Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Caut freelancer pentru aplicatie mobil Android si iOS

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 matheszabi, on 20 martie 2017 - 17:12, said:

Intreaba si tu, daca nu vrei TDD, nu vrei proprietate intelectuala, nu vrei cod sursa cit ti se scade?!
Adevarat, 800 euro suna credibil pentru o solutie SaaS, totul ramane la mine, si nu are decat sa plateasca lunar o suma pentru serviciul oferit. El doar cumpara domeniul afacerii, si il directioneaza catre adresa IP a serverului meu.

Asa poate functiona.

In acel caz, si daca fac TDD, il fac pentru mine (mi-l asum), pentru ca oricum proprietatea intelectuala ramane la mine. Si intre noi fie vorba, nici nu pot sa lucrez fara TDD. Nu cred ca vr-un programator poate, intr-un proiect mai complex.

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Trei aplicatii despre care nu se stie mare lucru, una server, una Android si una IOS, cu TDD, 5000 de euro? Yeah, right...

OP, daca vrei estimare cit mai realista tre sa ai un document frumos structurat in care sa descrii flow-rile cit mai clar posibil. De exemplu:

Daca da click pe un ceas se mareste si are si un buton pentru camera. Da click pe acesta si i se deschide camera cu imaginea ceasului suprapusa peste preview, iar utilizatorul poate sa isi fotografieze mana sa vada cum i se potriveste ceasul. Imaginea rezultata poate fi salvata, anulata sau share-uita.

Aceasta cerinta mi se pare irealizabila. Daca ceasul are 50 mm diametru de unde stiu la ce distanta sa-mi pozez mina ca sa fiu sigur ca ceea ce vad suprapus corespunde cu realitatea? Adica pot afla daca ma apuc sa fac trigonometrie si imi masor mina, da sa fim seriosi... Sigur ca poti avea foarte usor o mina si o poza cu un ceas peste, dar asta nu inseamna ca e si reala, depinde la ce distanta iti pozezi mina si depinde de opticacamerei (nu c-ar fi expert in asa ceva lol). Ca sa faci asa ceva si sa si corespunda cu realitatea, cred ca userul trebuie sa foloseasca un obiect de referinta, de exemplu sa-si puna pe mina un cerc de hirtie de 50 mm si sa suprapuna imaginea ceasului pe el... ceea ce mi se pare destul de retardat cind poti merge in magazin sa-l incerci, mai ales dacacosta o gramada :w00t:

De asemena, TDD nu elimina technical debt. Poti linistit sa faci TDD si sa ai o implementare de cacat, cu toate testele in regula. Techincal debt inseamna ca functioneaza brici acuma, da daca vrei sa schimbi ceva in viitor, te ia dracu. TDD nu previne si nu reduce deloc acest lucru :w00t:

#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Mosotti, on 26 martie 2017 - 23:01, said:

Trei aplicatii despre care nu se stie mare lucru, una server, una Android si una IOS, cu TDD, 5000 de euro? Yeah, right...
Eu zic ca e mai degraba pe la 20-40k, nu 5, ca el nu a povestit decat use case-ul principal, si pentru el o fi doar 5k. Astea-s preturi scoase din burta, pentru ca...

 Mosotti, on 26 martie 2017 - 23:01, said:

OP, daca vrei estimare cit mai realista tre sa ai un document frumos structurat in care sa descrii flow-rile cit mai clar posibil.
E bine ca vii sa repeti ce i-am zis deja, imi confera si mie mai multa credibilitate. Thanks.

 Mosotti, on 26 martie 2017 - 23:01, said:

Aceasta cerinta mi se pare irealizabila.
Mie mi se pare realizabila, chiar foarte.

 Mosotti, on 26 martie 2017 - 23:01, said:

De asemena, TDD nu elimina technical debt.
Eu vorbeam despre ce fac programatorii profesionisti si responsabili, nu despre ce fac copiii in groapa cu nisip.

#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Care-i diferenta?
Aia experimentati se duc la actionari si le zic "ma pis pe noile voastre cerinte, care-s opusul a ce ati cerut acum un an" ?

Edited by don_dannielo, 27 March 2017 - 08:01.


#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 OriginalCopy, on 27 martie 2017 - 07:39, said:

Mie mi se pare realizabila, chiar foarte.
Atunci explica-mi si mie cum suprapui in mod realist (adica pastrind proportiile reale) un ceas de o anumita dimensiune peste o mina de o anumita dimensiune folosind o camera foto :w00t:

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 OriginalCopy, on 27 martie 2017 - 07:39, said:

Eu vorbeam despre ce fac programatorii profesionisti si responsabili, nu despre ce fac copiii in groapa cu nisip.
Iar eu iti spuneam ca TDD nu elimina technical debt. TDD nu e o solutie universala pentru toate, asa cum cred maniacii TDD (ca tine).

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Eu am dat acel pret la cate s-au prezentat si cum mi-am imaginat eu ca rezolv chestiunile. Nu faceam decat 2 aplicatii, una server si una pt. mobile (cu biblioteca cross-platform).

Edited by neagu_laurentiu, 30 March 2017 - 08:42.


#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ca sa se miste ca un cur.

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Care e motivul miscarii asa daca pe telefon e aplicatie nativa?

Edited by neagu_laurentiu, 30 March 2017 - 08:43.


#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
De Xamarin n-a prea auzit lumea pe aici.

#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Mosotti, on 30 martie 2017 - 08:15, said:


Atunci explica-mi si mie cum suprapui in mod realist (adica pastrind proportiile reale) un ceas de o anumita dimensiune peste o mina de o anumita dimensiune folosind o camera foto :w00t:

Te pot ajuta să avansezi profesional prin codementor.io contra unui comision modic față de comisionul meu normal. PM dacă ești interesat.

#30
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 allexarh, on 19 februarie 2017 - 11:28, said:

Corect ar fi ca voi sa imi faceti o oferta, daca sunteti disponibili pentru realizarea ei. De asta am descris aplicatia.
De obicei pentru ce vrei tu, iti va trebui un buget de 50.000 de euro;
In schimb tu primesti doar aplicatia compliata nu si codul sursa.
Apoi va trebui sa-ti faci un plan de costuri lunare pentru mentenanta aplicatiei de catre Developer;
Deci  o echipa de devi ti-ar lua minim 50.000 de euro + cheltuieli lunare cu mentenanta aplicatiei.

Edited by lightpoint, 05 April 2017 - 08:25.


#31
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Sau intri pe elance ,  iti face cineva  ceva de genul  cu 500 euro ,  mai simplut,  mai cu buguri , dar vezi daca merge treaba . Cand ai confirmarea ca ti se vand produsele , poti face ceva mai complicat  , de la inceput . Ce faci daca bati 10 mii intr-un proiect care nu vinde ? Sa nu mai zic de 50 , mi se pare o suma fabuloasa pentru asa ceva.

#32
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 ct10dre, on 05 aprilie 2017 - 14:15, said:

Sau intri pe elance ,  iti face cineva  ceva de genul  cu 500 euro ,  mai simplut,  mai cu buguri , dar vezi daca merge treaba . Cand ai confirmarea ca ti se vand produsele , poti face ceva mai complicat  , de la inceput . Ce faci daca bati 10 mii intr
Dupa care,  iarasi vine  "noi" astia si o sa-l costa si mai mult. Ca preturile pt un AUDIT de software cu codul sursa costa la fel de mult sau mai mult decat realizarea softului.

Quote

Sa nu mai zic de 50 , mi se pare o suma fabuloasa pentru asa ceva.
Pt o echipa de minim 2 devi este o suma acceptabile de inceput.
Vorbim de inginerie software nu de facut covrigi la cuptor. E chiar foarte eftin 50K.

Edited by lightpoint, 05 April 2017 - 14:53.


#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 OriginalCopy, on 04 aprilie 2017 - 23:02, said:

Te pot ajuta să avansezi profesional prin codementor.io contra unui comision modic față de comisionul meu normal. PM dacă ești interesat.
Deci nu poti. Vorbe goale si batut cimpii :w00t:

 lightpoint, on 05 aprilie 2017 - 14:49, said:

Dupa care,  iarasi vine  "noi" astia si o sa-l costa si mai mult. Ca preturile pt un AUDIT de software cu codul sursa costa la fel de mult sau mai mult decat realizarea softului.

Vorbim de inginerie software nu de facut covrigi la cuptor. E chiar foarte eftin 50K.
Pe asemenea clienti ii intereseaza sa fie cit mai ieftin si sa functioneze, nu sa bage jde mii de euro intr-o chestie care nu produce NIMIC. Nu cred ca exista om in univers care sa vrea sa cumpere un ceas si sa nu se duca in enspe magazine si sa vada cu ochii lui. Probabilitatea ca cineva sa foloseasca o aplicatie pentru cumparat ceasuri si sa posteze pe "retelele de socializare" un colaj dubios si chicios implementat de OriginalCopy cu 50k este fix zero :lol:

Ei nu cauta injinerie softuer, ei cauta pe cineva sa faca o aplicatie cit mai ieftin si cit mai repede. De-aia omul a fugit mincind pamintul cind a auzit de 5k, ce sa mai zic de 50k :lol:

#34
allexarh

allexarh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017
Multumesc celor care au comentat constructiv.

Pare ca nu s-a inteles ca partea cu ceasul a fost doar un scenariu pentru a nu dezvalui prea mult din specificul real al aplicatiei, si totusi suficient cat cineva sa isi dea seama ce functii trebuiesc indeplinite si a intelege ce volum de munca ar implica. Aplicatia contine o inovatie care nu imi permite sa o descriu liber pe internet si de aici acest scenariu/exemplu de functionalitate. Pot sa va zic ca cine a fost mai interesat de proiect si si-a dorit sa colaboram, a aflat in detaliu despre ce e vorba. Intre timp am inceput lucrul cu un coleg programator de-al vostru.

Pentru ceilalti, nu pot sa zic decat ca pare ca aveti foarte mult timp la dispozitie. Credeam ca intorsul banilor cu lopata mananca din timpul de comentat pe forumuri...

#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Aveti un contract, sau el ramane si cu banii si cu drepturile de autor pe aplicatia facuta de el?

#36
allexarh

allexarh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017

 don_dannielo, on 06 aprilie 2017 - 22:49, said:

Aveti un contract, sau el ramane si cu banii si cu drepturile de autor pe aplicatia facuta de el?
Desigur ca am incheiat un contract.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate