Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?
 

Pret vanzare domenii PREMIUM

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
webmaster75

webmaster75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.07.2010
Parerea voastra/Poll vanzare aceste domenii:

Books.ro
Books.ro pret mai mic sau egal cu €10000
Books.ro pret mai mai mare de €10000
Carti.ro
Carti.ro pret mai mic sau egal cu €15000
Carti.ro pret mai mai mare de €15000
Filme.ro
Filme.ro pret mai mic sau egal cu €15000
Filme.ro pret mai mai mare de €15000
iFilme.ro
iFilme.ro pret mai mic sau egal cu €5000
iFilme.ro pret mai mai mare de €5000
Muzica.ro
Muzica.ro pret mai mic sau egal cu €15000
Muzica.ro pret mai mai mare de €15000


P.S. am incercat sa adaug Poll din meniu post si nu merge sau nu stiu eu :D

Edited by webmaster75, 19 February 2017 - 08:02.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
parerea mea e ca e un topic total inutil!
detii tu domeniile respective?
vrei sa le cumperi?
sunt de vanzare?
care-i legatura ta cu ele si natura interesului tau?
pretul e un rezultat complex, bazat pe cerere si oferta...
ce relevanta are parerea cuiva? altcuiva decat persoanele implicate in negociere....

daca alea-s domenii premium... celelalte, din 1-2-3 litere ce sunt?

Edited by Nero-d, 19 February 2017 - 08:11.


#3
webmaster75

webmaster75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.07.2010

View PostNero-d, on 19 februarie 2017 - 08:08, said:

parerea mea e ca e un topic total inutil!
detii tu domeniile respective?
vrei sa le cumperi?
sunt de vanzare?
care-i legatura ta cu ele si natura interesului tau?
pretul e un rezultat complex, bazat pe cerere si oferta...
ce relevanta are parerea cuiva? altcuiva decat persoanele implicate in negociere....

daca alea-s domenii premium... celelalte, din 1-2-3 litere ce sunt?
E parerea ta asa cum si dumneata ai dreptul sa postezi in acest forum, cum si eu am acest drept
Pura curiozitate sa aflu parerea altora, cum se mai misca piata din romania
1,2,3 caractere premium? pai depinde sa zicem ca se aplica la cele cu 1-2 caractere, insa la cele cu 3 depinde, ex: WQX.ro nu prea e premium eventual daca e o statie radio si da ex: BAC.ro poate fi un domeniu premium

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
2000 lei fac toate
Altfel cei interesati vor putea gasi si gratis domenii cel putin la fel de bune cand se va introduce plata anuala la .ro

Edited by gumball3000, 19 February 2017 - 08:36.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca ai preturile astea si stai cu ele "pe stoc"... eu zic sa revii la realitatea 2.0. Ca de web 2.0, expirat amu vreo 10 ani, cred nu as putea sa iti explic.
Expirati de genul "forum domenii web romania"... mdea.

View Postgumball3000, on 19 februarie 2017 - 08:35, said:

2000 lei fac toate
Altfel cei interesati vor putea gasi si gratis domenii cel putin la fel de bune cand se va introduce plata anuala la .ro
Te peepee pe el domeniu... cati mai tin minte amu vreun domeniu direct? Majoritatea cauta pe gogole, facibuci & co.

Iar ca branding... domeniul poate fix plici sula daca restul e facut ca la carte.

Edited by dexterash, 19 February 2017 - 08:37.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Parerea mea este ca niste domenii goale, chiar si "premium", nu valoreaza mai mult de cateva sute de EUR, de ex. libris.ro este un domeniu mult mai puternic decat carti.ro (daca intelegi ce vreau sa spun).

BTW, de ce iFilme.ro e domeniu premium?

Edited by LensFlare, 19 February 2017 - 08:41.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
De ce ar fi "premium"?
Poate avea orice in denumire, nu ma afecteaza cat am Favorites in cloud.

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
5 lei pe aceste cacaturi premium.
La munca ba nu la cersit.

Apropo, nu e legal sa revinzi domenii ro.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,412
  • Înscris: 15.12.2009
Mie nu mi se par premium, sincer. Sunt valoroase pentru ca au un singur cuvant in nume, dar cam atat.

View Postdon_dannielo, on 19 februarie 2017 - 08:49, said:

Apropo, nu e legal sa revinzi domenii ro.

Inca.

Edited by Ann0nyym0us, 19 February 2017 - 09:20.


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Pui oarecum gresit problema....

1. Domeniul nu poate fi vandut, ci cedat dreptul de folosinta. E o problema dpdv juridic, mai ales cand ajungi in "acel punct".
2. Unele domenii suna bine, dar trebuie sa ai clienti pentru ele.
Books.ro suna bine daca ai un magazin ce vinde carti, dar in Romania cartile se vand greu, putin, iar pe partea electronica e peste mana sa cumperi din alte magazine decat cele native pt dispozitiv (Amazon, apple store, google store) => nu stiu cati posibili clienti ar investi in aceste domenii.

#11
webmaster75

webmaster75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.07.2010
Raspuns pentru gumball3000
Le doresc succes celor care cauta domenii .ro bune si foarte bune atunci cand va fi introdusa plata anuala
Consider ca atunci dar si inainte de asta va fi lupta mare in a inregistra domenii
Raspuns pentru dexterash
"habar nu am" despre ce vorbesti in tot raspunsul tau dar totusi te respect ca ma gandesc nu degeaba esti "eSecurity Evangelist" ca si memebru
totusi eu NU cred ce a zis Abraham Lincoln "Nu credeți tot ceea ce citiți pe Internet"
Raspuns pentru LensFlare
Nu stiu de ce am pus iFilme.ro ,poate ca dupa Filme.ro , eFilme.ro sa zicem si FilmeOnline.ro e un domeniu bun ca si nume
Raspuns pentru dorin_2k
Cu siguranta "Bufniţele nu sunt ceea ce par a fi !!!" numai sa nu fi in clouds toata viata
Raspuns pentru don_dannielo
Oricum don_dannielo unde te aflii acuma locatia ta "Locație: Banana Republic" categoric esti la intins mâna si fara a platii impozite, mai degraba pe alta planeta cel putin d.p.d.v. al limbajului
Ok daca nu iti convine termenul "domenii" atunci "website-uri"
Raspuns pentru Adm
Multumesc ptr raspunsul obiectiv
Eu doar am gasit aceste domenii/websiteuri pe Bursadedomenii.ro la vanzare si vroiam sa stiu parerea altora

Edited by webmaster75, 19 February 2017 - 09:42.


#12
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Cel putin iFilme.ro... nu as da nici macar 500ron dar 5000... de ce sa nu pun X Y Z sau efilme sau ofilme de la filme online cu doar 50ron/an...?

Dpdv SEO numele domeniului nu mai ajuta la fel de mult ca pe vremuri, degeaba ai muzica.ro daca nu sunt sute de alte siteuri care te recomanda si daca nu ai continut valoros in el..

#13
webmaster75

webmaster75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.07.2010

View Postmotanu_mic, on 19 februarie 2017 - 09:27, said:

Cel putin iFilme.ro... nu as da nici macar 500ron dar 5000... de ce sa nu pun X Y Z sau efilme sau ofilme de la filme online cu doar 50ron/an...?

Dpdv SEO numele domeniului nu mai ajuta la fel de mult ca pe vremuri, degeaba ai muzica.ro daca nu sunt sute de alte siteuri care te recomanda si daca nu ai continut valoros in el..
Ajuta si la SEO e doar o impresie falsa cred creata in Romania altfel de ce marile companii plan mondial cumpara domenii gen Whisky.com, Care.com etc..
Posibil si XYZFilme.ro sau FilmeXYZ.com, consider litera "i" la inceput de keyword ca e brandabil si "i"poate fi asociat cu "info", "informatie", "internet" etc..

Edited by webmaster75, 19 February 2017 - 09:44.


#14
hadid

hadid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 12.01.2017
De ce ar fi "premium"?

#15
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Domeniile expuse ca exemplu sunt destul de proaste, domeniile carti, filme si muzica fiind cele mai falimentare domenii din Romania. Doar cei mari, care aveau in brand in spate au mai ramas (cu greu) pe piata, si nu ii intereseaza domenii cuvinte cheie pentru ca ei au un brand pe care vor sa il creasca si sa faca eventual un exit catre un eventual jucator multinational. Si asta e valabil si pentru incepatori, care prefera ceva brandabil si neocupat, doar naivii au impresia ca succesul in vanzari online sta in domeniul cuvant cheie. Decat sa bagi 15.000 de euro intr-un domeniu ca cele de mai sus mai bine bagi in marketing (publicitate) pentru un domeniu brandabil daca esti in jucator nou pe piata.

Ca exemple recente, homezz si carzz ale trustului lui Voiculescu... crezi ca nu avea suficienti bani sa cumpere domeniile cuvinte cheie din cele 60 milioane de euro prejudiciu neplatit, sau din restul averii? Si ca idee, in aceste doua domenii cei mai mari si profitabili jucatori nu sunt cei ce au domeniile cuvinte cheie, care desi sunt jucatori vechi nu au la fel de mult succes ca cei mai noi si care nu au domeniu cuvant cheie.

View Postwebmaster75, on 19 februarie 2017 - 09:25, said:

Le doresc succes celor care cauta domenii .ro bune si foarte bune atunci cand va fi introdusa plata anuala
Consider ca atunci dar si inainte de asta va fi lupta mare in a inregistra domenii
Exact, nu va elibera mare lucru din domenii, iar cele ce se vor elibera si sunt foarte bune, cu potential mare de revanzare, vor intra automat in posesia unor indivizi conectati la RoTLD si vor fi scoase la "licitatie" de acesti indivizi conectati la RoTLD, ca doar nu e prima oara cand fac asta. Iti spun din sursa sigura ca cei de la RoTLD vindeau interogarile de domenii catre cel putin unul din marii jucatori online, acestia din urma inregistrand domeniile care pareau atractive in maxim o saptamana.

View Postwebmaster75, on 19 februarie 2017 - 09:25, said:

Eu doar am gasit aceste domenii/websiteuri pe Bursadedomenii.ro la vanzare si vroiam sa stiu parerea altora
Bursadedomenii.ro e o gluma, nu acolo se vand domenii pe bune. Anunturile sunt majoritatea fake si vechi. Acolo oricine poate pune ce anunt vrea, neexistand o verificare reala a proprietatii asupra domeniului pus la "vanzare". Poti pune anunt chiar tu ca "vinzi" Google.ro si emag.ro

Ca o concluzie, in zilele astea daca vrei sa ai success e important e sa ai un domeniu brandabil si sa bagi bani in marketing si seo, in functie de domeniul in care activezi.

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Domeniile alea ale lui voiculescu vor ajunge branduri atunci cand initiatorul nostru va ajunge milionar in euro.

#17
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Ceva imi spune ca Voiculescu urmareste exit cu acele domenii catre grupul care detine olx, autovit, etc, care are "traditia" de a cumpara rivalii care ajung in ceafa lor.
Si avand televiziunile la dispozitie si reclame la acele siteuri din jumatate in jumatate de ora, sansele sa faca acel exit curand sunt foarte mari. Si intr-o zi cand o sa scrii in bara de adresa lajumate.ro carzz.ro homezz.ro sa te redirectioneze catre olx.ro sau autovit.ro

#18
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Posthadid, on 19 februarie 2017 - 10:17, said:

De ce ar fi "premium"?

Despre acest lucru sunt si eu curios.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate