Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

vecin 5 mașini= 5 locuri de parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

 MarianG, on 20 februarie 2017 - 19:08, said:

Plateste pentru toate 5 ?


Si cu ce te deranjeaza vecinul?

NESIMTIREA

#38
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 AlexaLesby, on 20 februarie 2017 - 19:09, said:

Pai da e legal da ti se pare corect asa?
Iti place sa traiesti inconjurat de fiare si sa ocolesti obstacole la tot pasul, sau sa te misti printr-un spatiu cat mai liber?
Pt ca s-a ajuns la o situatie atat de insuportabila incat trebuie descurajate detinerea si mersul cu masina fara un motiv suficient de intemeiat.
Am mai zis progresul vine si cu dezavantaje si cine nu se poate adapta exista mereu o alta optiune , ori se muta ori streangul de gat ...
Culmea e ca nu faceti nimic ( doar discutii inutile pe forum ) , nu luati atitudine , nu mergeti la primarie , doar va plangeti ca niste gaini plouate ..

Edited by cobi1, 20 February 2017 - 19:12.


#39
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

 MarianG, on 20 februarie 2017 - 19:08, said:

Plateste pentru toate 5 ?


Si cu ce te deranjeaza vecinul?

Edited by vio1971, 20 February 2017 - 19:12.


#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu, personal, ocup de ani buni, un loc de parcare neplatit, care este marcat ca rampa de gunoi (ala pe care se scot containerele).
Dar il eliberez la timp sa se poata scoata containerele, nu ma cert cu lumea daca parcheaza si altcineva acolo, nu dau claxoane, adica "la bun simt"... Si ce sa vezi: pana acum nu am avut niciun fel de altercatie cu niciun vecin, respectiv daca alt vecin parcheaza acolo - asta-i viata, fara suparare si reciproc.  Dar, intamplator stau intr-o zona in care se mai gaseste pe unde sa parchezi, nu e chiar asa crima.

Edited by rosix, 20 February 2017 - 19:19.


#41
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 super8, on 20 februarie 2017 - 17:59, said:

Eu nu inteleg un lucru:
vecinu' plateste impozit la stat pe toate cele 5 masini ?
plateste si cele 5 locuri de parcare ?

Daca da, care-i treaba ta ?!
Chiar daca plateste parcare pentru 5, nu cred ca este corect fata de ceilalti din bloc, care la randul lor platesc parcare, sa parcheze pe unde apuca, doar pentru ca unu' are ambitia sa aiba 5 masini in fata blocului. Pune-te in situatia vecinului, cu o masina, pentru care plateste parcare si care vine obosit sera de la serviciu si gaseste in fata blocului toate cele 5 masini parcate, iar el nu are unde parca. Este corect, dupa logica ta?

#42
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Lucrurile astea se rezolva acolo unde ajuge banul,

#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 vio1971, on 20 februarie 2017 - 17:59, said:

,,capra vecinului = 5 maşinii !! ,,
Lasa ca acum si-o cumpara pe a 6-a.
Vreo suparare?

#44
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 ericmario, on 20 februarie 2017 - 19:19, said:

Lasa ca acum si-o cumpara pe a 6-a.
Vreo suparare?
Daca isi ia a sasea masina va fi deschis un alt topic : distrugere de bunuri ...

#45
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Initiatorule, acum vreo 20 si de ani, tu aveai nume: TURNATOR la SECURITATE

#46
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 AlexaLesby, on 20 februarie 2017 - 19:09, said:

Pai da e legal da ti se pare corect asa?
Iti place sa traiesti inconjurat de fiare si sa ocolesti obstacole la tot pasul, sau sa te misti printr-un spatiu cat mai liber?
Pt ca s-a ajuns la o situatie atat de insuportabila incat trebuie descurajate detinerea si mersul cu masina fara un motiv suficient de intemeiat.
D.p.meu.d.v. tu esti subiectiva.
Daca omu' are bani sa cumpere 5 masini, sa plateasca impozitele pt. ele si parcarile la Primarie, de ce nu are voie sa pacheze masinile ?
Pentru ca are vecini cu masini si ei au ramas pe din afara ? trebuia sa cumpere/plateasca parcarea inaintea lu' ala de si-a luat 5 masini.

Iar la blocuri stiu ca sunt parcarile din fata pana-n spatele blocului.
Cum a zis cineva mai sus, "asta e progresul, nu ai ce face  -iti pui streangul de gat sau te adaptezi" si adaug eu "ori te muti".
Insa iti dau dreptate cand spui ca d.p.d.v. estetic se vede urat masinile parcate [ilegal] claie peste gramada in fata blocurilor.


 xplozia, on 20 februarie 2017 - 19:14, said:

Chiar daca plateste parcare pentru 5, nu cred ca este corect fata de ceilalti din bloc, care la randul lor platesc parcare, sa parcheze pe unde apuca, doar pentru ca unu' are ambitia sa aiba 5 masini in fata blocului. Pune-te in situatia vecinului, cu o masina, pentru care plateste parcare si care vine obosit sera de la serviciu si gaseste in fata blocului toate cele 5 masini parcate, iar el nu are unde parca. Este corect, dupa logica ta?
Nu are sens ce spui !
Ceilalti 5 vecini care au platite locurile de parcare nu au ramas fara locurile lor platite ca nu pot plati persoane diferite aceeasi parcare.
Daca locurile de parcare sunt gratuite, atunci are sens ce spui si te aprob cand spui ca ala cu cele 5 masini e nesimtit ca ocupa parcarile gratuite.

#47
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu ai unde sa iti parchezi ambreiajul ? Posted Image
https://forum.softpe.../#entry20721768


Sau tiguanul ? Posted Image

#48
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca alea 5 masini aveau 5 proprietari diferiti, mai comenta initiatorul?Posted Image

#49
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
In Romania, la aprobarea autorizatiilor de construire in orase, nu s-a tinut cont ca fiecare apartament are nevoie/dreptul la parcare. S-a construit haotic, fara sa fie cuprins in proiectul de construire a blocului si spatiul necesar pentru parcare. Apoi, tot felul de birouri, stomatologii, frizerii, oftalmologii, etc. private raspandite printre blocuri (la parterele acestora), fac ca clientii acestora sa ocupe parcarile rezidentiale, iar locatarii cand vin de la munca nu au unde sa parcheze. Lipsa de reglementari a primariilor creaza si mai mult haos in orase. Un caz similar cu al initiatorului, am avut anul trecut cand un sofer de pe o platforma de tractare aducea numai noaptea( cand ceilalti dorm) si depozita in parcare rable fara numere. Au trebuit cateva sesizari si fotografii trimise la primarie si la politia locala pana au intervenit si l-au obligat sa le ridice. Nesimtitul avea 12 rable radiate din circulatie pe care le-a depozitat in parcarea rezidentiala a trei blocuri. Nesimtirea e cea mai mare si grea boala a romanilor care se pare ca este incurabila.

#50
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
S-ar rezolva si problema parcarilor cu construirea de parcari supraterane dar credeti ca proprietarii de masini ar pune ceva bani ? Nooo , mai bine vor sta la panda unui loc de parcare free , pe stradute .

#51
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 AlexaLesby, on 20 februarie 2017 - 18:33, said:

Nu intereseaza pe nimeni cate masini ai, problema e ca numarul din ce in ce mai mare de masini creeaza un disconfort general pe care il resimt toti. Trafic infernal, poluare, zgomot, aglomeratie.
Ia uimeste-ma, cum pot sa merg in acelasi timp cu toate cele trei masini pe care le am ?  Ca sa fac mai mult zgomot, trafic si poluare decat cu una singura...

 AlexaLesby, on 20 februarie 2017 - 19:09, said:

trebuie descurajate detinerea si mersul cu masina fara un motiv suficient de intemeiat.
Tovarasa (nu cu mine), bou' ala de ceausescu ar fi mandru de-asa "om nou".   Posted Image
Da' nu-i timpul pierdut... NK este raiu' pe pamant pt astia ca tine.

Edited by Barboso, 20 February 2017 - 19:52.


#52
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Solutia ideala este sa ai masina din clasa mini sau mica (vw up sau VW polo cel mult de exemplu) Posted Image
Asa vad eu viata la oras. Formata din masini din clasele mici. Nu vad cate un GL class parcat de incapeau 3 Opel corsa... Posted Image

Edited by TruculMagic, 20 February 2017 - 19:55.


#53
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

 Barboso, on 20 februarie 2017 - 19:52, said:

Ia uimeste-ma, cum pot sa merg in acelasi timp cu toate cele trei masini pe care le am ?  Ca sa fac mai mult zgomot, trafic si poluare decat cu una singura...


Tovarasa (nu cu mine), bou' ala de ceausescu ar fi mandru de-asa "om nou".   Posted Image
Da' nu-i timpul pierdut... NK este raiu' pe pamant pt astia ca tine.

Pt ca ii fortezi pe ceilalti sa se plimbe mai mult. Nu e destul de evident? Si tu consideri ca spatiul public se afla intr-o dimensiune pararela?
Sunt supermarketuri pozitionate in centrul orasului cu parcare foarte mare si care ziua e plina indiferent de ora. Daca mergi acolo cu masina trebuie sa te plimbi 5 minute pana iese unul ca sa parchezi tu. Noaptea e 80% plina deci multe masini sunt ale locuitorilor din imprejurimi.
Ziua nu cred ca mai mult de un sfert dintre masinile parcate sunt detinute de oameni care stau la mai mult de 5 km si nu au alt mijloc de transport la dispozitie.
V-ati obisnuit sa traiti in rahat si nici nu realizati asta. Il acceptati ca pe o normalitate. Uite ca nu toti suntem asa. Trebuie si la noi niste legi care sa va responsabilizeze
Daca vrei 10 masini in fata scarii muta-te  in NK ca acolo cu 3 masini pe strada n-ar nimeni treaba cu rablele tale

#54
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ai auzit cumva, din intamplare, de niste chestii numite curti ?  Sau garaje ?  Daca nu, recomand DEX.
Si-apoi vino iar sa batii campii pe-aici cu"fortarea celorlalti sa se plimbe mai mult".

Si nu, io n-am ce cauta in NK.  Io detest imbecilitatile comunistoide pe care vad ca tu le-mbratisezi cu ardoare.

Quote

trebuie descurajate detinerea si mersul cu masina fara un motiv suficient de intemeiat.
:puke:  Ia zi, cine hotaraste daca motivu-i "suficient de intemeiat" ?   Tu ?  Organizatia de partid ?

Edited by Barboso, 20 February 2017 - 20:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate