Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Achizitie videoproiector+ecran buget 1000 eur

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
vivasilache

vivasilache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 09.02.2006
Update: Am gasit la un pret bun OPTOMA HD27 :

https://www.avstore....re/optoma-hd27/

Din caracteristici e mai bun decit optoma hd141x

#20
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013

 vivasilache, on 20 februarie 2017 - 16:39, said:

Short-throw mi-ar trimite proiectorul chiar in mijlocul camerei si nu vreau asta. Distanta de 4 metri mi-e foarte comoda pentru ca l-as putea aseza intr-un raft de biblioteca. Daca nu merge, probabil ca o sa folosesc un suport de tavan.
Vezi ca asa am crezut si eu insa daca-l pui pe biblioteca si sa proiecteze de pe picioarele lui, adica cu burta in jos, va trebui sa-l pui foarte jos pentru a avea proiectie perfecta fara distorsiuni si fara a apela la keystone care-ti altereaza imaginea. Ca sa fie la o inaltime cat de cat va trebui pus cu burta in sus ca sa "arunce imaginea" in jos la nivelul ochilor.  Gasesti pe optoma sau alt producator scheme si pozitii ideale de amplasare.

 vivasilache, on 20 februarie 2017 - 16:47, said:

Update: Am gasit la un pret bun OPTOMA HD27 :

https://www.avstore....re/optoma-hd27/

Din caracteristici e mai bun decit optoma hd141x
Nu sunt diferente sesizabile din cate am citit de la utilizatori pe net. Un mare plus ar fi ca ae curent pe USB pentru un chromecast de exemplu. Dupa ce m-am agitat sa gasesc adaptoare mini usb la micro usb mi-am luat teapa ca nu are curent 141x-le pe portul usb... :)

#21
vivasilache

vivasilache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 09.02.2006

 AndreiNR, on 20 februarie 2017 - 17:04, said:

Vezi ca asa am crezut si eu insa daca-l pui pe biblioteca si sa proiecteze de pe picioarele lui, adica cu burta in jos, va trebui sa-l pui foarte jos pentru a avea proiectie perfecta fara distorsiuni si fara a apela la keystone care-ti altereaza imaginea. Ca sa fie la o inaltime cat de cat va trebui pus cu burta in sus ca sa "arunce imaginea" in jos la nivelul ochilor.  Gasesti pe optoma sau alt producator scheme si pozitii ideale de amplasare.


M-am gindit la asta, multumesc ! O sa-i ridic picioarele din spate pe un suport .

#22
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Daca-i ridici picioarele din spate o sa ai un frumos trapez in loc de dreptunghi  ;)

#23
vivasilache

vivasilache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 09.02.2006

 AndreiNR, on 20 februarie 2017 - 18:03, said:

Daca-i ridici picioarele din spate o sa ai un frumos trapez in loc de dreptunghi  Posted Image
Mda, nu ma gindisem la asta .. :-) Pusul cu burta in sus in raft cred ca afecteaza racirea asa ca cel mai corect probabil ca ar fi un suport de tavan... exact ce speram sa evit !

Edited by vivasilache, 20 February 2017 - 18:20.


#24
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Au racirea prin lateral Posted Image

Oricum iti trebuie suport pentru ca pozitia lui perfect aliniata cu ecranul este la o anumita inaltime. Aceea trebuie determinata la marele fix insa te ajuta si un reglaj din suport. Pe langa asta trehbuie sa ai posibilitatea reglarii pe orizontala si angulatiei.

Proiectoarele in gama asta de preturi nu au lens shift.

Eu mi-am facut acest suport: https://forum.softpe.../#entry20689186

Inaltimea la care e pus nu e intamplatoare si se determina dupa specificatiile producatorului. De exwmplu, Optoma 141x are un offset orizontal de 116% adica trebuie pus mai sus cu 16% din inaltimea suprafetei de proiectie.

Edited by AndreiNR, 20 February 2017 - 18:21.


#25
vivasilache

vivasilache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 09.02.2006
Usor, usor totul devine complicat :-) Acum avem un proiector mai vechi pe care-l punem pe masuta, reglam inaltimea din picioruse sa se vada rezonabil pe ecranul de podea si gata !

#26
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 AndreiNR, on 20 februarie 2017 - 14:54, said:

Eu am luat un Optoma 141x FHD de care sunt foarte multumit si un ecran avtek manual pe care o sa-l vopsesc cu Black Widow multumita lui Calin _fdx.
Un ecran banal vopsit cu Black Widow, rivalizeaza cu ecrane de peste 1000-1500$. Tot ce e sub 1000$ nu sunt vopsite, sunt ecrane turnate/laminate. La Cinema City nu au ecrane albe si nici gri. Ecranele sunt gri-perlat-argintii pentru a rejecta/amplifica lumina in scene luminoase si concomitent pentru a o absorbi in scene intunecate. Negru mai negru si alb mai alb. Raportul este determinat de tipul de proiector, de luminanta la 100IRE setata on screen si de nivelul mll (minimum luminance level -0IRE) livrat la acesta luminanta. Un gain normal e 1.0 cat primeste atat rejecteaza.

Edited by Calin_fdx, 20 February 2017 - 21:37.


#27
vivasilache

vivasilache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 09.02.2006
Pentru ca topicul sa aiba finalitate va zic ce am ales :
- proiector Optoma HD27 - 2750 lei la oferta
- ecran Kauber - Econo Electric 244x183 (vizibil 238x134), 16:9 - 999 RON la oferta
- cablu HDMI v1.4 WyreStorm Express 15.0M Ethernet, gold-plated - 290 lei
- suport proiector tavan - aprox. 150 lei (urmeaza sa-l aleg)
Total aproximativ = 4200 lei.

Pentru alegerea dimensiunilor ecranului functie de distanta mea de proiectie am folosit :
http://www.projector...culator-pro.cfm

Multumesc lui AndreiNR pentru sfaturi. M-am lamurit si cu instalarea videoproiectorului.

Dupa ce pun sistemul in functiune si-i vad performantele ma gindesc daca il dau la vopsit cu Black Widow ...

#28
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Mă bucur ca ti-au fost de ajutor. Îți recomand sa vopsești ecranul cu Black widow! !

Enjoy!

#29
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004

 vivasilache, on 23 februarie 2017 - 11:48, said:

- ecran Kauber - Econo Electric 244x183 (vizibil 238x134), 16:9
Din pacate, cam mica inaltimea vizibila. O sa iti dai seama si singur...

#30
vivasilache

vivasilache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 09.02.2006
De ce ? Nu intentionez sa vizionez in 4:3. Ecranul e format 16:9 si o latime de 238 cm este ceea ce imi trebuie. Mai mare mi-ar deveni incomod.

#31
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 sorin61, on 23 februarie 2017 - 17:20, said:


Din pacate, cam mica inaltimea vizibila. O sa iti dai seama si singur...
E foarte bun un ecran de 108", e 16:9 ideal cat formatul HDTV (cu exceptia 2.35:1 cand ai benzi negre sus-jos)
La proiectoarele uzuale pe care ni le permitem nu sunt recomandate ecrane mai mari de 110-maxim 120" din cauza pierderii luminozitatii din cauza dispersiei pe o arie mai mare  Un ecran de 120" fata de 108" are cu 24% mai mare aria suprafetei de proiectie, ppi-ul fiind mai mare in cazul ecranului mai mic (poate fi calculat matematic) Desi la proiectoarele DLP efectul screen door (distanta dintre pixeli afisata ca o plasa) este mult mai putin vizibil ca la 3LCD, marirea diagonalei duce la cresterea marimii pixelilor concomitent cu scaderea luminozitatii si implicit la scaderea rezolutiei perceptuale.
Atentie sa nu fie pozitionat ecranul foarte aproape de tavan si nici de peretii laterali (minim 50-60cm) pentru ca va rejecta lumina din tavan si pereti inapoi in ecran si va spalacii si putinul negrul pe care il livreaza. La cinema ecranele sunt curbate si din motivul de a rejecta lumina spre interiorul salii, nu spre peretii laterali iar tavanul este negru la toate fara exceptie tot din acelasi motiv.
Eu expun aici niste principii, nu trebuie luate ad litteram ci doar tinut cont de ele daca este  posibil la configurarea setup-ului.

Edited by Calin_fdx, 23 February 2017 - 19:34.


#32
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Daca il vopseste cu black widow nu mai are probleme cu lumina reziduala reflectata in tavan si peretii laterali.

#33
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,779
  • Înscris: 04.10.2014

 Calin_fdx, on 20 februarie 2017 - 21:16, said:

... a rejecta/amplifica lumina in scene luminoase si concomitent pentru a o absorbi in scene intunecate. Negru mai negru si alb mai alb.
Căline, mi-ai anulat toate cursurile de fizică făcute vreodată cu afirmația asta. Explică-mi și mie cum mărești reflexia concomitent cu mărirea absorbției.

 The_Cult, on 23 februarie 2017 - 19:30, said:

Daca il vopseste cu black widow nu mai are probleme cu lumina reziduala reflectata in tavan si peretii laterali.
Chestia asta nu se face din vopsea.

 Calin_fdx, on 23 februarie 2017 - 19:20, said:

La cinema ecranele sunt curbate si din motivul de a rejecta lumina spre interiorul salii, nu spre peretii laterali
Monșer, ecranul ăla nu e oglindă, produce o difuzie considerabilă, altfel nu ai mai putea vedea imaginea de pe toate fotoliile din sală.

#34
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 Jean-Luc_Picard, on 25 februarie 2017 - 09:40, said:


Căline, mi-ai anulat toate cursurile de fizică făcute vreodată cu afirmația asta. Explică-mi și mie cum mărești reflexia concomitent cu mărirea absorbției.
Adrian, o luam matematic pe pe urma fizic.
Pe un ecran normal (nevopsit) lumina reflectata se comporta ca si pe o suprafata alba normala. La 100IRE (alb 100%) ai 100cd/m si la 0IRE (negru 0%) ai 0.050cd/m rezulta ca ai un raport de 2000:1 intre valorile maximale alb/negru. Daca se face acelasi test pe Black Widow gray (vopseaua lui AndreiNR) atunci masuratorile indica tot 100cd/m la alb 100% dar la negru valoarea scade cu 40% respectiv de la 0.050cd/m  la 0.030cd/m, implicit diferenta dintre alb si negru nu va mai fi de 2000:1 ci de 3333:1
La Black Widow white pearl, de la 100cd/m se ridica la 130cd/m albul si negrul scade de la 0.050 la 0.030cd/m raportul fiind o constanta de 3333:1
Cifrele si rapoartele sunt orientative si reprezinta un exemplu (pot fi determinate cu precizie prin masuratori de calibrare)
Prima varianta este adresata proiectoarelor care au mll mic (minimum luminance level) in general DLP single cip si 3LCD fara auto iris dar care au un nr suficient de lumeni listati in specificatii (peste 1800)
A doua varianta se adreseaza proiectoarelor cu lumeni putini sau celor care nu au posibilitatea sa faca bezna in camera de vizionare.
Atasez pozelele care i le-am trimis si lui AndreiNR odata cu vopseaua. Este o mostra aplicata ordinar cu pensula (se vad dungi) si comparata cu un perete zugravit cu lavabil alb. Din acelasi unghi sub aceeasi incidenta a luminii, umbra este afisata mai inchis pe BlackWidow fata de vopseaua lavabila dar lumina este afisata la aceeasi amplitudine (poza facuta cu tel pe perete)
In a treia poza atasata se ved trei gradatii ale umbrelor fata de perete care gradeaza numai una.
Ultima poza este cu varianta white pearl, facuta aseara la un amic cu un EpsonTW6000 diagonala 290cm

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 25 February 2017 - 15:35.


#35
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,779
  • Înscris: 04.10.2014
Călin, dacă ceva apare ca gri, înseamnă că reflectă mai puțină lumină față de ceva care apare ca alb. Știi foarte bine asta, dar nu iei în considerare.
Să îți explic eu cum funcționează un ecran gri, în primul rând că reflectă mai puțin lumină, pe toată plaja de luminozități (Dumnezeule, dacă are reflecta la fel lumina zilei, ar părea amândouă albe! Elementar, dragă Watson. Posted Image ):
„Contrast and the Human Eye
The human eye does not respond linearly to light. For example, a typical office setting has approximately 500 lux of illumination, while a typical sunny day carries about 10,000 lux -- 20 times more light. However, it doesn't feel 20 times brighter. This is because the human eye senses more difference between shades of dark gray than between different shades of very light gray or white. While the 100,000 lux sun is white, a piece of paper reflecting 500 lux of light in your office is also white. after all.
Gray Screen Applications
If you have a projector that puts out a lot of light, a screen made of gray fabric absorbs some of that light, darkening the image. Since the human eye adjusts and still sees a darker white as white, the image appears just as bright, but the darkening of the image makes dark areas more distinct. This can increase perceived contrast, making images that have dark areas clearer and easier to see. Gray screens can end up making an image too dark, though, if the projector illuminating them does not have more than enough light to start with.”
(http://smallbusiness...eens-57823.html)
„Grey screens are designed to rely on powerful image sources that are able to produce adequate levels of luminosity so that the white areas of the image still appear as white, taking advantage of the non-linear perception of brightness in the human eye. People may perceive a wide range of luminosities as "white", as long as the visual clues present in the environment suggest such an interpretation. A grey screen may thus succeed almost as well in delivering a bright-looking image, or fail to do so in other circumstances.
Compared to a white screen, a grey screen reflects less light to the room and less light from the room, making it increasingly effective in dealing with the light originating from the projector. Ambient light originating from other sources may reach the eye immediately after having reflected from the screen surface, giving no advantage over a white high-gain screen in terms of contrast ratio. The potential improvement from a grey screen may thus be best realized in a darkened room, where the only light is that of the projector.”
(https://en.wikipedia...en#Grey_screens)

I'm guessing you have been reading at another DIY screen forum to get the notion that a passive screen can literally increase image contrast. It can't. It is also impossible to keep the white levels of a white screen while at the same time getting the perceived contrast boost and deeper colors that a gray screen provides without shrinking the viewing cone of the screen (and usually introducing hot spotting as well). The reflection of light is a known science, so well known that "laws" have been derived for it.
A gray screen works by absorbing light, period. When ambient light is present a gray screen will absorb at least part of it and if the PJ has enough lumens to compensate for the brightness lose the image will be perceived as having greater contrast that the same image on a white screen in the exact situation would have.
Gloss can be added to the mix to increase peak gain, but doing so will also diminish the viewing cone and eventually cause hot spotting.
Metallics can be added to increase peak gain, but if over-done they will result in shimmering (if mica is used) or graininess (if true metallics are used), both can result in hot spotting as well if too much is used in the mix.
...
You can increase the darkness of your gray paint until you run out of lumens to compensate for the light absorption, but you will never get a paint that will literally increase image contrast. All a screen can do is maintain the contrast of the image that is projected onto it. Unlike what you may read elsewhere, metallics do not increase image contrast.”
(http://www.hometheat...y-possible.html)
Dacă mai vrei, mai caut. Posted Image
Apropo de mică și efectele ei, mai ții minte că ți-am spus că nu îmi place ecranul tău, pentru că imaginea pare că are sclipici în ea? (De fapt, chiar are.)
Efectul este unul perceptual, subiectiv, nu fizic, obiectiv. Ți se pare contrastul mai mare, cu prețul unei imagini mai întunecate per ansamblu.
O să te cred cu măsurătorile alea când le-oi face în prezența mea. Dacă nu ai formație științifică, e foarte ușor să faci niște greșeli conceptuale, care să ducă la rezultate false.

Edited by Jean-Luc_Picard, 25 February 2017 - 17:42.


#36
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Cand am schimbat proiectoarele (TW6000) am schimbat si vopseaua la ecran (era prea intunecata imaginea cu vechiul gray 0.8) Noul proiector JVCHD750 nu avea decat 800lumeni http://www.soundandv...jEAtB5Ghhuer.97 de aceea am mers pe un crystal white, granulat cu gain mare (primele 2 poze sunt de pe ecranul meu)
Noile versiuni de Black Widow sunt mult mai fine, ca si granulatie a microoglinzilor avand o densitate mai mare /mm2 Ma refer la vopseaua lui AndreiNR (ultimele 2 poze)

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 25 February 2017 - 21:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate