Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Caut freelancer pentru aplicatie mobil Android si iOS

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
allexarh

allexarh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017
Aplicatia consta intr-un chestionar cu cateva intrebari. Prin raspunsurile date in chestionar filtrezi rezultatul unor produse virtuale. La finalul chestionarului, produsele vor fi prezentate ca o galerie de imagini. Produsele vor putea fi cumparate.
Dupa ce clientul face plata, va putea accesa/downloada informatiile produselor.

Va trebui implementata o harta la care clientul va trebui sa aiba acces dupa achizitionarea unui produs din aplicatie. Pe harta va trebui sa apara cele mai apropiate magazine de unde poate achizitiona alte accesorii conexe.

Va trebui ca aplicatia sa aiba acces la functia foto a camerei si sa suprapuna un .png peste preview-ul camerei. Cand clientul face fotografia, png-ul ramane colat peste poza. Poza o poate salva, anula sau distribui pe retelele de socializare sau mail.

Este nevoie de un spatiu de administrare, unde sa putem adauga/sterge produse.

Grafica pentru aplicatie este facuta.

(Daca nu am nimerit locul potrivit pentru aceasta postare, rog un moderator sa o mute unde trebuie. Ultima postare a disparut...)

Edited by allexarh, 18 February 2017 - 21:05.


#2
allexarh

allexarh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017
Ceruse cineva mai devreme sa fac un scenariu pentru aceasta aplicatie, cu vanzare de ceasuri de mana. Ca sa se apropie mai mult de ce imi doresc de la aplicatie, propun ca in acest scenariu produsele sa fie proiecte de ceasuri 3D care pot fi downloadate si printate :) :

1. Utilizatorul deschide aplicatia si are posibiliatea sa completeze un mini-chestionar de 5 intrebari sau sa mearga direct in galeria cu ceasuri. Chestionarul ar cuprinde intrebari de genul: 1. Vrei curea din: a) piele B) metal c) plastic; 2. Ce culoare vrei sa aiba cadranul: a) roz B) alb c) albastru; 3. Vrei sa aiba diametrul de: a) 35-40 mm B) 40-45mm c) 45-50mm; 4. etc.

2. Dupa ce a ales raspunsurile ajunge la galeria cu ceasuri care i se potrivesc. Ceasurile au afisat pretul, iar langa va fi un buton de "Adauga in cos". Daca da click pe un ceas se mareste si are si un buton pentru camera. Da click pe acesta si i se deschide camera cu imaginea ceasului suprapusa peste preview, iar utilizatorul poate sa isi fotografieze mana sa vada cum i se potriveste ceasul. Imaginea rezultata poate fi salvata, anulata sau share-uita.

3. Daca e multumit de cum arata, il pune in cos si il cumpara (cu plata prin Pay Pal sau ceva asemanator).

4. Dupa confirmarea platii, primeste pe mail un link de download de unde poate descarca fisierul 3D al ceasului, o randare fotorealista si o fisa tehnica. Ca alternativa i se poate debloca un lacat in aplicatie, care sa permita accesarea informatiilor cumparate.

5. La sfarsitul mailului o sa apara si o harta cu magazinele din zona clientului care vand accesorii pentru ceasuri (ex. baterii, telescoape, curele, cutiute de depozitare, etc)

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De curiozitate, cat esti dispus sa platesti pentru toata treaba ? :)

#4
allexarh

allexarh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017
Corect ar fi ca voi sa imi faceti o oferta, daca sunteti disponibili pentru realizarea ei. De asta am descris aplicatia.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce intelegi tu prin oferta ? Ce buget maxim ai alocat ? Sper ca nu te trezesti cu 100euro Posted Image

#6
allexarh

allexarh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017
Daca trebuie sa iti explic ce inseamna o oferta, nu discut cu omul care trebuie. Toate bune! :)

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postallexarh, on 19 februarie 2017 - 13:55, said:

Daca trebuie sa iti explic ce inseamna o oferta, nu discut cu omul care trebuie. Toate bune! Posted Image
Cred ca trebuie sa va rafinati tactica. Am explicat aici in detaliu

View PostOriginalCopy, on 29 septembrie 2016 - 08:27, said:

Dacă doriți o estimare precisă, trebuie să aveți o documentație cât mai precisă a tuturor cerințelor.
În funcție de cerințe, se stabilește un cost în termeni de ore de muncă (manhours).
Costul acesta e aproximativ, deoarece mh reale vor depinde și de experiența programatorilor.
La această aproximare se adaugă inexactitățile în cerințe și în comunicare care vor exista indiferent de cât de buni sunt toți și toate (încredere, specificații, etc).
Din aceste motive un +10% - +15% mai multe mh este o aproximare realistă.
Costul în bani e altă discuție ce ține de cât de bun e programatorul, cerere, ofertă.
Un programator slab va face proiectul pe mai puțini bani, dar codul va fi mai greu de mentenat și extins. Acest aspect se numește tehnical debt.
Un programator bun va face două programe, programul efectiv și un program care testează și documentează acel program. Acest al doilea program te protejează într-o măsură mai mare de tehnical debt ridicată.
După cum vezi, estimarea asta e mai complexă și necesită implicarea ta într-o discuție care cu greu se poate face pe un forum anonim.


#8
allexarh

allexarh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017
Multumesc pentru brief.

"Dacă doriți o estimare precisă, trebuie să aveți o documentație cât mai precisă a tuturor cerințelor."
Sunt aici sa raspund la intrebari, si sa ajut pe oricine ar fi interesat de colaborare sa inteleaga cat mai bine ce imi doresc. Nu stiu ce alte informatii aveti nevoie pentru a va forma o impresie de timp de implementare si cost aproximativ. Spune-ti-mi si o sa incerc sa lamuresc.

"După cum vezi, estimarea asta e mai complexă și necesită implicarea ta ĂŽntr-o discuție care cu greu se poate face pe un forum anonim."
Sunt de acord sa ne intalnim si sa detaliem, la momentul potrivit. Vom putea discuta si pe baza simularilor pe care le-am facut, pentru a face lucrurile cat mai clare.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postallexarh, on 19 februarie 2017 - 16:30, said:

Multumesc pentru brief.

"Dacă doriți o estimare precisă, trebuie să aveți o documentație cât mai precisă a tuturor cerințelor."
Sunt aici sa raspund la intrebari, si sa ajut pe oricine ar fi interesat de colaborare sa inteleaga cat mai bine ce imi doresc. Nu stiu ce alte informatii aveti nevoie pentru a va forma o impresie de timp de implementare si cost aproximativ. Spune-ti-mi si o sa incerc sa lamuresc.

"După cum vezi, estimarea asta e mai complexă și necesită implicarea ta ĂŽntr-o discuție care cu greu se poate face pe un forum anonim."
Sunt de acord sa ne intalnim si sa detaliem, la momentul potrivit. Vom putea discuta si pe baza simularilor pe care le-am facut, pentru a face lucrurile cat mai clare.
Mai intai principii de baza:

1. Cine ramane cu proprietatea intelectuala?
2. Aveti deja cel putin pe cineva care se pricepe si la UX (graficieni & co), sau acest freelancer trebuie sa fie "om bun la toate"? (din experienta mea, nu exista oameni buni la toate, exista insa oameni nepriceputi la toate)
3. E mai probabil sa gasiti doi oameni, fiecare cu aplicatia sa, una android, una iOS. E o optiune, sau e musai sa fie una si aceeasi persoana?
4. Doriti sa ramaneti cu un cod sursa mentenabil, sau trebuie doar sa functioneze? Varianta mentenabila implica ceva in directia TDD, adica practic doua programe (x2, pentru ca avem doua aplicatii), deci si costul in mh e dublu. In schimb, costul in tehnical debt se reduce / e mentinut sub control

Edited by OriginalCopy, 19 February 2017 - 16:43.


#10
allexarh

allexarh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017

View PostOriginalCopy, on 19 februarie 2017 - 16:42, said:

Mai intai principii de baza:

1. Cine ramane cu proprietatea intelectuala?
2. Aveti deja cel putin pe cineva care se pricepe si la UX (graficieni & co), sau acest freelancer trebuie sa fie "om bun la toate"? (din experienta mea, nu exista oameni buni la toate, exista insa oameni nepriceputi la toate)
3. E mai probabil sa gasiti doi oameni, fiecare cu aplicatia sa, una android, una iOS. E o optiune, sau e musai sa fie una si aceeasi persoana?
4. Doriti sa ramaneti cu un cod sursa mentenabil, sau trebuie doar sa functioneze? Varianta mentenabila implica ceva in directia TDD, adica practic doua programe (x2, pentru ca avem doua aplicatii), deci si costul in mh e dublu. In schimb, costul in tehnical debt se reduce / e mentinut sub control

1. Proprietatea intelectuala ramane la mine. Programatorul isi va putea pune la portofoliu aplicatia, insa.

2. Grafica e rezolvata, nu e nevoie ca freelancerul sa faca grafica.

3. Desi as prefera pe cineva care sa le faca pe amandoua, nu e obligatoriu. Poate fi o optiune sa fie cate un om pentru fiecare sistem de operare.

4. M-ati cam pierdut aici :)
4.a. Codul sursa mentenabil este mai "curat" si mai usor de modificat pe viitor?
4.b. Daca as opta pentru cel care "doar functioneaza" putem sa il transformam la un moment dat in unul mentenabil? Daca da, aceasta transformare ar putea-o face de obicei doar cel care a realizat codul original sau poate fi facuta de majoritatea?
4.c. Indiferent de raspunsurile la 4.a. si 4.b., as lua in calcul mai intai un cod sursa care "doar functioneaza".

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postallexarh, on 19 februarie 2017 - 17:14, said:

2. Grafica e rezolvata, nu e nevoie ca freelancerul sa faca grafica.
Perfect. Deci aveti toate use-case-urile proiectate, cu wireframing & co.

Evaluarea costului in mh se poate face cu toate aceste informatii pe masa.

Trebuie sa fiti atat de sigur pe dvs ca aceste wireframes si use cases spun totul despre aplicatie, incat sunteti dispus sa puneti o clauza contractuala de genul "orice schimbare in acestea duce la o renegociere a deadline-ului si a sumei platite".

Abia atunci veniti cu aceste wireframes + use cases, ca sa vedem costul in mh.

View Postallexarh, on 19 februarie 2017 - 17:14, said:

4.a. Codul sursa mentenabil este mai "curat" si mai usor de modificat pe viitor?
Da. Un cod dezvoltat dupa modelul TDD e mai decuplat, deci mai usor de inteles de orice alt programator in viitor (chiar si un alt programator, nu creatorul original).

In plus, aceste teste sunt documentatia codului.

Iar testele rulate intr-un anumit mod pot genera un raport numit "code coverage", care expun partile din cod asociate cu un risc mai mare (care au technical debt mai mare).

Exemplu:

[ https://rachelbythebay.com/w/2011/06/01/coverage/coverage.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postallexarh, on 19 februarie 2017 - 17:14, said:

4.b. Daca as opta pentru cel care "doar functioneaza" putem sa il transformam la un moment dat in unul mentenabil?
Nu. O oarecare technical debt e tolerabila, si se poate face refactoring, dar la prea mult technical debt pur si simplu nu se mai renteaza sa imbunatatesti ceva existent, pentru ca o rescriere de la 0 e mai rapida si asociata cu mai putine riscuri.

Technical debt se manifesta in felul urmator: ii ceri programatorului sa faca o schimbare relativ triviala, si in loc sa ii ia 3 zile, ii ia 12, pentru ca trebuie sa rezolve "alte probleme self-induced". Daca il grabesti, va face si in 4, insa va introduce buguri, buguri care apoi se reflecta in vanzarile facute prin acea aplicatie, de exemplu, sau in user retention.

Pe de cealalta parte, masura care contracareaza technical debt, TDD, se manifesta in felul urmator: dezvoltarea e mai lenta, o schimbare  care fara TDD ar lua 3 zile, ia 4, insa timpul e predictibil, dar si buguri sunt mai putine. Per total, daca e vorba de un proiect mai de lunga durata, costurile induse de TDD merita.


A, si aveti nevoie de 3 aplicatii, nu 2: una android, una iOS, si una pe un server.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Una peste alta, 5000 euro.

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 19 februarie 2017 - 19:24, said:

Una peste alta, 5000 euro.
Suna plauzibil, la o privire sumara. Dar stii cum e, the devil is in the details. Pot fi si 10k, 50k, ....

Suma depinde si de programator. Suna tentant sa bati palma si cu unul care zice "fac io pentru 800", si in mijlocul proiectului dispare, dupa ce i-ai dat jumatate, ca deh, e ieftin.

Dai 400 colo, 400 la urmatorul, si tot asa, pana te inveti minte, stii cum e :)

#14
allexarh

allexarh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2017
5k, 10k... Sunt preturi pe care le pot obtine de la o firma de IT/agentie. Evident ca nu pentru asta am intrebat aici...

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postallexarh, on 19 februarie 2017 - 19:35, said:

5k, 10k... Sunt preturi pe care le pot obtine de la o firma de IT/agentie. Evident ca nu pentru asta am intrebat aici...
Atunci... Daca tot vreti sa izbanditi, sansa dvs. o vad prin campusurile universitare, dar si acolo e cam subtire cu studentii capabili de asa ceva. Iar cei care sunt, cel mai probabil lucreaza deja in paralel cu studiul.

Oricum, eu acolo m-as duce, densitatea posibililor candidati care se si incadreaza in pret e putin mai mare (rarefiat, dar totusi).

Flyere prin campus, that is.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Postallexarh, on 19 februarie 2017 - 19:35, said:

5k, 10k... Sunt preturi pe care le pot obtine de la o firma de IT/agentie. Evident ca nu pentru asta am intrebat aici...
Factura-ti dau si eu, nu fac asta doar "in weekend".
N-a fost sa se intalneasca oferta cu cererea, mai au si drumuri diferite cateodata.

Edited by neagu_laurentiu, 19 February 2017 - 19:51.


#17
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009

View Postallexarh, on 19 februarie 2017 - 19:35, said:

5k, 10k... Sunt preturi pe care le pot obtine de la o firma de IT/agentie. Evident ca nu pentru asta am intrebat aici...

Eu nu stiu la ce te asteptai aici.

La 5k e o oferta mai putina pe ca-si da eu!

Pot sa-ti recomand sa incerici la freelancer.com sau upwork.com daca vrei sa dai / iei teapa.
Vad ca se sar ceilalti daca dai 100 euro, chiar daca technical e imposibil de realizat ceeace cere clientul.

Omul ( OriginalCopy ) ti-a pus niste intrebari corecte, profesionale.
Tu ai raspuns ca vreau tot, dar fara sa platesc la nivelul de programator care stie ce face.

Intreaba si tu, daca nu vrei TDD, nu vrei proprietate intelectuala, nu vrei cod sursa cit ti se scade?!

Eu de exemplu te a-si considera un client neserios ca majoritatea de la freelancer.com si nu a-si semna un contract de dezvoltare.

O sa vezi tu mai incolo de ce iti trebuie contract...si cel care ofera una si calitate ce preti cere.

#18
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
O observatie si din partea mea: de ce trebuie mai intai sa cumpar produsul (sa platesc) ca sa am acces la informatii? Informatiile (specificatiile, chiar si manuale etc) trebuie sa fie clare in pagina produsului. Sa stiu clar ce caracteristici/performate are, ce si cum face, sa stiu ce cumpar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate