Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tigaie doubletta plus

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 tehnics, on 20 februarie 2017 - 17:17, said:

Stai linistit ca moartea e o certitudine, viata nu este.
Totusi stii ce este paradoxal ? Ca buncii mei si chiar parintii mei la tara folosesc ceaune de aluminiu. Si de cand ma stiu eu, de mic din ceaune si tuciuri de aluminiu am mancat. Bunica-mea nu isi permitea oale emailate asa ca pe la sate aluminiul e baza.
Daca stau sa ma uit putin in satul in care am copilarit cam toti au murit de batranete, nu de Alzheimer sau cancer. Si legat de Alzheimer, nu o dau cu presupusa ci stiu sigur ca se transmite si genetic.
Asa ca eu pentru bolile astea mai degraba dau vina pe mancarea din supermarketuri decat pe oalele din aluminiu.

Atenție de unde au mâncat părinții și bunicii din ceaune și tuciuri nu au fost niciodată șlefuite să lucească,cum greșit ai procedat tu,ci sunt arse cu grăsime până se face un strat antiaderent,mult mai sănătos decât tigăile teflonate,eu însumi mi-am tratat ceaunul de 30Kg pentru preparat tocană și zacuscă cu untură de porc și flacără de mai multe ori până l-am înnegrit !!!.Acel strat antiaderent te protejează de îngurgitarea ionilor de aluminiu,nu confunda lucrurile din ce vase mâncau părinții noștri și greșeala ta împardonabilă de a șlefui interiorul oalei și apoi să gătești mâncare pentru familie,bunicii noștri mâncau mâncare sănătosă gătită în aceste tuciuri de aluminiu !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 20 February 2017 - 20:17.


#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
dap, mergem inainte, ca inainte era mai bine...

#39
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Între timp au apărut și cuptoare pentru gătit, preferabil electric. Așa că dubleturile astea sunt cam inutile

#40
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Eu am gasit-o la Penny si-am luat-o. O am de o saptamana si am gatit doar niste carne de pui, pana acum.

Am pus carnea si o picatura de ulei. In 8-9 minute a fost gata, fripta, cu crusta, patrunsa si moale ca si cum ar fi fost fiarta inainte.
Nu se lipeste nimic, cu toate ca in zona de contact a carnii cu tigaia se innegrise bine si ziceam ca nu mai iese Posted Image

I-am mai facut fiica-mii un ochi in felie de paine si a iesit, la fel, foarte bine, painea era si prajita si moale de la aburi, ochiul facut doar la caldura, nu inundat in ulei.

Cam atat, deocamdata. La cat am dat pe ea, parerea mea este ca merita achizitionata la 135 de ron. Am si Tefal pentru clatite, dar la a doua utilizare s-a ondulat tigaia iar celebrul punct rosu s-a dus dreaq.

Edited by argonaut, 20 February 2017 - 21:06.


#41
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 Viorelsolar, on 20 februarie 2017 - 20:13, said:

Atenție de unde au mâncat părinții și bunicii din ceaune și tuciuri nu au fost niciodată șlefuite să lucească,cum greșit ai procedat tu,ci sunt arse cu grăsime până se face un strat antiaderent,mult mai sănătos decât tigăile teflonate,eu însumi mi-am tratat ceaunul de 30Kg pentru preparat tocană și zacuscă cu untură de porc și flacără de mai multe ori până l-am înnegrit !!!.Acel strat antiaderent te protejează de îngurgitarea ionilor de aluminiu,nu confunda lucrurile din ce vase mâncau părinții noștri și greșeala ta împardonabilă de a șlefui interiorul oalei și apoi să gătești mâncare pentru familie,bunicii noștri mâncau mâncare sănătosă gătită în aceste tuciuri de aluminiu !!! Posted Image
Da. Corect. Aici chiar sunt intru-totul de acord cu tine si intr-adevar mi-am dat seama ca nu trebuia sa il curat.
Dar vezi tu ca defapt ajungi la ceea ce am spus eu mai devreme: mancarea nesanatoasa este inamicul vietii, nu aluminiul asa cum ai sustinut tu sus si tare....
Ca eu am slefuit tuciul ala desi nu ar fi trebuit, sunt de acord cu tine. Defapt eu facusem altceva, il bagasem in soda caustica sa mai curat din grasimea de pe exterior dar s-a despus un strat de negru asa ca trebuia sa il slefuiesc ( nu stiu exact ce era stratul ala negru ca nu le am cu chimia ). De facut mancare foarte rar fac mancare in acel tuci...poate o data la 2 luni. De ars, se poate arde imediat. :).


Quote

Am si Tefal pentru clatite, dar la a doua utilizare s-a ondulat tigaia iar celebrul punct rosu s-a dus dreaq.
Depinde mult daca acel tefal este original. Pe al meu scrie Made in France si tind sa cred ca e original.
Legat de tigaie, daca esti multumit, atunci merita banii.

Edited by tehnics, 20 February 2017 - 23:51.


#42
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Tefal are o chestie numita garanție. Dacă se întâmpla ceva de genul asta nici nu se punea problema sa nu ți-o schimbe.
Asta dacă ai cumpărat-o dintr-un magazin, nu din piață.

#43
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 corinadaniela, on 20 februarie 2017 - 16:05, said:


o sa razi, dar exista asa ceva, ba unele au chiar 4-6 "compartimente"
[ https://cdn.allshops.ro/files/clients/52/6213/p/77/tigaie-compartimentata-8267937.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://matiado.ro/24042-thickbox_default/tigaie-antiaderenta-5-in-1-fast-easy-cooker.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://cdn.allshops.ro/files/clients/77/7450/p/36/set-2-tigai-compartimentate-antiaderente-cu-capac-13386677_normal.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu, eu ma gandeam la 1 disc care sa separe cele 2 tigai.

 tehnics, on 20 februarie 2017 - 23:49, said:

Da. Corect. Aici chiar sunt intru-totul de acord cu tine si intr-adevar mi-am dat seama ca nu trebuia sa il curat.
Dar vezi tu ca defapt ajungi la ceea ce am spus eu mai devreme: mancarea nesanatoasa este inamicul vietii, nu aluminiul asa cum ai sustinut tu sus si tare....
Ca eu am slefuit tuciul ala desi nu ar fi trebuit, sunt de acord cu tine. Defapt eu facusem altceva, il bagasem in soda caustica sa mai curat din grasimea de pe exterior dar s-a despus un strat de negru asa ca trebuia sa il slefuiesc ( nu stiu exact ce era stratul ala negru ca nu le am cu chimia ). De facut mancare foarte rar fac mancare in acel tuci...poate o data la 2 luni. De ars, se poate arde imediat. Posted Image.



Depinde mult daca acel tefal este original. Pe al meu scrie Made in France si tind sa cred ca e original.
Legat de tigaie, daca esti multumit, atunci merita banii.
Mie mi se pare infinit mai complicat sa produc o tigaie decat sa scriu pe ea Made in France.

Am si eu doua tigai si sunt foarte ok, si stratul de teflon si "punctul rosu".

#44
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 argonaut, on 20 februarie 2017 - 21:05, said:

Eu am gasit-o la Penny si-am luat-o. O am de o saptamana si am gatit doar niste carne de pui, pana acum.

Am pus carnea si o picatura de ulei. In 8-9 minute a fost gata, fripta, cu crusta, patrunsa si moale ca si cum ar fi fost fiarta inainte.
Nu se lipeste nimic, cu toate ca in zona de contact a carnii cu tigaia se innegrise bine si ziceam ca nu mai iese Posted Image

I-am mai facut fiica-mii un ochi in felie de paine si a iesit, la fel, foarte bine, painea era si prajita si moale de la aburi, ochiul facut doar la caldura, nu inundat in ulei.

Cam atat, deocamdata. La cat am dat pe ea, parerea mea este ca merita achizitionata la 135 de ron. Am si Tefal pentru clatite, dar la a doua utilizare s-a ondulat tigaia iar celebrul punct rosu s-a dus dreaq.

Nu am mai luat-o ca nu avea si gratarele alea, e umflat pretul la cel.ro

O sa astept sa o bage la reducere ca am un penny langa mine si au tigaile acolo.

Eu fac tot asa pui dar pulpele intregi si ies ca la rotisor in dry cooker dar am nevoie de alta tigaie

Ca daca vreau sa le prajesc nu merge ies aiurea

#45
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Mai este o chestie romaneasca pe care eu o folosesc la peste, cu precadere :

[ https://img23.olx.ro/images_mercadorro/105509578_1_261x203_gratar-pe-aragaz-brasov.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iese si carnea de pui bine, doar ca dureaza cam mult pana se patrunde ca lumea.

#46
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
da o stiu, am aruncat-o

#47
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Lăsați prostiile și puneți banii de o parte pentru un cuptor electric cu convecție.

#48
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 zzhunt, on 21 februarie 2017 - 16:03, said:

da o stiu, am aruncat-o
Am si eu asa ceva. Ies micii foarte bine dar faci o mizerie...

#49
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Micii ies bestial la cuptor. Ii pui pe grătar și sub o tava cu cartofi prăjiți. Mizerie la greu, e drept...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate