Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Mai există posturi de radio comerciale în A.M. în Europa?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Mai există posturi de radio comerciale în A.M. în Europa?

#2
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Există dar sunt puține. Spre exemplu Hit FM în Barcelona pe 828 khz.

În România Micul Samaritean avea câteva frecvențe la coada AM-ului.


.

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006
bro, tu cred ca ai cele mai multe posturi de pe SP? 63 de mii? Posted Image

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003
Nope, e depasit :P

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare, da examenul de radioamator. http://www.ancom.org...-examinare_3538
invata Regulamentul si Protectia Muncii si dai pt a III-a R...
Vezi ca pe e- y sunt niste stikuri USB pe care le bagi in laptop, pui antena in mufa si ai un receptor de banda foarte larga..Cu totul sub 10$..
Urahttps://forum.softpedia.com/topic/887459-pasi-de-urmat-in-vederea-obtinerii-certificatului-de-radioamator/
Simulator in line http://examyo.scienc....net/index.html
Sa revin eu am auzit pe la 7,4MHz, postul "vocea Tibetului"
Si da, se pot auzi si multe alte posturi AM. Depinde de antena si receptor..

Edited by Prien, 20 February 2017 - 21:29.


#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Gold radio in Uk. :)

#7
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008

 djl, on 20 februarie 2017 - 20:42, said:

Mai există posturi de radio comerciale în A.M. în Europa?
Exista chiar si radio-uri digitale in AM. Inclusiv formate HD Radio in AM. Lista completa a posturilor o gasesti aici:
https://www.shortwav...e.com/?now=true
Apropo de posturile comerciale, eu ascult frecvent Absolute Radio 1215 kHz AM - fost Virgin Radio. Noaptea se aude perfect in vestul tarii si AI ce muzica sa asculti la ei.
Apoi ar mai fi si posturile pirat, dar asta deja este o discutie "seulement pour les connoiseurs"... Posted Image

#8
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014

 andreic, on 20 februarie 2017 - 21:05, said:

Nope, e depasit Posted Image
Taticu' otobelului? De cine? Posted Image

#9
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010

 djl, on 20 februarie 2017 - 20:42, said:

Mai există posturi de radio comerciale în A.M. în Europa?
Radio Romania Actualitati. Nu prea e comercial da e in AM si in Europa in acelasi timp.
Prin austria scanam de plictiseala pe Am si am dat de un post cu muzica bunicica.

Edited by crull, 20 February 2017 - 22:29.


#10
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
R.R.A. e post de stat, nu privat!

 andreic, on 20 februarie 2017 - 21:05, said:

Nope, e depasit   Posted Image

 toto_riina, on 20 februarie 2017 - 22:19, said:

Taticu' otobelului? De cine?   Posted Image

De userul care a zis că sunt depăşit. Adică andreic .

Edited by djl, 20 February 2017 - 22:35.


#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
bizzu-TM
Mersi de pont. Diseara o sa incerc sa il prind
djl. Imi esti simpatic, dar vezi ca andreic e macar radioamator autorizat. Tu inca NU. Asa ca ....ma intelegi..
Ieri seara m-am pus pe scanat. De la 155 la 300 si de la 525 in sus. Antena statiei mele este gandita pt de la 3, 5MHz in sus, asa ca normal, nu trage in lungi si medii. Dar tot am auzit destul de multe posturi..Dar dupa 855 m-am plictisit sa invart butonul...
Asta imi placea sa fac atunci cand eram copil. Azi, (cica) adult, ma ocup de chestii (mai) serioase. Si poate o sa iti par rau, astia care doar sunt ascultatori, sunt privit de emitatori, asa, cu amuzament. E copil...
Am auzit RRA pe medii in Bulgaria, cand veneam din Kazanlak. .. Stiu ca nu pare departe, dar daca te gandesti ca intre Veliko Tarnovo, si Kazanlak e un fel de deal, pe care il urci/cobori, deci o bariera, pt unde..care nu mai merg drept, ca pe camp...
Sa explic ce inseamna ca o antena nu trage.
Antena este gandita pt o frecventa. Sa zicem 3.7MHz Aici dintr-un camp electric de sa zicem 1V/mi scoate si baga in radio aproape tot, sa zicem 0.999V. Priminind un semnal amre, radioul lucreza OK.
Cand te departezi de frecventa ei de rezonanta, pt care a fost gandita, tensiunea indusa scade. Ajungi la 0.8V la 3MHz.Deja se aude mai prost..
Si pe masura ce te departezi, ajungi la 0.1V. Sau si mai rau 0.01V. De ce nu chiar 0.0001V sau 0.1mV.
Asa ca la tensiunea asta atat de mica, radioul nu  va scoate semnalul din zgomot. Pe romaneste nu vei auzii nimic, sau ceva atat de slab incat nu vei intelege..
Acum e clar de ce nu prea am cum sa aud bine ce se transmite pe 200KHz.
Iar o antena pe frecventa asta corespund unei lungimi de unda de circa 1500m. Deci ar trebui sa aiba circa 1500 m lungime..
Asa ca daca pui un fir lung, de 15m, ai 15/1500=1/100 din semnalul existent local..Si oricum semnal locla e mic. Deci ai 1% din ceva mic, adica auzi...OHA
Sper ca ai inteles ideea, pt ca sincer, am bagat cifre la misto.. Nu vroiam sa scriu formulele cu dB, sa fac farmacia..
Aoleu, uitasem sa scriu ca propagarea in benzile radio e dependenta de frecventa, ra, de zi sau noapte, de temperatura de afara, de daca e uscat sau ploua, Lungiile merg cumva, scurtele total altfel.
Banda de 80m se comporta total diferit de cea de10m..De ex pe la 7.00 am ii pot pe radioamatorul din Hunedoara in 80m, mai precis pe 3705 KHz. Palavragim la cafeau de dimineata..Si nu dau cu putere mare20W sunt suficienti....
Pe la 8 din ce in ce mai greu, bag cat poate statia adica 100W. Si ne spunemm, by, bye..
Dar dupa ora 9 totul e gata, propagarea a murit. Pt sa tip cat vreau, ca nu ne mai auzim.".hastalavista baby."
.

Edited by Prien, 21 February 2017 - 11:14.


#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006

 andreic, on 20 februarie 2017 - 21:05, said:

Nope, e depasit Posted Image

...cand eu am 3200 in 10 ani jumate.

[ https://cdn.meme.am/cache/instances/folder789/500x/63890789.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by wiseguy76, 21 February 2017 - 17:52.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
O lista in UL/UM: http://www.mwlist.or...area=1&kHz=9999

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
djl, m-ai inebunit.. Azi am stat sa frec statia..
Era o muzica asa de faina pe 1197 KHz.. Intra ca tunul. S9+40dB, in conditiile in care bagasem si 6dB atenuare, ca imi iese acul din cutie si lasasem fitrul la 16KHz, ca la 6 se auzea taiat....
Si la ora 22.00 aud Aici Radio Targu Mures...va multumim ca ne-ati ascultat...oprim emisia si trecem pe frecventele locale FM..
Am ras de m-am stricat..
Cred ca statia m-a injurat. Ce dracu, stapane, nu sunt radio..
"Pour les connaisseurs" FT-2000..
neagu_laurentiu
Da, draguta lista..Mersi.
Am gasit si 1197KHz, hi, hi..

Edited by Prien, 21 February 2017 - 22:49.


#15
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008

 Prien, on 21 februarie 2017 - 22:46, said:

Cred ca statia m-a injurat. Ce dracu, stapane, nu sunt radio..
"Pour les connaisseurs" FT-2000
Asta DA arogantza! Posted Image

Edited by bizzu-TM, 21 February 2017 - 23:38.


#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
bizzu-TM
De', daca sotia ma iubeste.. Odata i-a facut podoaba 50 de anisori.. Si prima data..
PS. Jur ca a fost second hand, cu imprumut la CAR. Si cum faceam un ciubuc, cum ma duceam sa bag banii in cont.
Cum ma vedea casiera, cum zambea.  Faza haioasa a fost ca i-am reparat si ei un tv si a 2-a zi m-am dus sa depun banii pe care mi a dat. Au ras toate fetele din camera cand le-am zis faza..iar una avea o matusa.
Adevarul ce nu ma arunc la tarife mari si de aia lucrez mai des..Asa ca mi-am acoperit rata si ceva in plus.. Deci nu prea am afectat bugetul familie..
Cand nu curgea, aplicam programul 'anul cu laptele si cornu' ".. Ma rog, iaurt..Dar am invins..
On topic
"Apropo de posturile comerciale, eu ascult frecvent Absolute Radio 1215 kHz AM - fost Virgin Radio. Noaptea se aude perfect in vestul tarii si AI ce muzica sa asculti la ei"
Ieri am incercat si eu. Dar find in Bucuresti nu l-am prins..Si oricum la ora 11 pm m-am dus sa ma culc. Azi as vrea sa ma uit la un film bun, dar trist.. Dupa ce se termina cred ca voi avea o stare ..melancolica, asa ca voi reincerca..
Oricum mi-am notat frecventa si cand o sa merg la "casa de la tara" o sa incerc si de acolo..
Asa, "seulement pour les connoiseurs", ma refer la capodopera "Si caii se impusca, nu-i asa?" , azi miercuri,  220 februarie 2017, de la ora 20.10 .Nu spun postul ca ma ia adminul ca fac reclama...

Edited by Prien, 22 February 2017 - 09:04.


#17
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Absolute 1215AM/MW se poate prinde bine si in Bucuresti, in oras. (cu antena interna, clasica)
Conteaza nivelul de qrm local, apoi aparatul de radio.

De cativa ani , pentru ca foarte multe statii AM/ MW din Europa au fost inchise si frecventele sunt foarte putin refolosite, se pot receptiona  pe unde medii tot felul de posturi mai mult sau mai putin exotice aflate la mii de km distanta, din cam toate directiile.

Subiectul a devenit chiar mai interesant decat in perioada de glorie a undelor medii.

Edited by superrazvan, 22 February 2017 - 20:51.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 wiseguy76, on 21 februarie 2017 - 17:48, said:

...cand eu am 3200 in 10 ani jumate.
Anii trec, 14 ani deja si nu mai realizezi, volum mai mare de date, dispute mai multe etc...

Edited by andreic, 22 February 2017 - 22:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate