Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Ferma vaci de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
Pe toti care-i aud ,spun ca nu merge ,nu merge dar niciunul nu a incercat.Eu de cand am vacuta parca totul pare ca merge spre mai bine.Nu stres la birou,trafic,etc.Daca erau 10-20 vacute nu cred ca era rau

#20
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Asta e troll. Posted Image

#21
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
Capite.Intra intr-o capite 5 carute de fan,lucerna,coceni porumb

#22
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Mda
Ori e topicul la misto ori dumneata chiar nu realizezi ce munca implica.
O seara faina

#23
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
Nu e la misto,doar ca nu cunosc inca,n-am intrat in iarna cu 10 vaci sa stiu ce munca implica si ce costuri sunt pentru hrana.

#24
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Care este venitul brut lunar ak familiei voastre ? Sau ce fonduri ai la dispozitie? ( economii, ajutor parinti, rude etc.).
De aici incepi sa faci calcule.

#25
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
La asta cu crescut vaci..dacă nu stai pe lîngă oras să iti poti vinde laptele si brînza cu pret bun la oras si predai de acasă la micile firme ce colectează este cam muncă de nebun în zadar .la noi se predă laptele iarna cu 0.9 lei si vara cu 0.7 lei .calculează cât mănâncă o vaca si cât muncesti si vezi dacă mai rămîi cu ceva .

#26
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
Langa oras stau,as putea vinde ceva lapte,branza prin piete si targuri.Problema este inceputul,nu ma gandesc la bani cand am o vaca,2,3.Mai grea este asteptarea pana ajung sa cumpar un tractor,remorca,balotiera,etc
Nu am facut topicul pentru idei pesimiste ci pentru cei care chiar au inceput de la 0,ma gandeam ca aflu ceva idei mai incurajatoare gen ,eu cand am inceput aveam doar...cu final cat de cat mai fericit
Va multumesc

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Păi si cu cinci vaci bune poti face ceva bănuti dacă vinzi prin laptele în piată cu 2lei si brânză cu 1,4 lei.nu te arunca la tractoare,remorci,balotiere..la 5 vaci.cel mai ieftin este un cal cu cărută .dar si un motocultor cu remorcă dar dăla mai puternic un sh de exemplu dar sânt si noi pe la noi.totusi nu poti aducefânull la 5 vaci..curoabaa
spăsune ai păsune pe lângă sat e bine ca să le duci ziua acolo.
Nutretul să îl produci tu.

Edited by silesax, 20 February 2017 - 08:22.


#28
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostMarian2017, on 20 februarie 2017 - 08:02, said:

Langa oras stau,as putea vinde ceva lapte,branza prin piete si targuri.Problema este inceputul,nu ma gandesc la bani cand am o vaca,2,3.Mai grea este asteptarea pana ajung sa cumpar un tractor,remorca,balotiera,etc
Nu am facut topicul pentru idei pesimiste ci pentru cei care chiar au inceput de la 0,ma gandeam ca aflu ceva idei mai incurajatoare gen ,eu cand am inceput aveam doar...cu final cat de cat mai fericit
Va multumesc
Si de ce nu zici ce fonduri ai la dispozitie?
Daca venitul tau lunar este 800ron la doua persoane, nu te gandi la motocultor sau tractor. Nu o sa ai nici bani pentru ulei si benzina. Te duci si cumperi o coasa manuala buna si o coada pentru ea. O furca de fier , si coada o cauti tu in padura, ca nu merita sa dai banii pe ea.

Daca venitul tau este mai mare, te poti gandi  la motocultor sau tractor...

#29
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
Fonduri nu mai am,nici macar ajutor de somaj nu iau.are sotia prenatal ,nici nu stiu cati sunt ca se duc pe controale si plus ca vine si bebe unde pt.nastere iar este nevoie de bani.O sa incep de la 0.astept sa vina primavara sa ma apuc serios de lucru chiar daca am o singura vaca gestanta

Coasa,furca si roaba am.Rabdarea este mai imp aici :D

#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Atunci stai foarte prost .eu zic sa cauti ceva de muncă sau vinde un ha de pământ si cumpăra ce iti trebuie.

#31
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Cauta de lucru urgent. Dupa cativa ani te retragi la pamant

#32
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Treci la munca! Macar pentru copilul ala! De cosit poti cosi si dupa program ca doar n-ai 10 vaci

#33
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Dar unde stati voi astia de se vinde laptele cu  1 leu +/- 20 de bani pe litru?

Am si eu o vaca.. dar tot laptele pe care il vand nu pleaca sub  2.5 lei/litru .

#34
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
La noi, la astia, se vinde laptele la procesator. Despre asta era vorba. Sau la cateva sute de litri se gasesc musterii asa usor?

#35
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
De ce nu? la o vacuta  cum are domnu in cauza este mai mult ca posibil si se poate merge lejer asa pana la 5 capete, asta daca vrei sa lucrezi pentru tine si nu pentru procesatorii de lactate.

Noi personal oferim lactatele sub forme de pachete astfel distingem 4 tipuri diferite de oferte:

               -1 l lapte +400 ml smantana

               - 1 l lapte + 400 ml smantana + 500/1000 g telemea

               -  400 ml smantana + 500/1000 g telemea

               - 1l lapte + 500/1000 g telemea


Individual nu vindem nimic..decat daca sunt in cantitati mai mari dar destul de rar din cauza perisabilitatii mai ales in cazul laptelui si nici vaca nu este o rasa de top ca si productie de lapte

#36
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Faina treaba faceti. Felicitari! In topicul de fata se vorbeste de 10-20 de capete, asa ca desfacerea catre consumatorul final e imposibila. Zic eu. Dar pentru inceput ar fi bine sa va urmeze exemplul de servire

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate