatoare din piele de rechin pt asta. spunea ca e singura care face din wasabi o pasta suficient de fina ca sa elibereze toate aromele si iuteala.

(am pus link la primul rezultat de pe google, sper ca nu se considera reclama)

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,124
  • Înscris: 10.07.2013

View Postpasilla, on 21 februarie 2017 - 19:55, said:

Fata asta:
Attachment raza.jpg
Asa este, cu aceasta razatoare iese un hrean cremos si gustos.Posted Image

#14
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Hreanul este sensibil la lipsa de apă. Dacă vara care a trecut a fost secetă și nu l-a udat nimeni are gust puternic și uneori amar. În toamnă când își încheie vegetația degeaba ploua, el nu mai acumulează nimic. Dacă îl aveți în grădină nu uitați să îi mai turnați din când în când o găleată cu apă!

#15
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
In Ungaria am vazut într-un magazin "Hrean iute".....is curios ce inseamna asta pentru fratii nostri din pustă (la producatorii din România hrean iute îmseamnă ceva destul de light ca si iuțeală)....... Si aveau si hrean cu wasabi..... La urmatoarea vizită o sa le incerc.... Va tin la curent (220V). �

#16
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 16.03.2005

View PostViorelsolar, on 21 februarie 2017 - 15:33, said:


,oțet alb din vin sau cel mai bun este cel de mere,balsamicul de Modena este bun dar sosul va ieși un maroniu murdar,se poate personaliza cu smântână, iaurt,paprika,usturoi pisat,pătrunjel uscat măcinat,cimbru,leuștean etc.,practic se pot face sute de rețete personalizate având la bază hreanul ras.Posted Image

Unii pun vin rosu si iese un sos violaceu. Cica arata mai apetisant.

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Empiric: faci mujdei din trei catei de usturoi. Ii bati, freci etc. Sunt trei catei, nu ai ce scoate.
Aceeasi trei catei ii bagi la mixer. Eu pun conopida fiarta sau o alta leguma pt umplutura, sa fie volum suficient sa poata robotu lucra. Din trei catei scot un mujdei de scoate limba afara si ardeiu iute de iute ce e

#18
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Da.am incecat si eu la robot si a iesit amar.si a mai incercat si altcineva si tot amar.cred ca nu se volatilizeaza destul fiind inchis in vasul robotului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate