Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Multinationala, noul bau bau al Romaniei

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2067 replies to this topic

#1657
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostTsunnnami, on 20 februarie 2018 - 19:51, said:

Chiar asa te gandeai ca daca au scazut taxele aia vor sari si imediat o sa-ti dea tie?
Tu asa faci cand iti mareste salariul?
Dai diferenta la piata. toata?
E o tampenie ce spui. Asta nu faci nici tu si nici nu va face vreun capitalist vreodata.
Da, 10% impozit se va auzi si vor veni si altii daca terenul este bun penrtu afaceri. Atunci sa vezi sfasierea intre lupi si salarii mai mari, acum de ce "sa-ti dea" tie? Tu asa faci? Eu asa fac? Diferenta dintre salariul meu si a unuia echivalent din Romania o dau guvernului? Pai mi se rupe-n 14 de altii.

diferenta o da cine e mai slab. cand luam raportul de putere dintre multinationale si stat/angajati, ele au castig pentru ca au "the upper hand" in negociere
da, dau diferenta pe rosii daca taranii cresc pretul toti la rosii si eu n-am ce manca
e vorba de putere si cine o detine

multinationalele o detin pentru ca ei au capitalul. statele sunt dependente de acel capital si nu-si permit sa "supere" prea mult prin taxare, pentru ca 10% din ceva e mai mult decat 50% din zero
idem si cu angajatii "mai sunt 34589 la usa", desi in ultima vreme exista ceva leverage pe piata muncii in favoarea angajatilor, ca nu mai sunt chiar 34589 la usa, ci poate 2-3, si aia incompetenti

eu cred ca in teorie ai dreptate, dar in europa nu merge chiar asa. adica aici statele trebuie si actioneaza ca un mediator, ca un protector al cetatenilor angajati
astfel incat multinationala sa nu-si bata joc de oameni cu salarii de kkt. sa ofere concedii. conditii de lucru etc.
este o relatie in 3, nu o intelegere intre 2 privati si cu asta basta. capitalismul ala salbatic e nociv, dezumanizeaza si ingroapa oamenii in munca, roboti useless fara viata personala
disproportia dintre forta multinationalei si firavul angajat este prea mare si lasa loc de abuzuri
si inainte sa-mi spui ca poti tu fi mai tare ca ei daca esti bazat, adu-ti aminte ca nimeni nu este de neinlocuit

in italia si spania au siesta la pranz 3 ore. 30 sau 40 de zile de concediu pe an, nu stiu cate sarbatori
in usa daca se supara seful iti da un sut in fund si esti out of the building cu lucrurile in cutia de carton in 5 minute

View PostTsunnnami, on 20 februarie 2018 - 19:51, said:

Au luat gainarii astia tara functionala de la Basescu

Posted Image
gluma zilei

#1658
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,876
  • Înscris: 30.07.2006

View PostFlat, on 21 februarie 2018 - 11:28, said:



in italia si spania au siesta la pranz 3 ore. 30 sau 40 de zile de concediu pe an, nu stiu cate sarbatori
in usa daca se supara seful iti da un sut in fund si esti out of the building cu lucrurile in cutia de carton in 5 minute




In Spania e rata somajului de 17%, in Italia 12% (40% in randul populatiei tinere).
In SUA e 4,1% rata somajului.

Ce zici,sufera comparatie?

#1659
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFlat, on 21 februarie 2018 - 11:28, said:

diferenta o da cine e mai slab. cand luam raportul de putere dintre multinationale si stat/angajati, ele au castig pentru ca au "the upper hand" in negociere
da, dau diferenta pe rosii daca taranii cresc pretul toti la rosii si eu n-am ce manca
e vorba de putere si cine o detine

multinationalele o detin pentru ca ei au capitalul. statele sunt dependente de acel capital si nu-si permit sa "supere" prea mult prin taxare, pentru ca 10% din ceva e mai mult decat 50% din zero
idem si cu angajatii "mai sunt 34589 la usa", desi in ultima vreme exista ceva leverage pe piata muncii in favoarea angajatilor, ca nu mai sunt chiar 34589 la usa, ci poate 2-3, si aia incompetenti

eu cred ca in teorie ai dreptate, dar in europa nu merge chiar asa. adica aici statele trebuie si actioneaza ca un mediator, ca un protector al cetatenilor angajati
astfel incat multinationala sa nu-si bata joc de oameni cu salarii de kkt. sa ofere concedii. conditii de lucru etc.
este o relatie in 3, nu o intelegere intre 2 privati si cu asta basta. capitalismul ala salbatic e nociv, dezumanizeaza si ingroapa oamenii in munca, roboti useless fara viata personala
disproportia dintre forta multinationalei si firavul angajat este prea mare si lasa loc de abuzuri
si inainte sa-mi spui ca poti tu fi mai tare ca ei daca esti bazat, adu-ti aminte ca nimeni nu este de neinlocuit

in italia si spania au siesta la pranz 3 ore. 30 sau 40 de zile de concediu pe an, nu stiu cate sarbatori
in usa daca se supara seful iti da un sut in fund si esti out of the building cu lucrurile in cutia de carton in 5 minute


Nu e draga, peste tot e la fel.
Statul trebuie sa actioneze in asa fel incat SA EXISTE CONCURENTA pe piata muncii.
Dar cu cine? Dragnea si camarila lui?
Pai aia sunt prosti de pica, aia actioneaza t_iganeste, ca gainarii, "dah si mie ceva"
Statul NU TREBUIE SA INTERVINA. E chiar ca un arbitru. Statul trebuie sa proiecteze legile in asa fel incat somajul sa scada.
Restul, ce facem cu companiile de stat, sa intervenim la salarii, sa intervenim CUI ii dam ocazia sa investeasca, astea nu sunt de nasul guvernului.

Am asistat in Romania fiind la asa ceva.
Compania mea deschisese un plant.
La vreo 2 ani, a aparut Nokia puternic.
Directorul de acolo a trebuit sa intervina la HQ sa ceara ridicarea niveluylui salariilor ca ii pleaca angajatii.
Abia ASTA e economie sanatoasa.

Apropo, cand au vrut sa deschida "ai mei" au vrut s-o faca la Pitesti.
Li s-a cerut spaga.
Au deschis in alta parte, mult mai departe tot pe relatii

#1660
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostTsunnnami, on 20 februarie 2018 - 19:51, said:

Multinationalele vinovate?
Stii care e SCOPUL unei multinationale? Nu sa te creasca pe tine.
Scopul lor este DOAR profitul.
Multinationalele pot fi doar implicate "indirect", vinovati sunt cei care le conduc sau le dirijeaza, (pentru ca tot il ai la suflet) vezi exemplul Dragnea din politica romaneasca. :D

Scop foarte nobil  obtinerea de profit, intre altele, cu o singura conditie, pe care din pacate MULTINATIONALELE, majoritatea lor o ignora si anume "Orice exagerare in urmarirea profitului este nociva".

Arata-mi o singura multinationala care se abtine de la exagerari in urmarirea profitului si o mananc fara paine. Posted Image

#1661
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,876
  • Înscris: 30.07.2006

View Postpoadol, on 21 februarie 2018 - 13:44, said:



Arata-mi o singura multinationala care se abtine de la exagerari in urmarirea profitului si o mananc fara paine. Posted Image

Exagerarile sunt pedepsite de lege, stimabile: cartel, monopol, oligopol,etc

#1662
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpoadol, on 21 februarie 2018 - 13:44, said:

Multinationalele pot fi doar implicate "indirect", vinovati sunt cei care le conduc sau le dirijeaza, (pentru ca tot il ai la suflet) vezi exemplul Dragnea din politica romaneasca. Posted Image

Scop foarte nobil  obtinerea de profit, intre altele, cu o singura conditie, pe care din pacate MULTINATIONALELE, majoritatea lor o ignora si anume "Orice exagerare in urmarirea profitului este nociva".

Arata-mi o singura multinationala care se abtine de la exagerari in urmarirea profitului si o mananc fara paine. Posted Image

Foarte gresit.
Multinationala PE FATA urmareste profitul pentru actionari, Dragnea nu-si face treaba, scopul lui este TARA nu Tariceanu si nici Mazare si nici alti corupti.
Exagerarile se pedepsesc de piata. Daca trece de limita legii, tot Dragnea e de vina ca il "ajuta"

Si tu faci la fel.
Uite, eram in Strasbourg cand s-au ieftinit amenzile de parcare, in momentul ala.
Parcarea la hotel era mai scumpa decat amenda de parcare in strada.
Stii ce s-a intamplat? "Exagerarea" asta a dus la imposibilitatea curatarii strazilor langa hotel.

#1663
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostTsunnnami, on 20 februarie 2018 - 19:51, said:

Are profit la nivelul la care doreste, functioneaza, nu are, la revedere, asta sa nu-ti mai spun inca o data ca doar prostii cred ca multinationala e pusa acolo sa aiba grija de tara.
Stiu si tocmai de asta sunt extrem de nocive pentru Romania si romani,deoarece pe langa mult bine pot face si mult prea mult rau, mai mult decat poate suporta lejer Romania si romanii.

View PostTsunnnami, on 21 februarie 2018 - 13:54, said:

Foarte gresit.
Multinationala PE FATA urmareste profitul pentru actionari, ...
Deci, care-i multinationala fara exagerari in urmarirea profitului de pe "piata" din Romania?

Vezi in USA unele companii foarte mari se comporta altfel dupa ce echipa lui D. Trump a redus impozitele pe profit, sau gresesc?

Cum altfel?

Au decis sa mareasca salariile angajatilor, nu ne intereseaza procentele dar este o decizie justa, corecta.
Ori din punctul de vedere al lui 'Tsunnnami' acestia sunt fraieri?

View Postmarius.bunu, on 21 februarie 2018 - 13:46, said:

Exagerarile sunt pedepsite de lege, stimabile: cartel, monopol, oligopol, etc.
Acestea sunt doar un fel de exagerari, dar exista o multitudine de alte metode mai mult sau mai putin legale pe care le utilizeaza pentru a-si mari profiturile si fara a fi pedepsiti in niciun fel.

View PostTsunnnami, on 21 februarie 2018 - 13:29, said:

Am asistat in Romania fiind la asa ceva.
Compania mea deschisese un plant.
La vreo 2 ani, a aparut Nokia puternic.
Directorul de acolo a trebuit sa intervina la HQ sa ceara ridicarea nivelului salariilor ca ii pleaca angajatii.
Abia ASTA e economie sanatoasa.
Da si nu.
Da - pentru ca exista concurenta si s-au vazut, simtit efectele la localnici.
Nu - pentru ca era o concurenta intre "giganti" cu rezultatul ca Nokia n-a rezistat prea mult, bineinteles si din alte motive.

View PostTsunnnami, on 21 februarie 2018 - 13:29, said:

Apropo, cand au vrut sa deschida "ai mei" au vrut s-o faca la Pitesti.
Li s-a cerut spaga.
Au deschis in alta parte, mult mai departe tot pe relatii
Au denuntat la autoritatile competente? = Au gresit cu efecte pe termen lung devastatoare pentru toata lumea.

Nu, n-au denuntat.

Au preferat sa plateasca in alta parte mai putin. = Au gresit.

View PostTsunnnami, on 21 februarie 2018 - 13:54, said:

Si tu faci la fel.
Uite, eram in Strasbourg cand s-au ieftinit amenzile de parcare, in momentul ala.
Parcarea la hotel era mai scumpa decat amenda de parcare in strada.
Stii ce s-a intamplat? "Exagerarea" asta a dus la imposibilitatea curatarii strazilor langa hotel.
Decat sa inteleg gresit mai bine intreb: Ce anume vrei sa transmiti ca nu inteleg? Posted Image

View PostTsunnnami, on 19 februarie 2018 - 19:02, said:

Nu vorbesc de ceea ce face pamantul si ceea ce faceau puscariasii, militarii si studentii, eu vorbesc de produse ca urmare a investitiei pe care imbecilul de Ceausescu a facut-o.
ZERO, nada.
A avut noroc cu agricultura si cu resursele naturale ca a avut idiotul ce sa vanda sa-si acopere impotenta, incompetenta.
Deci nu veni la mine cu vrajeli
Cunosti macar partial ce producea cu succes Romania pe vremea lui Ceausescu DICTATORUL si ii concura cu brio pe occidentali in pietele din lumea a III-a? Posted Image

Enumera doar cateva, hai ca poti. Posted Image

Edited by poadol, 21 February 2018 - 14:48.


#1664
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,876
  • Înscris: 30.07.2006

View Postpoadol, on 21 februarie 2018 - 14:47, said:



Acestea sunt doar un fel de exagerari, dar exista o multitudine de alte metode mai mult sau mai putin legale pe care le utilizeaza pentru a-si mari profiturile si fara a fi pedepsiti in niciun fel.

Ca de exemplu.....

#1665
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Am dat N exemple pe acest topic asa ca nu mai revin cu ele. Posted Image

Daca vrei sa le cunosti trebuie sa mergi sa lucrezi intr-o multinationala, sa deschizi bine ochii si urechile, evident mai putin bine gura mai ales in situatiile cand nu este cazul si le vei descoperi cu varf si indesat. Posted Image

#1666
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,876
  • Înscris: 30.07.2006

View Postpoadol, on 21 februarie 2018 - 15:56, said:

Am dat N exemple pe acest topic asa ca nu mai revin cu ele. Posted Image

Daca vrei sa le cunosti trebuie sa mergi sa lucrezi intr-o multinationala, sa deschizi bine ochii si urechile, evident mai putin bine gura mai ales in situatiile cand nu este cazul si le vei descoperi cu varf si indesat. Posted Image

am lucrat pana acum in 5 dintre ele.
Dumneata in cate ai lucrat?
Cate multinationale sunt in topul datornicilor catre bugetul de stat si cate companii de stat?

Edited by marius.bunu, 21 February 2018 - 18:17.


#1667
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

eu cred ca in teorie ai dreptate, dar in europa nu merge chiar asa. adica aici statele trebuie si actioneaza ca un mediator, ca un protector al cetatenilor angajati

Tocmai am auzit la radio ca economia Italiei a ajuns dupa citiva ani de crestere la acelasi nivel la care era acum 20 de ani (adica zero crester in 20 de ani) si somajul in rindul tinerilor e >35%.
Misto asa, exact asta trebui sa tintim.

Quote

Vezi in USA unele companii foarte mari se comporta altfel dupa ce echipa lui D. Trump a redus impozitele pe profit, sau gresesc?
Cum altfel?
Au decis sa mareasca salariile angajatilor, nu ne intereseaza procentele dar este o decizie justa, corecta.

Serios, tu crezi ca au marit salariile pentru ca e o decizie justa? Nimic mai gresit. Au marit salariile pentru ca a crescut economia, si nu mai sint someri si e bataie pe oameni. Atunci cresc salariile nu cnd ai someri si zeci de CVuri cu care sa ocupi o pozitie. Cind e bataie pe oameni apare concurenta intre cmpanii pe oameni. Cind o resursa finita (munca) e ceruta pe piata, trebuie s aplatesti mai mult pe ea.
Ce naiba, economie de genunchiul broastei.

#1668
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpoadol, on 21 februarie 2018 - 14:47, said:

Stiu si tocmai de asta sunt extrem de nocive pentru Romania si romani,deoarece pe langa mult bine pot face si mult prea mult rau, mai mult decat poate suporta lejer Romania si romanii.

Deci, care-i multinationala fara exagerari in urmarirea profitului de pe "piata" din Romania?

Vezi in USA unele companii foarte mari se comporta altfel dupa ce echipa lui D. Trump a redus impozitele pe profit, sau gresesc?

Cum altfel?

Au decis sa mareasca salariile angajatilor, nu ne intereseaza procentele dar este o decizie justa, corecta.
Ori din punctul de vedere al lui 'Tsunnnami' acestia sunt fraieri?

Acestea sunt doar un fel de exagerari, dar exista o multitudine de alte metode mai mult sau mai putin legale pe care le utilizeaza pentru a-si mari profiturile si fara a fi pedepsiti in niciun fel.

Da si nu.
Da - pentru ca exista concurenta si s-au vazut, simtit efectele la localnici.
Nu - pentru ca era o concurenta intre "giganti" cu rezultatul ca Nokia n-a rezistat prea mult, bineinteles si din alte motive.
Au denuntat la autoritatile competente? = Au gresit cu efecte pe termen lung devastatoare pentru toata lumea.

Nu, n-au denuntat.

Au preferat sa plateasca in alta parte mai putin. = Au gresit.

Decat sa inteleg gresit mai bine intreb: Ce anume vrei sa transmiti ca nu inteleg? Posted Image

Cunosti macar partial ce producea cu succes Romania pe vremea lui Ceausescu DICTATORUL si ii concura cu brio pe occidentali in pietele din lumea a III-a? Posted Image

Enumera doar cateva, hai ca poti. Posted Image


Trebuie sa definesti ce numesti tu exagerari.
Eu in Romania n-am vazut asa ceva cat am fost acolo.
Nocive multinationalele? Da, doar pentru ca sunt prea putine, d-aia-s nocive ca nu se simte inca o concurenta serioasa, altfel, nu vad cum ar fi nocive, iti da bani, creaza plus valoare, creaza pregatirea angajatilor, investeste, plateaste taxe, nu vad unde ti se pare tie nocivitatea.
Cum se comporta companiile din USA ca eu sunt aici si nu vad, poate de acolo se vede altfel.
Se incaseaza profitul, acum se pregatesc de cheltuieli mai mari de schimbarea furnizorilor pentru ca Trump ridica taxele pe import din aprilie si lucrurile se vor scumpi, chiar bine de tot.
Nu stiu ce vezi tu ca e in America.
Aici insa exista o economie de piata care FUNCTIONEAZA, aici nu avem un gainar infractor la conducerea tarii si nici prosti ca sa voteze un infractor sa conduca totalitar tara. Practic nici nu ar putea.
In Romania insa, zbarnaie...

Sa denunte firma mea ca i s-a cerut spaga?
Tu tot NU INTELEGI care e rolul unei multinationale. PROFITUL.
Nu are legatura cu repararea sistemului niciunei tari. Sa intri in judecata sa dai in gat impostorii, infractorii???
Trebuie sa fii cel putin nebun daca nu prost.
Nu era in Romania, era Polonia, era Cehia, Slovenia, ce avantaj au actionarii sa-ti faca tie curatenie in casa???


Au gresit?
E plantul cel mai eficient din lume cel din Romania, de unde rezulta ca nu au gresit, asta inseamna sa stii sa faci afaceri, adica SA CASTIGI


:lol:
:lol:

Romania concura piata din vest?
:lol:
Da, vindea niste porcarii cu un pret mai mic decat costa sa produci porcaria aia
Aia inseamna concurenta?

:lol:

#1669
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostTsunnnami, on 21 februarie 2018 - 20:17, said:

1. Trebuie sa definesti ce numesti tu exagerari.
2. Eu in Romania n-am vazut asa ceva cat am fost acolo.
3. Nocive multinationalele? Da, doar pentru ca sunt prea putine, d-aia-s nocive ca nu se simte inca o concurenta serioasa, altfel, nu vad cum ar fi nocive, iti da bani, creaza plus valoare, creaza pregatirea angajatilor, investeste, plateaste taxe, nu vad unde ti se pare tie nocivitatea.
4. Cum se comporta companiile din USA ca eu sunt aici si nu vad, poate de acolo se vede altfel.
Se incaseaza profitul, acum se pregatesc de cheltuieli mai mari de schimbarea furnizorilor pentru ca Trump ridica taxele pe import din aprilie si lucrurile se vor scumpi, chiar bine de tot.
Nu stiu ce vezi tu ca e in America.
5. Aici insa exista o economie de piata care FUNCTIONEAZA, aici nu avem un gainar infractor la conducerea tarii si nici prosti ca sa voteze un infractor sa conduca totalitar tara. Practic nici nu ar putea.
In Romania insa, zbarnaie...

6. Sa denunte firma mea ca i s-a cerut spaga?
Tu tot NU INTELEGI care e rolul unei multinationale. PROFITUL.
Nu are legatura cu repararea sistemului niciunei tari. Sa intri in judecata sa dai in gat impostorii, infractorii???
Trebuie sa fii cel putin nebun daca nu prost.
Nu era in Romania, era Polonia, era Cehia, Slovenia, ce avantaj au actionarii sa-ti faca tie curatenie in casa???


Au gresit?
E plantul cel mai eficient din lume cel din Romania, de unde rezulta ca nu au gresit, asta inseamna sa stii sa faci afaceri, adica SA CASTIGI


Posted Image
Posted Image

7. Romania concura piata din vest?
Posted Image
8. Da, vindea niste porcarii cu un pret mai mic decat costa sa produci porcaria aia
Aia inseamna concurenta?

Posted Image
1. Eu trebuie sa definesc exagerari ceva ce cunosti mult prea bine din interior sau preferi sa inchizi ambii ochi si sa tii cu dintii de scaunul caldut pe care-l ocupi la multinationala?

2. Perfect pentru tine daca ai vazut numai partea buna a multinationalelor.

3. Cand si daca vei reusi sa vezi imaginea de ansamblu vei vedea si intelege unde, cand si cum sunt "nocive" multinationalele, pana atunci mai ai de asteptat.

4. Bine in USA. Apropo, era scris unele companii din USA, nicidecum companiile din USA. Se vede cel putin identic daca informatiile sunt corecte si reale.

5. Aparent da, din moment ce am o cunoastere relativ scazuta asupra acestora, prefer a evita sa ma pronunt, fie pro sau contra, deoarece ar fi o parere nefondata.

6. De ce tot bagi PCR = PSD si infractorul Dragnea condamnat in discutia despre multinationale, numai tu poti sti.

Doar pentru ca a facut o declaratie candva si a nimerit si el ca orbul Braila?

Corupti mai mari sau mai mici au fost si sunt in toate partidele perindate la putere dupa 1989.

6. Da, sa denunte asa este normal, numai in cazul in care se cere spaga doar in Romania Posted Image .

Denuntul rezolva problemele Romaniei? Nu, nici nu ar putea, dar posibil sa reduca astfel de probleme, daca si numai daca toti ar face la fel, adica sa denunte.

7. Nu. Romania si destule din produsele sale concurau cu Succes companiile din vest pe pietele lumii a treia.

Uiti mult prea usor ca aveai informatii extrem de reduse asupra acelui fenomen, atat atunci, cat mai ales acuma. Posted Image

8. Daca asa stii sau crezi cine sunt eu ca sa-ti schimb radical niste credinte gresite adanc inradacinate? Posted Image

#1670
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postpoadol, on 19 februarie 2018 - 13:19, said:


Pai daca romanu' nu mai consuma zahar, ce sa faca saraca multinationala?


View PostTsunnnami, on 20 februarie 2018 - 13:49, said:

SINGURII care se opun dezvoltarii economice a Romaniei sunt cei din conducerea Romaniei, SINGURII care se opun libertatii romanilor, sunt cei din conducerea Romaniei, singurii care se opun cresterii salariului romanului, ca asta va intereseaza cel mai mult, sunt cei din conducerea Romaniei, singurii care se opun ca romanii sa traiasca ca nemtii, sunt impotentii si nesimtitii din conducerea Romaniei.
Sa dea vina pe multinationale pentru asta, e pacaleaza, sa mai si crezi asa ceva, asta tine de prostie

Posted Image Posted Image
Scaderea de la 16 la 10 suta clar ca-i pt. conducerea tarii, nicidecum multinationale.
Ce noroc cu multinationalele si cum de prin 2013 tot cresc salariu minim


View PostTsunnnami, on 21 februarie 2018 - 13:29, said:


Statul trebuie sa actioneze in asa fel incat SA EXISTE CONCURENTA pe piata muncii.

Posted Image Posted Image
O opinie mai comunista nici ca se putea.



View PostTsunnnami, on 21 februarie 2018 - 13:29, said:

Statul NU TREBUIE SA INTERVINA. E chiar ca un arbitru. Statul trebuie sa proiecteze legile in asa fel incat somajul sa scada.

Posted Image
Pe de o parte sa actioneze, pe de alta sa nu intervina. Ca sa nu mai zic ca statul nu-i vreo entitate abstracta ci sintem noi, da-i prea complicat si strica opinia adulatoare de multinationale.

View PostTsunnnami, on 21 februarie 2018 - 13:29, said:

Am asistat in Romania fiind la asa ceva.
Compania mea deschisese un plant.
La vreo 2 ani, a aparut Nokia puternic.
Directorul de acolo a trebuit sa intervina la HQ sa ceara ridicarea niveluylui salariilor ca ii pleaca angajatii.
Abia ASTA e economie sanatoasa.

Daca le-ar fi dat de la inceput clar ca ar fi avut aceleasi probleme, da' deh cind opinia aduleaza multinationale e complicat de vazut.



View Postmarius.bunu, on 21 februarie 2018 - 13:46, said:

Exagerarile sunt pedepsite de lege, stimabile: cartel, monopol, oligopol,etc

Adica piata nu se regleaza singura si restu' de lozinci ? Adica multinationalele formeaza carteluri, monopoluri, oligopol-uri? Nuu, nu se poate asa ceva.

#1671
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,876
  • Înscris: 30.07.2006

View Postactive95, on 22 februarie 2018 - 16:56, said:



Adica piata nu se regleaza singura si restu' de lozinci ? Adica multinationalele formeaza carteluri, monopoluri, oligopol-uri? Nuu, nu se poate asa ceva.

Domnia voastra nu prea a dat pe la scoala :)
Stefan Gheorghiu NU se pune.

#1672
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postmarius.bunu, on 22 februarie 2018 - 17:07, said:


Domnia voastra nu prea a dat pe la scoala Posted Image
Stefan Gheorghiu NU se pune.

Pai tocmai d'aia ziceti daca multinationalele formeaza sau nu monopoluri, carteluri , alea alea.

#1673
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpoadol, on 22 februarie 2018 - 16:52, said:

1. Eu trebuie sa definesc exagerari ceva ce cunosti mult prea bine din interior sau preferi sa inchizi ambii ochi si sa tii cu dintii de scaunul caldut pe care-l ocupi la multinationala?

2. Perfect pentru tine daca ai vazut numai partea buna a multinationalelor.

3. Cand si daca vei reusi sa vezi imaginea de ansamblu vei vedea si intelege unde, cand si cum sunt "nocive" multinationalele, pana atunci mai ai de asteptat.

4. Bine in USA. Apropo, era scris unele companii din USA, nicidecum companiile din USA. Se vede cel putin identic daca informatiile sunt corecte si reale.

5. Aparent da, din moment ce am o cunoastere relativ scazuta asupra acestora, prefer a evita sa ma pronunt, fie pro sau contra, deoarece ar fi o parere nefondata.

6. De ce tot bagi PCR = PSD si infractorul Dragnea condamnat in discutia despre multinationale, numai tu poti sti.

Doar pentru ca a facut o declaratie candva si a nimerit si el ca orbul Braila?

Corupti mai mari sau mai mici au fost si sunt in toate partidele perindate la putere dupa 1989.

6. Da, sa denunte asa este normal, numai in cazul in care se cere spaga doar in Romania Posted Image .

Denuntul rezolva problemele Romaniei? Nu, nici nu ar putea, dar posibil sa reduca astfel de probleme, daca si numai daca toti ar face la fel, adica sa denunte.

7. Nu. Romania si destule din produsele sale concurau cu Succes companiile din vest pe pietele lumii a treia.

Uiti mult prea usor ca aveai informatii extrem de reduse asupra acelui fenomen, atat atunci, cat mai ales acuma. Posted Image

8. Daca asa stii sau crezi cine sunt eu ca sa-ti schimb radical niste credinte gresite adanc inradacinate? Posted Image


Tu de multe ori nu stii despre ce vorbesti sau nu intelegi despre ce vorbesti sau nu inteleg eu ce spui.
D-aia te-am invitat sa vii cu exemple de exagerari. Parerea mea este ca ori nu stii orim sunt prostii.
Stiu ca nu-ti convine, dar, hai sa definim sa inteleg care sunt exagerarile.
Ti-am dat exemplul cu parcarea in Strasbourg. Te-ai facut ca nu intelegi

Multinationalele daca lucreaza intr-un cadrul legal, moral, verificat de guvern nu sunt nocive. Continui insa cu tampenia.
Da-mi exemple. Ai? Discutam, nu ai? Taci sau te ignor, pentru ca prostiile nu le pot lua in seama.
la fel te astept cu exemple din USA, iar vorbesti doar sa-ti pierzi timpul. Prostiile nu le iau in seama

"6. De ce tot bagi PCR = PSD si infractorul Dragnea condamnat in discutia despre multinationale, numai tu poti sti."
Punctul 6 era despre cu totul altceva, revizuieste-te

Al doilea 6.
:lol:
Multinationala se ocupa cu cresterea / intretinerea profitului, nu cu pierderea timpului si banilor prin instante.
Chiar nu poti pricepe o chestie atat de simpla?
E simplu, si un copul de 7 ani poate intelege asta. Tu???
Sincer ma gandesc din ce in ce mai mult sa te ignor. Ai o problema in a intelege ce vor sa spuna literele.

Super produsele Romaniei care concurau pe cele din vest.
Te astept cu exemple. Pentru ca ce-ai scris, pentru mine e o tampenie




View Postactive95, on 22 februarie 2018 - 16:56, said:


Scaderea de la 16 la 10 suta clar ca-i pt. conducerea tarii, nicidecum multinationale.
Ce noroc cu multinationalele si cum de prin 2013 tot cresc salariu minim

O opinie mai comunista nici ca se putea.

Pe de o parte sa actioneze, pe de alta sa nu intervina. Ca sa nu mai zic ca statul nu-i vreo entitate abstracta ci sintem noi, da-i prea complicat si strica opinia adulatoare de multinationale.

Daca le-ar fi dat de la inceput clar ca ar fi avut aceleasi probleme, da' deh cind opinia aduleaza multinationale e complicat de vazut.

Adica piata nu se regleaza singura si restu' de lozinci ? Adica multinationalele formeaza carteluri, monopoluri, oligopol-uri? Nuu, nu se poate asa ceva.

De la 16 la 10% e facuta pentru firme nu numai pentru multinationale.
Si e parlamentul plin de sefi de firme, sigur, pentru popor s-a facut., :lol:

Am mai vazut pe cineva care a facut pe prostu si a ramas asa. Exemplul nu a fost singular. Tot timpul cand il observ s-a certificat.
Am spus ca statul trebuie sa actioneze CA UN ARBITRU, sa se ingrijeasca de faptul ca toate firmele sa beneficieze de ACELEASI LEGI, si SA NU INTERVINA in sprijinul uneia sau alteia.

#1674
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View PostTsunnnami, on 22 februarie 2018 - 19:39, said:

...

E simplu, si un copul de 7 ani poate intelege asta. Tu???

...
Am mai vazut pe cineva care a facut pe prostu si a ramas asa
Am spus ca statul trebuie sa actioneze CA UN ARBITRU, sa se ingrijeasca de faptul ca toate firmele sa beneficieze de ACELEASI LEGI, si SA NU INTERVINA in sprijinul uneia sau alteia.

Posted Image Posted ImagePosted Image Posted Image
O lege se aplica tuturor, nu doar celor blonzi cu ochi albastri, altfel in secunda 2 pe linga ca este atacata in instanta, e si declarata neconstitutionala. Din moment ce atit de simplu, si un copil de 7 ani poate intelege asta, cam devine evident virsta opiniei exprimate si ca uitatu' in oglinda in timp ce se posteaza, cauzeaza.

Edited by active95, 22 February 2018 - 20:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate