Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Land Cruiser J200 V8 TDI

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#37
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 Bogdansv1, on 21 februarie 2017 - 20:49, said:

Mufasa, ai cartea mașinii? Acolo ar trebui să ai tabelul cu ce anvelope să pui pe fiecare diametru de janta. De regulă, diametrul roții e cam același.
Am in carte 285/65/17 si 285/50/20 (astea le am acum).
Am citit pe toate forumurile posibile din Australia (la astia e foarte popular LCul V8) si am gasit ce ma interesa : merge si nu freaca nicaieri 285/70/17. E un pic peste admisibilul de +/- 3% (este 3,55%), dar merge. Castig astfel 1,5 cm la garda, care sunt foooarte mari.

#38
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Incepem sa ne cunoastem.
Greu de gasit ce nu are masina asta, dar cu mine nu-i merge ... 2 aspecte care nu-mi plac : maneta de semnalizare nu are cele 3 semnale la low-push !!!, iar computerul de bord este foarte sarac, afiseaza doar cateva date iar ca sa-l pun in engleza (era in germana) a trebuit sa platesc la reprezentanta sa faca modificarea din ECU.
Si una peste asteptari : muzica se aude senzational pe cele 14 difuzoare JBL raspandite prin toata masina.

#39
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Cum te descurci cu mersul in oras? Nu te incomodeaza dimensiunile uneori?

#40
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006

 mufasa, on 23 februarie 2017 - 20:14, said:

Incepem sa ne cunoastem.
Greu de gasit ce nu are masina asta, dar cu mine nu-i merge ... 2 aspecte care nu-mi plac : maneta de semnalizare nu are cele 3 semnale la low-push !!!, iar computerul de bord este foarte sarac, afiseaza doar cateva date iar ca sa-l pun in engleza (era in germana) a trebuit sa platesc la reprezentanta sa faca modificarea din ECU.
Si una peste asteptari : muzica se aude senzational pe cele 14 difuzoare JBL raspandite prin toata masina.
Cred ca nici acum Toyota nu are functia de confort la semnalizare (pe care Fiesta din 2010 o are, de ex :) ).

#41
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 LauCalin, on 24 februarie 2017 - 09:33, said:

Cum te descurci cu mersul in oras? Nu te incomodeaza dimensiunile uneori?
Masina pare mai mare decat este si asta datorita inaltimii care este intr-adevar mare (1880), dar care n-are treaba cu "descurcatul". Cu 4950 lungime este doar cu 17 mm (1 deget) mai lunga decat un A6 de exemplu si cu doar 29 mm (2 degete) mai lata decat Touaregul de exemplu. Dar senzatia de mare este evidenta, atat si pentru sofer cat si pentru ceilalti participanti la trafic Posted Image .
De descurcat greu in trafic, raspunsul este nu, probabil cu parcarile cand va fi cazul va fi mai naspa.

#42
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
La parcari ma refeream mai mult. :D

#43
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Am cateva puncte unde e sarita vopseaua, de la pietricele si unde este prinsa masca aia pe bot (pe care as vrea s-o dau jos).
Stie cineva daca exista posibilitatea de a corecta punctele respective cu vopsea, eventual un loc pentru asta.

#44
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Felicitari pentru achizitia tancului.Pretul este foarte bun,banuiesc ca e pe firma si deductibila 100% fiind utilitara.La ce taxe se anunta iar in Ro se va circula cu utilitare si oldtimere ca in Cuba :).

O curiozitate,cate locuri ai trecute pe CI ?In mod normal,in Ro este obligatoriu peretele despartitor la ITP.In trafic politia te poate amenda doar pentru depasirea numarului de locuri daca este cazul,insa prin Be te poti alege cu o amenda zdravana pentru evaziune fiscala daca montezi banchetele fara sa cotizezi la impozite.
Am luat saptamana trecuta un RR Vogue utilitara cu 4 locuri in Be,presimt ca iar vor fi probleme la RAR,deocamdata sunt inchise si programarile, desi masina a fost inmatriculata utilitara de noua,in 2005.

#45
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Multumesc !
7 locuri, iar masina chiar avea montate scaunele din randul 3 (pe care le-am dat jos). Nici un fel de perete, de fapt unde la 7 locuri ? Masina am inmatriculat-o deja, nu se mai cere vizita la RAR pentru masini care au fost inmatriculate anterior in RO (in sfarsit o regula de bun simt).

#46
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
I-am facut vineri un detailing interior. Arata f. bine dar am zis sa hidratez corespunzator pielea ca sa aiba viata mai lunga. Imi dau seama ca sunt exagerat cu grija pentru masini in general, dar ce sa-i fac, fiecare cu pasarele lui. Eu am un stol intreg !
Exterior nu-i fac ca daca va merge la vanatoare nu are rost. Cand va fi cazul o revopsesc si gata.
Ma gandesc sa-i fac la motor ca sa-mi faca placere cand deschi capota !

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 mufasa, on 26 februarie 2017 - 15:58, said:

I-am facut vineri un detailing interior. Arata f. bine dar am zis sa hidratez corespunzator pielea ca sa aiba viata mai lunga. Imi dau seama ca sunt exagerat cu grija pentru masini in general, dar ce sa-i fac, fiecare cu pasarele lui. Eu am un stol intreg !
Exterior nu-i fac ca daca va merge la vanatoare nu are rost. Cand va fi cazul o revopsesc si gata.
Ma gandesc sa-i fac la motor ca sa-mi faca placere cand deschi capota !
Cel mai bine! O revopsire "sumara" ar trebui sa se incadreze lejer in 1000 de euro, cel putin eu am auzit despre oferte  de genul  vopsita toata masina cu 2500 de lei (masina mica -sedan) dar asta era cu ani in urma, acuma poate au mai crescut tarifele.

Edited by tfmercedez, 26 February 2017 - 17:57.


#48
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Cu banii aia si rezultatele tot ...sumare sunt. O revopsire ca lumea este in jur de 2000 euro iar Mufasa sunt sigur ca nu isi propune sa vopseasca pe banii lui, ci pe casco.

#49
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 closchkutza, on 26 februarie 2017 - 18:12, said:

Cu banii aia si rezultatele tot ...sumare sunt. O revopsire ca lumea este in jur de 2000 euro iar Mufasa sunt sigur ca nu isi propune sa vopseasca pe banii lui, ci pe casco.
Masina arata f. bine acum, are doar cateva ciupituri mici. Revopsirea va fi peste ani daca va fi nevoie. Dar nu m-am gandit pe casco, nici nu prea vad cum, ca n-am de gand s-o dau de-a berbeleacul. Ma gandeam s-o colantez ca s-o protejez de craci prin padure, dar cum 2 colantari = 1 vopsit (2000 euro), mai bine nu ma complic.

#50
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006

 mufasa, on 26 februarie 2017 - 20:53, said:


Masina arata f. bine acum, are doar cateva ciupituri mici. Revopsirea va fi peste ani daca va fi nevoie. Dar nu m-am gandit pe casco, nici nu prea vad cum, ca n-am de gand s-o dau de-a berbeleacul. Ma gandeam s-o colantez ca s-o protejez de craci prin padure, dar cum 2 colantari = 1 vopsit (2000 euro), mai bine nu ma complic.
Se pot rezolva pe casco si zgarieturile, nu-i nevoie s-o dai de-a berbeleacul :)

Edited by closchkutza, 26 February 2017 - 21:55.


#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Ar mege colantata cu un model de folie mata de camuflaj. Ar arata fix de "utilitara".

Attached File  hqdefault.jpg   26.35K   88 downloads  dar pe negru parca arata cel mai mistoAttached File  images.jpeg   13.74K   85 downloads

#52
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 Groot, on 26 februarie 2017 - 20:58, said:

Land Cruiser nu e o masina pentru Europa, poluezi degeaba cu ea. Cred ca doar in Romania si Bulgaria mai merge harneala cu Land Cruiser utilitara. Enjoy it while it lasts.
Ai reusit sa spui 4 prostii intr-o fraza relativ scurta, ... ceea ce face conform semnaturii tale sa se cam lase seara.
Vezi-ti de treaba matale si cauta-ma pe alta sectiune, asta este jurnal de bord.

#53
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Astazi am trecut pe rotiile de vara. Vanzatorul mi le-a dat cu 2 cauciucuri noi (schimbate in Octombrie 2016) si 2 terminate pe care a trebuit sa le inlocuiesc. Continental Cross Control 285/50/R20, 1400 lei/buc.

#54
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Scump model...aproape cat o anvelopa de camion cu care parcurgi 250.000 km...sau cat am dat eu pe un set de roti de iarna cu tot cu jante de aliah originale de q5 pe 17 :)
Ieri mi se pusese pata pe un RAM 5.7+gpl dar pana am iesit de la servici se vanduse,era foarte bun la pret...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate