Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Ferma vaci de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Moraw da tu ai singurele vaci din localitate de pui conditii la vânzarea produselor ..ca ceausescu..?

#38
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cu o vaca e greu. Daca nu ai alta sursa de venit e la limita minima a subzistentei, daca nu chiar sub limita. La 2.5 lei/litru si sa dea 20/zi. E cam 1500/luna la o familie intreaga din care mai scazi cheltuieli cu vaca. Daca e mai ieftin laptele deja e nasol de tot.
  Se poate trai si cu 1500/luna dar e destul de greu.
Deja la 2 vaci mai te descurci. Daca iti gasesti clienti, cum e la tata la tara e ok. Acolo cei cu 1-2 vaci au abonati la care le duc acasa laptele. Dar majoritatea sunt pensionari, deci au o sursa de venit pe langa vaca aia.

Edited by PoeOvidiu, 20 February 2017 - 16:17.


#39
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
Salutare
Sa stiti ca nu este greu sa pleci de la zero.Am cumparat vacuta rasa Holstein-care in iunie fata-si nu este chiar asa greu cum s-a spus mai sus.Am semanat un pogon de lucerna pe care-l cosesc cam prin august-septembrie si restul, cam tot un pogon ,iarba pe care o cosesc.
Mi-am cumparat o motocoasa si cu caratul cositului ma ajuta vecinii care au caruta.
Deja cererea este mai mare decat productia -este singura vaca din zona- pentru ca o mulg odata pe zi si nu mai da mai mult de 4 litri.Astept sa fete sa pot multumi vecinii de pe langa casa care s-au abonat si dupa sa pot multumi si fostii colegi din Bucuresti care solicita produsele mele.
Am inceput constructia grajdului in care incap 6 capete dupa ma voi extinde daca este nevoie.
Am invatat sa mulg vaca si am facut si prima branza tot citind pe forumuri si rezultatul a fost ok
Am luat in arenda si 50 randuri x 80m de vie pentru vandut strugurii sau vinul in toamna.Astept acum sa chem pe cineva sa-mi semene alt pogon in care voi pune porumb.
Lumea de la tara nu mai are chef de munca ,fuge la oras chiar si pe un salariu de 15 milioane😂 si-si lasa pamanturile care-s mina de aur.
Va mai tin la curent

#40
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pana la urma daca ai o vaca nu mori de foame.ai lactate in frigider ,pui si porumb si ai mamaliga...
totusi eu zic ca nu esti realist cand speri ca o sa iti asiguri veniturile necesare luna de luna cu vaca ta.
nici 200 de vaci cum spunea cineva pe aici ....da nici doar una..
cunosc familii care se descurca cu 5-6 vaci de lapte ..vand prin localitate si pe la oras ,si au facut cu timpul clienti ,fac produse de calitate...dar este munca zi de zi.
nu te gandi ca se imbogatesc...dar traiesc .

#41
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
Nu am zis ca-mi voi castiga existenta doar din vaci.La tara sunt multe de facut din care poti scoate bani.Este munca recunosc dar de contabilitate mi s-a luat,sunt mai multumit cu animalele,in special cainii de vanatoare care-mi dau o mare satisfactie mai ales daca sunt dresati chiar de mine
Nu am nici un an la tara dar cred ca am facut cat altul in 7 si tot am sa ma extind.
Nu am eu timp sa caut sa investesc din lipsa de oameni care nu vor sa mai munceasca nici pe 100 lei ziua +mancare+tigari+bautura.Cum spuneam lumea fuge la oras chiar daca nu au studii sau peste hotare dar tot aici se vor intoarce chiar daca va fi prea tarziu.

#42
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
aaa, cresti si dresezi si caini de vanatoare?

#43
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
Momentan am doi ,un pointer englez si un setter.Mi-a promis fratrmiu un amstaf si ma ocup cand am timp momentan ca mi-am luat multe de facut si e greu sa le tin de unul singur.Usor usor
Asa ca nu descurajati tinerii care vor sa inceapa de la 0.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate