Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

omologare carlig remorcare

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Afara. trebuie . Dupa ce-l montezi in service autorizat, cu factura si tot, mergi cu el la RAR sa ti-l treaca in cartea masinii, la mentiuni speciale. Adica el poate fi cad de original, daca e montat gresit si iti pleaca remorca la 120 pe autostrada, cineva trebuie sa raspunda. mai bine cei de la RAR decat tu. Si asta stiu exact de la RAR din afara, am intrebat pentru masina mea ce trebuie facut pentru carlig. In tara nu stiu cat costa, in afara e vreo 12 euro omologarea asta la rar. Practic verifica daca e prins bine pe masina. Dureaza 5 minute.

#20
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Au trecut 9 ani, nu cred ca mai am aceea factura ... asa ca, cu ce ma duc la RAR?

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
https://www.4tuning....-rar-61981.html

Initatorul spune ca a fost la RAR si posteaza si raspunsul. RAR-ul , prin autoritatea rutiera te poate opri , dar nu exista rubrica in talon ( care este singurul act al masinii pe catre trebuie sa il ai la un control al poltiei - cartea nu este obligatorie )  . Oprrea se face pentru a verfica daca se depaseste masa maxim admisa sau daca greutatea totala a remorcii fara dispoztiv de franare depaseste cele trecute in talonul masinii. In functie de masa masinii , greutatile difera de la una la alta , nu sunt standard . Responsabilitatea pentru eventuale accidente generate de neconformitatea carlgului revine conducatorului . Este mult mai important sa existe lanturile de siguranta ...pe care nimeni nu le prea pune . Un carlig manufacturat se vede de la un km. Deasemenea se pot adapta sisteme de prindere la carlige facute pentru alte masini . Daca ceva rau se intampla , cu exceptia cazului in care carligul este cumparat cu acte si montat in servis , responsabiltatea este a soferului .

Edited by JurasikMan, 18 February 2017 - 20:54.


#22
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Te duci asa , fara. Ei trebuie sa treaca acel carlig la dotarile masinii. Si nu stiu daca stii, afara-i doare-n cot de stingator si trusa medicala. Trebuie sa ai vesta, set de becuri si triunghi.

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 JurasikMan, on 18 februarie 2017 - 19:59, said:


Nu , la folii este nevoie de acte. Eu am avut carlig la alte trei masini si am si la una dintre cele actuale . Toate au fost inmatriculate de mine personal , iar una a venit cu carlig din Germania . Nu scrie nicaieri in acte ca are carlig.
Am gresit eu, nu in talon ci in CIV, la rubrica  "Sarcina pe carligul de remorcare".  Se pare ca poti circula, pe raspunderea ta, cu conditia sa nu bata la ochi ca ai depasit sarcina admisa. Eu am carligul din fabricatie, dar nu e mentionat in actele romanesti. Doar in cele germane era o notificare, dar care nu apare in cele romanesti.

#24
ionutz73

ionutz73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2017
Am ceva trecut in carte in ultima rubrica de jos, la omologari individuale,si anume :sarcina maxima admisa 4777kg asta sa fie?


#25
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
toate care au drept de remorcare au sarcina de remorcare trecuta.
atunci cand cumperi un carlig de nou iti da un certificat care atesta ca este carlig omologat.hartia aia trebuie sa o ai la tine sa o prezinti la control.la fel cum preziti actele la  folia de la geamuri.nu cred ca are treaba rar ul sa iti treaca pe talon vreo mentiune.
daca este sh carligul ...suna la firmele care vand carlige noi poate iti dau ei vreo hartie daia  contra cost desigur.

#26
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 e_miron, on 18 februarie 2017 - 20:24, said:

Si asta stiu exact de la RAR din afara...
M-am lamurit  Posted Image

 myshyk, on 19 februarie 2017 - 09:06, said:

Am gresit eu, nu in talon ci in CIV, la rubrica  "Sarcina pe carligul de remorcare".  Se pare ca poti circula, pe raspunderea ta, cu conditia sa nu bata la ochi ca ai depasit sarcina admisa. Eu am carligul din fabricatie, dar nu e mentionat in actele romanesti. Doar in cele germane era o notificare, dar care nu apare in cele romanesti.

 ionutz73, on 19 februarie 2017 - 09:11, said:

Am ceva trecut in carte in ultima rubrica de jos, la omologari individuale,si anume :sarcina maxima admisa 4777kg asta sa fie?
Oare nu zice legea destul de clar cat si cum ai voie sa tractezi?

CATEGORIA B
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeste 3.500 Kg şi al căror număr de locuri pe scaune, în afara locului conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte  750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg. format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg.

#27
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
In mod normal, orice carlig are o placuta de omologare, care ofera datele necesare, inclusiv pentru controlul de catre Politie!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate