Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ferma vaci de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
Salutare tuturor
De curand am ramas fara job,sotia mea este insarcinata si m-am decis sa ne mutam la tara ca in Bucuresti chiria este scumpa.cu ultimii bani ne-am cumparat o vacuta de lapte pentru a ne intretine si daca tot avem cateva hectare de teren,gandul m-a dus catre infiintarea unei microferme.Am cautat peste tot sa obtin fonduri europene sau altele pentru tineri fermieri dar firmele de consultanta fara 5-6000 euro nici nu se uita la tine.
Ma poate ajuta cineva in vederea obtinerii unor fonduri pentru inceput sau un sprijin,idee ca nu am mai auzit pe nimeni sa plece de la 0.precizez ca timpul ma preseaza ca in curand va veni si bebe.
Va multumesc anticipat.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fara bani nu pupi niciun fond. Treaba cu fondurile sta asa: Dupa ce faci proiectul si ti se aproba ai un timp de x luni sa-l implementezi cu materiale cumparate pe factura. La final, toate acele facturi se vor indosaria, depune si, dupa un timp, ti se vor vira banii in cont. Cel putin asa am facut eu cu proiectul "Casa Verde".

#3
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 _R_A_D_U, on 19 februarie 2017 - 18:14, said:

Fara bani nu pupi niciun fond. Treaba cu fondurile sta asa: Dupa ce faci proiectul si ti se aproba ai un timp de x luni sa-l implementezi cu materiale cumparate pe factura. La final, toate acele facturi se vor indosaria, depune si, dupa un timp, ti se vor vira banii in cont. Cel putin asa am facut eu cu proiectul "Casa Verde".

Gresit! Exista submasuri prin care iei bani fara sa pui nimic de la tine. Insa exista niste conditii pe care initatorul nu cred ca le indeplineste.
HINT: vezi submasurie 6.1 si 6.2.

Edited by baliosss, 19 February 2017 - 18:21.


#4
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Nu le am cu agricultura, da-mi place sa ma uit la Viata Satului pe TVR :D. Si din toate lucrurile pe care le-am priceput eu d-acolo, unu' se referea si la vacile de lapte: nu faci bani cu ele.

Acu' doua sau trei saptamani am vazut povestea unui cuplu(min 59+)... si ca sa-si tina ferma pe picioare unul dintre ei pleca in fiecare vara in Germania. Si se intorcea iarna. Numai asa reuseau sa subziste.

Edited by Alecsandru010, 19 February 2017 - 18:30.


#5
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
Am vazut materialul celor de la VS in care cei doi nu si-au primit fondurile dar sa tii o asa gospodarie si atatea capete crede-ma ca salariul din germania pe o luna era hrana vacilor pe cateva zile,au mai tamoponat colo colo.Sper ca s-au pus pe picioare si le merge ca na ,treci si prin bune si rele pana intelegi mecanismul
Multumesc pentru interes,dar mie nu-mi place sa cedez asa usor

#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Citeste aici!
Vezi daca te incadrezi pe undeva. :)

#7
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Mai oameni buni la o vaca nu se incadreaza nici macar la subventii. Si aia nu-i microferma ci gospodarie. Mai pune macar 2 capete

#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai nu daca se incadreaza cu vaca aia. E clar ca nu.
Ci daca ar putea face astfel incat sa se incadreze. Adica sa vada conditiile si sa faca ceva eforturi pentru a le indeplini.

#9
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Eforturile inseamna cam asa: minim inca doua capete, tractor (40-50 CP ideal dar merge si mai slab daca nu sunt finante), coasa, grebla, balotiera (optional; poate sa adune si capite la inceput), remorca si un straf. Laptele se da pe la 1,2-1,3 lei / litru de la poarta. Aparat de muls, merge si fara daca are antebrat bun si un tanc de racire...asta daca nu inchide ochii nene care vine dupa lapte. Asta e un minin absolut

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Marian2017, on 19 februarie 2017 - 18:06, said:

Ma poate ajuta cineva in vederea obtinerii unor fonduri pentru inceput sau un sprijin,idee ca nu am mai auzit pe nimeni sa plece de la 0.precizez ca timpul ma preseaza ca in curand va veni si bebe.
Va multumesc anticipat.

Mai mult te complici cu fondurile europene, iti spun. Mai bine te apuci tu, treptat si iti faci o ferma asa cum iti place, cu banii tai fara sa ai de-a face cu statul... Vinzi produsele pe care le obtii la piata sau la cunostinte si te descurci cum poti.

Ca sa iei bani europeni sunt tot felul de conditii, ai nevoie de proiect, trebuie sa cresti minim 10 capete, ca altfel nu te finanteaza, trebuie sa ai tu o parte din bani si sa-i primesti dupa aia de la stat... chestii din astea.  Nu e imposibil, dar e complicat si multi s-au lipsit...

Edited by rosix, 19 February 2017 - 20:41.


#11
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Curiozitate : Cate hectare de teren ai si in ce judet?

#12
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Ferma de vaci de lapte este rentabila de la 200 de vaci in sus. In rest, este trai greu de pe o zi pe alta.

#13
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
Pai am 5 hectare dar 3 sunt in judetul Vrancea  si 2 in judetul Arges.

Pai altii se deacurca si cu o ferma de 20 capete si duc un trai decent.de ce 200?

#14
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai si tu unde locuiesti?

#15
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
In Arges si aici doresc infiintarea fermei.
Cred ca cel mai bine este cum s-a scris si mai sus,sa fac totul cu sacrificii si fara sa apelez la fonduri.Anul asta o vacuta,care e deja gestanta,doua,etc asa vad si cum merge piata si cum e cu hrana.Tractor nu am,mi-ar fi placut sa am unul.Coasa,roaba,platesc pe cineva cu o caruta.Trebuie sa iasa ceva in viitor.
Va multumesc

#16
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Pe iarna va trebui sa cumperi baloti. Nu te vad bine nici peste vara cu coasa si roaba. Macar un motocultor cu o cositoare la el si o remorcuta

#17
Marian2017

Marian2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2017
Se poate si fara.vad persoane cu cate 10 capete de vaci si n-au motocultor,tractor,remorca sau alt utilaj ajutator-bine majoritatea poate nici nu vor sa se extinda-dar nu se plang.

#18
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Si cu ce cosesc, aduna, baloteaza la 10 vaci? Cu mana?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate