Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Obiectiv macro

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Ma apropii cu pasi rapizi de vacanta si dupa o mica revizuire a bugetului am decis sa mai fac un efort financiar pentru o lentila macro. Optiunile ar fi urmatoarele : sigma 105mm ( 320 lire) sau canon 100mm ( 370 lire dar nu are stabilizare ). Sa iau canon cu stabilizare m-ar ajunge 675 lire, cu bani astia as putea foarte bine sa iau sigma 150mm ( 650 lire ) care imi da si un plus de distanta fata de subiect. Sigma 105mm e cel mai tentant pana acum, imi mai raman bani si pentru altele, insa nu stiu daca pe termen lung e o investitie de success ...

decizii ... decizii  :( . Sfaturi careva ?! Mersi !

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Ajuta stabilizarea la macro?

#3
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
am avut tamron 90mm inainte si ce e drept nu i-am dezactivat vreodata stabilizarea sa vad diferenta. Posted Image  Presupun ca da daca tragi doar din mana, trepiedul cam iese din discutie cand fugaresti urataniile ...sau poate ca ma insel Posted Image ?

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Cand iti pui problema sa tragi macro, te gandesti deja la blitzuri si eventual stacking.

#5
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View Postdani.user, on 19 februarie 2017 - 15:12, said:

Cand iti pui problema sa tragi macro, te gandesti deja la blitzuri si eventual stacking.
pai cum spuneam  :

View Postcristi_cost, on 19 februarie 2017 - 14:42, said:

...... Sigma 105mm e cel mai tentant pana acum, imi mai raman bani si pentru altele, insa nu stiu daca pe termen lung e o investitie de success ...

De stacking nu se pune problema in urmatoarele luni ca nu am pe ce ...mai  am din trecut aproape 1k facute pt. stacking ...si oricum cele facute pe sine cu micro adjustment  sunt  mai mut pt asa ceva ( aka flori, 'monstri mumificati' etc. ), din mana putine sanse de reusita mai ales ca focusul il faci prin apropierea de subiect si rafale cate duce aparatul ( cel putin asa mi-a fost mie mai bine ) ...

#6
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,975
  • Înscris: 09.05.2009

View Postcristi_cost, on 19 februarie 2017 - 14:42, said:

Optiunile ar fi urmatoarele : sigma 105mm ( 320 lire) sau canon 100mm ( 370 lire dar nu are stabilizare ). Sa iau canon cu stabilizare m-ar ajunge 675 lire, cu bani astia as putea foarte bine sa iau sigma 150mm ( 650 lire ) care imi da si un plus de distanta fata de subiect.
Ce gen de subiecte te gandesti sa abordezi? Daca vorbim de subiecti vii, iti recomand din toata inima 150-ul! Am si Sigma 105 si Sigma 150, ambele in varianta veche, fara stabilizare! 150-ul pe langa avantajele de distanta de lucru, este in alta clasa de calitate!

#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 19 februarie 2017 - 14:45, said:

Ajuta stabilizarea la macro?

In manualul Nikon-ului 105VR se spune ca stabilizarea optica scade in eficienta pe masura ce te apropii de 1:1.

Din testele pe care le-am facut, atat stabilizarea de pe Nikon 105mm VR cat si cea de pe Sigma 105mm OS nu au nici un efect la 1:1 sau aproape.

Edited by StefanSC, 22 February 2017 - 12:40.


#8
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Chiar imi pare rau acum ca nu am incercat si fara stabilizare.

#9
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Dupa vreo 2 ore de condus am ajuns intr-un showroom mai maricel unde am putut testa cateva obiective macro. M-am simtit foarte comfortabil cu sigma 150mm, af-ul cu mult superior lui tamron 90mm pe care l-am avut ( testat doar la macro). Asa ca m-am decis sa-l cumpar pe loc, am fost sa platesc la casa dar nu-l mai aveau pe stoc iar pretul din sistemul lor a sarit de la 649 lire la 779 lire. Asa ca le-am zis ca il i-au la pretul afisat in vintrina (649) la care nu au avut nimic de comentat si o sa mi-l trimita acasa imediat ce-l primesc. Au refuzat sa mi-l dea pe cel expus fiind singurul exemplar pe care il aveau. Am verificat si pe amazon si aceeasi poveste,  si acolo a sarit pretul cu 130 lire :(

#10
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Redeschid subiectul aici, sper sa nu se supere initiatorul.

Caut un obiectiv macro pentru D7200, buget aprox. 3.000 lei, focala in jur de 90-100 mm.

Variantele mai scumpe ar fi:

- Tamron SP 90mm f/2.8 Di VC USD macro - 3.300 lei
- Nikon AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED - 3500 lei

Varianta cea mai ieftina:

- Sigma 105mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro - 1900 lei

Varianta intermediara :

Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm f/3.5G ED VR - 2500 lei.

Preturile sunt cele de acum, ma astept sa mai scada un pic de BF, insa diferentele de pret banuiesc ca se vor pastra.

Din review-uri si comparative Dxomark Sigma 105 mm (cel mai ieftin dintre ele) pare doar un pic in spatele Tamron 90 mm si Nikkor 105 mm.

View Postcristi_cost, on 19 februarie 2017 - 15:06, said:

...am avut tamron 90mm...

View PostDannyMC, on 19 februarie 2017 - 18:22, said:

...Am si Sigma 105...

View PostStefanSC, on 22 februarie 2017 - 12:40, said:

...Din testele pe care le-am facut, atat stabilizarea de pe Nikon 105mm VR cat si cea de pe Sigma 105mm...


cristi_cost a avut Tamron-ul dar a ales Sigma (150mm ce-i drept), SfefanSC a testat Sigma si Nikkor, DannyMC are si Sigma 105.

Sigma 105mm pare cea mai buna varianta (o diferenta de aprox. 1500 lei fata de Tamron/Nikkor).

Este Sigma alegerea rezonabila? Are rezolutie multumitoare pt. senzorul de 24 MP?


Ce sa aleg? Ceva sfaturi? Multumesc.

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View PostNewFolder, on 20 septembrie 2017 - 14:05, said:

..pare doar un pic in spatele..
Din ce punct de vedere?

#12
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Bre, eu am Sigma 105mm OS de niste ani :D. si am avut ocazia sa trag si cu Nikkor-ul 105mm VR si cu Sigma 150mm f2.8 (non OS) pe D810.

Daca vrei in special macro, ia 150mm f2.8 (chiar si SH, chiar si fara OS).

Daca vrei focus sigur 100% ia Nikkor-url (Sigma-urile, mai ales la distante mici, nu focalizeaza bine).

Daca vrei focus ok-ish si calitate optica la pret redus, ia Sigma-urile. eu de al meu nu ma plang, la Macro focalizez cu Group-AF in AF-C si ies majoritatea in clar sau manual iar la distante de portret focusul e ok.

#13
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View Postcrokodilu, on 20 septembrie 2017 - 16:14, said:


https://www.dxomark...._560_865_1689_0

In comparativul asta Tamron-ul stabilizat nu este prins insa Sigma 105mm e tot pe acolo cu Nikkor-ul 105mm.

Comparativ intre Tamron fara stabilizare si Sigma:

https://www.dxomark....489_865_560_865

Din punctul de vedere al testelor sintetice de pe Dxomark Sigma nu sta rau.

Eu sunt nelamurit un pic de pret. In testele astea Dxomark, Sigma sta la fel de bine cu Tamron si Nikkor desi e cu 1500 lei mai ieftin. Nici greutatea obiectivelor nu este un indiciu, toate se invart in jurul lui 750 grame. Filet filtru pe 62mm toate trei (parca).

Sigma pare cea mai buna si ieftina varianta; poate oferi suficienta rezolutie pt. senzorul de 24 MP?

#14
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Da. Eu il folosesc pe D810 si pe GX-7 (care are cam aceeasi densitate ca un senzor de 24 MPx APS-C) si este un obiectiv foarte sharp.

Diferenta de pret vine dintr-o gafa a celor de la Sigma... cand l-au lansat, era mai scump decat Nikkor 105 VR, toata lumea a sarit pe ei, au tras pretul mult in jos... noi iesim in castig.

De exemplu astea sunt facute cu Sigma 105mm (il recunosc dupa bokeh-ul specific):

https://forum.softpe...tach_id=1930111
https://forum.softpe...tach_id=1930112

Tu sa imi spui daca e sharp au ba :D

Edited by StefanSC, 20 September 2017 - 17:34.


#15
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Nu am sesizat vreo problema cu obiectivul meu la distanta mica, am avut ocazia sa-l folosesc f putin la macro din lipsa de timp ( a fost mai mult ca telefoto), dar din putinele incercari pot spune ca e net superior tamron-ului pe care l-am avut ( ori acel tamron era o copie mai putin reusita din fabrica). Probabil ca e valabil ce ai spus la variantele mai vechi...

Edited by cristi_cost, 20 September 2017 - 17:30.


#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Folositi AF la macro?

#17
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View PostStefanSC, on 20 septembrie 2017 - 17:16, said:

Daca vrei in special macro, ia 150mm f2.8 (chiar si SH, chiar si fara OS).
Daca vrei focus sigur 100% ia Nikkor-url (Sigma-urile, mai ales la distante mici, nu focalizeaza bine).
Daca vrei focus ok-ish si calitate optica la pret redus, ia Sigma-urile. eu de al meu nu ma plang, la Macro focalizez cu Group-AF in AF-C si ies majoritatea in clar sau manual iar la distante de portret focusul e ok.

Multumesc StefanSC.

Obiectivul ce il caut e doar de macro, nu vreau portret cu el. Ma intereseaza mai ales la distante mici si raport 1:1.
Focusul sper sa-l nimeresc pe manual si cand trebuie sa fac rafala si vad apoi ce iese.
Inteleg ca Sigma 105mm nu prea se descurca cu focusul.
Sigma 150mm nu este niciunde pe stoc, pretul oricum este peste ce pot eu. SH e doar unul la 2000lei, nu vreau sa cumpar SH.

Raman inca pe lista mea Sigma 105mm si Tamron 90mm. Ramane si diferenta de 1500 lei intre ele...

#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 20 septembrie 2017 - 17:45, said:

Folositi AF la macro?
Chiar AF-C :) sunt un rebel fara clauza :D

@NewFolder:
Cand ma gandesc ca in aia 1500 de lei diferenta iei un trepied de carbon, un cap misto si o sina de macro... eu zic ca nici nu merita sa analizezi prea mult :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate