Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Solutie ieftina internet radio

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
daca te pricepi catusi de putin la linux poti face unul dintr-un raspberry pi. merg foarte bine si primele modele si le gasesti ieftin de cumparat. eu l-am facut pe asta si pe asta acu vreo 2 ani cand m-a prins febra internet radiourilor. daca accepti sa schimbi posturile din consola text nu-i nevoie decat de o placuta raspberry, un card, alimentator si boxe.

 alexa32, on 20 februarie 2017 - 22:37, said:

Eu il am pe asta.

http://www.trustedre...m-WM-202-review

Problema este ca posturile nu le alegi direct din radio ci de pe serverul lor. Bineinteles ai posibilitatea sa-ti faci cont si sa adaugi posturi acolo dar nu toate, pentru ca nu decodeaza toate formatele.
majoritatea celor cumparate de gata sunt asa.

 rosix, on 20 februarie 2017 - 22:43, said:


Da, a mai indicat cineva mai sus, acest model. Nu inteleg totusi cum selectezi.. nu are afisaj, n-are nimic.
probabil se conecteaza la calculator si cu un program special ii pui cateva posturi si ii faci setarile pt wireless.

 rosix, on 20 februarie 2017 - 22:55, said:

Spune-mi exact niste coduri de produs sa pot sa studiez. 30-35W e super fain, e exact ce imi trebuie. Merge insa sa redea muzica din browser?
intel compute stick, de exemplu.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Fane, on 20 februarie 2017 - 23:05, said:

daca te pricepi catusi de putin la linux poti face unul dintr-un raspberry pi. merg foarte bine si primele modele si le gasesti ieftin de cumparat.

Din pacate sunt praf la Linux... de asta incercam sa configurez ceva in sistem PC clasic cu consum redus, desi sunt constient ca solutia cu Rasberry pi este imbatabila.
O sa studiez si sistemele alea de la Lenovo, dar cred ca costa bani, nu gluma...

Multumesc tuturor pentru sugestii... Subiectul ramane deschis, in masura in care va mai vin idei...

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
http://www.emag.ro/m...u/pd/DTH032BBM/
http://www.emag.ro/m...0/pd/DSBW6YBBM/
http://www.emag.ro/p...c/pd/DZV503BBM/

Edited by Fane, 20 February 2017 - 23:12.


#22
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

 rosix, on 20 februarie 2017 - 22:19, said:

Da. m-am gandit la varianta asta.  Pai.. si ce fel de mediaplayer?  Nu mai e nimeni obsedat de muzica de pe internet, ca si mine?
Stateam si ma gandeam ca nu inteleg de ce producatorii de routere nu integreaza o functie de internet radio, cu iesire audio in routerele alea.. Ar fi o problema ca nu ai interfata sa selectezi posturile, dar cred ca ar fi solutii si pentru asta.

Un monitor conectat prin HDMI. Posturile le schimbi comod din telecomandă. Mă gândesc la Kodi ca aplicație dar probabil pot fi nenumărate pe Android.

#23
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 rosix, on 20 februarie 2017 - 22:43, said:


Da, a mai indicat cineva mai sus, acest model. Nu inteleg totusi cum selectezi.. nu are afisaj, n-are nimic.
Cu telefonul.

#24
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
totusi nu inteleg un lucru. de ce vrei sa functioneze non-stop? cine asculta 24/7?

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 shmu, on 21 februarie 2017 - 01:30, said:

totusi nu inteleg un lucru. de ce vrei sa functioneze non-stop? cine asculta 24/7?

Nu neaparat non-stop, dar sa poata fi lasat 8-10 ore sa functioneze, fara sa se vada la factura de curent. Eu obisnuiesc sa ascult, muzica clasica, jazz, ambient, trance... din astea, chiar noaptea...

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Imi poate spune cineva care foloseste TV Box Android (ex SCISHION V88) daca aceste aparate pot reda streaming audio in browser (ex: http://www.jazzradio.com/, sau alte variante de internet radio) ?

#27
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Incerca sa dai pe olx un search  "internet radio", si vei vedea cate posibilitati exista. Eu am achizitionat un NOXON Terratec la pretul de 200 ron de la un tip din Bucuresti si il am de vreo 2 ani si merge perfect. Are cautare pe tari , tipuri de muzica..etc are telecomanda si la consum, pe undeva pe 19W.
Succes!

#28
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

 rosix, on 21 februarie 2017 - 07:55, said:

Imi poate spune cineva care foloseste TV Box Android (ex SCISHION V88) daca aceste aparate pot reda streaming audio in browser (ex: http://www.jazzradio.com/, sau alte variante de internet radio) ?

Cel mai probabil merge și în browser dar cred că e mai comod cu aplicația pt. Android http://www.jazzradio.com/apps

Poți să întrebi și pe aria "Mini-PC, Media Player cu Android" dacă vrei răspunsuri mai avizate https://forum.softpe...yer-cu-android/

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
multumesc tuturor, chiar m-ati ajutat cu niste sfaturi utile

 costin001, on 21 februarie 2017 - 09:30, said:

Incerca sa dai pe olx un search  "internet radio", si vei vedea cate posibilitati exista. Eu am achizitionat un NOXON Terratec la pretul de 200 ron de la un tip din Bucuresti si il am de vreo 2 ani si merge perfect

E cineva care vinde astfel de aparate sau ai gasit tu la cineva?

#30
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 rosix, on 21 februarie 2017 - 18:53, said:

multumesc tuturor, chiar m-ati ajutat cu niste sfaturi utile



E cineva care vinde astfel de aparate sau ai gasit tu la cineva?
Sunt o gramada care vind astfel de aparate, au l-am gasit pe unul care mi-a convenit, am discutat cu el si mi la trimis prin posta. Dar trebuie sa fi atent ca aparatul pe care il alegi sa aiba posibilitatea sa poti introduce parolele de WIFI din butoanele proprii sau daca nu sa aiba telecomanda cu taste numerice, pentru ca altfel iti trebuie o retea WIFI fara parola si atunci nu cred ca iti lasi tu reteaua de casa libera, deschisa.

#31
florin43

florin43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.12.2005
Am cumparat luna trecuta din Auchan https://www.hama.com...et-radio-white;
Pret 150 lei (redus), sigilat; super multumit . Poate mai gasesti undeva.

#32
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
fara hama. crede-ma. daca ai noroc, o sa-ti mearga mult si bine, dar in majoritatea cazurilor se strica repede. ORICE. maus, stick, card, casti, orice HAMA se duce dreaq.

#33
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Solutia care o folosesc eu.
Un smartphone mai vechi(vodafone smart 1) pe care l-am conectat la o boxa Sony. Eu de regula ascult radio normal dar mai prind din cand in cand wifi si atunci dau pe inernet radio. Cat e de vechi tot tine bateria 2 zile iar la boxa 2 baterii alcaline ma tin in jur de 3-4 luni.
Cu un smart mai de doamne ajuta poti iesi si mai bine. Nu te complica cu altceva. La orice media player iti mai trebuie si un monitor. Iar un smart vechi cred ca are oricine prin casa. Poti asculta: radio normal, internet radio sau propriile fisiere de muzica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate