Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Mullholland Drive - David Lynch

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
Acum vreo 2 luni m-am uitat la capodopera lui David Lynch, Mulholland Drive fiind un iubitor al filmelor de acest gen dar a fost o dezamagire sau o "nebunie". Spun asta deoarece ori filmul este prea inteligent incat nu am putut sa ii gasesc eu nici o logica sau poate chiar asta e ideea filmului. Ce parere aveti? Ii gasiti vreo explicatie?

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cu draqu nu l-ai inteles ? ca l-am vazut si eu acum 2-3 sapatamni si l-am inteles din prima.
Ce vrei sa sti ?

#3
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014

View Postsuper8, on 19 februarie 2017 - 18:01, said:

Cu draqu nu l-ai inteles ? ca l-am vazut si eu acum 2-3 sapatamni si l-am inteles din prima.
Ce vrei sa sti ?
De exemplu spune ideea principala a filmului sau despre ce e vorba in el.

#4
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
Greu urmarit , greu de inteles , cadre cu ziduri netencuite , cactusi , personaje si spectacole stranii , s.a. , fortand imaginatia spre o simbolistica incriptata ; actiunea faramitata ca intr-un puzzle , mereu oprita la jumatate , ne pune atentia si rabdarea la grea incercare ; nu stiu daca filmul acesta spune ceva pana la urma , sau doar ne scapa noua , celor care ne plac lucrurile explicite ; preferam sa ramanem cu atata cat am inteles decat sa-l mai revedem , conform principiului ca daca nu te dumiresti din prima , a doua si a treia oara e bajbaiala curata ; irationalismul si nonconformismul se confunda uneori usor cu un fals suprarealism ; asta e parerea mea , dar pare ca unii l-au inteles chiar inainte de a-l vedea .

Edited by Invoc, 19 February 2017 - 18:38.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

gabyciobanu said:

De exemplu spune ideea principala a filmului sau despre ce e vorba in el.
Ideea principala:
o prietenie intre doua femei e destramata de invidie si gelozie din cauza succesului a uneia dintre ele.
Femeia ce nu are succes planuieste s-o ucida pe prietena ei, insa remuscarile o fac sa se sinucida.

In film este vorba despre:
doua prietene la debutul carierelor lor in industria filmului;
una dintre ele are succes pe cand cealalta nu reuseste nimic pe plan profesional;
cea fara succes planuieste sa isi ucida prietena din cauza invidiei succesului ei;
din cauza remuscarilor, se sinucide si ea.

Ei, acum incepe "distractia" caci in prima parte a filmului, noi, spectactorii vedem povestea d.p.d.v. al celei care si-a omorat prietena [a platit un asasin].
In a doua jumatate a filmului intelegem ca ea si-a creat o poveste in care ea e actrita de succes si prietena ei nu;
cineva a platit un asasin sa o omoare pe ea si ea nu intelege motivul.
Pe parcursul filmului ea realizeaza ca de fapt prietena ei era cea de succes si ea personajul negativ.
Intr-un final intelege ca si-a omorat prietena si apoi s-a sinucis si ea luand o supradoza de droguri.

Astea sunt ideile principale din povestea filmului Mulholland Drive (2001).
Dar ca regizorul a facut filmul greu de urmarit, e partea a doua.



L.E.:

Invoc said:

pare ca unii l-au inteles chiar inainte de a-l vedea.
[ https://i.imgur.com/HjQWYXm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
@Initiatorul a intrebat despre ce este vorba in film, care e subiectul filmului.
Eu i-am spus ca filmul are subiectul si predicat dar e greu de "vazut" din cauza modului in care e transpusa povestea.

Edited by super8, 19 February 2017 - 19:15.


#6
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Spoiler


#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Suntem pe aria Dezbateri Cinefile, deci nu e nevoie sa scriem in spoiler.
Plus ca e si un film vechi de 16 ani.

#8
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014

View Postsuper8, on 19 februarie 2017 - 19:11, said:

Ideea principala:
o prietenie intre doua femei e destramata de invidie si gelozie din cauza succesului a uneia dintre ele.
Femeia ce nu are succes planuieste s-o ucida pe prietena ei, insa remuscarile o fac sa se sinucida.

In film este vorba despre:
doua prietene la debutul carierelor lor in industria filmului;
una dintre ele are succes pe cand cealalta nu reuseste nimic pe plan profesional;
cea fara succes planuieste sa isi ucida prietena din cauza invidiei succesului ei;
din cauza remuscarilor, se sinucide si ea.

Ei, acum incepe "distractia" caci in prima parte a filmului, noi, spectactorii vedem povestea d.p.d.v. al celei care si-a omorat prietena [a platit un asasin].
In a doua jumatate a filmului intelegem ca ea si-a creat o poveste in care ea e actrita de succes si prietena ei nu;
cineva a platit un asasin sa o omoare pe ea si ea nu intelege motivul.
Pe parcursul filmului ea realizeaza ca de fapt prietena ei era cea de succes si ea personajul negativ.
Intr-un final intelege ca si-a omorat prietena si apoi s-a sinucis si ea luand o supradoza de droguri.

Astea sunt ideile principale din povestea filmului Mulholland Drive (2001).
Dar ca regizorul a facut filmul greu de urmarit, e partea a doua.



L.E.:

[ https://i.imgur.com/HjQWYXm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
@Initiatorul a intrebat despre ce este vorba in film, care e subiectul filmului.
Eu i-am spus ca filmul are subiectul si predicat dar e greu de "vazut" din cauza modului in care e transpusa povestea.
Cred ca te-a luat gura pe dinainte, am citit un articol in care vorbea chiar David Lynch despre filmul asta care a bagat in confuzie foarte multi oameni iar spusele lui nu prea se pupau cu ce ai zis tu. Filmul incepe de fapt cu a doua parte iar ceea ce se intampla in prima parte nu este adevarat.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca nu ai vazut sau inteles filmul, nu are sens ce am spus;
dar daca l-ai vazut [si inteles], are sens ce am spus.

#10
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
Hai sa nu devenim patimasi si sa ne facem griji , e plina lumea de artisti neintelesi ...

#11
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postsuper8, on 19 februarie 2017 - 19:11, said:

Ideea principala:
o prietenie intre doua femei e destramata de invidie si gelozie din cauza succesului a uneia dintre ele.
Femeia ce nu are succes planuieste s-o ucida pe prietena ei, insa remuscarile o fac sa se sinucida.

In film este vorba despre:
doua prietene la debutul carierelor lor in industria filmului;
una dintre ele are succes pe cand cealalta nu reuseste nimic pe plan profesional;
cea fara succes planuieste sa isi ucida prietena din cauza invidiei succesului ei;
din cauza remuscarilor, se sinucide si ea.

Ei, acum incepe "distractia" caci in prima parte a filmului, noi, spectactorii vedem povestea d.p.d.v. al celei care si-a omorat prietena [a platit un asasin].
In a doua jumatate a filmului intelegem ca ea si-a creat o poveste in care ea e actrita de succes si prietena ei nu;
cineva a platit un asasin sa o omoare pe ea si ea nu intelege motivul.
Pe parcursul filmului ea realizeaza ca de fapt prietena ei era cea de succes si ea personajul negativ.
Intr-un final intelege ca si-a omorat prietena si apoi s-a sinucis si ea luand o supradoza de droguri.

Astea sunt ideile principale din povestea filmului Mulholland Drive (2001).
Dar ca regizorul a facut filmul greu de urmarit, e partea a doua.

No offence dar am impresia ca esti departe sa-l fi inteles cum trebuie Posted Image

Edited by Bucifon, 20 February 2017 - 09:41.


#12
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu prea e nimic de inteles, in principiu e vorba de LSD si m...e Hollywood
iti arata ca in spatele glamour-ului si blitz-urilor e sh!t

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostBucifon, on 20 februarie 2017 - 09:40, said:

No offence dar am impresia ca esti departe sa-l fi inteles cum trebuie Posted Image
Nu ma supar caci tu nu sti ca eu de fapt am inteles filmul; dar ca imi este mie greu sa explic, e problema mea Posted Image


@flat, asta descrie ce e in spatele industriei filmului din America.
Dar in film e vorba despre prietenia dintre doua femei stricata de industria filmului.
Toate explicatiile despre film sunt despre firul desfasurarii povestii, in niciun caz despre ce e vorba in film.


p.s.:
daca tot am fost acuzat [pe nedrept] ca nu am inteles filmul, a observat cineva asta ?
[ https://i.imgur.com/0nahkJJ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/cc5XiLC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
N-am inteles mare branza din film, dar scena asta e reusita! :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UozhOo0Dt4o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai filmul e regizat in puzzle si de aceea e greu de urmarit, de inteles.
In scena asta e o poveste secundara in care ni se explica faptul ca "moartea" lasa sufletul oamenilor pe pamant sa inteleaga motivul mortii lor.

Ca expresia aceea "sufletul bantuie 40 de zile pamantul pana pleaca pe lumea cealalta".
Asa si-n filmul asta; cei care au murit ratacesc pe pamant in locurile frecventate de ei cand erau in viata si intr-un final inteleg ce s-a intamplat cu ei.
Daca isi accepta moartea, merg mai departe iar daca nu si-o accepta atunci ratacesc pe pamant o vesnicie.

#16
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Și tu ai înțeles toate astea fără să te uiți pe net? Așa-i?

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da ! insa mi-a luat ceva timp sa analizez filmul in mintea mea la scurt timp dupa ce l-am vazut la dvd-ul unui amic de-al meu.

Dar intr-un final am inteles mesajul filmului; doar ca e al naibii de greu de explicat.
Daca incerci sa explici filmul o dai in "filozofie".

#18
MihaiCr

MihaiCr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2008

View Postsuper8, on 20 februarie 2017 - 13:01, said:

p.s.:
daca tot am fost acuzat [pe nedrept] ca nu am inteles filmul, a observat cineva asta ?
[ https://i.imgur.com/0nahkJJ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/cc5XiLC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce trebuia sa vedem acolo. M-ai facut foarte curios!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate