Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Inceputurile programarii pentru un elev

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
Am 17 ani , la scoala invat numai pascalul. Vreau sa invat programare ( ceva mai ok ) de unul singur ,  mi s-a recomandat sa incep C'ul cu cartea asta: https://www.docdroid...7/thec.pdf.html
Ce parere aveti ?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Si simti ca Pascal nu-ti ofera ce clocoteste in tine? Da exemplu.
E ok cartea (pentru C, nu C++). Insa acum nu trebuie sa cauti perfectiunea doar intr-una singura. Ia si acumuleaza din cat mai multe daca vrei sa devii meserias.

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
matematica stii bine?? Ma refer la logica algebrica.... programarea se bazeaza mult pe algoritmi... in rest fara asta vei face doar template-uri goale

#4
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
Matematica stiu destul de bine, depinde concret la ce te referi , tot ce am trecut pana acum la mate am insusit la un nivel mare.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca pricepi matematica sau doar stii sa aplici niste sabloane!

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lasa c, c++ si altele asemenea, astea sunt limbaje pentru profesionisti nu pentru un elev care are multe materii pe cap, un viitor bac, etc. Limbajele astea sunt din categoria low-level programming adica balarie mare, multe chestii pe care nu o sa le intelegi la varsta ta, o sa te plictisesti repede si o sa le lasi balta.
Apuca-te de limbaje de programare high-level (Python cel mai indicat), sau limbaje educationale (Alice, Squeak/Smalltalk, etc.). Nu au toate hatisurile celor de mai sus, sunt mai usor de inteles, parcurgi documentatia mai repede si vei face aplicatii dragute mult mai repede ceea ce iti va aduce satisfactii mult mai repede. Chestiile astea sunt foarte importante pentru un amator, mai ales copil.
Pentru cei ca tine mereu recomand Python. Gasesti pe site-ul oficial sau alte site-uri tot ce iti trebuie, documentatie, exemple de probleme, exemple de aplicatii, etc, etc. Dupa ce termini scoala te apuci de limbajele complicate gen c/c++, daca vei alege sa profesezi in domeniul programarii.

#7
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
pascalu mi se pare destul de vechi  si expirat , am inteles structura limbajului , cum se elaboreaza un program , dar ca sa invat acest limbaj ( toate maruntisurile lui)  , pentru ce ?
Am un coleg de clasa care a citit cartea si alte carti si acum face 1000 euro pe luna de acasa

stiu sa aplic niste sabloane , am ceva logica =))

Edited by exydos, 19 February 2017 - 22:49.


#8
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postexydos, on 19 februarie 2017 - 22:48, said:

Am un coleg de clasa care a citit cartea si alte carti si acum face 1000 euro pe luna de acasa

Suntem convinsi ca asa e. Presupun ca a gasit anuntul cu jobul asta in timp ce se uita la pozele lui Dan Bilzerian si cineva facea spam in comentarii cu " fa o mie de euro de acasa pe luna, garantat! Haide, e sansa ta. " .

Edited by VladBtz, 19 February 2017 - 23:03.


#9
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
Serios , el singur si-a gasit lucrul asta , e inteligent , vinde niste coduri

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Tu vrei sa înveți sau sa ajungi ca el?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postexydos, on 19 februarie 2017 - 22:48, said:

pascalu mi se pare destul de vechi  si expirat , am inteles structura limbajului , cum se elaboreaza un program , dar ca sa invat acest limbaj ( toate maruntisurile lui)  , pentru ce ?
Nu ai capabilitatea acum de a emite judecati de valoare in domeniu pentru ca nu stapanesti, inca, domeniul.
Pentru ce zici ca face colegul, locuri de munca se gasesc si cu Object Pascal:
http://www.indeed.co...7de9b&from=serp

Ideea e ca nu limbajul de programare il face pe om, ci invers.

Edited by neagu_laurentiu, 20 February 2017 - 06:57.


#12
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017
Am citi o carte de C/C++ si acum de acas' fac 1000 de euro.Iti dai seama toti profesorii de informatica / profesorii de progamare , care o viata intreaga predeau C/C++, trebuie sa vina la locul
de munca, insa DaVinci junior , citeste o carte de C/C++ si deja lucreaza de acasa.Poate la ala C/C++ inseamnas a fii expert in  WASD CS:GO Posted Image

View Postexydos, on 19 februarie 2017 - 19:14, said:

Am 17 ani , la scoala invat numai pascalul. Vreau sa invat programare ( ceva mai ok ) de unul singur ,  mi s-a recomandat sa incep C'ul cu cartea asta: https://www.docdroid...7/thec.pdf.html
Ce parere aveti ?
Pai si nu faci programare ? Las ca o sa inveti tehnici de programare care sunt independente de limbaj.Apoi la facultate o sa inveti C/C++.Si ?

Edited by MarianG, 21 February 2017 - 15:57.
removed off-topic (quote)


#13
LittleWho

LittleWho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.11.2013
Off-topic: Nu ne dai si noua solutia aia magica cu care face 1000 de euro pe luna? :))) Am lucrat si eu ca freelancer o perioada, da' m-am oprim mult mai jos cu profitu :(

Daca vrei sa inveti programare, Pascalu' e foarte ok, mai ales ca ti se preda la scoala. Ia o carte, un tutorial ceva, invata chestii inainte, fa probleme, construieste niste aplicatii simplute, joaca-te cu el. Cand o sa ai o gandire ca lumea formata, cateva proiecte, etc, poti sa treci si la alte limbaje, tehnologii etc, dar momentan invata Pascal si fa cat mai multe chestii cu el.

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostLittleWho, on 25 februarie 2017 - 10:48, said:

Off-topic: Nu ne dai si noua solutia aia magica cu care face 1000 de euro pe luna?

Spune clar

View Postexydos, on 19 februarie 2017 - 23:17, said:

vinde niste coduri


#15
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

Quote

Am lucrat si eu ca freelancer o perioada, da' m-am oprim mult mai jos cu profitu Posted Image
Dar nu mai divulga secrete.Lasa-i singuri sa se convinga.Face parte din experienta persoanala, care nu se uita niciodata.

Quote

Daca vrei sa inveti programare, Pascalu' e foarte ok, mai ales ca ti se preda la scoala. Ia o carte, un tutorial ceva, invata chestii inainte, fa probleme, construieste niste aplicatii simplute, joaca-te cu el. Cand o sa ai o gandire ca lumea formata, cateva proiecte, etc, poti sa treci si la alte limbaje, tehnologii etc, dar momentan invata Pascal si fa cat mai multe chestii cu el.
Pai aici e problema.Juniorii de azi nu mai vor sa invete cum sa programeze, ci vor sa faca bani ultra-fast din programare.Ei merg pe ideea ca software= ferrari.
Am scris <html></html> sari cu mia de euro.Mai vrei si un <head></head>  ? Baga alta mie de euro.Program in C ? Vino intai cu un lamborghini. =))
Vrei o aplicatie intr-un framework ? Sari cu lingourile de aur.

Edited by lightpoint, 25 February 2017 - 11:23.


#16
LittleWho

LittleWho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.11.2013
Vad ca initiatorul threadului s-a evaporat. Cred ca a aflat ca nu merge metoda aia cu 1000 de euro

#17
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostLittleWho, on 02 martie 2017 - 18:53, said:

Vad ca initiatorul threadului s-a evaporat. Cred ca a aflat ca nu merge metoda aia cu 1000 de euro
Probabil incearca in alta parte cu 2000 de euro. :D

#18
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
Pai cand te uiti la ce se scrie aici nici nu-ti mai vine sa citesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate