Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Teorii ale conspiratiei : Desene animate

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpacopaco1967, on 19 februarie 2017 - 12:53, said:

Ehe , astea sunt cum sunt dar jocurile de tip FPS (first person shutter)  sunt criminale de-a dreptul , pentru ca lungesc perioada de intiparire in constinta instinctul de supravietuire prin eliminarea discenamant a oricarui individ , sterge din constinta empatia si mila , motivatia pentru viata lipseste  fiind inlocuita cu dorinta de victorie .

Pentru ca asa trebuie sa fie "copiii Fiarei", lipsiti de mila si empatie, simpli viitori roboti producatori de taxe pentru stapanire, cu o viata previzibila, controlabila si dirijabila cu mijloace tehnice.
Ei trebuie obisnuiti de mici cu ideea de cip (RFID) astfel incat, atunci cand se va introduce la oameni, sa creada ca e cool sa-l ai, asa cum e cool sa ai smartphone.

Personal cred ca desenele animate actuale, ca si o parte din filme sunt abuzuri grave la subliminal... adica s-a sarit calul. Opera audiovizuala, cinematografica sau TV, e din ce in ce mai mult, re-devine, instrument de propaganda.

Edited by rosix, 19 February 2017 - 13:04.


#20
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostFlorinelulJR, on 19 februarie 2017 - 11:20, said:

Acum depinde.. Eu cand ma uitam la aceste desene nu eram violent dupa Posted Image.. Acum ce pot sa zic  ... Multi copiii din ziua de azi ii vad destul de violenti... Dar asta se rezuma doar la felul parintilor.
pai cum asa? oricum am lua-o azi parintii de azi isi bat mai putin copiii decat acum 30 de ani! A, zici ca efectul este invers?

Edited by alexpet, 19 February 2017 - 13:03.


#21
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

View Poststlk, on 19 februarie 2017 - 11:41, said:

Chiar exista asemenea melodi, nu e nici zvon, e adevarat ! eu am verficat cateva melodi din astea . Am luat melodiile (format mp3) si le-am rulat invers intr-un editor audio iar rezultatul a fost pozitiv spre surprinderea mea care nu credeam ca exista  asa ceva !
Inregistreaza-te spunand aceleasi vorbe din melodia respectiva, apoi dai reverse. Wow! Rezultatul este din nou pozitiv!
E greu sa gandesti in ziua de azi..

#22
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View PostAdm, on 19 februarie 2017 - 12:45, said:

Eu am insa alte probleme: cum dracu explica prte cu "placerea" din cartea asta...

[ http://static.elefant.ro/images/94/82194/prima-mea-carte-despre-sex-si-corpul-meu_1_fullsize.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postmyshyk, on 19 februarie 2017 - 12:45, said:

Desenel ca desenele, se adreseaza copiilor, care au un nivel relativ mic de cunostinte..
cireasa de pe tort - Nickelodeon's first bi-racial gay couple in The Loud House
http://www.dailymail...Loud-House.html

Edited by STARTREK1, 19 February 2017 - 13:43.


#23
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016
Eu privesc desenele animate ca pe o arta. Defapt, stai. Sunt o arta. Depinde cum privesti. E logic ca oamenii care le fac sa aiba anumite idei in conceperea lor.
Ideea e ca, depinde cum privesti desnele. Daca le privesti cu o minte inocenta de copil, nah, nu prea dauneaza. E logic, ca acum, cand esti adult, sa iti dai seama de anumite glume, semne, lucruri
care sunt prezente acolo, poate nu chiar potrivite pentru copii, dar nu ti-ai dat niciodata seama pana acum.
Mai stiti ca era un episod din Tom si Jerry, in care Tom murise, si nu era primit in raiul pisicilor, bla bla etc. Dar, daca va mai amintiti, mai erau alte pisici la rand, care asteptau sa intre in
rai, care era pazit de o varianta pisica a Sfantului Petru.
Si la un moment dat apar 3 pui de pisica intr-un sac, plin de apa,deci cineva ii innecase. Eu cand eram mic nu m-am prins de chestia asta, revazand episodul cu verisorii mei mai mici mi s-a parut
super trist,pentru ca am privit cu o minte mai matura. http://sadmoment.com...ll-Of-Water.gif
Sau "Powerpuff girls", ideea la baza a desenului e ca un om de stiinta se joaca de-a Dumnezeu si isi face in laborator niste abonimatii de copii, fara degete, cu capete mari si puteri supranaturale,
care nu cresc https://i.imgur.com/e1pti8F.jpg
niciodata. Nu e ceva ascuns acolo, doar ca trebuie sa privesti dintr-o parte mai intunecata. Sau scenele gay din Looney Tunes. Sau sexualizarea supererilor, mama ce voiam sa o mai ciuhaiesc pe Wonder
Woman pe la vreo 7-8 ani asa. Surorile lui Johnny Test faceau experimente pe el si pe un caine, care, era cam maltratat cateodata.
Ideea e ca desenele, la fel ca muzica, filmele, serialele, pictura, sau orice alt fel de forma de arta pot fii privite diferit, simplu, asa cum le vezi, sau sa sapi adanc in semnificatiile lor, exact ca lumea adevarata. Unii oameni pur si simplu se multumesc cu ceea ce vad, fara a mai cauta alte lucruri, pe cand altii isi manipuleaza singur subconstientul prin vise, droguri, meditatie, etc.
Dar nu te gandi ca un copil gandeste asa profund sau asa intunecat.

#24
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
stairway to heaven merita pusa invers.

asta iese.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wYG2oZXSvdE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de la 1:10.

doar de satan iese, plm.

"Here's to my sweet Satan/The one whose little path would make me sad, whose power is Satan/He will give those with him 666/There was a little toolshed where he made us suffer, sad Satan."

Edited by ei8ht, 19 February 2017 - 15:27.


#25
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016

View Postei8ht, on 19 februarie 2017 - 15:25, said:

stairway to heaven merita pusa invers.

asta iese.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wYG2oZXSvdE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de la 1:10.

doar de satan iese, plm.

"Here's to my sweet Satan/The one whose little path would make me sad, whose power is Satan/He will give those with him 666/There was a little toolshed where he made us suffer, sad Satan."
Ok, si daca iese asa, sa zicem ca, Led Zeppelin sunt niste genii si au putut sa compuna muzica, care,daca o ascultam invers, este opusul a ceea ce spun ei, desi ma cam mir. Cred ca e pur si simplu o coincidenta, iar creierul uman face diverse confuzii. Cum am spus, daca intorci o treaba pe toate partile, sigur ies alte chestii la suprafata.

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSarpele5, on 19 februarie 2017 - 14:25, said:

Eu privesc desenele animate ca pe o arta. Defapt, stai. Sunt o arta. Depinde cum privesti. E logic ca oamenii care le fac sa aiba anumite idei in conceperea lor.
Ideea e ca, depinde cum privesti desnele. Daca le privesti cu o minte inocenta de copil, nah, nu prea dauneaza.

Ba da, dauneaza grav la o minte inocenta de copil, mesajele vehiculate in desene animate, la fel cum dauneaza jocurile cu arme si munitii intelectului in formare a tineretului studios de scoala generala...
Desenele animate, ca si foarte multe dintre filme nu sunt deloc arta ci propaganda de mesaje care le convin stapanilor care incaseaza taxele si scriu legile. Deci, as sfatui serios pe toti adultii sa se uite cu atentie la mesajele vehiculate in desenele animate la care se uita copii lor, sa nu cumva sa fie mesaje pe care ei insisi nu ar dori sa le transmita copiilor lor.

#27
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016

View Postrosix, on 19 februarie 2017 - 18:15, said:


Ba da, dauneaza grav la o minte inocenta de copil, mesajele vehiculate in desene animate, la fel cum dauneaza jocurile cu arme si munitii intelectului in formare a tineretului studios de scoala generala...
Desenele animate, ca si foarte multe dintre filme nu sunt deloc arta ci propaganda de mesaje care le convin stapanilor care incaseaza taxele si scriu legile. Deci, as sfatui serios pe toti adultii sa se uite cu atentie la mesajele vehiculate in desenele animate la care se uita copii lor, sa nu cumva sa fie mesaje pe care ei insisi nu ar dori sa le transmita copiilor lor.
Desenele, jocurile, filmele, peste tot exista violenta, mesaje daunatoare, si etc. Pana la urma, pentru ca, copilul inocent sa devina un adult bun trebuie sa invete sa vehiculeze aceste lucruri, nu sa le evite. Nu sunt eu prea mare(mai am umpic si fac 20) si ma joc de la vreo 8 anisori jocuri de astea cu impuscaturi, am vazut o groaza de seriale, filme paranormale, supranaturale si volente, desene la fel, ascult hip-hop de la 10 ani, si nu sunt periculos, violent, bolnav. (in opinia mea, acum depinde de cum privesti restul societatii). Niciodata nu mi-a venit sa iau un kalash si sa trag in oameni nevinovati pe strada sau niciodata nu mi-a venit sa fac ritualuri satanice. Consider ca, un copil trebuie sa invete de mic sa diferentieze binele si raul, ca daca o sa stea doar cu binele o sa-l fascineze raul mai tarziu.

#28
FlorinelulJR

FlorinelulJR

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.02.2017
Eu nu inteleg cum ar afecta un copil Tom&Jerry ... Eu cel putin nu am devenit "salbatic". Cat despre desenele din 2017.. Nici nu stiu ce mai este... majoritatea is seriale slabe.

#29
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0rXBrj9HW6A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View PostFlorinelulJR, on 19 februarie 2017 - 11:13, said:

Violenta din Tom&Jerry este prezentata intr-o forma comica.. Pe care publicul nu o percepe ca violenta din filmele lui Vandame.
Sincer, eu cateodata rad copios si la filmele cu Van Damme si altii ca el :D

On: desenele animate de azi sunt pur si simplu proaste, cu cateva exceptii. La fel cum si programele TV sau filmele sunt tot mai slabe. (Zicea cineva mai sus de puzderia de filme cu supereroi care mtot apar la cinema. Daca asta nu e lipsa de imaginatie si goana dupa castig facil... ) Cat despre mesaje subliminale si alte bullshituri, mai lasati urmasioi 0TV-ului si mai cititi ceva, dar sa nu fie de Corut :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate