Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Programare proba practica foarte tarzie.

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Buna ziua colegi, am o mica problema cu sustinerea examenului auto si as vrea sa stiu daca exista vreo rezolvare.Am terminat scoala de soferi anul trecut  in 4 mai.In 20 Iunie am sustinut proba teoretica si am fost programat in data de 11 octombrie 2016, data la care eu nu eram in tara (am fost plecat in Germania).Revin, ma reprogramez si ma pune in 17 ianuarie. Dau examenul practic,pic la parcarea cu spatele (asa e,am gresit aia e).Ca sa pot da examenul din nou trebuie sa platesc 6 ore ,azi le-am platit (nu am putut mai devreme ca nu am avut bani) si imi spune instructorul ca e foarte mare riscul sa nu pot fi programat intr-o data care sa fie inainte de 4 mai (scoala e valabila 1 an),practic daca nu sunt programat pe 25 aprilie risc sa fi facut totul degeaba,intrebarea mea e,nu pot sa platesc o taxa in plus sau ceva sa pot da examenul mai repede,n-as vrea sa stiu ca am dat 1500 de lei degeaba sa mai fac odata scoala de soferi. Multumesc.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Cand am facut eu scoala de soferi, stiu ca se putea face ceva gen programare rapida, dar cica trebuia sa fie intemeiata. Astia de ii stiu eu se duceau si ziceau ca pleaca din tara. Incearca si tu asa.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pai asta chiar e ceva ce urmeaza sa se intample. Urmeaza sa plec din tara undeva la jumatatea lunii mai in Irlanda.

#4
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Pai iti spune din prima politistul cand te duci sa te programezi, daca mai poate sa te programeze, daca din momentul acela mai ai vreo 2 saptamani pana expira (sa zicem), nu se poate si spune sa faci scoala din nou...ca nu are cum sa te bage. In ziua de azi poate e atlfel..

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu iti zice cand sa te duci sa te programezi pentru ca acum esti obligat sa faci 6 ore de conducere si sa duci dovada lor dupa care te poti reprograma.Problema e ca cel putin pe judetul Alba se programeaza foarte tarziu (eu sincer nu ma asteptam),daca dupa proba teoretica am fost programat la 3 luni iar apoi dupa inca 3.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Depinde de judet. "Vorbeste" cu instructorul tau sa te "ajute".
Daca el nu poate, cauta pe altul mai "istet".

Pe "vorbe" nu rezolvi nika. (ca pleci din tara, ca ai treaba...)

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ca sa poți da examenul din nou trebuie sa plătești 6 ore sau sa faci suplimentar 6 ore?

Însă nu cred ca te poate programa înainte de Mai...
Iarna era cea mai buna soluție, primăvara e înghesuială


Apelează la PCR (pile, cunoștințe și relații) pentru o programare mai rapidă. Dacă se poate...

Edited by Lex404, 20 February 2017 - 12:11.


#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Nu pe vorba. Pe cerere scrisa. Nu stiu cum e prin alte judete, dar in VN mergea figura cu programarea de urgenta pe motivul plecarii din tara.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Trebuie sa le si platesti si sa le si faci.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vorbeste cu instructorul sa-ti faca dosarul cu cele 6 ore (indiferent daca le-ai facut sau nu) si mergi repezor la sala (proba teoretica). Ai fi in cele 3 luni (aproximativ) pana la plecarea ta din tara (nu poti amana?).

In Bucuresti (2013), traseul l-am avut programat cu o zi inainte de expriarea vizitei medicale (si dupa 2 zile dupa sala). De anul trecut am tot vazut ca programarile au ajuns de la cateva saptamani, la  oridinul lunilor (indiferent de judet, in special iarna fiind multe decalaje, si de aici decaland si restul programarilor).

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu intelegi,examinarea teoretica nu mai trebuie sa o dau,doar cea practica,chiar daca am picat conducerea.Legea insa obliga la efectuarea a 6 ore suplimentare care le fac de azi pana joi (cel putin pe hartie) ca sa pot merge sa ma programez.Evident ca le voi face (este interesul meu),problema e examenul programat foarte tarziu.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Citeste si ia in seama postul #6

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Te-ai programat deja? Cand m-am dus eu, s-au uitat la datele din dosar (scoala, vizita medicala) si mi-au facut programarea fara ca eu sa intervin (cu exceptia locului de examinare, bineinteles). Nu stiu acum cum se fac programarile (daca e acelasi birou cu cel de teorie).

#14
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
Legal,daca pici pe 15 sa zicem, peste 16 zile calendaristice, trebuie sa fii bagat din nou, cu dovada achitarii si chiar sa faci acele ore de condus!

P.S NU pricep cum poti sa pici ca ai gresit mersul cu spatele! Fiecare lucru se depuncteaza pana ajungi la 21, numai asa pici, inseamna ca ai avut multe puncte si inainte, nu induce lumea in eroare ca ai picat deoarece ai gresit mersul cu spatele! (Poate doar daca era pericol iminent sa dai peste ceva/cineva ai picat ca ti-a franat,doar asa se explica)

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Da panaramele astea de au ajuns la guvernare când rezolvă situatia asta care este creată artificial de către politisti pentru a încasa sfînta spagă ca să te bage mai repede ??
Initiator dacă esti cumva naiv să crezi că examenul practic îl treci fără spagă te înseli ,trebuie să dai că altfel te cade .încă nu s a nascut candidatul pe care un politist nu îl poate cădea la examinare.asa că actionează în consecință.cu foarte mare părere de rău o spun.dar daca nu se actionează de sus pentru combaterea fenomenului tu nu poti face nimic.

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 alexandruww2, on 20 februarie 2017 - 12:33, said:

Legal,daca pici pe 15 sa zicem, peste 16 zile calendaristice, trebuie sa fii bagat din nou, cu dovada achitarii si chiar sa faci acele ore de condus!

P.S NU pricep cum poti sa pici ca ai gresit mersul cu spatele! Fiecare lucru se depuncteaza pana ajungi la 21, numai asa pici, inseamna ca ai avut multe puncte si inainte, nu induce lumea in eroare ca ai picat deoarece ai gresit mersul cu spatele! (Poate doar daca era pericol iminent sa dai peste ceva/cineva ai picat ca ti-a franat,doar asa se explica)
Nu am mers cu spatele.Am dat cu spatele la parcare si am gresit operatiunea (masina intra insa eu nu mai puteam iesi din masina,moment in care politistul a calcat pedala, ori cand intervine el ai picat).

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ma rog, depinde. In general ai dreptate (cand calca militianul frana, esti picat). La mine a calcat-o si m-a intrebat la ce distanta de intersectie e masina din drepata (urma sa intru intr-o intersectie). Raspuns: aproximativ 200 m, in conditiile in care era si traversare pe acolo si ma leg de pietonii care sunt la traversare (inca nu traversau, dar aveau intentia).

#18
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 xeleron, on 20 februarie 2017 - 12:39, said:

Nu am mers cu spatele.Am dat cu spatele la parcare si am gresit operatiunea (masina intra insa eu nu mai puteam iesi din masina,moment in care politistul a calcat pedala, ori cand intervine el ai picat).
Cum adica ti-a calclat frana doar pt ca nu ti-a iesit parcarea cu spatele cum trebuie? Pt asta se ia un numar de puncte de penalizare ( nu mai stiu exact, parca 6 ). Nu cumva ti-a calcat-o ca era sa lovesti una din masinile din lateral, fara sa-ti dai seama?

Edited by Robiacs, 20 February 2017 - 13:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate