Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

vecin 5 mașini= 5 locuri de parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAndyM, on 20 februarie 2017 - 18:16, said:

La felul in care ti-ai expus punctul de vedere apropae ca m-ai convins ca gresesc.
Si hai sa-ti spun si de ce:
1) daca eu imi cumpar 10 masini personale pt. care am de unde si vreau sa platesc impozit pt. toate 10 masini, ce va f^te grija pe voi ca mi-am luat eu 10 masini ?
2) ca imi parchez toate cele 10 masini in fata blocului si parcarile sunt gratuit, aici ai dreptate ! dau dovada de nesimtire ocupand 10 parcari gratuite.
3) dar daca eu platesc impozit la stat pe cele 10 masini + cele 10 parcari, cum sta treaba atunci ?

Va spun eu cum sta treaba ! sa se faca mai multe locuri de parcari sa aiba lumea unde sa-si parcheze masina.
Dar si lumea sa fie intelegatoare si sa accepte faptul ca trebuie sa mearga 2-3 minute pe jos de la parcare pana la scara blocului.


p.s.:
nu am carnet de conducere si nici masina  Posted Image

#20
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Faptul ca platesti impozit nu iti da vre-un drept anume.... doar dreptul la proprietate
Tocmai am facut un jurnal de bord la noua masina la care impozitul meu este 5000+ ron/an... Deci cat 90 - 100 logan-uri 1.4 - 1.6....
Dupa gandirea actuala ar trebui sa parchez masina de-a doua sa ocup doua locuri cu una singura, nu? Ca doar platesc impozit, doh... ce mai conteaza altceva?

PS.
Nu a vorba ca il intereseaza pe cineva cate masini ai tu... problema este ca masinile tale creaza discomfort.... exact ca si cum te-ai duce in casa la cineva si ai incepe sa te flatulezi... ce...? E ilegal....?
Daca ai 10 locuri platite, e alta treaba, dar atata timp cat sunt locuri pentru toti, trebuie sa fie pentru toti... (Sau macar cat incap.... nu doar pentru o singura parsoana)

Edited by AndyM, 20 February 2017 - 18:41.


#21
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View PostAndyM, on 20 februarie 2017 - 18:16, said:

Deci voi va luati de omul asta care e indignat de faptul ca o singura persoana ocupa 5 locuri de parcare... Si mie-mi e rusine de vecini sa-mi mai iau inca o masina...

Una e imoralitatea si nesimtirea aluia, alta e faptul ca ala ar face ceva ilegal

View PostGroot, on 20 februarie 2017 - 18:21, said:

Deci nu, nu este absolut deloc normal ce face vecinul, dar legea ii permite. Suck-it up sau mobilizeaza-te sa schimbi legea. Sa vrei o tara ca in vest.

da ma stiu replica asta cu O TARA CA AFARA. Dar cand vor astia sa puna taxe de poluare, taxe pe confort etc etc etc, urlam pe forumuri ca DOAR IN ROMANIA se intampla... da moralistilorrrrrr

PS: colegul care ai deschis topicul asta, daca cauti compasiune, incearca la un preot
PSS: daca vrei sa faci ceva concret, strange vecinii si mergi la primarie sa reglementeze situatia parcarii. Sa o faca cu plata, sa participe la licitatie cine vrea loc de parcare

Case closed

Edited by blade0blade, 20 February 2017 - 18:44.


#22
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostAlexaLesby, on 20 februarie 2017 - 18:33, said:

Boala romanului nu e capra vecinului (invidia).. boala e la vecin si senzatia lui ca ar fi invidiat. Da in realitate nu e.

Eu ma mir ca nu a aparut o minte asa mai luminata care sa impoziteze de la 2a sau 3a masina cu 500% ca sa se mai decongestioneze orasele ca e dezastru deja. Nu intereseaza pe nimeni cate masini ai, problema e ca numarul din ce in ce mai mare de masini creeaza un disconfort general pe care il resimt toti. Trafic infernal, poluare, zgomot, aglomeratie.
Pai si daca are unu 10 masini care e pbl ? Contrar celor afirmate nu are cum fizic sa le conduca pe toate deodata deci treaba cu traficul nu vine de acolo , ci de la faptul caoricine are carnet poa sa-si ia un autoturism cu care sa se deplaseze si pe buna dreptate f bine face !! Cui nu-i convine poate sa-si puna streangul ...

Edited by cobi1, 20 February 2017 - 18:44.


#23
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAlexaLesby, on 20 februarie 2017 - 18:33, said:

Eu ma mir ca nu a aparut o minte asa mai luminata care sa impoziteze de la 2a sau 3a masina cu 500% ca sa se mai decongestioneze orasele ca e dezastru deja. Nu intereseaza pe nimeni cate masini ai, problema e ca numarul din ce in ce mai mare de masini creeaza un disconfort general pe care il resimt toti. Trafic infernal, poluare, zgomot, aglomeratie.
Te poti muta in varf de munte sau in insule si scapi. Sau vrei sa-ti plateasca ceilalti confortul?

#24
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postcobi1, on 20 februarie 2017 - 18:42, said:

Pai si daca are unu 10 masini care e pbl ? Contrar celor afirmate nu are cum fizic sa le conduca pe toate deodata deci treaba cu traficul nu vine de acolo , ci de la faptul caoricine are carnet poa sa-si ia un autoturism cu care sa se deplaseze si pe buna dreptate f bine face !!
Pai nu... dar daca tu ai 10 masini, 9 parcate, una in trafic... ocupi toata parcarea si 5 masini se perinda in jurul blocului in cautarea unui loc....

Edited by AndyM, 20 February 2017 - 18:43.


#25
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostAndyM, on 20 februarie 2017 - 18:43, said:

Pai nu... dar daca tu ai 10 masini, 9 parcate, una in trafic... ocupi toata parcarea si 5 masini se perinda in jurul blocului in cautarea unui loc....
No si ? Poate tu nu ai masina deci cu te te deranjeaza treaba asta ?? Invidia ..

Cereti la primarie sa vina sa va delimiteze locuri de parcare cu abonament ! Dar stai ca atunci trebuie platit locul si nu mai e moka ... si tot ala cu 5 masini are bani sa plateasca si mocofanii sa caute alte locuri free

Edited by cobi1, 20 February 2017 - 18:47.


#26
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

View Postcobi1, on 20 februarie 2017 - 18:42, said:

Pai si daca are unu 10 masini care e pbl ? Contrar celor afirmate nu are cum fizic sa le conduca pe toate deodata deci treaba cu traficul nu vine de acolo , ci de la faptul caoricine are carnet poa sa-si ia un autoturism cu care sa se deplaseze si pe buna dreptate f bine face !!
Ba da afecteaza indirect si traficul daca ocupa spatiu public.

#27
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAndyM, on 20 februarie 2017 - 18:43, said:

Pai nu... dar daca tu ai 10 masini, 9 parcate, una in trafic... ocupi toata parcarea si 5 masini se perinda in jurul blocului in cautarea unui loc....
Sistemul cu parcare gratuita oferita de stat e prost. E nevoie sa mai dezbatem?

#28
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostAlexaLesby, on 20 februarie 2017 - 18:47, said:

Ba da afecteaza indirect si traficul daca ocupa spatiu public.
Tu ziceai de altceva si acuma o intorci ! Traficul din parcare  sau poluarea din parcare sau la ce te referi ?

View PostQuantum, on 20 februarie 2017 - 18:45, said:

Nu,  are metrou si bicicleta pliabila si n-are loc de parcare pentru ele... minte creata....Posted Image
Iar ataci aiurea , omu o zis ulterior ca are locuri de parcare pt masinile lui doar ca e invidios pe ala cu 5 masini .

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am o curiozitate. Pe cate locuri de parcare ai vrea sa parcheze 5 masini? Mi se pare normal pe 5. Ca nici tu nu parchezi doua masini pe un loc.
Matematica de clasa1. Daca intr-o parcare sunt 5 masini, cate locuri de parcare ocupa?

#30
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca ar merge asociatia de proprietari la primarie si ar cere sa vina sa delimiteze / traseze toate locurile de parcare disponibile in zona si sa le faca cu abonament , astfel toti proprietarii au drept la 1 parcare platita cu abonament si daca raman locuri disponibile , in ordinea inscrierilor se vor acorda cel de-al doilea loc pe familie . Simplu , doar ca romanul prefera sa se certe cu vecinul si sa deschida topice aiurea pe SP ...

#31
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

View Postcobi1, on 20 februarie 2017 - 18:50, said:

Tu ziceai de altceva si acuma o intorci ! Traficul din parcare  sau poluarea din parcare sau la ce te referi ?


Iar ataci aiurea , omu o zis ulterior ca are locuri de parcare pt masinile lui doar ca e invidios pe ala cu 5 masini .
wtf? Tu ai impresia ca "parcarea" aia se afla intr-o alta dimensiune, nu tot in oras?
Odata ce ocupi un loc pe unde trec masini sau oameni, fie in fata blocului, fie pe marginea drumului, este evident ca ingreunezi circulatia in tot orasul. Tu cu 5 masini, altu cu 1, altu cu 3 si uite asa s-a ajuns in situatia in care fiecare pierde 30 de minute in plus in trafic in fiecare zi pt ca sunt prea multe masini pe strazi, inclusiv in fata blocurilor.
Daca trebuie sa-ti explic asa niste lucruri evidente poate ar trebui sa vizitezi un oras sa vezi cu ochii tai cum e

#32
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAndyM, on 20 februarie 2017 - 18:38, said:

Faptul ca platesti impozit nu iti da vre-un drept anume.... doar dreptul la proprietate
Tocmai am facut un jurnal de bord la noua masina la care impozitul meu este 5000+ ron/an... Deci cat 90 - 100 logan-uri 1.4 - 1.6....
Dupa gandirea actuala ar trebui sa parchez masina de-a doua sa ocup doua locuri cu una singura, nu? Ca doar platesc impozit, doh... ce mai conteaza altceva?

PS.
Nu a vorba ca il intereseaza pe cineva cate masini ai tu... problema este ca masinile tale creaza discomfort.... exact ca si cum te-ai duce in casa la cineva si ai incepe sa te flatulezi... ce...? E ilegal....?
Daca ai 10 locuri platite, e alta treaba, dar atata timp cat sunt locuri pentru toti, trebuie sa fie pentru toti... (Sau macar cat incap.... nu doar pentru o singura parsoana)
Hai ca "se bate apa-n piua" cu subiectul asta !
Vecinu' @initiatorului plateste cele 5 locuri de parcare ?
Daca raspunsul este da, atunci are tot dreptul sa parcheze cele 5 masini.

Cele 5 locuri de parcare sunt gratuite ?
Daca raspunsul este da, atunci vecinul da dovada de nesimtire ca ocupa 5 parcari gratuite.

Sa vad cum ma m-ai contraziceti acum.

#33
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
absolut mi se pare Nesimtire Crasa sa ai 5 masini de apartament si sa mai ai si ,,pretentia,, sa le parchezi pe toate adiacent blocului ,locatiei de domiciliu ...
absolut Nu conteaza valoarea,marca ,etc etc
exclusiv greata propietarului de 5 masini care are si pretentia de a le parca seara de seara sub fereastra ,m a impins sa deschid acest topic !!
faptul ca eu imi parchez masina si la 200-500 m  Nici nu mai conteaza !
alea 5 cotetze nu valoreaza cat aia care mi o tin in parcare privata platita luna de luna !!

#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvio1971, on 20 februarie 2017 - 17:45, said:

absolut ,nu exagerez , am un vecin care are 5 ( cinci) maşini propietate personală. recte,ocupă 5 locuri de parcare !!
toată stima pentru cei care se descurcă ,a nu se înțelege că am ceva cu cei ce pot mai mult ,au de unde , etc etc
problema e că ocupă 5 ( cinci) locuri de parcare adiacente blocului ,locației de domiciliu ..
nu considerați că ar trebui plătit impozit ,,extra,, pentru cel puțin o a doua maşină care ocupă loc de parcare moka ??!!
Plateste pentru toate 5 ?

View Postvio1971, on 20 februarie 2017 - 17:55, said:


la a 2-a plătesc 80 lei lunar,parcare privată !!



absolut nu am ..locul meu preferat ,, !!! nu am acestă gandire comunistă !!
Si cu ce te deranjeaza vecinul?

#35
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

View Postsuper8, on 20 februarie 2017 - 19:03, said:

Hai ca "se bate apa-n piua" cu subiectul asta !
Vecinu' @initiatorului plateste cele 5 locuri de parcare ?
Daca raspunsul este da, atunci are tot dreptul sa parcheze cele 5 masini.

Cele 5 locuri de parcare sunt gratuite ?
Daca raspunsul este da, atunci vecinul da dovada de nesimtire ca ocupa 5 parcari gratuite.

Sa vad cum ma m-ai contraziceti acum.

Pai da e legal da ti se pare corect asa?
Iti place sa traiesti inconjurat de fiare si sa ocolesti obstacole la tot pasul, sau sa te misti printr-un spatiu cat mai liber?
Pt ca s-a ajuns la o situatie atat de insuportabila incat trebuie descurajate detinerea si mersul cu masina fara un motiv suficient de intemeiat.

#36
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postvio1971, on 20 februarie 2017 - 19:03, said:

absolut mi se pare Nesimtire Crasa sa ai 5 masini de apartament si sa mai ai si ,,pretentia,, sa le parchezi pe toate adiacent blocului ,locatiei de domiciliu ...
absolut Nu conteaza valoarea,marca ,etc etc
exclusiv greata propietarului de 5 masini care are si pretentia de a le parca seara de seara sub fereastra ,m a impins sa deschid acest topic !!
faptul ca eu imi parchez masina si la 200-500 m  Nici nu mai conteaza !
alea 5 cotetze nu valoreaza cat aia care mi o tin in parcare privata platita luna de luna !!
Ti-am scris mai sus ce sa faci . Degeaba te plangi pe forum daca nu depui o cerere la primarie ( dupa ce in prealabil strangi niste semnaturi de la toti vecinii ) sa vina si sa traseze toate locurile de parcare disponibile ..... scrie mai sus ce si cum .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate