Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Alegere facultatea de informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Eu dau la matematică...

#20
Kropius

Kropius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.08.2016
nu ti se pare mult mai accesibil subiectul de informatica de la cluj in comparatie cu cel de mate ?

#21
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Imi este indiferent, dar ma simt mai pregatit la matematica.Atat la matematica cat si la informatica daca esti pregatit va fi ok( se poate lua peste 9 lejer daca ai pus mana pe carte)...

#22
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013
Si eu vreau sa dau la mate,la noi in liceu informatica este cam jale,chiar daca am observat ca notele la info la admitere au fost tot timpul mai mari

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Mereu scuza profesorului, liceului, a oricarui dar a ta nu! Pai ei au viitorul in fata sau tu? Cine are interesul la mijloc? Tocmai de aceea facultatea e pe invers decat liceul, sa te invete sa inveti. Iti arata o directie si pe aici ti- e drumul. Cine vrea il urmeaza, cine nu va da vina pe sistem. Doar ca viata alege pe cei care vor cu adevarat.

Edited by neagu_laurentiu, 21 February 2017 - 22:53.


#24
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Este adevărat ce spune neagu_laurentiu, dacă vrei sa excelezi intr-un domeniu numai tu o poți face, cursurile sunt doar o introducere.Am învățat html, css și php în 3 luni cât nu știu unii ce au făcut 2 facultăți de informatica...

#25
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postneagu_laurentiu, on 20 februarie 2017 - 18:19, said:

Toate cursurile sunt doar introducere in poveste,

Un absolvent cu facultate de mate-info, are alta gandire decat un absolvent de liceu. Abstractizare le un nivel foarte inalt, gandire sistematica, munca la intensitate ridicata in termene limitate, mediu selectat pe baze concurentiale.
O facutate in general de transforma calitativ; sau ar trebui: este o alta forma de educatie.
Cand intrii in facultate ai un soc dupa ce vezi cat de mult ai de invatat. Mai sunt examenele: dupa un semestru te gasesti in situatia de a fi examinat din intreaga materie. Nu mai e ca la liceu cu note in timpul anului, care iri asigura media de trecere pe baza notelor din timpul anului. Dupa cinci ani de examene, capeti niste deprinderi de studiu si munca individuala; chiar daca multe din cele invate in facultate nu le vei folosi.

Din ce am observat la unii absolveti de invatamant distanta (ff sau seral inainte de 89), sau particular: gandirea lor (a celor mai multi) ramane la un nivel putin mai ridicat decat al unui elev de liceu.
N-am cunoscut pe nimeni, care sa perfomeze in IT dintre ascestia. Dar am auzit ca exista exceptii Le lipseste ceva, care se face numai la zi, la facultate. Ceea ce nu inseamna ca facutatile la zi nu scot si rebuturi.

Edited by RomeoM, 24 February 2017 - 04:22.


#26
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRomeoM, on 24 februarie 2017 - 04:17, said:

N-am cunoscut pe nimeni, care sa perfomeze in IT dintre ascestia. Dar am auzit ca exista exceptii

In IT sunt destui care aleg sa urmeze o facultate la distanta dupa ce lucreaza deja in domeniu, pentru a avea o diploma de exemplu.

View PostRomeoM, on 24 februarie 2017 - 04:17, said:

Le lipseste ceva, care se face numai la zi, la facultate. Ceea ce nu inseamna ca facutatile la zi nu scot si rebuturi.

In cazul de mai sus as spune ca-i chiar pe dos, au ceva ce le lipseste multora ce studiaza la zi: determinarea de a reusi pe cont propriu si a nu astepta sa le toarne altcineva cunoastere pe tabla.

Desigur, majoritatea joburilor in domeniu nu necesita cunostiinte matematice avansate sau abstractizari.

Edited by dani.user, 24 February 2017 - 08:16.


#27
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postdani.user, on 24 februarie 2017 - 08:13, said:

Desigur, majoritatea joburilor in domeniu nu necesita cunostiinte matematice avansate sau abstractizari.

Nu asta e problema.
Miza este abordarea sistematica a oricarei situatii.

Nu intru pe detalii in abordarea sistematica in divestele domenii, inclusiv a celor umane, dar trebuie sa stiti ca nici un pianist, nu va putea prin munca de autodidact sa cante in vreo mare filarmonica, nicaieri in lume. Celebrul Costel Busuioc, tenor de mare succes in Spania, cu CD publicat de firma Sony, nu a fost angajat nici la filarmonica din Timisoara... Era foarte indignat si s-a aratat foarte critic in presa tabloida.

Dl Toader Paleologu, erou local al culturii romane, s-a dus la Sorbona pt studii ( dupa propriile marturii la Trinitas Tv), sau master sau doctorat. A fost atent exminat riguros. Profesorii au concluzionat: ai foarte multe cunostinte, care acopera domenii vaste; mult mai multe decat studentii nostri, dar nu esti sitematic.
ADICA: incepem cu abecedarul !
Prin asta isi surclaseaza clar dl Paleologu colegii de generatie.

Cele cateva discipline de matematica studiate la informatica, in conditiile in care macar o parte sunt trecute pe bune, te invata sa devii sistematic in abordarea oricarui domeniu, fara sa mai treci pe la Sorbona !

Facultatea de matematica-informatica nu garanteaza ca orice absolvent va avea o abordare sistematica, dar tuturor li se ofera aceasta sansa. PE CARE NU TI-O DA AUTOMATICA SAU CIBERNETICA !

Edited by RomeoM, 27 April 2017 - 09:59.


#28
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu sunt inginer electronist. Si mi-am dorit ca fiul meu care e preocupat de programare, sa ramana macar cumva in bransa.
Adica sa faca macar automatica, partea de progrmare, nu atomatizarie, sau HW..I-am zis ca montaje practice, cum sa zic, chiar nu o sa fie o problema..Si ma vazuse masurand la job si acasa, asa la laboratoare s-ar fi descurcat de nora 10+..
avea si ceva cuniostiinte de electriocitate, pt ca aluta autorizatia de radioamator si acolo se cer unele chestii.
Dar el NU. Asa ca a dat la matematica pura, sectia de Informatica..A intrat si acum e in anul al II-lea.
Concluziile lui. Cine vrea sa invete, rupe cartea. Profi fac unele materii care pot fi sau nu interesante.
Experinat traita de el. In anul al II-lea a inceput sa faca unele corelatii si sa inteleaga de ce in I i s-a predat ceva, atunci ilogic..
Da, unii profi predau bine , isi dau interesul, bine, alti nu. Dar pana la urma nu inveti pt ei.
Chiar, a fost socat ca face unele tehnici de de/codare.. Eu cu Istoria mea, M-am RASSSSas. Il pusesem si platisem (da' mustele se prind cu miere) sa citeasca ceva despre masina Enigma, i-o aratasem, cand am fost in Germania in 2014, discutasem si comentasem.
Anul trecut fusesem cu el si cu sotia la BP... si vazuse si Colosus-ul..
Asa ca atunci cand s-a vorbit de Turing, si a zis ca vazut ambele masini de codare si decoadare, si a vorbit despre ele, s-a facut liniste.Si a vazut in ochii profului ceva.. La prima pauza mi-a telefonat incantat.. Dupa ce l-am ascultat, l-am felicitat si i-am cerut banii dati pt cititul cartii inapoi, sau sa asculte melodia "da tata cu biciul in mine"..
RomeoM
De foarta multe vreme nu am citit un comentariu atat de perfect si pertinent. Felicitari. Sa te lauzi ca Prien ti-a spus "Chapeau". Esti printre cei foarte putinii caruia m-am adresat asa. O meriti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate